Skocz do zawartości

wybór suba


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie i Panie ,chociaż panie to pewnie zajęte w kuchni :) Moje auto to skoda hatchback 1 fabia więc stare i małe auto.Jak w tytule szukam suba do nagłośnienia auta.Miałem już kilka różnych ale niestety to za mało aby mieć wgląd w sytuacje,wszystkich rozmiarów,mocy,marki i tego wszystkiego.Dla tego zwracam się do forumowiczów o pomoc.Jak pisałem miałem głównie suby od jl  audio np.12w6v3 i to był najdroższy mój sub ale był za mocny i prądożerny do mojego altka 70 a.Wzmacniacz to klasa AB steg k2.02.Teraz po sprzedaży suba szukam czegoś na zastępstwo.Budżet zależny od propozycji od was,czy dwie ósemki czy może jedna 12 cali?Wydaje mi się że w JL audio płaci się za markę dużą prowizję więc szukam czegoś z marek niszowych a grających podobnie i mój wybór to eton 12 pw lub 2 x jl audio 8 w3v3..Posiadam skrzynkę od jl audio 12 w6v3 więc po eton-a by mi spasowało ale do mojego auta 600 wat rms to kozak i chciałbym coś do dogrania z przodem a nie górowania basem.Dodam że przód to stare poczciwe morel tempo 6 a sterowane helixem mini,muzyka głównie po aptx bluetooth ale z opcją grania cyfrowo.Budżet to 1000 zł zależy mi jak pisałem na uzupełnienie przodu bardziej w sq niż w moc.Poradzcie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było trzeba napisać przed sprzedażą, do fabii pewnie dało by się wcisnąć alternator 120A lub większy to raz a dwa nikt nie każe Ci grać do granic możliwości wzmacniacza lub głośnika. Obudowa też ma wpływ na to jak zachowuje się głośnik.

 

Co to za obudowa po tym JL? Napisz dokładnie jaka pojemność i rodzaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć szymin89,dla mnie to za bardzo bas dominował.Tak jak piszesz można to było ustawić,ale jak czytam na forach lepiej jest dostarczyć prądu w 100% do napędzenia mniejszego głośnika niż grać większym ale nie do końca zasilonym.To jest naprawdę małe auto i w sumie sam przód już gra basem tak że nie ma biedy no ale sub jednak daje więcej frajdy.Widziałem np dwie ósemki w bass reflex i tak mi to chodzi po głowie.Co do skrzynki litrażu nie znam musiałbym pomierzyć,jest to closed i raczej wykonanie pierwsza klasa na złączu neutrik z mdf 20 mm lub więcej.Sub był kupiony od gościa który miałł kasę,miał kilka tych subów w busie napędzane jakimś braxem za 10 000.Więc skrzynka dobra i zrobiona profesjonalnie, dla tego trochę mi jej żal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bas dominował bo subwoofer był za głośno lub za wysoko filtrowany, ewentualnie pasma sie na siebie nakładały.

Z tą mocą to po części prawda, lepiej mieć zapas mocy niż niedostatek. Jak zestaw przedni nie jest mocny to po co pakować kilowaty w subwoofer? Wystarczy że sub będzie uzupełniał o subbas, takie jego zadanie.

 

Skoro szukasz suba do sq to może podpasowal by Ci Aliante.

 

Budżetowo to i Helix k10w daje radę, w obudowie cl od 15 L do 20 L powinien zagrać już wystarczająco nisko. Polecam to co mam i z czego byłem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, dziękuję za odpowiedzi. Ostatecznie wpadł audio system hx 12 sq. Gra to poprawnie, czysto a i zejść potrafi ale niestety troszkę brak mocy się wydaje. Dam mu pograć bo mam go kilka dni a jest nowy i może się to wszystko ułoży ale jak nie to myślę o drugiej 12 w bas refleks. Z tego co patrzyłem w necie otwarte obudowy do nich są lepsze. Czy przy wymianie alternatora na 120 amper zaleca się zmianę akumulatora że względu na większą sprawność altka? I czy przy 120 amper ach zasili dwa suby, przód i auto? Wzmacniacze klasa ab steg ,junior, suby 400 wat morel tempo 6 aktywnie? I czy łącząc dwa suby po 4 ohm uzyskam 2 ohm? Wtedy miałbym ze stega około 1 kw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,klasa d i jakiś monoblok byłby pewnie lepszym rozwiązaniem?Tylko czemu jak mam na kablu od zasilania bezpiecznik bodajże 40 lub 60 amper i nigdy mi się nie spalił to znaczy że nie przekraczam takiego poboru prądu?Wystawie stega w dziale zamiana,może ktoś będzie miał jakiś monoblok na wymianę,,ale to dopiero jak sub sobie pogra trochę,,bo gram z tym stegiem na basie kilka lat i nigdy nie zdarzyło mi się nic jeśli chodzi o kwestie zasilania a co do monobloków w klasie d to czytałem że jakość dzwieku w porównaniu do ab jest gorsza.Chyba że to jakaś opinia nieaktualna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik nie przepala się w trybie natychmiastowym i bezdyskusyjnym.

Ma swoją bezwładność zadziałania - czas zadziałania/przepalenia przy prądzie oznaczenia na jego obudowie.

 

Przy pracy z prądem pulsującym może puszczać prąd nieco lub sporo wyższy niż znamionowy.

Czas zwłoki zależy od materiału odcinka reagującego przepaleniem w momencie przekroczenia prądu znamionowego o ileś tam procent lub ileś tam milisekund, lub obu czynników jednocześnie.

Oczywiście bezpiecznik pracujący w ciągłym stresie prądowym powolutku, po jakimś tam czasie, utraci swoje fabryczne (temperatura) parametry i podda się przy znamionowym prądzie.

 

Jak nie pali 40A, to oznacza tylko tyle, że charakterystyka przepływu prądu - wielkość prądu, czas trwania impulsu prądowego, charakterystyka pracy topika - zawiera się w tolerancji.

Może takie 40A pozwolić na impulsy w granicach 60A.

 

Natomiast przy stałym obciążeniu takim (np. 60A wartości średniej podczas testu RMS wzmaka przy bezpieczniku na kablu 40A) prądem - traktuje to jako zwarcie i topik zostaje przepalony.

Działa wtedy wartość prądu powyżej znamionowej, czas przepływu prądu i związana z tym temperatura topika.

 

Ponadto, przy kiepskiej lub niedobranej do konkretnych prądów instalacji car audio, trzeba się liczyć z tym, że teoretycznie prąd obliczeniowy nie powinien przekroczyć 40A, a bezpiecznik się przepali.

Winą za taki stan odpowiadają rezystancje w różnych punktach połączeń, na których spadki napięcia dochodzą do głosu.

 

Ten "głos" powoduje dążenie wzmacniacza do zadanej mocy pomimo spadku napięcia zasilania ze względu na rezystancje przekraczające normy.

Wzmak do pewnego momentu (spadek Uz do niskiego poziomu, gdzie potem Protect) zasysa większy prąd chcąc utrzymać moc oddawaną na głośnik i ten fakt spowodować może przepalenie bezpiecznika głównego o wartości 40A.

Ale to raczej skrajność.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, wiem że pomiary ze strony co podałeś są rzeczywiste i widziałem tą stronę wiele lat temu mimo to nigdy nie miałem mocnych subów i wzmacniacz był na wyrost. Zobaczę jak sprawa z wygrzewania głośnika się rozwinie. Na razie też jestem chory i nie jeżdżę autem. Mógłbym zrobić skrzynkę bas refleks dla jednego suba i sprawdzić, bo z opini w necie głośnik powinien lepiej się sprawdzić. Odezwę się jak trochę potestuje. Dziękuję ci za rzeczowe podpowiedzi. Tak w sumie to nawet w 4 ohm ten steg pobiera 80 a więc dla świętego spokoju powinien wleciec coś z klasy D. 50 procent sprawności z ab a 85% z D to prawie dwa razy więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...