Skocz do zawartości

microsofter

Użytkownik
  • Postów

    23
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez microsofter

  1. Wygląda na to, że przez niesprecyzowanie pytania, wprowadziłem niezłe zamieszanie w temacie. Wyjaśnijmy to, wtedy będzie można pójść dalej, albo zakończyć dyskusję.  

     

     

     

    Podany scan kalkulatora zawierał faktyczne dane omawianej w danym czasie zwrotnicy z przetwornikiem 4 R i szeregową rezystancja 4 ( lub 4,5 R ) .  Stąd jest tam wartość 8R i wskazana pojemnośc 4,4 uF. To potwierdzało plus minus poprawność deklarowanego podziału dla 3200 Hz .

     

     

    Albo nie zrozumiałem wypowiedzi, czego dotyczy, albo Ty nie zapoznałeś się dokładnie z posiadaną przeze mnie i omawianą tutaj zwrotnicą. Link do jej zdjęcia, jest kilka postów wstecz. 

    Wg Ciebie jest to zwrotnica 1st Order Solen Split 3200 Hertz zgadza się? Stąd moje pytanie, jaką rolę w mojej zwrotnicy pełni cewka, której nie ma na podesłanym przez Ciebie scan-ie z kalkulatora. 

     

    Dlaczego jest w zwrotnicy 2 lub 3 rzędu wiem, przynajmniej w teorii. Zastanawiało mnie, co robi w mojej zwrotnicy 1 rzędu?

     

    Jeśli już dojdziemy do porozumienia i dalej będziesz chciał mi pomóc, to jedziemy dalej.

     

     

    W sumie racja, czyli rozwiązaniem jest oddać to do kogoś kto zrobi zwrotnice z pomiarami, albo wrócić do poprzedniego tweetera... chyba ze autor ma czas na rzeźbę metoda prób i błędów...

     

    Gdybym chciał pójść na łatwiznę, już dawno bym tak zrobił, a nie marnował zarówno Wasz, jak i swój cenny czas. Jednak samemu raczej tego nie osiągnę, potrzebna mi Wasza pomoc.

     

     

    Wrzuć na początek kondek 3,3uF - potem zobaczysz czy wystarczająco (dla Ciebie oczywicie) rozjechały się i zsumowały te pasma -> jak nie to trzeba rzeźbić dalej, kombinując z rezystancją szeregową etc.

    Kondki 3,3uF np. STX to koszt około 10-15 zł parka - niewiele - ważne zeby był bipolarny.

     

    Taki wstarczy:

    https://allegro.pl/oferta/3-3uf-100v-mkt-kondensator-1szt-7544206684

    Kondensator MKT 3,3uF 100V.

     

     

    Chcąc zachować deklarowane przez producenta wartości tłumienia , powinno się zmienić wartości tych rezystancji proporcjonalnie do impedancji przetwornika , a potem określić wartość kondensatora dla nowo utworzonej zespolonej impedancji .

     

     

    Czyli od czego lepiej zacząć? Myślę, że najlepiej, najprościej dla mnie, będzie wrócić do wartości producenta, czyli przywrócić cewkę?

  2. Pytam, co robi cewka równolegle do tweetera?

     

    Rozumiem, dlaczego rezystory w tej zwrotnicy nie tylko zmieniają poziom, ale i odcięcie. Nie rozumiem tylko, dlaczego robią ludzi w konia, z wykresami, jak na rysunku poniżej (trochę inna zwrotnica, ale dla mojej widziałem kiedyś identyczny wykres).

     

    Z punktem podziału i odcięcia, wiem o co chodzi, tylko źle się określam.

     

    Napiszesz jeszcze raz, co masz na myśli, ze zmianą impedancji przetwornika, poprzez zakładanie tłumika? To co wykonałem, jest poprawne?

     

    Jak dam większą pojemność kondensatora, mniej rezystorów w szereg, to i tak będę musiał stosować l-pady, w celu wyciszenia przetwornika, czy nie na to samo wyjdzie?

     

    Ps. Sory, za nieład w wypowiedzi (brak cytatów). Pisze z komórki, tak mi znacznie wygodniej.

     

    Ps2. Jeśli zadaje głupie pytania, bądź strzelam jakąś inną gafę, proszę o wyrozumiałość. Jestem laikiem w tych sprawach, chce się nauczyć, zrozumieć jak to działa. W końcu od czego jest forum :)

    post-18243-0-08434300-1562704397_thumb.png

  3. Nie pomoże , bo i tak będziecie negować poprawność fabrycznej zwrotki , bo się zdaje .......... .

    A jak chcesz pomóc to napisz dlaczego nie pomoże :wink2:.

    Co ma zrobić jest dość jasno napisane ,  Przynajmniej aby nabrać pewności wyboru przetwornika .

    Potem może sobie "dopieszczać " .

     

     

     

    1st Order Solen Split3200 Hertz

    8 Ohm Tweeter / 4 Ohm Woofer

    circuit1.gifParts ListCapacitorsC1 = 4.39 uFInductorsL1 = 0.28 mH

    W takim razie, co robi cewka, podłączona równolegle do obwodu tweetera?

    Jeżeli chodzi o rezystory w tej zwrotnicy, to 4ohm włączany jest w szereg, po ustawieniu głośności tweetera na -3dB. Po zmianie na 0dB, włącza w szereg dwa rezystory, połączone równolegle, 4 i 4,7ohm. Jeszcze ciekawiej jest, po wybraniu +3dB, wtedy omija oba rezystory, zostaje rezystancja samego przetwornika, tj 4ohm. Czyżby wtedy tweeter był cięty, przy ponad 7kHz?

     

    Przerobiłem zwrotnice na szybko, wylutowałem cewkę dla tweetera, kondensator został ten sam. Włączyłem w szereg rezystor 4ohm. Tweeter grał za głośno, więc dorzuciłem jeszcze 1.8ohm. Zdecydowana poprawa na plus, w końcu jest porządek na scenie, nie wali tak górą i jest więcej środka. Tyle z odsłuchu na szybko.

  4. Nie rozumiem dalej, dlaczego u mnie w zwrotnicy jest kondensator o pojemności 4uF... Dziś ją specjalnie rozebrałem, aby się jej przyjrzeć. Po ustawieniu zworki na -3dB, włączam w szereg tweetera rezystor 4ohm. Wypadkowa z przewodnikiem mt12, 8ohm. Wg kalkulatora, dla cięcia przy 3200Hz powinienem zastosować pojemność 6.2uF. Czyli się nie zgadza. Zwrotnica ta, z tego co pamiętam, powinna mieć podział w tym samym miejscu, niezależnie od wyciszenia tweetera.

    Idźmy dalej, zworka na 0dB daje dwa równolegle rezystory, 4.7ohm i 4ohm. Co daje 2.16ohm, z przewodnikiem 6.16ohm. Po ustaleniu +3dB, jedna droga, nie ma rezystora, zaś druga 4ohm, co chyba daje z przewodnikiem 4ohm, zgadza się? Jak bym nie liczył, się nie zgadza. Coś robię źle? Może zwrotnica nie ma podziału przy 3200? A może w obliczeniach powinienem uwzględnić też woofer? Jest ktoś w stanie mi to wytłumaczyć?

  5. Witam. Posiadam zestaw Morela, napędzany alpine 3544. Problem polega na tym, że dałem radę oryginalnym tweeterom mt12, udało mi się dopaść w ich miejsce mt23. Podłączyłem pod ori zwrotnice, jednak grały za głośno. Zastosowałem L-pada, o niebo lepiej, jednak mam wrażenie, że na mt12 coś to lepiej grało. Teraz jakby scena była trochę rozjechana. Pytanie brzmi, czy jest opcja, że charakterystyka zwrotki się zmieniła, po wymianie wysokotonówek na inne? Przesunęła się częstotliwość podziału?
  6. Dopiero w tym tygodniu udało mi się ogarnąć trochę sprzęt, zamocować wzmacniacz itp. Zakłucenia zredukowałem do minimum, przeniesienie pieca trochę dało, inne poprowadzenie kabli oraz skręcenie gain-a.

     

    Co mogę powiedzieć, na temat brzmienia. Albo za dużo wymagam, albo coś jest nie tak. Ewentualnie się czepiam, co z resztą mi kilka osób powiedziało. Mam wrażenie, że tweety trochę sypią piachem, woofery mają dość, gdy za nisko schodzą (cięcie przy 60Hz pomaga). Ogólnie gdy dostają stresujące kawałki (rock itp.), jakby nie ogarniały. Wszystko się trochę zlewa.

     

    Może jest ktoś z okolic Krakowa z dobrym uchem, kto wie, jak sprzęt tej klasy ma grać, chciałby posłuchać, ocenić?

  7. Za ostro na pewno nie jest. Choć wcześniej grały dsk-i, także pewnie wszystko inne byłoby dobre :) ogólnie jest przepaść, każdy utwór jest jakiś inny, lepszy. Coś jeszcze napisze, ale na razie mam mały problem. 3544  sieje delikatne zakłócenia, w tweeter-ach słychać wtryskiwacze itp. Po podłączeniu tymi samymi kablami pod sd-500 problem nie występuje. Da radę jakoś temu zaradzić, czy skopany wzmacniacz?

     

    Dodam, że problem występuje tylko na włączonym silniku.

  8. Najpierw wrzuć wzmacniacz i posłuchaj jak to gra. Potrzebujesz go tak czy inaczej a głośniki zawsze możesz zmienić jak nadal nie będzie Ci granie pasować.

     

    Nie kupiłem do nich wzmaka, miały być tylko na chwilę, a grały 2 lata. Teraz muszę zmienić, gdyż jeden woofer ma dość. Nie chce kupować takich samych, bo mnie drażnią te tweetery.

     

     

    Morel Maximo jest omawiane na tym Forum w 2010 roku.

    Bite 8 lat temu...

    :)

    Moje słowa są nawiązaniem do stwierdzenia autora:

     

    Nic Morelom Maximo nie uchybiam - autor rozważa ich wybranie pomimo, że istnieją już tyle lat na rynku.

    Czytałem cały wątek, ale od tego czasu pojawiło się wiele nowych zestawów, także z Morela.
  9. Witam

     

    Wiem, że takie tematy już są, ale nie ma nic aktualnego, wszystko sprzed kilku lat.

    Do rzeczy, szukam głośników na przód, aktualnych hertz-ów DSK mam już dość, totalny brak kick-a i za ostra góra. Wolałbym kupić coś do 550-600 zł, ale jestem w stanie dołożyć. Na oku mam Morele, maximo 6 lub tempo 6, nie wiem co wybrać. Radio Alpine CDA-137bti, na przód na razie brak pieca, kupię zaraz po głośnikach. Sub Helix w12 + SD-500. Całe auto wygłuszone, maty+pianki. Samochód 3D, duże furtki. Gra tu przeważnie Dance, pop, Rock i trochę metalu. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...