Skocz do zawartości

instalacja głośników w Mitsubishi Sigma '93


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega mój narzekał na pierdzące nie do wytrzymania przody (jak się póxniej okazało, zerwała się pianka amortyzująca membranę) w swojej Sigmie.

Zaoferowałem pomoc, jako że lubię dłubać i lubię dobre audio (kolegę też lubię).

Nie posiadam natomiast żadnego doświadczenia w car audio.

 

Rozebraliśmy drzwi, żeby wyciągnąć i pomierzyć głośnik (jeden z sześciu, oprócz 13cm wooferów, są też eliptyczne tyły - 6x9", oraz miejsce do montazu tweeterów na przednim podszybiu).

Przetwornik jest osadzony na plastikowym koszu. rozstaw otworów montażowych przetwornika to 110mm, a kosza 130mm.

post-6879-0-07887200-1307815811_thumb.jpg

post-6879-0-08311100-1307815825_thumb.jpg

 

Pierwszym etapem modyfikacji będzie wygłuszenie drzwi matą bitumiczną, oraz wymiana plastikowego kosza na dystans z MDF.

drugim: wymiana uszkodzonych przetworników na nowe.

Zastanawiam się także nad użyciem przetwornika o większej - 165mm średnicy.

Maksymalny budżet na operację to ok.500PLN, więc bardzo niewiele.

 

Zamiast standardowych współosiowych przetworników dwudrożnych postanowiliśmy zastosować system dwudrożny, tweetery zamontować w przeznaczonych do tego otworach na podszybiu.

 

Fotografie oryginalnego przetwornika oraz jego mocowania załączam.

 

 

Pojechaliśmy do Media Markt i najsensowniejszy z tam oglądanych (większościowo tanich i badziewnych brzmieniowo i pod względem wykonania) zestawów wydał mi się Infinity REF 5030 CS (jest to zestaw stereo: 2x 130mm woofer i 2x tweeter, do tego dwie zwrotki). Cena Atrakcyjna 5-10% taniej, niż w największym polskim serwisie aukcyjnym.

 

Nie wiemy natomiast nic o brzmieniu tego zestawu. Aluminiowa membrana odrzuca, wolelibyśmy papierową.

 

W związku z tym pojawia się pytanie:

 

1. Czy ww. zestaw jest w porządku brzmieniowo(kolega słucha progresywnego rocka i metalu, a ucho ma znakomite- jest muzykiem) i jakościowo (oczywiście w swoim zakresie cenowym)? Jeśli nie, co w granicach 400PLN będzie lepszym wyborem?

 

2. Czy jest możliwość (i sens) zastosowania 165mm przetowrników?

 

3. Czy do wygłuszenia drzwi wystarczy oklejenie ich matą bitumiczną? Znalazłem takie na serwisie aukcyjnym (nie wiem, czy można podawać linki) po 6PLN za 25x50cm kawałek. Będą ok?

Co jeszcze powinniśmy uwzględnić? Kolega nie chce zmieniać oryginalnego wyglądu auta.

 

4. Jak się za to zabrać, żeby nie spraprać (FAQ z wyklejania drzwi czytałem) ? Posiadamy umiejętności manualne oraz narzędzia.

 

5. Jak zamocować tweeter? Propozycję Pana Sprzedawcy ze sklepu nie dla idiotów "wklej go Pan na silikon" przytoczę jedynie jako niesmaczny żart.

 

 

 

 

[uPDATE}

 

Jak nikt nie chce pomóc, to chociaż powiedzcie, czy da się wkręcić Morel Maximo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Morelki będą dobre

2. Jest sens i możliwość

3. Co do wygłuszenia to poszukaj na forum jest mnóstwo tego typu tematów. Ale mata po 6zł raczej nie nada...

4. Jak czytałeś to powinieneś wiedzieć jak się za to zabrać. Wielkiej filozofii tu nie ma. Wystarczy dobrze wyczyścić i odtłuścić powierzchnie i można naklejać maty.

5. Zależy od miejsca mocowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wszystko zależy od waszych zdolności manualnych, z zestawu 165mm będzie więcej niższych tonów, przy dobrze zrobionych drzwiach całość będzie przyjemnie grać, radio rozumiem seryjne jeszcze ? Poprzeglądaj forum w dziale nasze instalacje, dużo można się dowiedzieć pod względem montażu, jest tam parę instalek z przerabianiem drzwi z 13 na 16cm :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się wkręcic nawet i 20cm wooferki ale bez zmian drzwi sie nie obędzie pewnie, pokaż jakieś foty drzwi itd. Wg mnie można by pokampić się na Hertz HSK te niby "podróbki" do tego typu muzyki się nada :) Wysokie tony to osadzić możesz chwilowo na przedniej desce (mają śrubki do montażu itd). Jak co zamocować to możesz w necie obadać wiecej. Jeżeli miałbym doradzać to po zmianie głośników zacznie się zabawa i kolega będzie chciał wzmacniacz, potem radio inne itd itd, wiec HSK to dobry poczatek, wygłuszenie APP(no nie za dobre ale lepsze to niż nic, zawsze potem na te app mozna najleić coś markowego które da lepszy efekt) a potem to już kolega może myślęć dalej. Koszt całości około 400PLN. Myślę też że jeżeli uskrobie wiecej jak 5 paczek to można by pokusić się o maty GMS albo STP. Wystarczy dobrze ponegocjować z tutejszymi sprzedawcami :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi postaram się ostrzelać jak najszybciej. W tym modelu głośnik jest schowany pod maskownica przykręconą (od tyłu) do obudowy drzwi. Trzeba zdjąć cały panel, żeby się do niego dostać.

Odpadają wszelkie zmiany wizualne wnętrza, na pewno zostają oryginalne maskownice drzwi.

 

Radio którego używa kolega to Sony CDX-GT111. Na razie nie planuje wymiany.

 

Pod tweetery są w podszybiu fabryczne ok 5cm otwory z zaślepkami.

Pewnie trzeba by zdemontować całą deskę rozdzielczą, żeby je prawidłowo założyć.

Biorąc pod uwagę, że Sigma to spore auto (wielkości Hondy Legend, czy Mercedesa E)), ile trzeba kupić mat APP w wymiarze 25x50cm?

 

 

Jak się różnią brzmieniowo Morele i Hertz'e?

Brzmienie preferujemy podobne z kolega, nie lubimy rozlazłego basu, cenimy sobie natomiast dobry detal wokalu i gitar. Nie ma to być bryczka w stylu Pimp My Ride, mordująca przechodniów ilością decybeli.

Wiem, że za te pieniądze będzie trudno...

HSK wyskakują mi dwa rodzaje: takie za niecałe 300PLN i takie za 800? Czy te pierwsze to podróbki? Drugie wyglądają solidniej znacznie. Co więcej widzę również te tańsze (z korektorem fazy) w cenie jednej i drugiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się złapać kumpla, podjechać do sklepu car audio (niespecjalnie pomogło, ale przymierzyliśmy HSK165 i ładnie pasują.

Niestety, dystanse pewnie trzeba będzie dorabiać. :/

Zabiła mnie cena wygłuszenia 45PLN za kawałek 35x50 (nie był to dynamat)

Jak na kawałek papy z cynfolią, to komuś się chyba zepsuła przekładnia na realia...

 

Udało mi się też zrobić zdjęcia drzwi (przy okazji dowiedziałem się, że mam pod domem kebab. W dodatku niezły):

post-6879-0-32177000-1308421620_thumb.jpg

 

post-6879-0-16207400-1308421617_thumb.jpg

 

post-6879-0-59302100-1308421614_thumb.jpg

post-6879-0-30090200-1308421611_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto jest wielkości Hondy Legend. A budżetu na jeden boczek mamy ~50PLN.

Biorąc pod uwagę, że wewnątrz drzwi też jest przestrzeń do wyklejenia (chyba? tzn. przestrzeń jest na pewno, wchodzi tam szyba itd. więc pewnie też to trzeba wytłumić), to chyba dość mocno ogranicza budżet.

Ile potrzebujemy kawałków maty na jedne drzwi?

i czy taśma dekarska wystarczy, czy nie bardzo?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...