Skocz do zawartości

Focal ISU165 bardzo źle brzmią


Fallen5
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, Jedrula76 napisał:

@Fallen5 "Kolejny temat który mnie ciekawi to te "zwrotnice" na kablu".

I tu masz rozwiązanie problemu!!! Że też nikt (ja również) nie zwrócił na to wcześniej uwagi a na pierwszym zdjęciu widać wyraznie. Zwrotnica-kondensator ma iść w tor z tweeterem a nie z wooferem jak to jest u Ciebie!!! Przeczytaj dokładnie instrukcję i podłącz to poprawnie czyli sygnał z wzmaka prost na woofer a do tweetera przez zwrotnice. I ciesz się jeżeli tweeterki to przeżyły. 

Zrobiłem to już wczoraj, zasilanie do woofera a z woofera zwrotnica z tweeterem, klasycznie bez zmian, lewa strona źle brzmi. Głośniki odpadają bo w hertzach było to samo (i dlatego wymieniłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jedrula76 napisał:

@Fallen5Skoro cały czas jest problem z lewą stroną obojętne co i jak podłączysz to może uszkodzony jest przewód głośnikowy lub kostka w drzwiach-słupku? Czy może kładłeś już nowy przewód na sprawdzenie? 

Właśnie to chyba jedyne czego nie robiłem, ale bardzo prawdopodobne że tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie rozwiązane, tweeter z lewej jest chyba ok, to sam głośnik źle gra (zbyt basowo). Jutro wrzucam pod innego wzmaka, testowałem już na innym radiu i to samo. Jak na wzmaku nie zagra to chyba zostaje instalacja i będę próbował z przeciągnięciem kabli.

 

W taki sposób mam to podłączone, może ktoś wyczai jakiś błąd?

 

6il6RPC.png

 

Że kable mam różnego koloru w obu drzwiach to sprawdzałem czy wypycha głośnik na zewnątrz za pomocą baterii, wyszło że grają w dobrą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem tego sprzętu w rencach.

Natomiast nie jest tak, że WF ma swoją zwrotnicę, a TW ma swoją?

Zasilanie sygnałem najpierw do zwrotnicy WF i z niej do samego WF?

Podobnie z TW?

Twój schemat, że poziom bezpośrednio na WF, z WF idzie do zwrotnicy WF i dalej szeregowo do zwrotnicy TW i z niej do TW.

 

Poziom powinien być dawany na TWEETER i CAR, DISPLAY luz, i do tweetera.

Podobnie z wooferem.

Należy oddzielić te zwrotnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, grzeczny_52 napisał:

Nie miałem tego sprzętu w rencach.

Natomiast nie jest tak, że WF ma swoją zwrotnicę, a TW ma swoją?

Zasilanie sygnałem najpierw do zwrotnicy WF i z niej do samego WF?

Podobnie z TW?

Twój schemat, że poziom bezpośrednio na WF, z WF idzie do zwrotnicy WF i dalej szeregowo do zwrotnicy TW i z niej do TW.

 

Poziom powinien być dawany na TWEETER i CAR, DISPLAY luz, i do tweetera.

Podobnie z wooferem.

Należy oddzielić te zwrotnice.

Czyli wooferowa zwrotnica osobno do kabli głośnikowych i głośnika, a później druga do tweeterów? Nie wychodzi w sumie to samo? 

Nie jestem w stanie zrozumieć. Mógłbyś mi to w prosty sposób odrysować? Czy chodzi o to aby po prostu zamienić zwrotnice miejscami?

 

kvHoh8M.png

Dobrze to zrozumiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla WF jest O.K.

Natomiast TW ma być nie do konektorów WF tylko do tego samego punktu co zwrotnica WF.

Wspólne źródło sygnału [tu, gdzie zaznaczyłeś plus(+) i minus(-)], a Ty podłączyłeś się za zwrotnicą, która obcina wysokie tony.

W twoim schemacie TW nie dostanie sygnału, będzie wycięty przez zwrotkę WF.

Zachowaj właściwy kierunek przepływu sygnału i właściwą polaryzację - czyli plus do plusa i minus do minusa sygnału i głośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, grzeczny_52 napisał:

Dla WF jest O.K.

Natomiast TW ma być nie do konektorów WF tylko do tego samego punktu co zwrotnica WF.

Wspólne źródło sygnału [tu, gdzie zaznaczyłeś plus(+) i minus(-)], a Ty podłączyłeś się za zwrotnicą, która obcina wysokie tony.

W twoim schemacie TW nie dostanie sygnału, będzie wycięty przez zwrotkę WF.

Zachowaj właściwy kierunek przepływu sygnału i właściwą polaryzację - czyli plus do plusa i minus do minusa sygnału i głośników.

Dobra, czyli zwrotnica od WF idzie do WF i z WF też wychodzi druga zwrotnica od TW, czyli tak jak na zdjęciu wyżej czy w czym różnica? Czy przed pierwszą zwrotnicę ma iść druga, wtedy dopiero do WF? Pogubiłem się proszę narysuj to nawet w paincie będę wdzięczny xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, grzeczny_52 napisał:

Tak.

Ten sam sposób podłączenia lecz inaczej narysowany:

c9f1c1022c761f98.png

 

Jutro odbieram hondę od mechanika i podłączę to na nowo, miejmy nadzieję że to będzie rozwiązanie problemu. Wciąż dziwi mnie to, że prawa strona wydawała się grać ok a była tak samo źle podłączona jak lewa. Jutro się okaże co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś tak jeszcze zamienił miejscami komplet zwrotnic - reszta bez zmian.

Może jest coś ze zwrotnicą TW, ale zamień komplet po odłączeniu od głośników.

 

W zwrotce WF jest cewka z drutu miedzianego, w zwrotce TW jest kondensator.

Ten kondensator prawdopodobnie ma pojemność 9.1uF.

 

Na przykład ten model kondensatora 9.1uF:

https://blackdotaudio.eu/listaProduktow.php?dbMultiBox[vc217e66705][1419]=1&dbSel[v5d4b1f7070]=&dbInputGte[vb01d3d5b66]=&dbInputLte[vb01d3d5b66]=&filtruj=Filtruj&kat=101&idz=

 

Teoretycznie dla 4 ohm przy kondku o tej pojemności i tolerancji 5% cięcie mieści się w przedziale zalecanym dla tego modelu TW.

Przedział  (5%) mieści się pomiędzy 4200Hz ~ 4600Hz.

A zalecane pasmo pracy wynosi 4000Hz do 21000Hz.

Dlatego obstawiam taką pojemność.

 

Prawdopodobnie punkt podziału dla tych zwrotek wynosi 4000Hz przy punkcie cięcia WF 3800Hz i TW 4200Hz.

 

Jak by była poprawa, to ewentualnie wypadałoby zamiast uszkodzonej zwrotki TW dać nowy kondek 9.1uF.

 

Trochę grzebania będzie. Ale jak jesteś teraz zadowolony po wykonaniu korekty połączeń, to może jeszcze się pomęczysz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jedrula76 napisał:

będzie 6db/okt od 12khz

Spoko.

W takim razie który z przetworników odtwarza pasmo 4000Hz do tych 12000Hz?

Ba jak patrzę na kartę midwoofera, to charka liniowej pracy dość gwałtownie opada właśnie od 4000Hz?

Ewidentnie będzie dziura w paśmie.

Ale jak jesteś pewny co do kondka, to ja się dalej nie wypowiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grzeczny_52 manual ze strony podaje że tweeter dla tego zestawu to twu1.5 czyli taki sam jak isu 130 które miałem.  Rozcinałem tą zwrotnice (ciekawski jestem😉) a nawet gdzieś pewnie foto mam.

 I czy przy 9.1uf jak podałeś   podział nie wypadnie w okolicach 3khz?  Czy to nie za nisko dla tweetera z Fs 2.6 khz?  Jeśli się mylę proszę o sprostowanie bo nie popełnia błędów tylko ten co nic nie robi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, TW są te same.

Natomiast spójrz na pasmo 13cm i 16 cm.

13cm może w miarę liniowo odtwarzać do 7000/7500Hz.

Wtedy jak najbardziej przy 6dB będzie si.

16 cm kończy się przy 4000/4200Hz.

Dlatego przy tych samych TW w zwrotnicach mogą być inne wartości kondka.

Tak to widzę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, grzeczny_52 napisał:

Trochę się pobawiłem w dB i Waty.

TW ma 15W.

Taka moc w odniesieniu do 70W zestawu jest osiągana w przedziale od ok. 3500Hz do 4000Hz w odniesieniu do tłumienia filtra I rzędu.

Dziękuję za wyjaśnienie. Najważniejsze doświadczenie i podejście z głową do tematu. Fajnie że jest od kogo się uczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...