Skocz do zawartości

Focal ISU165 bardzo źle brzmią


Fallen5
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema. Wymieniłem głośniki na lepsze, głównie dlatego że lewa strona w moich Hertzach DSK160.3 grała gorzej od prawej, niby lekka różnica w jakości ale odczuwałem to.

 

Co nie gra?

- W Focalach to samo, lewa strona gorzej gra, próbowałem przepinać wzmaka (Crunch 4 kanałowy, 70W RMS, tył mam ustawiony 0 gain)

- Okazało się że otwór montażowy nie współgra z tymi głośnikami, przez co musiałem je zamontować jak na zdjęciu poniżej:

Ojisryt.png

W takiej sytuacji tył wchodzi praktycznie na styk, tyle że magnes się mieści i kabelki.

Podejrzewam, że dość kiepskie granie może być spowodowane jakimiś zawirowaniami w tej dziurze, tym że dźwięk nie rozchodzi się jak powinien. To tylko moje domysły, dlatego wolałem post i upewnić się czy będę musiał ciąć drzwi.

 

Co sądzicie? Czemu lewa strona może gorzej grać? I cięcie drzwi coś da? A może całkiem wyprowadzić głośniki do wnętrza w tapicerkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusyjna jakość ISU to jedno ale czy przypadkiem nie montaż jest tu dużo większym problemem? Plastikowy dystans przykręcony na maty(które nie wyglądają na zbyt starannie przyklejone ale to może wina zdjecia) i otwór w drzwiach ledwo wielkość magnesu tworzą raczej mikrokomorę a nie warunki do pracy głośnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jedrula76 napisał:

Dyskusyjna jakość ISU to jedno ale czy przypadkiem nie montaż jest tu dużo większym problemem? Plastikowy dystans przykręcony na maty(które nie wyglądają na zbyt starannie przyklejone ale to może wina zdjecia) i otwór w drzwiach ledwo wielkość magnesu tworzą raczej mikrokomorę a nie warunki do pracy głośnika. 

no chyba gościu zrobił wygłuszenie z dwóch stron tak samo, to dlaczego jedna strona gra gorzej trza czytać cały temat a nie wybiórczo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dbdrag Zgadzam się z Tobą temat trzeba czytać cały i zawsze to robię. I jak napisałeś być może to wina sygnału co można zweryfikować zamieniając kanały lub wrzucić na próbę inne radio. Ale istnieje też możliwość skoro drugi set gra źle że któryś z głośników przez niepoprawny montaż uduszony jest mniej lub bardziej ponieważ @Fallen5 nie uściślił od kiedy występuje ten problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba drzwi wygłuszone tak samo, komory te same, we wzmaku przekładałem strony i dalej lewa gra gorzej, w radiu to samo. Zostaje mi wyciąć większe otwory i zobaczyć co z tego wyjdzie. Nie wiem od kiedy wystepuje problem, jakis czas temu na hertzach przypadkiem to odkryłem. Proponujecie wypuścić głośniki za tapicerkę? Tylko jak wtedy wygląda kwestia wygłuszenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fallen5 "zwrotnica" to kondensator 3.3uf czyli filtr 12khz 6db/okt. Możesz jeszcze sprawdzić polaryzacje  może zostały zamienione kable przy którymś z głośników.  I proponuję zaglądnąć do działu "Wasze Instalacje" i sprawdzić jak wygląda poprawny montaż woofera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jedrula76 napisał:

@Fallen5 "zwrotnica" to kondensator 3.3uf czyli filtr 12khz 6db/okt. Możesz jeszcze sprawdzić polaryzacje  może zostały zamienione kable przy którymś z głośników.  I proponuję zaglądnąć do działu "Wasze Instalacje" i sprawdzić jak wygląda poprawny montaż woofera.

Wiem że montaż totalnie skopałem, jutro (dzisiaj) jadę wyciąć większy otwór i wyrównam dystans z tapicerką, zobaczymy co się zmieni. I wracając do tematu wyprowadzenia głośników w tapicerkę. Jak to zrobić po bożemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełożyłem RCA we wzmaku odwrotnie i okazało się że gorzej grająca lewa strona to wina rozdzielacza. Teraz kolejna kwestia.

Po już z trzech dniach analizowania, myślę że główną bolączką tego brzmienia jest nadmiar basu i brak środka. 

Ustawienia radia FLAT, we wzmaku żadnych bass boostów czy coś, wszystko ustawione standardowo odcięcia sub 63hz przód 80hz, a niższe wokale po prostu buczą i są basowe.

Niższe wokale - dźwięki które nie wchodzą w tweetery, to co jest grane na głośnikach jest po prostu chropowane, buczące i nieprzyjemne, aż tapicerka potrafi zatrzeszczeć. Equalizer też na flat, żadnych podbawień dźwięku nie mam.

No i brak środka - środka praktycznie nie czuć, jest niski buczący dół, niewidoczny środek i bardzo syczące tweetery. Wiem, że te Focale to nie jest sprzęt górnej półki, ale chyba nie zaprzeczycie że powinien zagrać po prostu odpowiednio i w porządku? W porównaniu do Hertzów za trzy stówki.

 

Focale chyba są znane z tego, że grają bardzo wysoko i jasno, a tutaj przeciwność i jest ultra basowo i niemiło. Co mogę jeszcze sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Szczurek1986 napisał:

podłącz na szybko jakiś piec i sprawdź bo to jest naprawdę dziwna kwestia żeby jedna strona dawała radę lepiej od drugiej...

Postaram się jutro dostać do jakiegoś innego pieca, mam tylko nadzieję że to wina Cruncha i będę mógł się go pozbyć na rzecz czegoś lepszego.

 

Btw, tak wyglądają aktualnie wycięte otwory. 

CoyhtSV.png

Miałem tylko jakieś nadmiary maty butylowej więc zaizolowałem wszystkie nierówności dystansu, jest teraz równo z komorą i w sumie po tej operacji całość się tylko zbasiła i mógłbym powiedzieć że brzmi gorzej, tak jak wyżej napisałem.

 

Kolejny temat który mnie ciekawi to te "zwrotnice" na kablu, gdzie miałem dwa plusy (car+, display+) i jeden minus. Instrukcja mówi że car jest do auta, display do kolumny. Testowałem oba, przy car syk jest bardzo mało słyszalny, przy display (co teoretycznie nie służy do samochodu) tweetery grają mi po prostu lepiej i wyraźniej. Jak to wygląda, w czym jest różnica i jak to może wpływać na pracę wooferów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fallen5 "Kolejny temat który mnie ciekawi to te "zwrotnice" na kablu".

I tu masz rozwiązanie problemu!!! Że też nikt (ja również) nie zwrócił na to wcześniej uwagi a na pierwszym zdjęciu widać wyraznie. Zwrotnica-kondensator ma iść w tor z tweeterem a nie z wooferem jak to jest u Ciebie!!! Przeczytaj dokładnie instrukcję i podłącz to poprawnie czyli sygnał z wzmaka prost na woofer a do tweetera przez zwrotnice. I ciesz się jeżeli tweeterki to przeżyły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Fresh'u napisał:

Jedrula76 - ISU165 dla wooferów mają także filtr.

Za to przy tw jest pewien myk z przewodem "display", a chyba widzę tam "mostek".

A to przepraszam. Miałem wersję 130 tam był filtr tylko dla tweeterów i tym się zasugerowałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...