Skocz do zawartości

Mój zestaw - dobór basu


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 16.03.2023 o 20:41, szymin89 napisał:

 


Zanim zaczniesz mierzyć sygnał z radia i później ze wzmacniacza wyłącz ulepszacze typu Loudnes i inne basbosty.

Dla „zabawy” możesz zmierzyć ile wat wypluwa końcówka radia i od kiedy sygnał zaczyna się robić kwadratowy.

Pisałem wyżej, że jak mam w radiu wyłączone ulepszacze, to napięcie na głośniki nie przekracza 1,7V przy maksymalnym wysterowaniu gain, ale jak włączę loudnes to wtedy jestem w stanie wykręcić nawet 60V. 

 

A może głupi ja. Czy dzwięk 50Hz może być grany z YT smartfonem przez BT? Czy jednak poszukać na necie i zapisać na Pendrive.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 117
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

I tutaj jest pies pogrzebany, możliwe że puszczasz 50 Hz ale -X dB. Stąd uzyskujesz ileś tam wolt dopiero po podbiciu basu…

Poszukaj pliku, który nie jest ściszony. Idealnie 0 dB i wtedy zaczynaj mierzyć.

 

Osobiście nie jestem zwolennikiem ustawiania na multimetr, w moim przypadku przeważnie kończyło się na tym że musiałem jeszcze podkręcić bo przesteru nie było a głośniki grały za cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i brudne jeszcze, na koniec będzie sprzątanie, ale na żywo wygląda lepiej zdecydowanie. To 30 letnia terenówka;) tam nie może być zbyt pięknie;)

 

Co do strojenia to rzeczywiście znalazłem plik 50Hz 0dBm i ładnie ustawiłem Gain, ale i tak musze użyć oscyloskopu bo przester nadal się pojawia tak przy 90% Volume, nie na każdym rodzaju muzyki, ale się pojawia, a może jak ogarnę pozostałe drzwi będzie lepiej, bo przednie to bardziej blaszane wiaderko niż drzwi;), a do tego mają kratkę wentylacyjną wewnątrz, czyli cały odgłos drżącej blachy ląduje w kabinie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wykleiłem matą i pianką całą tylną ściankę, kolejne decybele ciszy uzyskane, coraz bardziej mi się podoba ten wóz, plan jest taki żeby zrobić z niego prawdziwy wygodny wozik. Tak na marginesie rozpracowuję właśnie zawieszenie AIRMAtic z Mercedesa, jak skończę wnętrze to zdaje się ze zaimplementuje tam ten system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, ponownie koledzy, sprawa regulacji prawie ogarnięta, powoli się uczę;), ale ponawiam pytanie bo wcześniej nikt nie odpowiedział, czy do zasilenia wzmacniaczy wystarczy mi 16mm2? docelowo będzie cały zestaw zasilany z osobnego akumulatora odseparowanego od rozruchowego, bo teraz jest tak że włączam zapłon CA sie uruchamia zaczyna grać zanim rozgrzeja się świece żarowe i oczywiście w momencie uruchomienia silnika wszystko się restartuje, mam Altka 200A dołożę separator drugi aku i bedzie ok, tylko co z tym kablem zasilającym, akumulator bedzie za kabiną więc kable zasilające nie przekroczą 2 mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Radek_NISSAN napisał:

da radę;

Oba dadzą radę, jednak kabel alu/miedź (CCA) będzie wykazywał pewne straty w stosunku do miedzianego.

Przy 100A alu będzie miał większy spadek napięcia na tym odcinku, ponadto strata mocy w kablu wyniesie +/-40W.

Jak taki sam będzie odcinek minusowy, to wynik będzie podobny.

 

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytając to forum mam wrażenie że ludzie szykują się do zawodów dbDrag czy innych tego typu imprez. Normalnie funkcjonujący setup złożony z więcej niż jednego sprawnego wzmacniacza który w bezczynności pobiera od 1 do 2 amperow stałego poboru podczas gry do końca a ja cicho nie słucham pobiera około 15A powiedzmy do 30A z mocno podkręconym subem. W bezczynności ten sam setup bierze lekko ponad 9A. Setup to aktywny 3 WAY plus sub 10 cali z wooferami o średnicy 8 cali więc jest co karmić prądem. Takie przesłanie mam do początkujących że waty i ampery nie grają, skupcie się na prawidłowym montażu, doborze odpowiednich klocków, założyć tłuczka by blacha falowała to nie sztuka potem jeszcze trzeba dograć do niego resztą by uzyskać jakaś równowagę tonalną. Śmiesznie się to czyta, jak widzę moce o których piszecie to mam skojarzenie z mdłościami po 10 minutach odsłuchu i obrazie kontrolnym w uszach przez kilka dni po takim aucie, miałem okazję doświadczyć niestety takich kwiatków. Zdjęcia poglądowe z zasilacza że bym nie był gołosłowny. @grzeczny_52 Podziwiam za cierpliwość i tłumaczenie kolejnej osobie tego samego po raz setny.

Screenshot_20230411_195230.jpg

Screenshot_20230411_195210.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michas75 napisał:

Ostatnio czytając to forum mam wrażenie że ludzie szykują się do zawodów dbDrag czy innych tego typu imprez.

Każdy kto raz uświadczył przygasania świateł i tym podobnych kwiatków zainstaluje trochę grubszy kabel niż jest to konieczne. 

 

Ten pobór prądu też jest dziwny, ładowarka ładuje akumulator stąd taki pobór...

Parę dni temu mierzyłem pobór prądu miernikiem cęgowym, nie było większego poboru niż 2A przy muzyce jak i przy sinusie 50 Hz.  Suba zasilam Alpine PDX V9 a przód Musway M12 więc nie mam kilowatów pompowanych w głośniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szymin89

Screen z dziś, ładowarka twierdzi że nie ładuje już, napięcie obniżyła faktycznie. Pomiar z grającego do końca wysterowania systemu i w bezczynności czyli ściszony. Wiadomo reszta systemu czyli OEM multimedia też muszą coś wypić, to akurat jedna z marek która ma trochę tego co jest włączone i nie masz na to wpływu. Więc wczoraj udawała że ładuje akumulator. 😜 Kwestia kiedy podepnę zasilacz i ile cyklu przejdzie, u mnie samochód stoi cały czas pod prostownikiem w garażu z powodu codziennych odsłuchów. Jak dłużej siedzę to przestawiam go w tryb zasilacza i wymuszam stałe napięcie.

Screenshot_20230412_114322.jpg

Screenshot_20230412_114451.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie cenię sobie wasze uwagi i tłumaczenia, jestem energetykiem zawodowym i mam do czynuenia na codzień z prądami przemiennymi, niby prąd i prąd, ale jednak w aucie to nie to samo co na słupie wysokiego napięcia, podstawową więdzę szkolną posiadam, ale doświadczenia żadnego, po to załozyłem temat i zadaję pytania, i jeśli ktoś mi mówi że taki kabel starczy i popiera to sprawdzonymi dowodami to go słucham , nie chcę auta które mi podskakuje w czasie jazdy od basu, ale zależy mi na prawidłowo wykonanej instalacji. 

 

teraz mam kolejny kłopot 😉 otóż..... zwykle nie wyłączam radia gdy gaszę samochód więc po przekręceniu kluczyka system CA uruchamia się, a ponieważ to diesel, czekam..... aż zagrzeje swiece w tym czasie system wystartuje po to by ponownie się zrestartować przy uruchamianiu silnika, jak tego uniknąć? dodatkowy aku odseparowany od rozruchowego? Problem nie dotyczy tylko CA, montuje w starym gracie trochę elektroniki i chciałbym żeby ta elektronika właśnie startowała po włączeniu zapłonu i gasła po jego wyłączeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2023 o 20:08, michas75 napisał:

Normalnie funkcjonujący setup złożony z więcej niż jednego sprawnego wzmacniacza który w bezczynności pobiera od 1 do 2 amperow stałego poboru podczas gry do końca a ja cicho nie słucham pobiera około 15A powiedzmy do 30A z mocno podkręconym subem.

Podłączyłem sprzęt z samochodu w domu. Wzmacniacz 4x130W i trochę innego sprzętu jak procek, bluetooth, jeszcze jeden wzmacniacz chwilowo bez podłączonych głośników. Z przodu stare Altusy 2x140W, z tyłu 2x110W. Suba mam aktywnego, czyli się nie liczy. Dwa aku po 60A(miałem do innych celów) na stałe podłączone do zasilacza 30A. Zasilacz na bieżąco ustawia sobie potrzebny - zużywany prąd, napięcie ładowania obniżyłem do 13,6V. Przy około 5A jest głośno, przy 9A przestaje dawać się wytrzymać. Później muszę dobrze zatykać uszy, jestem w ten sposób w stanie dociągnąć do około 15A a jakieś ekstrema to ok 20A ale już dla samego faktu a nie słuchania. Czyli w moim przypadku realny maksymalny prąd to około 9A, pamiętając, że nie ma w nim suba. Jak patrzę jakie kable podłączyłem to tylko się śmieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków do poprawnej pracy zwykłego systemu nastawionego na SQ wystarcza przewód 20mm2, w wielu instrukcjach do wzmacniaczy są tabelki a w nich podane wartości mówiące o długości przewodu, jego średnicy i możliwościach zapewnienia przesyłu danej mocy wyrażone w amperach proponuje następnym razem się tym kierować z użyciem mózgu. Ważne że humor Ci dopisuje. 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, michas75 napisał:

W większości przypadków do poprawnej pracy zwykłego systemu nastawionego na SQ wystarcza przewód 20mm2, w wielu instrukcjach do wzmacniaczy są tabelki a w nich podane wartości mówiące o długości przewodu, jego średnicy i możliwościach zapewnienia przesyłu danej mocy wyrażone w amperach proponuje następnym razem się tym kierować z użyciem mózgu. Ważne że humor Ci dopisuje. 🤣

Właśnie o to chodzi, że mam taki kabel a nawet przed rozdzielaczem grubszy :) A że mam akumulatory blisko wzmacniacza, to kierując się tabelkami wystarczył by kabel 2.5mm2, czyli prawie dziesięć razy cieńszy, dlatego humor mi dopisuje :) Przy trochę dłuższych kablach było by to 4mm2. Jakbym chciał dać przesadnie gruby, to mógłbym użyć 8GU, czyli ok 8,5mm2. Nie przypuszczałem, że pobór prądu może być tak mały. Nawet wcześniejsze odczyty z innego zasilacza z miernikiem uważałem za błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...