Skocz do zawartości

Jakie głośniki na przód i tył oraz kable kable


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jakie głośniki polecacie do podłączenia w miejsce seryjnych do E46, głównie mi chodzi o syki oraz głośniki do drzwi bo tył to tylko gra raz na jakiś czas gdy wyciągam subwoofer. Mam radio Philipsa 4x26 RMS, podłączone do seryjnych głośników i już gra to o niebo lepiej niż radio oryginalne, chce wymienić głośniki na jakieś lepsze + do tego dorzucić wygłuszenie oraz przekręcić głośniki do drzwi bo aktualnie są mocowane do boczków.

Druga sprawa to myślałem jeszcze o podłączeniu małego wzmacniacza i schowaniu go pod schowek bo jest tam niewykorzystane miejsce dla jakiegoś modułu, ale nie chce mi się ciągnąć nowych kabli i chciałbym was się zapytać na jakie moce mogę sobie pozwolić na seryjnej wiązce od głośników. Myślałem tam wsadzić mały wzmacniacz 2x30/40rms i podłączyć szeregowo lub równolegle syki + średniotonowe tak jak jest oryginalnie. 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przetrzeć szlaki w klasie budżetowej tym zestawem JBL:

https://allegro.pl/oferta/jbl-gx600c-glosniki-samochodowe-system-16cm-11380188027

Zestaw o impedancji 3 ohm.

Cena nieco wyższa niż 400 złociszy za nowy zestaw.

Nieco taniej :

https://www.audiosklep.pl/jbl-gx-600c-p4875

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, ale planowałem wzmacniacz na seryjnych przewodach do głośników, które wiele mocy raczej nie przyjmą. A co do mocy to często się zdarza, że słabym źródłem ciężko poruszyć jakiś mocniejszy głośnik. Np, kupiłem kiedyś auto z głośnikami Axtona o mocy znamionowej 80w, ale grało to słabo tak jakby chciało a nie mogło, wymieniłem na Alpiny 30w i jakoś głośniej i czyściej było słychać muzykę w aucie, pod wzmacniaczem te axtony grały wyśmienicie, niektórzy myśleli, że mam Subwoofer. A wracając do budżetowego audio, powiedzmy, że założę jedne z tych polecanych głośników, które pojawiły się w tym temacie to mogę je później śmiało podłączyć pod wzmacniacz o mocy znamionowej około 60/80w czy raczej będzie wtedy potrzeba wymiany przewodów głośnikowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest skuteczność głośników. Jak jest niska skuteczność to trzeba jednak więcej tych watów.


Kable możesz zostawić, jeśli mają te 1-1,5 mm2. Inna sprawa że nie powinno być wielkiego problemu z przeciągnięciem nowych przewodów. W tak popularnym samochodzie ludziska już robili instalacje i przeciągali nowe kable, zerknij do Google, na pewno coś znajdziesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jest rozbierania jednak aby przeciągnąć te kable, robiłem już w E46 instalację, ale nie chce za bardzo rozwiercać kostki w drzwiach, jeszcze się zastanowię. Jeszcze mam pytanie odnośnie zrobienia w aucie jak największego ciśnienia, otóż czy iść drogą typu 1 głośnik 1000w czy może dwa 500w. Wydaje mi się, że taniej i lepiej wyjdzie kupić dwa głośniki po 500w bo to zawsze dużo większa powierzchnia membrany i lepiej poruszy to powietrze. Miałem dotychczas głośniki od 100 do 1000w i to mruczenie było podobne, ale im więcej mocy się wpompowało w głośnik tym było głośniej, a ja chce osiągnąć przy takim chilloutowym słuchaniu mieć efekt jak z głową w akwarium. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo chciałbym mniej więcej rozplanować kolejne etapy budowy audio. Myślałem się zaopatrzyć w dwa głośniki 12 cali w obudowach około 30l + wzmacniacz stabilny w 4 oraz 2 ohm lub 2x 4ohm aby nie wozić całego kredensu w bagażniku z jednym bądź dwoma głośnikami tylko w razie potrzeby wyjąć jedną skrzynkę jak mi przejdzie ochota na mocny bas a dostanę zajawkę na jakościowe granie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie to wygląda bardziej na złe zaplanowanie całego systemu.

Nie trzeba dwóch subów aby „dogoniły” system zasilany z końcówki radia lub jakiegoś słabego wzmacniacza.

Jedna sztuka 12” będzie aż nadto, powiedział bym że i 10” starczy- i to żaden potworek tylko sub ~250 W.

 

Co do suba 1x1000 czy 2x500 nie da się tak powiedzieć co będzie lepiej grało, biorąc pod uwagę tylko powierzchnię membrany nie da się stwierdzić co zagra „lepiej”. Są jeszcze inne parametry, od których zależy jak zagra subwoofer i do jakiej obudowy się nadaje.

Plan na dwa suby do „łupania” i jeden do sq to tez poroniony pomysł. Dwa suby zagrają lepiej i w sq, trzeba je trochę inaczej zestroić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chce doganiać systemu z radia tylko jak już jest audio zamontowane około 20 lat temu to czemu go trochę nie poprawić i odświeżyć skoro już coś przy tym robię, czasami wystarczy drzwi wygłuszyć w aucie a już jest dużo lepiej a jak wygłuszę, dam lepsze radio oraz lepsze głośniki przy czym oryginalne radia i głośniki z BMW są kiepskie nawet jak na standardy z początku lat 2000. To myślę, że będzie aż nadto. Mi się właśnie najbardziej rozchodzi o subwoofer bo w sumie jedynie słucham basu, rzadko skupiam się na reszcie a jak już słucham spokojniej muzyki to nawet by mi słuchawki z telefonu starczyły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu trafiłeś na złe forum do takich spraw.

Tutaj nawet nie chodzi nawet o to SQ czy SPL ale o poprawność i kolejność rozbudowy systemu. Zaczynasz od dupy strony, oczywiście masz prawo bo to Ty będziesz tego słuchał;)

Ja myślałem ze my tutaj jesteśmy bo lubimy słuchać dobrej muzyki na dobrym systemie ale jak Ty słuchasz basu… ja już nie mam siły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szymin89 "...ja już nie mam siły"   Cierpliwość to wspaniała cecha ale i ona się kiedyś kończy niestety 😉

@Tony piszesz o wzmaku w półce i wygłuszeniu drzwi a nowe kable to już wielki problem? Pytasz o zestaw na przód ale po co skoro i tak nie będzie go słychać bo chcesz go zagłuszyć suuuubem 1000W bo "słucham tylko basu". Może po prostu kasę przeznacz na 2x15" z aleeedrogo model w tym przypadku nie ma znaczenia i będziesz zadowolony skoro i tak nie słuchasz rad kolegów powyżej. No i może coś zostanie na słuchawki żeby czasem MUZYKI posłuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, szymin89 napisał:

Po prostu trafiłeś na złe forum do takich spraw.

Tutaj nawet nie chodzi nawet o to SQ czy SPL ale o poprawność i kolejność rozbudowy systemu. Zaczynasz od dupy strony, oczywiście masz prawo bo to Ty będziesz tego słuchał;)

Ja myślałem ze my tutaj jesteśmy bo lubimy słuchać dobrej muzyki na dobrym systemie ale jak Ty słuchasz basu… ja już nie mam siły :)

Może faktycznie powinno się zaczynać od rozbudowy sceny z przodu bo sam gdyby mnie ktoś zapytał o to jak poprawić audio w aucie to bym polecił mu wygłuszyć drzwi i podłączyć jakiś wzmacniacz do głośników a aucie a na końcu jakby było mało to wrzucić subwoofer. Ale jedni słuchają Disco Polo inni chodzą na koncert symfoniczny, drudzy na koncerty rockowe a inni na imprezy Hardstyle, dla każdego często inny gatunek muzyki to jazgot. Ja nie skupiam się na budowy audio pod muzykę imprezową, klasyczną czy inne rapsy, tylko głównie w aucie słucham często spowolnionych utworów, bass boosted i innych remixów tworzonych typowo pod puszczanie z mocnym subwooferem, często w tych piosenkach jest dwa słowa na krzyż albo wgl nie ma, dla przykładu dużo słucham Bassotronics ostatnio. 

7 godzin temu, Jedrula76 napisał:

@szymin89 "...ja już nie mam siły"   Cierpliwość to wspaniała cecha ale i ona się kiedyś kończy niestety 😉

@Tony piszesz o wzmaku w półce i wygłuszeniu drzwi a nowe kable to już wielki problem? Pytasz o zestaw na przód ale po co skoro i tak nie będzie go słychać bo chcesz go zagłuszyć suuuubem 1000W bo "słucham tylko basu". Może po prostu kasę przeznacz na 2x15" z aleeedrogo model w tym przypadku nie ma znaczenia i będziesz zadowolony skoro i tak nie słuchasz rad kolegów powyżej. No i może coś zostanie na słuchawki żeby czasem MUZYKI posłuchać.

Przecież nie pisałem o wzmaku w półce gdzie to znalazłeś niby, pytałem o to ile mogę na oryginalnej wiązce kabli wpuścić do głośników mocy aby to nie wybuchło i jakie dobrać głośniki do drzwi bo na rynku jest tysiące modeli jedne droższe od drugich a niekoniecznie lepsze, poza tym chciałem mały wzmacniacz podłączyć w miejscu w którym mam niewykorzystanie miejsce, ale do tego celu wykorzystać oryginalne przewody głośnikowe, żeby nie inwestować w scenę z przodu jeśli ledwo to przyjmie moce, które puszcza samo radio gdzie oryginalne ma chyba z 10w na kanał a moje około 25, nie chcę inwestować w coś czego  i tak nie wykorzystam bo nie lubię głośnej muzyki tylko lubię jak mi nisko schodzi subwoofer i wytwarza w aucie ciśnienie. Poza tym po co ludzie wkładają po 20kw wzmacniacze do 4/6 głośników basowych i robią zabudowy a scena z przodu jest napędzana przez ledwo 4x250w aby tylko grało a na zlocie każdy nagrywa i bije brawo, od razu zmieszać z błotem i wysłać do szkoły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tony "od razu zmieszać z błotem i wysłać do szkoły." Absolutnie nie taka była intencja mojego postu. Przeczytaj jeszcze raz od początku do końca co tu napisałeś i się nad tym zastanów. Nawet do słuchania bass boosted potrzeby jest nie zagłuszony przez suby przód bo to też jest muzyka nie tylko bas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, jechać do ludzi i posłuchać co i jak im to gra. Są ludziska co lubią glosniej i mocniej grać ale nikt nie ma przodu pod wzmacniaczem ~100 W a suba liczonego w kW. 
Tutaj tez nie chodzi o scenę cz wokal. Nawet te kawałki Bassboost mają jakąś średnicę i wysokie tony, to że lubisz jak Ci fotel z szyn mało nie wyskoczy nie oznacza że reszta może zostać potraktowana po macoszemu.Jak ma być nisko i wolno o chyba tylko BR nisko strojony;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tak jak mówiłem, jeśli seria gra bo gra i ludzie całe  życie potrafią tego słuchać to myślę, że jeśli wygłuszę drzwi, dorzucę dużo lepsze głośniki, mały wzmacniacz do tego + lepsze źródło dźwięku to do słuchania muzyki będzie wystarczająco a subwoofer chcę aby w razie potrzeby potrafił nieźle zagrać. Miałem już auto z głośnikami w drzwiach jakimiś Alpinami kupionymi za 30 zł na aukcji + wygłuszone drzwi oraz subwoofer Rockforda P1 do tego wzmacniacz 300w w RMS i grało to nieporównywalnie lepiej od serii, ale po kilku tygodniach słuchania brakowało mi basu bo o ile podczas normalnej jazdy miałem ściszony subwoofer i więcej mi grał przód tak czasami chciałem na odwrót aby zatrzęsło samochodem, posłucham tak z godzinę i znowu wracam do spokojnej muzyki. Tak samo jak nikt nie robi ekstremalnego tuningu samochodu do 1/4 mili aby jeździć na co dzień, bo nie dość, że dużo pali to jest mało praktyczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc nie czekaj dłużej i kompletuj sprzęt. Przewody fabryczne powinny starczyć do mocy jakie przewidujesz. Zmierz je dla świętego spokoju- pamiętaj że chodzi o pole przekroju a nie o średnicę. Głośniki masz już polecone, zostało wybrać te, które są w przewidzianym przez Ciebie budżecie. Sub tak jak napisałem w poprzednim poście, żeby zagrało głośno i nisko musi być BR. Nie kupuj tylko nic na pałę, poszukaj najpierw informacji do jakiej obudowy nadaje się głośnik, który Cię interesuje i jak gra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tonyakurat e46 nie jest łatwym autem do nagłośnienia... miałem przerabiałem w wersji coupe :D  Skoro tak się upierasz przy samym subie i niewiele chcesz działać z przodem to powiem Ci że u Mnie w bagażniku gościł Rockford Fosgate P3D4-12 w skrzyni BR i powiem Ci że robił przeciąg 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie szukam coś tego typu jak ten  Rockford Fosgate P3D4-12  lub 2x Excursion SHX-10S4 lub 10S4, Hertz ES250 ewentualnie coś mocniejszego jak np 2x Swat SWAT REV-12 lub 10, ale to w przyszłości. Odnośnie jeszcze radia samochodowego znalazłem radia Pioneera oraz Sony, które mają po 4x100w na kanał i podejrzewam, że mają po 4x45 RMS i się zastanawiam czy właśnie takiego radia nie zamontować, ale pewnie w tym przypadku już pasuje zmienić chociaż przewód zasilający idący od bezpiecznika od radia na taki z 10mm bo przewody głośnikowe powinny ogarnąć temat.

Co do audio w E46 to kolega ma sedana i po montażu PowerBass M12 praktycznie nie było go słychać dopiero po złożeniu kanapy, demontaż pokrywy za podłokietnikiem również za dużo nie pomógł. Może przez to, że to auto w środku jest stosunkowo małe i jest uczucie jakby było dopasowane do użytkownika, nawet nie ma jak się obrócić. Później lepszy efekt niż ten subwoofer dała zmiana głośników na chyba 6x9 w skrzyńce dopasowanej właśnie do tego podłokietnika aby membrana była skierowana bezpośrednio do wnętrza samochodu po złożeniu, te głośniki były praktycznie o połowę słabsze od tego M12 a dawały lepszy efekt o ile się nie mylę jakieś Focale 2x80rms. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...