Skocz do zawartości

zwrotnice trójdrożne Magnat XO - M9


Rav
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie,

 

ponownie zwracam się do Was z prośbą - w ramach dalszego eksperymentowania z trójdrożnym przodem kupiłem zwrotnice magnata Xo - M9. Niestety sprzedawca nie był wstanie podać żadnych parametrów, a google też nic więcej nie pomógł.

 

Pytania mam dwa:

1. Czy wiecie może jakie są częstotliwości cięcia tej zwrotnicy?*

2. Czy te podzespoły zastosowane są odpowiedniej jakości do HSK - czy wykorzystać tylko obudowy z tych zwrotnic ?

 

*wiem że to jedno z głupszych pytań - bo nie znam wszystkich parametrów składowych - oznaczyłem je literkami. Liczę że może jednak, ktoś miał z nimi styczność. A być może z układu z Waszego doświadczenia jesteście wstanie podać przybliżone wartości. Nie otwierałem ich tak żeby prześledzić ścieżki - więc nie wiem, które podzespoły są w torach konkretnych głośników. Liczę że może układ jest "typowy" na a dla mnie to jest druga zwrotnica, którą miałem w rękach :wink2:

 

Z góry dzięki i pozdrawiam :)

post-5809-0-76800500-1307047916_thumb.jpg

post-5809-0-15123300-1307047931_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez okreslenia pełnych parametrów to mozna okreslic tyle co odleglosc od ziemi do słonca w metrach.. Nie ma nawet schematu, niewiadomo ktora cewka łaczy sie z ktorym kondensatorem..

Cewki nawija sie automatycznie, jak nie znasz grubosci cewki i ilosci zwojów.. kondzio nie podpisany to tez nie odgadniesz..

Do tego jeszcze rezystory wpakowane..

łatwiej zrobic odsłuch reczny, nagraj płyte co 10hz w gore i poznasz punkty oddzielnie, jak opadaja..

A magnat.. Tam i woofer potrafi puscic pasmo 1khz na zwrotce.

Cuda to tylko w erze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Panowie,

 

dzięki za Wasze odpowiedzi - faktycznie bez pełnych danych można sobie z fusów powróżyć.

 

Rozebrałem zwrotnicę i pomierzyłem elementy - załączam zdjęcie. Kolega Robert przygotował schemat.

 

Brakujące wartości w stosunku do poprzedniego zdjęcia to:

A - 0,55 mH

B - 68 mF

C - 1,48 mH

 

Czy z takimi danymi będziecie w stanie określić częstotliwości cięcia? Próbowałem to odnieść do zwrotnicy fabrycznej z Hertza - tamta ma jednak dużo prostszy układ i w tej się trochę zagmatwałem :/

post-5809-0-36044400-1307744590_thumb.jpg

post-5809-0-06026600-1307744596_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem, wiele się nie pomyliłem,

po przyjęciu wartości jak na schemie (jest nieźle zakręcony i z błędami :P)

podziały wychodzą w punktach 300Hz oraz 3,2 kHz

Jeżeli dorzucisz L-pad na tweeter (co pewnie będzie konieczne) to podział przesunie się w górę do tych 4kHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwnie wyglada ten schemat.. w mid to mozna dostac kręcka jak sie patrzy na te kondensatory. Troche zle to rozrysowałes na schemacie lepiej jakbys zabrał sie za pojedyncze sekcje wtedy mozna by było cos ocenic a tak to patrze na tą plątanine i swira dostaje :)

 

W dodatku myslalem ze jeden kondzio pojdzie do woofera a tu tymczasem.. jakby 2 były połaczne rownolegle-to zrozumiem. A tu jedna sciezka rownolegla ma dodatkowego w szereg?

 

Moze to nam pomoze -odwróciłem foto i ustawiłem tak by układ wygladał ten ułozony pod elektroniką

 

http://img857.imageshack.us/img857/3958/dsc01781opis.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie,

 

pozwoliłem sobie odkurzyć temat - jednak męczy mnie ta zwrotnica. Bardzo ostrzy mi na tych HT25 Hertza - co było do przewidzenia, posłuchałem dziś różnic w stosunku do fabrycznej zwrotnicy z HSK, która również ma podobne odcięcie dla TW - 3,3 KHz - grają na niej ostro...jednak zaryzykowałbym stwierdzenie "wyraziście" gdzie z Magnatem jest masakra :zakrecony:

 

Czytałem już na forum że sposobem na opanowanie tych gwizdków jest podniesienie pasma dla gwizdków do ok 5Khz..tylko czy ktoś mądrzejszy może - mi powiedzieć, które elementy w tej zwrotnicy należy zmienić aby uzyskać taki efekt ?

Mógłbym wpiąć za zwrotnicą filtr górnoprzepustowy..ale to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie - pozatym zrobi mi się dziura w paśmie.

 

Chciałem również zapytać o to jakich elementów użyć - słychać różnicę między podzespołami fabrycznego Hertza a tymi, jakich kondensatorów użyć na podmianę ? Czy czarny Jantzen jest ok - a może polecacie coś innego ?

 

Jeżeli dorzucisz L-pad na tweeter (co pewnie będzie konieczne) to podział przesunie się w górę do tych 4kHz

Z czego wynika to podniesie do 4 KHz?

 

A swoją drogą faktycznie wyciszam tweeter w sumie o 8 dB a midrange o 6 dB (stała jest różnica między nimi o ok 2-3 dB)do przemyślenia pozostaje kwestia tłumienia o 3 dB (WF) i 6 dB(TW) - muszę trochę posłuchać.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...