Skocz do zawartości

Skrzynia dla dwóch GZRW 30spl


tm_bolo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym prosić o pomoc w policzeniu wymiarów skrzyni oraz szczeliny dla dwóch GZRW 30spl. Poniżej zamieszczam obrazek z wymiarami mojego bagażnika (Honda Civic VI 3d). Są to maksymalne wymiary jakie skrzynia może zajmować:

http://img861.imageshack.us/img861/9339/skrzynia.jpg

Chciałbym, aby głośniki oraz szczeliny były skierowane do góry. Jednak gdy będą tak skierowane, a dół skrzyni będzie równoległy do głośników powstanie fala stojąca. Jedyne wyjście to zrobienie dołu skośnego. Problem w tym, że cała skrzynia ma mieć nieco ponad 110 litrów i muszę się zmieścić w wymiarach, które podałem na zdjęciu. Myślałem jeszcze nad pochyleniem górnej płyty nieco w przód (nie wiem jeszcze dokładnie jaki mogę mieć maksymalny kąt pochylenia). Co o tym myślicie? Materiał, z jakiego chcę wykonać skrzynie to MDF 22mm.

 

Przeglądając forum w poszukiwaniu osób, które miały te głośniki trafiłem na takie coś:

post-1318-1256202611.jpg

Jednak skrzynia tam pokazana jest za szeroka do mojego bagażnika. Poza tym nie znam się na strojeniu skrzyni do odpowiedniej częstotliwości. Może mi ktoś wytłumaczyć jak to się liczy? Dodam, że lubię niskie zejścia.

 

Apropo muzyki jakiej słucham: jest to raczej hip hop. Skrzynia ma robić dużo dB. Wzmacniacze jakie mam to "PY-1K76D". Wiem, że pewno uznacie, że to badziewie itp, ale do tej pory chodziły z Pioneerkami 800W RMS 4Ohm i mimo, że wzmaki mają 500W na 4Ohmach to i tak fajnie to grało. Na 2Ohmach mają 900W Proszę nie komentować wzmacniaczy. Ja wiem, że mi to wystarczy ;)

 

Jeżeli chodzi o programy typu WinISD - próbowałem na nich liczyć, ale przykładowo WinISD czepia się, że parametry głośnika, które wpisuje są złe. Szczerze mówiąc nie wiem co może być źle, skoro przepisuję z karki, którą dostałem z głośnikami. Oto parametry:

Voice Coil Diameter
mm / inch
63 / 2,5"
Impedance Ohm 2 x 2
FS Hz 33
Qms 5.97
Qes 0.38
Qts 0.36
Vas
Liter / cu.ft.
52 / 1.82
Xmax
mm / inch
20 / 0.8"
SPL dB/m 92
BL TESLA – M 18
Power W/ RMS
1000W RMS
SPL Power
chnitt - Mounting hole - Diametre de decoupe
mm / inch
281 / 12.47"
e - Mounting depth - Profondeur de montage
mm / inch
150 / 6.45"
Empfohlenes Gehäuse /
Recommended enclosure /
Volume de caisson recommande’
geschlossen / sealed / closed
Liter / cu.ft.
28 / 1.0
Bassreflex / vented
Liter / cu.ft.
Port cm / inch
Portlänge / Length
42 / 1.47
1 x Ø 10 / 4"
18 cm / 7" 

 

Mam jeszcze trzy pytania. Lepiej zrobić grodź w skrzyni oddzielającą głośniki od siebie, czy zrobić skrzynie wspólną dla obu głośników? Jeżeli skrzynia ma być wspólna, to czy mogę zrobić jeden duży bass reflex szczelinowy zamiast dwóch mniejszych? Jak wygląda sprawa wygłuszania skrzyń otwartych? Czy też je trzeba wygłuszać? Jeżeli jak to w jaki sposób wygłusza się skrzynie szzelinową?

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wsadzałem u siebie 30spl w ok. 50 L BR netto, strojone ok. 40 Hz. Nie pamiętam już dokładnie, bo było to dawno, a projekt na kompie zaginął.

Myślę, że wsadziłbym do dwóch oddzielnych skrzynek z racji dwóch wzmaków.

Do wygłuszenia skrzyni BR zazwyczaj nie przywiązuje się dużej uwagi, ewentualnie ściana za głośnikiem.

Masz ok. 157 L na skrzynię, miejsca ci wystarczy.

Swoją drogą, zasilenie takich dwóch przetworników to nie lada wyzwanie, niestety ale te głośniki są wymagające. Mogłeś już kupić 12xd-al, ciśnienie niewiele mniejsze, konstrukcja głośnika identyczna (cewki, kosze!!!), a mają po 500W i zagrałyby na pewno dużo bardziej jakościowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skąd zatem te róznice?

 

2x50l netto @45hz i jak najbardziej OK, stosunkowo szybko z duzym trzęsieniem...

taaaaa szybko moze ale z tym trzesieniem to zdeczka naciagniete,do lupania jak garami w sam raz ale do grania mozna taka skrzynie tylko do kosza wywalic,bardzo lipna propozycja :kijemgo: Kolo pisze ze slucha hh to 45hz jest totalna patologia :P jak juz to 35-38Hz :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konstrukcja głośnika identyczna (cewki, kosze!!!), a mają po 500W

To skąd zatem te róznice?

 

 

To już pytanie niestety nie do mnie.

 

Cursor, 12XD-al ma 2x2 Ohm, mniejszy bliźniak 10xd-al ma 2x4..

 

bbartasswlkp: ten głośnik i tak zawsze zagra tylko łupiąc, takie moje zdanie, oczywiście nie zasłaniam się moim, bo to też nic specjalnego.

 

12xd-al miałem w 40L@28 Hz i wtedy było ładne mięcho, ale głośnik już było czuć, co objawiło się na spocie pod Infinity... Teraz powędrował do klozeta i się uspokoił, jest szybko, zejściem nie grzeszy, ale do uzupełnienia wystarczy dla mojego mało wymagającego ucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cursor, 12XD-al ma 2x2 Ohm, mniejszy bliźniak 10xd-al ma 2x4..

W takim razie producent ma błąd na swojej stronie(nie pierwszy na zakładce z tym głośnikiem :P ):

http://www.groundzeroaudio.co.uk/GZRW%2012XD-AL.html

 

Mimo wszystko z czegoś różnica w mocy wynika, a to, że to nadal jest 2x2ohm nie oznacza, że cewka jest ta sama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka identyczna, ale może różnią się ilością uzwojeń, nie zagłębiałem się w temat.

A producent podaje błąd, było to już kiedyś, gdzieś opisane. Co do mocy, to pewnie też są przesadzone, bo GZ lubi to robić :)

Nawet Mastah wspominał na spocie coś na ten temat (30spl).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moc ma wpływ nie tylko ilość uzwojeń, ale i grubość drutu, czy nabiegunnik ;)

 

Ależ wiem :)

Wracając do tematu, to zrobiłbym na jego miejscu te 50 L i stroił "na słuch", bo obliczenia nie dają mu optymalnego efektu dla jego ucha.

Tylko, że ciężko będzie z portem, bo będzie raczej długaśny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem raczej o 1 x 10 cm, bo dwiema troszkę ciężej operować.

 

Przy strojeniu niższym byłoby to chyba ponad 40 cm (ok. 30 Hz), a przy 45 Hz pewnie koło 20-25 cm. Strzelam, bo pamiętam, że takie wartości wychodziły dla mojego głośnika, więc różnice nie będą chyba kolosalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytania:

 

1) Jedni z Was piszą tunel 1x10cm. Drudzy zaś 2x10cm. Co zmienia ilość tuneli?

 

2) Poza tym tak jak pisałem w pierwszym poście chciałem zrobić bass reflex szczelinowy. Gdzieś na forum wyczytałem że:

Port szczelinowy musi mieć takie same pole powierzchni jak ten br :) wtedy jego długość może zostać ta sama

I teraz przykładowo chcąc robić szczelinę o szerokości 2,31cm jej długość musiałaby mieć 34cm, a głębokość zależałaby od strojenia. Proszę powiedzieć czy dobrze myślę.

 

3) Jeżeli szczelina oraz głośniki będą skierowane do góry to czy tylna ściana skrzyni (ta od strony siedzeń w samochodzie) może być pochyła?

 

Dziękuję za poprzednie odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jedni z Was piszą tunel 1x10cm. Drudzy zaś 2x10cm. Co zmienia ilość tuneli?

To samo co jakbyś zamiast 1x10cm dał 1x15cm, zwiększa się powierzchnia portu, zyskujesz mniejsze problemy ze świstami, ale negatywnym skutkiem tego jest większa długość tunelu dla danej częstotliwości strojenia

 

2) Poza tym tak jak pisałem w pierwszym poście chciałem zrobić bass reflex szczelinowy. Gdzieś na forum wyczytałem że:

Możesz zrobić port trójkątny, pentagonalny itd, jeśli powierzchnia portu będzie taka sama to długość wg wzoru będzie także taka sama.

Co innego może być z faktyczną częstotliwością strojenia portu.

 

 

3) Jeżeli szczelina oraz głośniki będą skierowane do góry to czy tylna ściana skrzyni (ta od strony siedzeń w samochodzie) może być pochyła?

Tak, na pochyłej ściance też można zamontować głośniki, poza mechanicznymi(uderzanie membrany o np. kanapę) nie ma w sumie przeciwskazań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na pochyłej ściance też można zamontować głośniki, poza mechanicznymi(uderzanie membrany o np. kanapę) nie ma w sumie przeciwskazań

 

Źle mnie zrozumiałeś. Ja chcę, żeby głośniki były skierowane do góry (nie pod kątem) oraz żeby jedna ze ścian bocznych (ta za kanapą) była pochyła. Czy da rade tak zrobić? W sensie czy nie zepsuje to efektu? Nie da rady inaczej bo nie mam już miejsca w bagażniku. Kolega w drugim poście wyliczył, że mój bagażnik ma 157 litrów. Owszem, ale po odjęciu grubości płyty MDF 22mm zostaje około 120 litrów. Do tego trzeba jeszcze uwzględnić miejsce, które zajmie sam bass reflex oraz głośniki. Wychodzi na to, że może braknąć paru litrów, albo będzie pasować tak na styk. Co o tym myślicie? W którym miejscu dalibyście bass reflex robiąc taką skrzynie jaką mam na rysunku w pierwszym poście? Chciałbym już w piątek kupić płyty i przez weekend to sklepać dlatego prosiłbym o szybką odpowiedź :) Jakie wymiary oraz głębokość bass reflexu szczelinowego zasugerowalibyście mi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś. Ja chcę, żeby głośniki były skierowane do góry (nie pod kątem) oraz żeby jedna ze ścian bocznych (ta za kanapą) była pochyła. Czy da rade tak zrobić? W sensie czy nie zepsuje to efektu? Nie da rady inaczej bo nie mam już miejsca w bagażniku. Kolega w drugim poście wyliczył, że mój bagażnik ma 157 litrów. Owszem, ale po odjęciu grubości płyty MDF 22mm zostaje około 120 litrów. Do tego trzeba jeszcze uwzględnić miejsce, które zajmie sam bass reflex oraz głośniki. Wychodzi na to, że może braknąć paru litrów, albo będzie pasować tak na styk. Co o tym myślicie? W którym miejscu dalibyście bass reflex robiąc taką skrzynie jaką mam na rysunku w pierwszym poście? Chciałbym już w piątek kupić płyty i przez weekend to sklepać dlatego prosiłbym o szybką odpowiedź :) Jakie wymiary oraz głębokość bass reflexu szczelinowego zasugerowalibyście mi?

 

Nie popsuje efektu, ale zazwyczaj powinno się pochylać ścianę za głośnikiem, żeby zminimalizować tzn. falę stojącą i odbicie fal uderzających w ścianę pod kątem prostym.

Obliczyłem Ci objętość maksymalną jaką możesz uzyskać z podanych przez ciebie wymiarów.

Jeżeli już koniecznie chcesz szczelinę, będzie ciężko, bo trzeba odjąć dużo na płytę i sam port. Na okrągłej rurce zaoszczędzisz parę litrów, które musiałby iść na płytę do portu. Dodatkowo musisz odliczyć objętość głośnika, czyli ok. 3 L.

Swoją drogą, producent zaleca obudowę 42 L i port o średnicy 10 cm długość 18 cm, czyli dość wysoko strojona.

 

Wydaje mi się, że przy 10 cm nie wiałoby w takim stopniu, żeby było to odczuwalne, z resztą można wrzucić w symulator i zobaczyć jakie ciśnienie będzie w porcie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby zminimalizować tzn. falę stojącą

Zrobię sześcian o wymiarach wewnętrznych 40x40x40cm, filtr LPF ustawię na 60Hz, policz czy jakaś fala zmieści się w tej skrzynce, żeby wspomniana fala stojąca powstała

 

Źle mnie zrozumiałeś.

To ty mnie źle zrozumiałeś, zwróć uwagę na znaki interpunkcyjne ;)

Chodziło mi o to, że głośniki mogą być skierowane w górę, tak samo jak mogą być zamontowane na skośnej ściance

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...