Skocz do zawartości

Pytanie o dobór głośników.


Tomasz K
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry. Mam pytanie do forumowiczów którzy orientują się w temacie jakości i skuteczności głośników samochodowych. Jestem muzykiem pół amatorem i potrzebowałem dodatkowego kanału nagłośnienia do grania w salkach knajpowych, tak by nie taszczyć z sobą dodatkowego gratu. Zrobiłem sobie na próbę dodatkowe źródło nagłośnienia montując mały wzmacniacz samochodowy wewnątrz wolnej przestrzeni we wzmacniaczu gitarowym. Wzmacniaczyk to Blow ZR210 70 W https://blow.pl/produkty/wzmacniacz-audio-dwukanalowy-blow-zr210-2x70w-d-1503/  Zależało mi by wzmacniaczyk miał regulację poziomu na wejściu. I taką on posiada. Do tego przedwzmacniacz z equalizerem w formie gitarowego efektu w moim pedalboardzie. W skrzyni wzmacniacza gitarowego mam miejsce jedynie na dwa głośniki 130 mm. 165 mm już mi nie wejdą. Na próbę wstawiłem dwa tanie głośniki o mocy max 160 W i RMS 80 W przy skuteczności 93 dB (chociaż z góry założyłem że w cenie 40 zł za jedną sztukę to bzdura). I ten system mi się sprawdza, chociaż zmienię jeszcze ten przedwzmacniacz, na zabudowany w skrzyni wzmacniacza z gałkami które umieszczę na jego obudowie. Sprawdziłem działa i w pełni jest to wszystko funkcjonalne. Głośność jest dostateczna do zastosowań. Jednak te głośniczki (wstawione na próbę by nie popadać w koszty jak system się nie sprawdzi) popierdują przy graniu głośno. Ten dodatkowy kanał nagłośnienia obsługuje loopera (coś co zapętla mi fragmenty podkładu nagrane na żywo) który ma w sobie automat perkusyjny. Do ścieżki perkusji dogrywam sobie ścieżkę basu i dodatkowo dwie do trzech ścieżek gitary. Więc z głośniczków płynie perkusja, bas i dwie do trzech ścieżek gitary. To co gram finalnie, po zbudowaniu na looperze pętli (czyli gitara prowadząc) płynie już ze wzmacniacza gitarowego i z jego głośnika, więc nie obciąża tego dodatkowego kanału. Jeżeli mówię o perkusji i basie to mam na myśli standardowe bass i perkusje znaną z muzyki rokowej. Nie interesują mnie ekstremalnie niskie basy i bębny z muzyki techno i tym podobne. Nie muszę słuchaczom przesuwać organów wewnętrznych dźwiękiem. Moje pytanie adresuję do tych co mają wiedzę odnośnie głośników samochodowych. Ich jakości i skuteczności. Jakie sobie docelowo kupić głośniki 130 mm do tego wzmacniacza Blow ZR210 70 W, by poprawić jakość dźwięku. Z góry mówię że nie potrzebuję audiofilskiej jakości. To do grania w knajpce, gdzie coś ma wypełniać ciszę. Z góry dziękuję za rady odnośnie zakupu. Pytam bo nie za wiele wiem o głośnikach typowo samochodowych. Potrafił bym doradzić odnośnie głośników gitarowych montowanych we wzmacniaczach, ale o tych montowanych w autach nie mam pojęcia.  Wybrałem takie rozwiązanie ze względu na znakomity stosunek wielkości głośników do głośności, no i oczywiście ze względu na koszty.

Wzmak 2.jpg

Wzmak 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie są winne głośniki tylko wzmacniacz a raczej brak filtrów. Puszczając pełne pasmo zbyt obciążasz je i stąd te 'pierdzenie'. 

Ten wzmacniacz to i tak jakaś pomyłka, podejrzewam że siedzi tam jakiś scalak TDA i tyle.

Można by spróbować obciąć niskie tony prostym filtrem, zwykły kondensator 500uF w szereg dla każdego 13 cm głośnika powinien wystarczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Szanownego Pana ja dokładnie kumam o co chodzi. Mam na preampie siedmiozakresowy korektor. W zabawie w dźwięk siedzę od lat tylko tyle że w temacie wzmacniaczy gitarowych Ja tylko pytam O DOBRE GŁOŚNIKI 130 mm, bo na próbę zamontowałem TANIE i KIEPSKIE. Nie siedzę w głośnikach poza głośnikami  do gitary i nie wiem jakie sobie kupić. Chciałbym tylko by mi ktoś polecił dobre głośniki i nic więcej nie potrzebuję. Z opinni jakie czytałem o małych szerokopasmowych głośnikach wywnioskowałem że mogą być dobre te: https://carhifi24.pl/rtv-i-agd/sprzet-car-audio/glosniki/130-i-135-mm/hertz-dsk-130-glosniki-samochodowe-13cm-130mm-system.html , Ale chciałem podpytać ludzi co w tych głośnikach siedzą. Nic poza tym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem o co chodzi. Myślę że Twoje problemy są związane bardziej z wzmacniaczem niż z głośnikami.

Jesli jednak chcesz najpierw wymienić głośniki to podany przez Ciebie Hertz może się nadać, polecał bym wziąć jednak wersję coax. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak plotkujemy o firmie Hertz i głośnikach do car audio mogących zarabiać w lokalu, to może ten model:

https://hertz-audio.com/product/cx-130/

Powinien całkiem przyzwoicie zagrać w zamkniętej budce.

Cena za dwie sztuki nieco "spora" - ok. 300.00- za parę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedzi. Myślę że ten Herc bo ma rozsądną cenę. A wracając do wzmacniacza o którym pisze Pan Szymin. To jaki by Pan polecił. I tak tak miałem kupować drugi, bo montuję sobie mini skrzyneczkę którą bym mógł podłączać do akumulatora i grać na gitarze w czasie wyjazdów. Więc ten Blow się i tanie głośniczki się nie zmarnują. Z przedwzmacniaczami nie ma problemu bo sam sobie je robię. Tylko musi być mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Coś małego, to może Stetsom:

https://masori.de/en/collections/2-kanal-verstarker/products/ir-160-2-rca

Jak widać - paczka papierosów.

Moc 2 x 45W/4 ohm przy 13.8V.

Z aku pewnie w granicach 2 x 30W.

Brak filtrów.

Ale to zdaje się nie jest problemem.

Manual:

IR160.2 | Stetsom

lub:

IR160.2 RCA | Stetsom

Jak dobrze widzę, wysyłka w UE za free.

 

PS. Może też pracować w B-R.

W obu przypadkach netto w granicach 10 litrów dla jednej sztuki.

Dla b-r strojenie 80Hz.

 

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szcuesze mowiac to wzmacniacz samochodowy zasilany z zasilacza of laptopa jeśli dobrze widzę to średni pomysł. Tutaj lepszy był by nawet jakiś kit do składania na TDA7294.

No chyba że musi być wzmacniacz samochodowy, z tych tańszych to i Magnat, Mac Audio, Crunch by się nadał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...