Skocz do zawartości

Podłączenie różnych głośników do wzmacniacza


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam wzmacniacz 4 kanałowy, a w aucie mam 4 pary różnych głośników o tej samej impedancji bez żadnych zwrotnic.

Z przodu mam parę głośników mid-hi i parę low-mid.

Z tyłu mid-hi oraz full-range.

Mam dylemat w kwestii podłączenia. Kabelki głośników przednich podłączę do front channel, a tylnych do rear channel ale wszystko bez zwrotnic. Czy jeśli pod jednym kanałem będą podłączone głośniki o rożnych mocach RMS, głośniki pobiorą sobie tyle mocy ile potrzebują każdy z osobna i żaden z nich się nie spali?

Przykładowo przód channel 1 ma dwa głośniki, jeden z nich 5rms, a drugi 45RMS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Proszę, powiedzcie jak najrozsądniej podłączyć następujący układ głośników i jaki osprzęt do tego potrzebuję.

 

PRZÓD:

- 2x HERTZ DCX 87.3

- 2x focal iss165 (bez zwrotnicy i tweetera)

 

TYŁ:

- 2x HERTZ DCX 87.3

- 2x KENWOOD KFC-S6966

 

Nie mogę nigdzie znaleźć jak podłączyć tego typu zestawienie.

Nie wiem czy pod jeden wzmacniacz 4 kanały da się to bezpiecznie podłączyć zakładając, że wzmak będzie wystarczająco mocy. Chciałbym aby wszystkie głośniki dostały tyle mocy ile są w stanie przyjąć książkowo.

 

Zastanawiam się czy jeśli podłączę 2 głośniki hertza równolegle do ch1, a focala równolegle do ch2, to gain rozdzieli się odpowiednio na obydwa rodzaje głośników? Boję się, że jeśli focala zasilę na maxa jego mocy to za dużo mocy dostanie hertz (Gain daje moc na ch1 i ch2). Tak samo tył bym zrobił dla ch3 i ch4.

Proszę o pomoc 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki podłącz równolegle. Przykładowo, jeden Hertz i jeden Focal na Ch1, analogicznie resztę głośników. Tylko tak uzyskasz stereo. 
 

Nie będzie to dobrze brzmiało bo pasma będą się na siebie nakładały.

 

Alternatywnie możesz zrezygnować z głośników tylnych i zasilić każdy głośnik osobno dodatkowo używając filtrów we wzmacniaczu co umożliwi chociaż w pewnym stopniu dopasować cięcia dla głośników. Pod warunkiem że wzmacniacz ma filtry.

 

Myślę że lepszy efekt uzyskał byś normalnym zestawem 2-way z oryginalną zwrotnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nie do końca opłacało się inwestować w nowe nagłośnienie do tego auta (saab93).

Kupiłem radio wersję S8:

https://m.nl.aliexpress.com/item/1005004788140475.html?spm=a2g0n.order_detail.order_detail_item.3.5cd26d766C2e4V&gatewayAdapt=glo2nld

Musiałem też do niego dokupić konwerter sygnału hi/low:

Audio System hlc4 evo

 

Teraz pozostaje mi kupić dwa wzmacniacze 4-kanałowe i w tej sytuacji myślę o Crunch GPX 1000.4 a same Focale z przodu połączę równolegle, żeby miały 2ohm, a wzmacniacz żeby się nie przegrzewał. Dodam, że te Focale powodowały spore grzanie tego modelu wzmacniacza, gdy podłączyłem w 4ohm.

 

Jeszcze mam zainstalowany pod siedzeniem kierowcy

Audio System US08 active

 

Jaki finalnie może to dać efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz podłączyć głośniki L+R pod jeden kanał? Przecież to się kupy nie trzyma...

Po co ci adapter RCA skoro radio powinno posiadać wyjścia RCA- przynajmniej według opisu.

Grzanie wzmacniacza nie jest spowodowane Focalami a na pewno nie tym że były podłączone osobno. Podłączenie równolegle nie sprawi że wzmacniacz będzie miał lżej a może pogorszyć sprawę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja z tym podłączeniem...

Radio nie ma RCA :/ Jak spojrzysz w szczegółowy opis, to tam jest zdjęcie z instrukcją podłączenia. Trochę dałem się nabrać, bo też nie zwróciłem na to uwagi.

Myślę, żeby te dwa wzmacniacze kupić i każdy głośnik podłączyć z osobna. Poucinane pasma i nie wiem jak to będzie śmigać, jestem ciekaw...

 

// Widziałem jeszcze wzmacniacze 4 kanały z DPS 8 wyjść. Czy to by załatwiło problem zwrotnic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To grubo bo w opisie jest że S8 ma dobre wyposażenie. Wyglada mi na to że dostałeś nie ten model co zamówiłeś… tym bardziej ze cena jest dosyć wysoka.

 

Wyjście optyczne jest?

 

Wzmacniacz z dsp załatwi sprawę tylko jeśli masz kogoś kto umie to ustawić i masz zamiar wymienić te przypadkowo dobrane głośniki na coś porządnego. Wątpię w to bo jak już napisałeś, do tego samochodu nie chcesz wiele inwestować.

 

Moja rada, sprzedaj te głośniki w cholerę (jeśli to coś warte) i kup dwa zestawy z niskiej ale polecanej półki i wzmacnicz, który to obsłuży. Będzie na pewno lepiej niż montowanie ośmiu kanałów do tej zbieraniny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, szymin89 napisał:

To grubo bo w opisie jest że S8 ma dobre wyposażenie. Wyglada mi na to że dostałeś nie ten model co zamówiłeś… tym bardziej ze cena jest dosyć wysoka.

 

Wyjście optyczne jest?

 

Wzmacniacz z dsp załatwi sprawę tylko jeśli masz kogoś kto umie to ustawić i masz zamiar wymienić te przypadkowo dobrane głośniki na coś porządnego. Wątpię w to bo jak już napisałeś, do tego samochodu nie chcesz wiele inwestować.

 

Moja rada, sprzedaj te głośniki w cholerę (jeśli to coś warte) i kup dwa zestawy z niskiej ale polecanej półki i wzmacnicz, który to obsłuży. Będzie na pewno lepiej niż montowanie ośmiu kanałów do tej zbieraniny.

 

 

Optyk jest i coaxial jest, czyżby była nadzieja, że konwerter sygnału mogę zwrócić?

IMG_20230306_052444.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W złączu B powinnny być wyjścia RCA. Masz tą kostkę?

 

Zależy co będzie tańsze/lepsze. Możesz tez zastosować konwerter D/A ale czy będzie to lepsze rozwiązanie w Twoim przypadku. Tego nie wiem. Tak samo jak nie wiem cz wyjście optyczne ma stały poziom głośności czy jest regulowane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, pkol07 napisał:

Muszę podjąć decyzję czy próbować optykiem czy jednak konwerter sygnału hi/low.

Gdzie dźwięk będzie lepszej jakości i będzie mniej zakłóceń?

To jest dla mnie teraz najważniejsze pytanie, bo w razie czego muszę wiedzieć czy zwrócić konwerter sygnału.

Znalazłem coś takiego, więc teoretycznie jeśli kupię np.

https://centrumaudio.pl/procesory/12882-esx-qe808-dsp-wzmacniacz-8-kanalowy-z-dsp-635927105080.html

To jakość dźwięku będzie zależna od tego wzmacniacza?

Niby spoko wzmacniacz 8x80rms ale przy napięciu 13,8v, a ja mam 12.4, więc nie wiem czy będzie te 60 RMS chociaż...

IMG_20230307_123833.jpg

Screenshot_2023-03-07-13-48-29-392_com.microsoft.skydrive.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tam są wyjścia RCA, takie do wzmacniacza. Jeśli ją masz to nie potrzebujesz konwertera.


W tym przypadku, jakość sygnału to moje najmniejsze zmartwienie. To co chcesz podpiąć (glosniki) nie trzyma się kupy. Oczywiście możesz kupić procesor czy tam wzmacniacz z procesorem ale mam wątpliwości czy poradzisz sobie z montażem i ustawieniem jego skoro nie wiesz co Twoje radio posiada i co do czego podłączyć.

 

Radio ma jakiś tam procek, opóźnienia czasowe, może warto się tym zainteresować i pasywnym zestawem 2-way.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szymin89 napisał:

Bo tam są wyjścia RCA, takie do wzmacniacza. Jeśli ją masz to nie potrzebujesz konwertera.


W tym przypadku, jakość sygnału to moje najmniejsze zmartwienie. To co chcesz podpiąć (glosniki) nie trzyma się kupy. Oczywiście możesz kupić procesor czy tam wzmacniacz z procesorem ale mam wątpliwości czy poradzisz sobie z montażem i ustawieniem jego skoro nie wiesz co Twoje radio posiada i co do czego podłączyć.

 

Radio ma jakiś tam procek, opóźnienia czasowe, może warto się tym zainteresować i pasywnym zestawem 2-way.

Które to wyjścia RCA do wzmacniacza? Naprawdę szukałem, podłączyłem kostkę z przejściami na RCA i nie działało. Według instrukcji też tam nie widzę niczego co by oznaczało głośniki lub wzmacniacz. Hmm

IMG_20230307_215400.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wyjścia sygnałowe RCA -pod wzmacniacz, są właśnie w kostce "B" zdało by się lepsze foto instrukcji.. Można by też nie klepać posta pod postem, tylko edytować poprzedni. O przywitaniu się w odpowiednim dziale, nie wspominając..

Edytowane przez jurand87sca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, są opisane. Później jak wyjdę do auta to zrobię foto ale ogólnie podpinałem w różnych kombinacjach i bezskutecznie, po prostu nie działa. Nawet odnosząc się do instrukcji jadąc od kabelków RCA FL itd. trafiam do pinów gdzie jest zupełnie co innego lub NC (not connect).

Wzmacniacz jak najbardziej ma zasilanie, głośnik odpowiednio podpięty ale radio nie ma sygnału na głośniki że wzmacniacza, poza tym z kostki G na głośniki.

 

A tak przy okazji jeśli wzmacniacz ma kabel zasilający 8mm2 ale z uwagi na długość instalacji powinienem zastosować przykładowo 25mm2 to łączenie kabla ma sens? 5m kabel 25mm2 do 8mm2. Wtyczka ze wzmacniacza ma kabel 8mm2 max, a to za cienko. Sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...