Skocz do zawartości

Tłumienie tweetera


MB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie kiedy chcemy stłumić tweeter można pójść trzema drogami:

 

1.L-pad czyli dzielnik napięcia wpięty pomiędzy zwrotkę a tweeter

Skutek:

Impedancja wypadkowa stłumionego tweetera widziana przez zwrotnicę i wzmacniacz jest taka sama jak bez tłumika

 

2.Rezystor szeregowo przed kondensatorem

Rozwiązanie takie stosuje m.in hertz, a ja nie za bardzo rozumiem o co w tym chodzi.

Jeśli rezystor włączony jest w obwód szeregowo przed zwrotnicą to wtedy obciąża on wzmacniacz w całym zakresie częstotliwości, czy tylko w tym paśmie które "puszcza" zwrotnica?

 

3.Rezystor szeregowo między kondensatorem a tweeterem

Tutaj sprawa wydaje się znacznie prostsza, ponieważ wtedy liczymy zwrotnicę dla impedancji tweetera podniesionej o wartość rezystora, i ma to aspekt ekonomiczny ponieważ jeśli podniesiemy wypadkową impedancję tweetera to możemy zastosować kondensator o mniejszej pojemności który jest tańszy (w przypadku 6db/okt)

 

 

Ale teraz najwazniejsze pytanie:

=> jak każde z poszczególnych rozwiązań wpływa na brzmienie?

=> czym się kierować podczas wyboru typu tłumika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na diyaudio w artykule "Zwrotnice częstotliwościowe w ujęciu praktycznym" masz wszytko opisane z przykładami i wykresami.

 

Po krótce w uproszczeniu dla filtrów górnoprzepustowych 2 rzędu i wyższego:

Fc - częstotliwość cięcia

 

Rezystor szeregowy przed zwrotnicą - załamanie charakterystyki powyżej Fc , czyli "przywyciszenie" tylko częstotliwości powyżej Fc przy pozostawieniu bez zmian pasma poniżej Fc, w praktyce także stromość filtru nieco zmniejsza się.

 

Rezystor szeregowy za zwrotnicą - załamanie charakterystyki zarówno powyżej jak i poniżej Fc, czyli "przyciszenie" wszystkich częstotliwości wokół Fc oprócz niej samej.

Stromość filtru nieco się zwiększa.

 

W obu przypadkach rezystory wpływają także na przebiegi fazowe.

W przypadku filtru 1 rzędu rezystor szeregowy zachowuje się jak ten "przed zwrotnicą", w zasadzie takie rozwiązanie się odradza, na ogół należy tu stosować zwykły L-pad.

 

Czym się kierować przy doborze tłumika?

Najlepiej pomiarami i/lub słuchem oraz doświadczeniem.

 

Oczywiście piszę to co mi wiadomo, mogę się mylić, ale są tu na pewno bardziej doświadczeni, którzy mogą mnie poprawić i coś dodać:)

Edytowane przez ukashec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku 2 i 3 jeśli mówimy o filtrze 6db/okt dla tweetera nie ma znaczenia w jakiej kolejnosci bedą elementy gdyż to jest połączenie szeregowe. Moze być kondensator przed, za albo pomiędzy elementami, jakkolwiek zdefiniujesz "przed" i "za" :) Reasumujac - w 2 i 3 przypadku dla 6db/okt bedzie tak samo.

 

Dodatkowo szeregowo wpiety rezystor, im wiekszy tym bardziej odciąża mocowo wzmacniacz. Najwiekszej wartosci rezystor np. przerwa w obwodzie, spowoduje ze wzmacniacz obciążony nie bedzie w ogole.

Edytowane przez Passat_EQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a teraz z innej beczki.

 

Wrzucam do auta mikrofon pomiarowy w miejsce głowy kierowcy, odpowiednio ukierunkowuję tweetery i dobieram odpowiednie tłumiki osobno dla strony lewej i prawej.

Dla swoich tweeterów znalazłem schemat zwrotki 18db/okt wraz z linearyzacją piku impedancji nieco powyżej 1kHz (charakterystki w załączniku) Ale wydaje mi się że 6db/okt dla woofera to za mało i będę miał dołek w okolicach częstotliwości podziału ze względu na wysoką stromość filtru tweetera, a niestety nie mam charakterystki impedancji i przenoszenia wooferków od S6C i nie mogę nawet jako tako "na oko" dobrać elementów dla 12db/okt i obawiam się że zastosowanie w tym przypadku korektora impedancji może nie wystarczyć.

 

Czy ktoś może robił pomiary tych głośników albo ma info jak to zmierzyć? I czy charkę mierzy się obudowie testowej np. 6L closed czy w docelowej tzn w aucie?

 

Aha - i jak mogę sprawdzić / pomierzyć przebieg fazy głośników w całym paśmie?

Powyżej częstotliwości podziału lepiej jest jak się ona rozjeżdża np. o 180' czy przebiega maksymalnie zgodnie dla tweetera i woofera?

 

Elementy zwrotki HP:

C1 = 6,8 uF

C2 = 10 uF

L1 = 0,12 mH

Cp = 6,8 uF

Lp = 2,2 mH

Rp = 6,8 Ohm

post-3982-019004400 1290168814_thumb.jpg

post-3982-085686600 1290169292_thumb.gif

Edytowane przez MB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...