Skocz do zawartości

Częstotliwości podziału


ygrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Męczę mój zestaw i nie wiem jak optymalnie dobrać częstotliwości podziału.

 

Mam aktywną zwrotnicę. Wysokotonowe i woofery zasilone osobnymi kanałami wzmaka. Głośnik wysokotonowy ma sugerowaną przez producenta częstotliwość odcięcia HPF ~3kHz z nachyleniem 12dB/okt. Jak do niego dopasować woofer, zakładając że on również będzie cięty filtrem 12dB/okt? Na jakim teoretycznie poziomie powinny przeciąć się ich filtry? Gdzieś wyczytałem że 6dB. Wtedy wychodzi, że woofer powinien być cięty LPF na ~1,5kHz. Skąd te 6dB? A może to jakaś bzdura z tymi 6dB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział że muszą się przeciąć? Czasem pozostawienie dziury brzmi lepiej ;) Ja nie trzymałem się żadnych książkowych zaleceń tylko kręciłem gałami ile wlezie by znaleźć punkt który mi się podoba. Czy jest dobrze ustawiony - nie wiem. Nie obchodzi mnie to bo mi odpowiada.

 

PS - jedyna reguła to nie schodzić tweeterem niżej niż 2x jego Fs przy 12dB/Oct.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział że muszą się przeciąć? Czasem pozostawienie dziury brzmi lepiej ;) Ja nie trzymałem się żadnych książkowych zaleceń tylko kręciłem gałami ile wlezie by znaleźć punkt który mi się podoba. Czy jest dobrze ustawiony - nie wiem. Nie obchodzi mnie to bo mi odpowiada.

 

Też zwykle ustawiam na ucho, ale coś mnie męczy w okolicach właśnie 2-3kHz czyli częstotliwości podziału. Jak uciekam z tamtąd to robi mi się znowu dziura w paśmie. Chcę od czegoś teoretycznego wyjść, bo mnie już trafia.

 

PS - jedyna reguła to nie schodzić tweeterem niżej niż 2x jego Fs przy 12dB/Oct.

 

To już coś. Czyli jeśli jego Fs wypada w okolicach 1300Hz, to nie powinienem ciąć go poniżej 2600Hz - dobrze Cię zrozumiałem? A co jeśli będę używał filtrów 6dB/okt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem już czy dobrze pamiętam ale przy 6dB/Oct niska granica to 4xFs - niech ktoś sprostuje jeśli jednak źle pamiętam ;)

 

Też tak mi się wydaje - tak by podpowiadała logika, bo wtedy przy Fs będziemy też mieli (jak poprzednio) 12dB mniejsze napięcie zasilania niż w paśmie przenoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mozna zapomniec, ze zbocze filtra to "ilestam" dB na OKTAWE a nie ilestam dB dany zakres czestotliwosci.

 

No nikt o tym nie zapomniał. Dlatego posługujemy sie krotnościami Fs. 4xFs to dwie oktawy wyżej. Czyli przy 6dB/okt i Fs=750Hz mamy podział minimalny na 3 kHz, a np. z 600Hz mamy 2,4kHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...