Skocz do zawartości

Czy więcej różnych głośników ma sens.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Piszę w sprawie porady. Otóż chce zbudować w samochodzie audio. Nigdy tego nie robiłem ale jakieś umiejętność elektroniki samochodowej posiadam, poczytałem też dość dużo w necie więc teorie jakąś kojarzę. Aktualnie mam cały samochód rozebrany, wygłuszyłem całą budę matami bitumicznymi i pankami kauczukowymi. Dało już to znaczą poprawę seryjnych pierdziawek. No ale stwierdziłem że jak już się tak pobawiłem to może spróbuję zbudować swoje pierwsze car audio. Nie za miliony monet ani z 500 Wat głośnikami ale takie które będzie lepsze od seryjnego. Chcę zrobić całość na osobnych kablach jako cały osobny system. Oryginalne nagłośnienie to Z przodu 2 x gwizdki i 2 x średnie tony w drzwiach i z tyłu 2 x średnie tony 20 Wat RMS max 40 w. Radio oryginalne seryjne.

 

Moje pierwsze pytanie które aktualnie mnie nurtuje to że mogę w bagażniku zamontować w oryginalne miejsce 16 cm głośniki oraz mam możliwość zrobienia montażu na dodatkowy głośnik 13 cm. Oprócz tego mam też dużą wnękę ( schowek ) 27 x 39 cm w który tez mógłbym coś wsadzić teoretycznie.

I tu jest właśnie to pytanie czy jest sens i uzasadnienie akustyczne w montowaniu takich dodatkowych głośników 13 cm, nie wiem np ze te 16 cm to będą woofery a te 13cm to średnio tonowe, czy dać po prostu w seryjne miejsca głośniki i do tego jakiś subufer dołożyć ? Co da lepsze efekty ? Nie zależy mi na potężnym łomocie na całą dzielnicę tylko o bardzo fajnej jakości dźwięku w czasie jazdy i np żebym mógł sobie na działce otworzyć klapę i mieć muzykę .

 

Poniżej zdjęcia z seryjnym głośnikiem i przykładowym jakiś co miałem w domu na przymiarkę czy wejdzie.

 

Z góry dzięki że chciało ci się to czytać :d

IMG_20230215_160338.jpg

IMG_20230215_160314.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jankus napisał:

Chyba nie czytałeś, FAQ Nazara początek. Car audio nie polega na dorzucaniu jak największej liczby głośników gdzie się da.

No właśnie dlatego powstał ten post, bo zdaję sobie z tego sprawę. Nie chodziło mi w tym pytaniu o to czy lepiej mieć 30 głośników czy 4. Tylko  czy przykładowo dokładając te 13cm mogę wtedy uzyskać efekt fajny bez stosowania żadnej skrzyni czy innych tub z suflerem, bo jeżeli mogę wykorzystać przestrzeń z której nie korzystam to logiczne że preferuję takie rozwiązanie.  Albo przykładowo dać jakiś głośnik pojedynczy większy w tą wnękę od schowka jako subufer. Czy to ma sens i jak to widzicie ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry tylko wykonanie trudne. Zakryj lepiej te duże otwory blachą i oklej matą.

Przeciw montażu głośników jak pokazałeś jest to ze potrzebują oddzielnych komór, nawet jeśli są to komory stratne tak jak karoseria samochodu, nie mogą na siebie oddziaływać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szymin89 napisał:

Pomysł dobry tylko wykonanie trudne. Zakryj lepiej te duże otwory blachą i oklej matą.

Przeciw montażu głośników jak pokazałeś jest to ze potrzebują oddzielnych komór, nawet jeśli są to komory stratne tak jak karoseria samochodu, nie mogą na siebie oddziaływać.

Ten większy głośnik to oryginalny seryjny, rozumiem że proponujesz zakrycie tych wszystkich otworów pozostałych i zostawienie tylko tego oryginalnego miejsca na głośnik ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...