Skocz do zawartości

majers

Użytkownik
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez majers

  1. Ile twoje radio ma na wyjściu RCA?

    .... 4V ?

    Wzmak ma gain regulowany w zakresie 0.2 - 4 V, więc możesz go bezpiecznie wysterowywać tylko do takiej wartości napięcia.

    Chyba, że występuje problem z obwodami/tłumikiem przedwzmacniacza...

    Czyli wzmak powinien oddawać moc przy obciążeniu 4 ohm w mostku 160W, a dla 3 ohm 186W.

    Podane napięcie 33V jest niemożliwe do osiągnięcia, ponieważ daje wynik 363W/3 ohm, a jeżeli nawet, to na wyjściu wzmaka otrzymasz prostokąt, nie sinusoidę - czyli THD poza wszelkimi normami.

    Radio to fabryczny Beckers Traffic Pro, na RCA ma napiecie 3V.

    Rowniez sie zdziwilem jak zobaczylem te wartosci na wyjsciu glosnikow. Liczylem wedlug prawa Ohma i wychodzily wlasnie dziwaczne rzeczy. Ewentualnie moze moj miernik jest nieodpowiedni/uszkodzony. Czytalem ze nie kazde potrafia odczytac prawidlowe dane jak sie poda 1KHz dzwiek.

  2. W twoim przypadku musisz z "czegoś" zrezygnować lub niejako sprawdzić jakość Crunch'a...

    Co mam na myśli?

    Zasadą jest kompletowanie systemu w taki sposób, aby wszystkie komponenty pracowały w sposób optymalny... nawet w stresie przy generowaniu, oddawaniu (wzmak) i przyjmowaniu (zestaw odseparowany) mocy RMS.

     

    Nie powinno być dla Ciebie tajemnicą, że wzmak w mostku - są wyjątki - powinien mieć obciążenie impedancją 4 ohm. Innymi słowy zestaw 3 ohm wykracza poza standard w tym wzmaku jeżeli ma pracować z impedancją 3 ohm. To niby niewielka różnica, ale prądy płynące przez mosfet'y mogą przekraczać dopuszczalne poziomy.

    Istnieje ryzyko co najmniej zadziałania zabezpieczenia temperaturowego lub przeciążeniowego - kolejność zadziałania dowolna ze wskazaniem na temperaturę w przypadku "delikatnym" dojściu do RMS - aż do upalenia tranzystorów.

     

    Sugestia:

    - zastosuj standardowe (brak mostka) zasilenie głośników, czyli dostaną RMS +/- 70W.

     

    Tym bardziej, że w mostku do systemu dostaną się zniekształcenia min. 1%, a skłaniam się ku wiekszym, bo zawsze istnieje ryzyko występowania pików większych niż byśmy chcieli.

     

    Czyli strojenie dla 3 ohm i wstępnie 70W dla pojedynczego kanału - 14.5V

     

    PS. Możesz poeksperymentować ustawiając w mostku RMS 100W dla 3 ohm. Sprawdź przy tym, czy wzmak toleruje takie ustawienia i obciążenie przy normalnym - dla Ciebie - słuchaniu muzy.

    Czyli Gain dla 17.3V

    Dzieki wielkie za informacje.

    Eksperymentowalem jak napisales z mostkiem i bez. Ucho nie wyczulo roznicy, wiec zostawielm podpiete bez mostka. Zauwazylem dziwna rzecz, a mianowicie przy maksymalnej glosnosci ustawionej na radiu i gain na minimum na wzmaku przy pliku 1KHZ,0DB (plik .WMA ze strony JLAudio) - mialem takie wartosci:

    - mostek - 33V

    - bez mostka - 17V

    Juz nizej nie dalo sie zejsc do sugerowanej wartoci jaka napisales - 14.5V.

    Jak to jest mozlwie ?

  3. Zestaw 3 Ohm.

    Dlatego wzmak powinien oddawać moc większą od 60W, a mniejszą od 80W.

    A jakość źródła podającego sygnał na wzmak jest z jakiej półki?

    No i zasadnicza rzecz - wzmak odpowiednio dostrojony?

    Przewód zasilajacy 25mm2, masa puszczona z karoseri rowniez 25mm2. Dodam jeszcze ze zmostkowalem kanaly i nie zauwazylem roznicy.

    Jesli chodzi o dostrojenie wydaje mi sie ze dobrze dostroilem. radio na 70% mocy i krecenie gainem do szumow.

  4. Witam,
    Zakupilem Audio System R165 EVO do swojego Mondeo mk3 kombi, drzwi wygluszone, rowniez boczki, dystasce mdf. Podlaczone obecnie glosniki sa pod Crunch MXB-480, gdzie producent deklaruje 60W na kanal. Jednka wydaje mi sie ze te glosniki napewno zagraja lepiej pod innym wzmacniaczem. I tutaj pytanbie do Was, jaki wzmak polecacie, moze to byc jak najbardziej uzywka. Czy znajde cos powiedzmy do 300zl ?
    Dziekuje i pozdrawiam
    Majers

×
×
  • Dodaj nową pozycję...