Skocz do zawartości

Aktywne cięcie od podstaw - Co i jak


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Mam oto taki zestaw i chcę pobawić się w strojenie aktywne. Obecnie używam seryjnych zwrotnic z zestawu MT650C ale jako że tweetery nie są oryginalne to całość nie gra tak jak powinna. 

 

Tweeter: STEG SQ32

Woofer: STEG MT650C II

Wzmacniacz: uDimension ProZ 4-110

DSP: Aktualnie wbudowany w radio GMS 8906, jeśli będzie lipa to kupię Helixa Mini.

 

 

Zastanawiają mnie dwie rzeczy:

 

1. Chcę zabezpieczyć tweeter ale nie wiem dokładnie jaki kondensator wybrać. Według wyliczeń z internetu powinienem zastosować coś około 12uF 

(2xFS * impedancja / 0.159, gdzie FS dla tego głośnika to 1100, impedancja 5.2, dla bezpieczeństwa założyłem minimalne FS na poziomie 2500)

Mam na oku kondensator foliowy Jantzen cross cap 12uF 400v. Czy mogę takiego użyć? O co chodzi z tym odwróceniem fazy o 180* przy zastosowaniu kondensatora?

 

2. Od jakich nastawów początkowych zacząć zabawę? Radio pozwala mi na ustawienie filtrów dolno i górnoprzepustowych dla każdego kanału z osobna + korekta czasowa. Nie mam niestety slope ani innych opcji. Mimo wszystko na razie chcę spróbować z samym radiem bez zakupu DSP.

 

Pasmo przenoszenia tweetera: 1000-22000 kHz

Pasmo przenoszenia woofera: 50-5000 Hz

 

W takim razie jesli na początku ustawię filtry w ten sposób to będzie ok?

Tweeter: HPF=4000hz LPF=20000hz

Woofer: HPF=50hz LPF=5000hz

 

 

Ps. Wiem że bez RTA to jest zgadywanka a nie poprawna robota ale dajcie się pobawić.. Nie potrzeba mi dużo, byle żeby w końcu poprawnie ustawić opóźnienia czasowe i trochę zmienić brzmienie tweetera bo aktualnie się strasznie drze i jest nieprzyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji do radia nie ma napisane jakie to filtry więc trzeba zakładać, że Butterworth 12db.

Przy filtrze BU II rzędu:

- trzeba obrócić faze TW lub WF, możesz to zrobić zmieniając polaryzację podłączenia głośników TW lub WF

- teoretyczne krzywe charakterystyki WF i TW spotkają się w punkcie -3db dla punktu podziału  x=HPF=LPF co spowoduje niechciane podbicie +3db. Chcesz, żeby to spotkanie było w punkcie -6db bo wtedy charakterystyki zsumują się na 0db.

Żeby to zrobić to punkt cięcia dla WF liczysz jako 0,77x, a punkt cięcia dla TW jako 1,3x 

 

Przykład, kiedy chcemy, żeby w punkcie podziału 3000Hz krzywe zsumowały się na 0db przy filtrze BU12

WF LPF = 3000Hz x 0,77 = 2310Hz

TW HPF = 3000Hz x 1,3 = 3900Hz

 

To wszystko teoretycznie bo dopiero pomiary powiedzą ci w którym miejscu masz faktyczny punkt przecięcia i jak to ewentualnie skorygować przesuwając filtry i używając EQ.

Pomijamy oczywiście inne zagadnienia, zarówno podstawowe jak lokalizacja głośnika i ustawienie poziomu do bardziej zaawansowanych jak wyrównanie charakterystyki i przebieg fazowy.

 

Na początek polecam do poczytania 3 opracowania pokazujące spójne podstawy, ale różne spojrzenia na zagadnienia:

 

- ATF Sound Tuning Magazine DSP Special Vol2

- Calibration of the audio High-End System in Cars

- A-Straightforward-Stereo-Tuning-Process-and-Some-Notes-About-Why-it-Works

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...