Skocz do zawartości

simon-u

Użytkownik
  • Postów

    391
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez simon-u

  1. OK. Match'e leżały długo, bo dałem w budkę CL Cervin Vega 124, który radził sobie wspaniale. Dobrze zasilony kopał nerki solidnie. Jednak znudziło mnie to, a raczej zmęczyło. Postanowiłem wreszcie wykorzystać Matche. Jeden pograł 10 godzin, a drugi nieruszany. Kupiłem na ale dwie budki B-R, rzekomo 45l, lecz pomierzyłem i mają 40,1 litra netto. Używam apki Speaker Box Lite i po parametrach wychodzą bardzo duże skrzynie. Mogę przerobić skrzynki dodając ściankę z przodu i z tyłu i uzyskam dodatkowe 5l, ale na tą chwilę chcę użyć tak jak jest. Wywaliłem port z przodu fi 70 100mm i wyciąłem otwór z boku pod fi 70(wewnętrzne portu). No i nie wiem jaką długość portu zastosować. Nie znam się na tych parametrach i do tej pory korzystałem tylko ze skrzyń CL. 

    Co to jest FB i F3 w programie i na ile stroić 40l netto i 45l netto dla tych głośników?

    Program dla 40l pokazuje (w zależności od wcześniej wybranej opcji) np. FB 32hz i F3 39,1hz przy box leakage QL 7l i port dla fi 70 długości 237mm. Jest dobrze, czy coś zmienić i zastosować inną długość portu? Skrzynka ma w środku ok. 530mm po szerokości.

     

     

  2. W Golfie V ciężko uzyskać dobry dźwięk w 2 way. Nawet napiszę że wręcz jest to nie możliwe.. Pytanie jeszcze ile drzwiowy? 3 czy 5? Bo wielkość ma znacznie w tym przypadku..

    5cio drzwiowy w kombi. Co jest problemem w nagłośnieniu tego Golfa? Ogólna jego akustyka, czy źle umiejscowione głośniki.

  3. Ja to dopiero mam niekonfortowe auto do nagłośnienia. Golf V, gdzie woofer gra w miednice. Miałem kiedyś komory i byłem z nich zadowolony. Plan mam taki, by wykonać zabudowę i umiejscowić woofery tam, gdzie mam miejsce na średniaki(których i tak nie ma). Jest to dość wysokie położenie i mogło by się to sprawdzić lepiej, niż woofer trzepiący nogawką. Niestety słaby ze mnie rzeźbiarz i sam tego nie ogarne. Schęcią zlecę to osobie, która zna się na rzeczy. Być może dwie drogi się wtedy sprawdzą. W HA się sprawdzają (wiem, że zupełnie inna akustyka). Jeśli dwie drogi nie pomogą, to będę myślał o trzech.

    Mógłbyś podesłać fotki, jak masz rozmieszczone głośniki? Ewentualnie linka, jeśli już gdzieś zamieściłeś?


    Dużo prawdy w tym poście powyżej to nie ma :-)

    Chodzi o to, że pierwsze miejsce słuchawki, potem HA, i dopiero CA?

  4. Posłuchałem tych 12" głośników w budkach Cl 25l netto(producent zaleca już od 18l :szok: ) i albo te subiki nie przemawiają do mnie, ale ja mam wrażenie, że one w tak małym litrażu się duszą. Posłuchałem ich około 2 tygodnie, więc pewnie się nie wygrzały, o ile w tak małej skrzynce zamkniętej kiedykolwiek się wygrzeją. W programie Speaker Box Lite po przejściu na pojemność pokazuje mi: VB=35l, QTC=0.77 i F3=65Hz. Dla wyboru max flat amplitude-B2  dla VB=24,6l QTC=0,7 i F3-=60,3Hz (i to mnie nie zadowala). Dla max flat delay-BL2 podaje mi VB=48,8l, QTC=0,58 i F3=60,9Hz. Czyli mam rozumieć, że budka dwa razy taka, a różnica w graniu niezbyt znacząca? To jeśli musiałbym już wrzucić budkę ok 100l na te dwie 12", to może pójść w budkę BR? 

    Słuchał ktoś tych Match 12" w BR? Niby program pokazuję, że bardziej nadają się do CL, ale tak na 55%. Może by dały radę w BR?

     

  5. Pewnie już kupiłeś, ale są tacy, dla których kable grają. Im droższe tym lepiej grają :D 

    Przy wyborze kabli ja zwracam uwagę, by przewód był miedziany, najlepiej z wielu cieńkich drucików i aby izolacja była miękka. Miękka izolacja to łatwiejsze układanie przewodów(zwłaszcza w zakręconych zakamarkach) i nie sztywnienie izolacji w niskich temperaturach, co w takich miejscach jak przelotka do drzwi będzie powodowała szybszą degradację i izolacji i oplotu miedzianego wewnątrz. Wystrzegać się należy przewodów żelazo i aluminio pochodnych pokolorowanych na miedziany kolor. No i niestety często w Pl zdaża się, że przewód 2,5mm2 ma w rzeczywistości 1,5-2mm2. Przeważnie tak mają te o niewielu grubych żyłach, ale nie jest to zasadą. 

    I o ile dobrze policzyłem to ten przewód ma 2,2mm2. Na plus, że jest to wielożyłowa skrętka, ale jaki materiał został użyty???

  6. Ten glosnik w closed pracuje w 18 litrach.

    Pewnie słuchałeś tego 12" głośnika w tych 18l? Jak wrażenia???

     

    30 litrow ten glosnik ma miec w BR,nie w closed.

    Aha. Takie mam wrażenie, że on potrzebuje nawiet więcej niż 30l CL, ale ja się nie znam.

     

    Raz piszesz ze pod rodkiem gra idealnie, zaraz ze nie ma cudow. 

    Napisał, że pod Rodkiem jest kontrolowany jak trzeba, pod Juniorem niestety nie. Ale problem leży w litrażu skrzyni, i to najprawdopodobniej koledze nie pasuje. Może oczywiście też być to niezadowolenie spowodowane akustyką auta, bądź innymi oczekiwaniami od głośnika.

     

    Może kolega #7 icon_share.png

    PrimoGhost

    coś skrobnie, jak się sprawa zakończyła?

  7. Podepnę się pod temat. Posiadam dwa te głośniki i według zaleceń zaaplikowałem do budek 25l clozet. Ucho może mam cherlawe, ale dla mnie, te głośniki w takiej budce się poprostu męczą. A producent zaleca 20l clozet :D

    Żyję nadzieją, że jeszcze się wygrzeją, ale 12cali głośnik w 25l to może się wygrzewać rok czasu. 

    I naszło mnie by zaaplikować je w dużą budkę BR. Auto w combi więc miejsca jest. 

    Jaką budkę CL proponujecie na dwa takie Mache 12"?

    Znalazłem na znanym portalu BassTon BR2.12/100-B obudowa bass-reflex 

    Obudowa Bass-reflex

    Rozmiar głośnika 2 x 12" / 30 cm

    Średnica otworu montażowego 283 mm

    Objętość obudowy 100 litrów

    Front płyta MDF o grubości 18 mm

    Pozostałe ścianki płyta MDF o grubości 18 mm

    Tkanina obiciowa w kolorze Czarny

    Terminal przyłączeniowy Zakręcany i pozłacany

    Aeroport bass-reflex 2 x Średnica 100 mm długość 260 mm

    Obleci coś takiego, gdybym dołożył jeszcze ściankę na front? 

    Co ze strojeniem? Pewnie do poprawy?

     

    A może ma ktoś w opolskim, i pobliskich województwach(od Byczyny) budkę, co by mi pod te Matche podpasowała???

     

    Dane od producenta:

    http://www.caraudio-image.ru/manuals/Match/DB_MATCH%20MW%2012W-D.pdf

  8. Dla połączenia szeregowego czy równoległego ?

    Dla żadnego. Chodzi o rozpatrzenie dwóch osobnych przypadków. DF i impedancja to nie wszystko.

     

     

    Dla szeregowego każdy z nich będzie indukował własną  SEM i będzie zamykał obwód przez drugi głośnik . Słowem każdy z nich może się tez stać dodatkowym napędem dla drugiego .

    Lub hamulcem, kiedy SEM się nie pokryją, lub zmienią biegun, a SEM w takim szeregowym układzie będzie średnią SEM każdego z nich.

     

     

    Połączenie równolegle likwiduje tego rodzaju zależność .

    Nieprawda. Przy różnych SEM jeden będzie wpływał na drugi z SEM o przeciwnym biegunie wprost proporcjonalnie do rezystancji przewodu łączącego oba ze wzmacniaczem a przeciwnie proporcjonalnie do rezystancji wzmacniacza. To jest powód, by nie łączyć dwóch różnych głośników równolegle. 

     

    I taki sam wpływ na DF w połączeniu szeregowym ma rezystancja przewodów zsumowana z rezystancją wzmacniacza. Tylko dlaczego grubość przewodów głośnikowych uzależnia się tylko od mocy głośnika, a nie bierze pod uwagę jego impedancji i DF wzmacniacza? 

  9. Dla mnie to trochę bez sensu brać głośniki spinać te głośniki w 8 ohm i napędzać je „spawarkami”.

    A gdyby to nie była spawarka, to miało by to sens?

     

     

     

     

    Nie jestem konstruktorem, nie znam się na niuansach, ale wydaje mi się, że tego typu wzmacniacz nigdy nie będzie "jakościowym" wzmacniaczem

    Tego typu, tzn? 

     

     

    do tych subwooferów producent przewidział tańsze i lepsze wzmacniacze

    Od kiedy producenci głośników przewidują pod jakim wzmacniaczem mają grać  :szok:

     

    przy połączeniu szeregowym gdzie jak wiadomo przez wielu ulubiony DF rośnie dwukrotnie w stosunku do 4 R  z powiedzmy 500 do 1000. Jeden powie kontrola super , dwa razy lepsza

    No to doleję oliwy. A jak się ma DF i kontrola głośników o takiej samej impedancji, np 4R pod takim samym wzmacniaczem, jeśli jeden głośnik ma 8'' i masę układu drgającego 80g, a drugi 12'' i masę układu drgającego 350g? Do tego różny skok membrany(sprężystość układu drgającego). 

     

     

    Tylko głupi głośnik ma gdzieś uciechę Jasia , bo mu w szereg włączyli drugi głośnik

    Dla układu z dwoma takimi samymi głośnikami pracującymi w jednej kolumnie w zgodnej fazie sytuacja będzie identyczna, jak w przypadku jednego głośnika z dwoma cewkami połączonymi szeregowo, czyli tak jak w głośniku z jedną cewką o impedancji będącej sumą z pierwszego lub drugiego przypadku. Oczywiście masa, powierchnia membrany itp. będące sumą układu z dwoma głośnikami.

     

     

     

    DF rośnie razy dwa a kontrola ? 

    A kontrola wychamowywania membrany też razy dwa, moc napędzania maleje dwukrotnie.

  10. Najlepiej zrezygnować z tylnych głośników i ogarnąć dobrze przód. Albo wygłuszenie drzwi(niestety są toporne), albo komory. Gdybyś chciał komory, to mam zrobione przez Zygastg z MDF'u i żywicy do Octavi. Leżą i się kurzą. Wrzucasz woofery grające w kolumnach(listę takich wooferów znajdziesz tu na forum) i banan z ucha nie schodzi ;) Niedługo pojawią się w bazarku, jak coś to PW.

  11.  

     


    I tu masz niespodziankę

    Żadna niespodzianka. Dlatego napisałem, że nasz słuch wyznacza granicę kręcenia gałką, a nie papierowy 1% i to nie wyklucza, że usłyszę zniekształcenia dopiero przy 3%, a pewnie i dalej(już nie te lata). Druga sprawa, powyższy 1% jest zapewne dla 1kHz(nie podałeś), a nie dla 50Hz, czy 25Hz(a kto to podaje?), a powinno być dla mono z przeznaczeniem pod głośnik niskotonowy. Oczywiście przetwornik też zniekształci, jego skrzynia, Przestrzeń samochodu i na końcu właśnie nasz aparat odbiorczy. Ach kurde. Zapomniałem o procesorze dźwiękowym, kablach sygnałowych i głośnikowych, bo one też grają ;)

  12. Wyżej doszło do nieporozumienia. Chyba :)

     

     

     


    Poziom zniekształceń to granica ingerencji w sygnał , liczby to tez pasmo

     

     

     


    Moc przy 12,6V (0,1% THD+N Max.) 3000 W przy 2 Ohm - wersja 2 Ohm Moc przy 14,4V (0,1% THD+N Max.) 3400 W przy 2 Ohm - wersja 2 Ohm

     

    THD (10% mocy znamionowej): 0,025%

     

     

    Pasmo. No właśnie. Dla jakiego pasma? Tego brakło.


    czy one wyznaczają granice tego grania?

     

    Raczej nasz słuch, czyli kiedy te zniekształcenia słyszymy, lub do jakiego ich poziomu jesteśmy wstanie je zaakceptować


    nie wiemy np czy twoje źródło jest w stanie dostarczyc sygnału o kompatybilnych "parametrach "

    Alpine CDE-193BT


    Potem możemy się zająć poziomem zniekształceń jakie mają głośniki stanowiące obciążenie tego wzmacniacza

    2xMatch MW12W-D spięte w 8 om,w skrzyniach zamkniętych 25l/sztuka. Może w przyszłości w BR 45l @35Hz/sztuka.

  13. Miałoby to grać na codzień, a chciałem oszczędności prądu w aucie. W planie był MD3000.2 pchający 2 suby po 300W RMS spięte w 8R. Liczyłem na okolice 0.8-1kW przy wysokiej sprawności i małym nakładzie finansowym. 

    Co w tych spawarkach takiego złego do gry na codzień. Coś z charakterystyką? Bo chyba nie brak kontroli? Czy się mylę? Kurde, a Amerykanie tak zachwalają :)

    Czego szukać w takim razie?

  14. Jak ten głośnik jest taki sam jak GDN25/60, to słaby to będzie sub ;)

    Słuchałeś, czy wywróżyłeś?

     

    Pierwszy raz banana na twarzy uświadczyłem jak posłuchałem wooferów w komorach od kolegi zygastg. Jeszcze raz dzięki Zyga. Drugiego kiedy uzupełniłem przód starym tonsilem. I zejście ma solidne. W dodatku dostał papierowe 250W RMS (nominalna jego moc to 110W DIN ), ale woła o więcej. Pomyślimy... ;)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...