Skocz do zawartości

Ustawienie opóźnienia/czasówek głośników


rakso147
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 
Kupiłem radyjko 2 DIN od skośnookich majfrendów, które posiada DSP (lub coś co je symuluje) i mam tam możliwość ustawienia opóźnienia. 
Poczytalem trochę i wstępnie to zrobiłem, ale chciałbym żebyście rzucili na to okiem. 
Mam zestaw 2 way+ sub, a z tylu oryginalne zestawy odseparowane.

Zmierzyłem odległość subwoofera od mojej głowy na fotelu (130cm) i odejmowalem od tego odległość poszczególnych głośników (wziąłem średnią odległości między tweeterem i wooferem). Wyszły odległości takie jak na kartce (mam możliwość ustawienie w centymetrach, a radio samo przelicza na ms). Są trochę dziwne, bo siedzę dosyć daleko i wychodzi, że najbliżej mnie jest głośnik tylny lewy.
Myslicie, że tak jest okej czy można to jeszcze jakoś dopracować?

2FC36320-1AC3-4B53-A377-33F87DEE20EC.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekty rób na ucho, może być Ci ciężko jak nie jesteś osłuchany z ogólnie przyjętym prawidłowym ustawieniem. Środek sceny powinien być po środku deski a nie po środku kierownicy. Spowodowane jest to tym że to co tam się dzieje ma mieć tą samą szerokość do prezentacji w lewo i prawo od środka sceny. Weź jakiś materiał z wokalem który jest odtwarzany po środku sceny i nie z YT tylko z pliku najlepiej FLAC czy tam innego gęstego. Wyłącz tył i zacznij dodawać lub odejmowac odległość w lewym przednim głośniku aż wokalista znajdzie się po środku sceny, sprawdź na kilku utworach ten środek. Tył  ścisz o minimum 6db by nie przeszkadzał w odbiorze przedniej sceny tylko uzupełniał, jego czas nie jest tak istotny jak przodu ale możesz zrobić to samo co z przodem jeśli jesteś w stanie to usłyszeć. Można skleić tył z przodem obracając fazę na tyle i dodając czas równomiernie na obu kanałach tyłu jak by spiętych razem ze sobą o ile masz taką możliwość aż dźwięk z tyłu sklei się z przodem w okolicy lusterka, wymaga to trochę praktyki. Subwoofer, bez sprzętu pomiarowego najpierw musisz stwierdzić kiedy gra on w poprawnej fazie względem przodu na ucho, do tej obecnej odległości co ustawiłeś zaczynasz dodawać czas aż bas z tyłu przeniesie się na deskę. Jeśli przesadzisz z poziomem wysterowania bas zawsze będzie z tyłu i nigdy nie przeniesie się do przodu, prawidłowo ustawiony poziom głośności subwoofera ustawiony na postoju przy zgaszonym silniku zawsze będzie za niski w stosunku do tego co potrzebujesz podczas jazdy weź na to poprawkę. Używając tej metody ustawisz sobie poprawnie granie w kilkanaście minut co nie oznacza że jest ona jedyną słuszną drogą w tym celu, jest najprostsza i nie wymaga innego sprzętu pomiarowego tylko Twoje uszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
W dniu 3.12.2022 o 09:54, michas75 napisał:

Środek sceny powinien być po środku deski a nie po środku kierownicy.

Cześć, jestem też na etapie podstawowego strojenia na razie, piszesz ze srodek sceny powinien być na środku deski, usłyszę to siedząc za kierownicą? Czy mam głowę wsadzić pod lusterko i słuchać ? Wiem dziwne pytanie 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2022 o 09:54, michas75 napisał:

Subwoofer, bez sprzętu pomiarowego najpierw musisz stwierdzić kiedy gra on w poprawnej fazie względem przodu na ucho, do tej obecnej odległości co ustawiłeś zaczynasz dodawać czas aż bas z tyłu przeniesie się na deskę. Jeśli przesadzisz z poziomem wysterowania bas zawsze będzie z tyłu i nigdy nie przeniesie się do przodu, prawidłowo ustawiony poziom głośności subwoofera ustawiony na postoju przy zgaszonym silniku zawsze będzie za niski w stosunku do tego co potrzebujesz podczas jazdy weź na to poprawkę. 

 

Ja w pierwszej kolejności przeniosłem bas na deskę ustawiając odległość w cm, a potem dopiero odwróciłem fazę. Czy to duży błąd ? Co do drugiego zdania jest jakieś rozwiązanie tego problemu ? Domyślam się, że porządne wytłumienie całego samochodu pewnie go zmniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jankus napisał:

Czasówka działa na zasadzie przesunięcia fazy.

To jest błędne "podsumowanie". Czasówka przesuwa opóźnienie całego sygnału (przesuwa sygnał w czasie). Faza pozostaje nietknięta (danego kanału). Problemy fazowe mamy przy sumowaniu się kanałów, które wynikają właśnie z operowania czasem. Temat nie jest trudny, niestety niezrozumiały przez większość. Trzeba temu poświęcić czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...