Skocz do zawartości

Mój zestaw - dobór basu


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 117
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

8 godzin temu, grzeczny_52 napisał:

Nie klep zbędnych wpisów.

Zanim zadasz pytanie, to niech to będzie konkretny problem, nie "zajawka na post".

Masz rację, przepraszam, ale poniżej konkret.

 

Chce ustawić Gain, a więc po kolei wzór na V to jest V= P * R i z tego pierwiastek 

V - napięcie na wyjściu wzmacniacza

P - moc wzmacniacza , czyli jeśli mój ma 1000W to tyle? Czy  1000 / 4 bo 4 głośniki

R - Impedancja głośnika ta z etykiety? Moje maja 4Ohm.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje Ciebie moc RMS kanału dla konkretnej impedancji obciążenia.

Np. 4x80W/4 ohm czy 4x150W/2 ohm.

Jak masz model głośnika o impedancji 3 ohm, to już musisz oszacować jaka będzie moc.

Na pewno więcej niż 80, mniej niż 150.

Jak nie możesz obejrzeć przebiegu sygnału na jakimś oscyloskopie, to stosuj zasadę proporcjonalności.

Czytaj manual jak masz tylko multimetr.

Na zwykłym multi nie przekraczaj 300/400 Hertzów podczas pomiaru.

Stare analogowe/wskazówkowe są bardziej przydatne :)

W mostku podobnie - moc RMS i impedancja obiążenia mostka.

Monoblok z reguły nie mniej jak 1 ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, koledzy więc zacząłem się bawić w ustawienie Gain najpierw przód, ze wzrou wychodzi mi napięcie 20V AC, po uruchimieniu pliku 50Hz i podłączeniu multimetru przy maksymalnym wysterowaniu Gain mam raptem 7V, Czyżby za cienki kabekl zasilający wzmacniacz? mam 16mm jakieś 4 mb, tył da sie gain wysterować na 22,36V, ale i tak przy tych ustawieniach głośniki charczą już od 50% Volume.

 

Dla potwierdzenia: Głośniki przód mają RMS 100W impedancja 4Ohm

zgodnie z kalkulatorem JBL Tools napięcie dla głośnika to 20V

 

Głośniki Tył RMS 125W /4Ohm

napięcie 22,36V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę kolego, że usilnie chcesz coś upalić...

 

Ma być ustawione 4 x 70 / 125 W RMS @ 4 / 2 Ω

 

A Ty ustawiasz moc przyjęcia przez zestaw odseparowany.

 

Producent "gwarantuje" bez zbyt dużych zniekształceń generowanie mocy 70W przy obciążeniu 4 ohm lub 125W przy obciążeniu 2 ohm.

A Ty co liczysz? 

W twoim przypadku masz ustawić napięcie dla mocy 70W przy 4 ohm.

 

Możesz mieć rozbieżność kanału R i L sekcji Front i Rear.

 

Ustaw switch CROSSOVER obu sekcji na FULL.

Upewnij się czy są tak ustawione.

Bo może na tym, co masz "te 7V" masz ustawiony switch na HPF.

 

I pamiętaj raz na jutro:

- ustawiasz napięcie dla mocy 70W dla 4 ohm.

 

Czyli 17.73V ~ 17,7V bo to budżetowa konstrukcja Chrupka.

Nie przekraczaj.

Chyba, że masz oscyloskop, to wtedy będziesz pewny co do kształtu sygnału idącego na zestaw.

 

Bo jak ustawiłeś na 100W/4 ohm, to słyszysz przester .... nie wiem, zgaduję 200% THD?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chce nic upalić ale obejrzałem kilka tutoriali jak ustawiać Gain i wszędzie sie mówi że b ierzemy RMS jeśli mój głośnik na RMS 100W to skąd te 70W ?  Chcę to zrozumieć dlatego tak walczę;), napewno nic nie upalę bo jak tylko pojawia się przester to przestaje kręcić gałką, a i jeszcze jedno napięcie na RCA mojego GMS to 2V max, też ustawić gałkę mierząc? czy 3/4 volume to jest ten v max jak wszyscy mówią. 

 

Przy ustawieniu crossover na full, V przy maksymalnym wychyleniu Gain jest zaledwie 1,6V
 

Skoro już pytam o każdą pierdołę- multimetr na V AC ?

 

Oscyloskop mam ale po 20 latach musze sie go nauczyc na nowo;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzysz sinus dla 50 Hz czyli prąd przemienny.

70 W, dlatego że wzmacniacza przy 4 Ohmach więcej nie powinien oddać zachowując zniekształcenia na akceptowalnym (deklarowanym przez producenta) poziomie.

Jak masz oscyloskop to możesz sprawdzić do jakiej głośności sygnał z radia jest nie zniekształcony. Nie musi to być 3/4 skali…

Sinusoida powinna być „pełna” a. Ie spłaszczona/obcięta na wierzchołkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Radek_NISSAN

Godzinę temu, Radek_NISSAN napisał:

Ja nie chce nic upalić ale obejrzałem kilka tutoriali jak ustawiać Gain i wszędzie sie mówi że b ierzemy RMS jeśli mój głośnik na RMS 100W to skąd te 70W ?

Bo twój wzmacniacz tyle nie wyciągnie. No może wyciągnie ale będzie to okupione bardzo dużymi zniekształceniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Radek_NISSAN napisał:

Reasumując

Tak to wygląda.

Twoje 2V na RCA radia miesci się w zakresie regulacji wzmacniacza.

Parametr Input Sensitivity wynosi 150 mV – 7 V.

 

Pamiętaj raz na jutro:

- moc danego wzmacniacza ustawiasz na moce zgodne ze specyfikacją RMS, czyli jak w twoim manualu Chrupka Output Power RMS.

UWAGA.

Będziesz miał jakiś zestaw odseparowany o mniejszej mocy, ale świetnie pasujący do akustyki twojej bryczki, to ustawiasz mniejszą moc od katalogowej - stosownie do mocy przyjmowanej przez ten set.

Może to być np. moc 50W... i jak nie zalecają więcej, to ani "grama" więcej, chociaż Chrupek może oddać więcej.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zastosowałem wszystkie zalecenia i jest tak:

 

w radiu musze mieć włączoną głębie bo inaczej napięcie nie przekracza 1,8V , jeśli włączę głębie to wówczas spokojnie mogę kręcić, ale po nastawieniu 17V nadal jest przester i to już przy 1/4 volume. Gain ustawiany przy 3/4 Volume

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmak nowy?

Podłącz inne źródło dla sprawdzenia wzmaka.

Kabel załatw taki, aby np. podłączyć bezpośrednio smartfon lub jakiś odtwarzacz gdzie jest wyjście Jack, a zakończenie RCA do wzmaka.

Czułość jest jak wyżej pisałem.

W takim zakresie napięć wejściowych powinno dać się ustawić właściwe napięcie.

 

Dlatego jak nawet radio daje 0.3V, to powinieneś dać radę.

 

Przester.

Nie można wykluczyć, że radio daje bardzo wcześnie zły sygnał.

Dlatego sugestia innego źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, grzeczny_52 napisał:

Wzmak nowy?

Podłącz inne źródło dla sprawdzenia wzmaka.

Kabel załatw taki, aby np. podłączyć bezpośrednio smartfon lub jakiś odtwarzacz gdzie jest wyjście Jack, a zakończenie RCA do wzmaka.

Czułość jest jak wyżej pisałem.

W takim zakresie napięć wejściowych powinno dać się ustawić właściwe napięcie.

 

Dlatego jak nawet radio daje 0.3V, to powinieneś dać radę.

 

Przester.

Nie można wykluczyć, że radio daje bardzo wcześnie zły sygnał.

Dlatego sugestia innego źródła.

Nie,  nic nie jest nowe, wzmacniacz montowałem 5 lat temu, jeżdziłem rok i potem auto stało 4 lata w krzakach, radio przeleżało te 4 latya w garażu, robiłem czyszczenie taśm i styków isopropanolem bo w radiu nie dzialał panel dotykowy, teraz wszystko już działa, we wzmacniaczu czyściłem przełączniki suwakowe bo tam od nowości coś nie łączyło, całkowicie zanikał nieraz dźwięk przy przełączeniu, teraz już nic nie zanika, ale być może coś jest uszkodzone.

 

 

Czy pomiar napięcia na kablach RCA ma sens? Czy tam to tylko oscyloskop? Na RCA powinna być czysta sinusoida jak zacznie się łamać to już przekroczyliśmy magiczne 2V i wtedy powinno zacząć spadać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, szymin89 napisał:

Tak, pomiar na RCA ma jak najbardziej sens. Sygnał może robić się kwadratów już wcześniej dlatego warto wiedzieć do jakiej wartości jest czysty.

Ale koniecznie oscyloskop, czy Multimetrem też coś ogarnę?

 

Tylko zauważcie jedną rzecz, jak mam w radyjku LOUD off - to sygnał słabiutki, dopiero po Loud ON mogę wysterować na te 17V, ale to i tak zdaje się być za dużo bo jak wysteruję na 17V i nie kręcę volume po podłączeniu głośników dalej przester.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz multimetrem zmierzyć przebieg amplitudy?

Zadaj sobie trochę trudu i sprawdź co i czym da się zmierzyć.


 

Przester pojawia się gdy sygnał staje się kwadratowy lub mocy jest za dużo dla głośników.

 

Zmierz radio i ustaw wzmacniacz tak aby nie było zniekształceń, wyglada ze nie będzie więcej jak 60 W.

Inna sprawa, zniekształcenia są również jak ściszysz radio czy cały czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szymin89 napisał:

Jak chcesz multimetrem zmierzyć przebieg amplitudy?

Zadaj sobie trochę trudu i sprawdź co i czym da się zmierzyć.


 

Przester pojawia się gdy sygnał staje się kwadratowy lub mocy jest za dużo dla głośników.

 

Zmierz radio i ustaw wzmacniacz tak aby nie było zniekształceń, wyglada ze nie będzie więcej jak 60 W.

Inna sprawa, zniekształcenia są również jak ściszysz radio czy cały czas?

Wszystko gra czysto do 1/2 volume, jak na "ucho" ustawię gain tzn. dam volume na maks i zwiększam delikatnie gainaż do przesteru wtedy uzyskuje czyste brzemienie, ale jest nie za głośno. Jutro odpalę oscyloskop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeszcze jedno nie daje mi spokoju, jęsli ustawię gain na te 17V i nie kręcę VOlume, to nadal mam przester, czy możliwe że przez to że zestaw grał 2 lata w aucie w zasadzie bez ustawień, głośniki dostały po tyłku i tu jest problem?

 

Gdzieś tam wyżej pisalem też o zasilaniu, czy dla tego wzmacniacza 16mm2 wystarczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Głośno” to pojęcie względne;) 

To co opisujesz wyglada na przesterowany sygnał, ewentualnie masz gdzieś babola w instalacji, któryś głośnik jest złe podpięty i grają w przeciw fazie, stąd nie uzyskujesz oczekiwanych efektów. 60-70 W powinno już zagrać przyjemnie.

Podejrzewał bym jeszcze problem masy RCA ale zakłócenia były by cały czas.


Zanim zaczniesz mierzyć sygnał z radia i później ze wzmacniacza wyłącz ulepszacze typu Loudnes i inne basbosty.

Dla „zabawy” możesz zmierzyć ile wat wypluwa końcówka radia i od kiedy sygnał zaczyna się robić kwadratowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...