Skocz do zawartości

Lutowanie


Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie się zastanawiam jak polutować oczka przewodów zasilających? Mam niby 100w lutownicę firmy Topex, ale poprzednia z lat 70 grzała lepiej, niestety umarła po 40 latach pracy :(

 

Cyna jaką mam to akurat ta którą podaje hehepack. Spoiwo lutownicze z topnikiem S-Sn60Pb40 SW26/3/2,5% średnica 1mm. Cały kilogram posiadam :)

 

Do tego mam używać jeszcze kalafonii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lutuje grube kable (powyżej 16 mm^2) opalarką i lutownicą kolbową, wcześniej zaciskam przewód, żeby mieć większą pewność. Używam do tego cyny bez topnika (taka jak do rurek miedzianych, chyba ze 3 mm ma) oraz pasty lutowniczej i kalafonii.

 

Przy cieńkich kablach normalna cyna z topnikiem, bodajrze 1 mm i zwykła lutownica z wymiennym miedzianym grotem. Kupiłem ją ostatnio na allegro za jakieś 80 zł, robiona na wzór starych polskich Lutoli, dobry sprzęt :)

 

Jako ciekawostke dodam, że mam lutownicę precyzyjną, którą kupiłem za 9 zł jakieś 5 lat temu. Grot już lata we wszystkie strony, ale dalej grzeje jak nowa, do końcówek i konektorków niezastąpiona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z tą opalarką przetestuję, bo taki sprzęt też posiadam.

Czyli chodzi o to żeby konektor miał temperaturę zbliżoną do temperatury lutowania i nagrzewamy je czymś innym aby nasza lutownica nie musiała tego robić bo nie daje rady.

Nagrzewamy oczko i zakładamy na przygotowany przewód, czy nagrzewamy już na przewodzie i szybko lutujemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to robię, w zależności od wielkości konektorka (udało mi się kupić luźniejsze konektorki na 50mm^2). Odizolowałem przewód na odpowiedniej długości, włożyłem go w oczko konektorka, a dodatkowo, z racji tego, że był luźniejszy, to z każdej strony powkładałem cieńkie kawałki cyny. Potem wziąłem lutownicę oporową (taką do lutowania rynien), solidnie ją rozgrzałem i podgrzałem oczko konektorka tak, aby cyna się stopiła. Następnie wziąłem laskę z cyną i zalałem cyną cały otwór. W ten sposób mam solidnie przylutowany przewód.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...