Skocz do zawartości

Subwoofer AS Hx10sq w sedanie


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

 

Mam problem z uzyskaniem głębokiego i czystego basu w moim Audi a4 b7 (sedan). Zrobiłem co mogłem, by wzbogacić brzmienie, więc wygluszyłem wszystkie drzwi, założyłem głośniki audio system r165evo2 i uzupełniłem wzmacniaczem steg 4ch st402 (4x120 Watt RMS 4 Ohm 4x190W 2 Ohm 2x380W 4 Ohm) . Choć głośniki grają w porządku, to właśnie z basem mam problemy. 

 

Sub jaki dotąd używałem, to alpine sbg-1244bp (250w rms, 12 cali), ale męczyło mnie jego dudnienie, więc zmieniłem na Audio System Hx10sq w skrzynce br (350w rms, 10 cali). Mam jednak wrażenie, że i on nie potrafi się przebić przez budę w sedanie. Nie wiem, może zbyt wiele oczekuję od suba w bagażniku, ale żeby było w miarę czuć jego grę, to trzeba dosyć mocno podgłośnić. 

 

Wiadomo, ma na to wpływ pewnie wiele czynników, więc postaram się dokładnie opisać ustawienia i setup jaki znajduje się w instalacji:

 

1. Kable zasilające 25mm2, czysta miedź, kable rca kicx04 4x rca. Prowadzone przez środkowy tunel. 

2. 50% gain na głośnikach, 75% na zmostkowanym subie, bass boost na amp 0

3. Brak trybu loudness na radiu, lekkie podbicie eq na 80hz. 

4. Lpf 80hz na sub, 80hz hpf na głośniki 

5. Big 3 zrobione, powyżej 14v na akumulatorze. Światła nie przygasają, bas się nie gubi. 

 

Przy intensywnych basowo kawałkach jest w miarę ok. Trzeba dać dość głośno, by wzmocnić efekt, ale zastanawiam się, czy nie popełniłem błędu z kupnem amp steg st402. W teorii 380w w mostku jest niby idealnie dla tego suba, ale nie brakuje opinii w internecie, że dedykowany monoblock, nawet 2x mocniejszy od suba jest lepszym rozwiązaniem. Czy wówczas faktycznie zagrałby głośniej, czy jedynie poprawiłaby się kontrola? Niestety nie mam porównania, więc proszę o poradę. Miałem nadzieję, że przy umiarkowanej głośności sub się przebije, ale niestety się przeliczyłem. 

 

Wszelkie uwagi mile widziane :-)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Jankus napisał:

A słuchałeś ze złożoną kanapą? Myślę że dobrym rozwiązaniem do sedanów i coupe jest zrobienie otworów w półce i zaślepienie ich maskownicami. Bas będzie miał jak się przedostać do kabiny 

Nie próbowałem. Ale z pewnością spróbuję. A co do wzmacniacza, to myślisz, że powinien dać sobie radę z subem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tylnej półce coś siedzi?

Jak tak, to usuń.

Ponadto procentowe ustawianie gaina nic nie mówi.

Jak dużo podkręcasz Volume w radio?

Co to za skrzynia, bo HX10sq zawodzi?

Nie powinien.

Filtracja i to podbicie EQ nie za bardzo mi się podoba.

Teraz jestem w pracy, jutro sprawdzę HX jaka b-r dla niego powinna być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, grzeczny_52 napisał:

W tylnej półce coś siedzi?

Jak tak, to usuń.

Ponadto procentowe ustawianie gaina nic nie mówi.

Jak dużo podkręcasz Volume w radio?

Co to za skrzynia, bo HX10sq zawodzi?

Nie powinien.

Filtracja i to podbicie EQ nie za bardzo mi się podoba.

Teraz jestem w pracy, jutro sprawdzę HX jaka b-r dla niego powinna być.

W tylnej półce jest stary "sub" - pierdzikłak z systemu Nokii, czyli najtańszego systemu nagłośnienia w Audi. Oczywiście permanentnie odłączony. Postaram się go wyrezać jak znajdę chwilę. 

 

VOLUME procentowo nie wiem, nie testowałem głośności maksymalnej.

Na Pioneerze wartość którą uznaję za względnie donośną, to okolice 40-44, choć nie mam pojęcia czy to cokolwiek mówi.

 

Co nie tak z filtracją? Odcięcie suba przecież książkowe 80hz. Zapomniałem, że głośniki w ampie są ustawione na pełen zakres, ale to chyba ok? HP filter na nich jest ustawiony też w okolicy 80hz. Na knobach ciężko dokładnie wyczuć niestety :-/. Nie znam się na tyle - przyznaję -, by wiedzieć z pełną stanowczością, jakie ustawienia są najlepsze. 

 

Skrzynka? Nie kombinowałem. Jest wzięta od Bassera 

 

Specs:

 

  • szer. 47cm
  • wysokość 31,5cm
  • głębokość na dole 34cm
  • głębokość na górze 25cm

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Jedrula76 napisał:

Syn ma tego As-a w e46 również sedan i skrzynka br  pod gladenem rc600c1 czyli 360rms@4ohm i bez problemu uzupełnia pasmo. Może problem leży w braku balansu ( zbyt głośny przód). I proponował by suba nizej np.60hz. 80hz to dość wysoko.

Ahm. No to skoro nie w ampie przyczyna, to pewnie trzeba w końcu porządnie do tego wszystkiego przysiąść i postroić. Spróbuję nim zejść do 60 i zobaczę co to da. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stosuje się podwójnej filtracji,więc albo w radiu albo na wzmaku. Proponuję zacząć od lektury o filtracji i ustawieniu Gain-a. Ja od tego zaczynałem całkiem nie dawno i bardzo dużo mi to pomogło. To forum to skarbnica wiedzy tylko trzeba chcieć z niej skorzystać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darayavahus 80hz, to się nie dziwię że dudni. 60-50hz to jest cięcie dla suba. Zmień cięcia, jak tniesz suba? I wywal ten głośnik z półki i zostaw dziurę. W tej chwili sub oraz bagażnik z głośnikiem działają jak skrzynka izobaryczna z membraną bierną 

@Jedrula76 jak się podejdzie z głową to można zastosować podwójną filtrację. Sam korzystałem z 12dB/okt w radiu i drugim takim filtrem we wzmacniaczu. Sumarycznie wychodziło 24dB/okt i tak grało najlepiej w tamtym setupie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jedrula76 napisał:

Nie stosuje się podwójnej filtracji,więc albo w radiu albo na wzmaku. Proponuję zacząć od lektury o filtracji i ustawieniu Gain-a. Ja od tego zaczynałem całkiem nie dawno i bardzo dużo mi to pomogło. To forum to skarbnica wiedzy tylko trzeba chcieć z niej skorzystać. 

Nie ustawiałem crossovera w radiu, tylko equalizer w paśmie 80hz podniosłem. To też ma wpływ? 

 

Gain, prawda, trzeba ustawić lepiej niż dotychczas. 

7 godzin temu, Jankus napisał:

@Darayavahus 80hz, to się nie dziwię że dudni. 60-50hz to jest cięcie dla suba. Zmień cięcia, jak tniesz suba? I wywal ten głośnik z półki i zostaw dziurę. W tej chwili sub oraz bagażnik z głośnikiem działają jak skrzynka izobaryczna z membraną bierną 

@Jedrula76

W porządku. Wywalę te truchło i sprawdzę, czy są jakieś zmiany. Lpf na subie skręciłem nisko, ale wiele nie pomogło, rzecz jasna przez brak przebicia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jankus  12db/okt+12db/okt=24db/okt? Z całym szacunkiem do twojej wiedzy i doświadczenia ale czy aby na pewno? W CA jestem jeszcze na etapie "wiem że nic nie wiem " i zachorowałem stosunkowo nie dawno ale pokuszę się o stwierdzenie że to tak nie działa. Na przykładzie częstotliwości 80hz wybranej w temacie przy 12db/okt filtr "zacznie działać " od około 140hz   a przy 24db/okt od 110hz . I nałożenie drugiego 12db/okt nie wyrówna tej różnicy pomijając jeszcze stromość która też zrobi różnicę.  Jeśli się mylę bardzo proszę mnie poprawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jedrula76 napisał:

@Jankus  12db/okt+12db/okt=24db/okt? Z całym szacunkiem do twojej wiedzy i doświadczenia ale czy aby na pewno? W CA jestem jeszcze na etapie "wiem że nic nie wiem " i zachorowałem stosunkowo nie dawno ale pokuszę się o stwierdzenie że to tak nie działa. Na przykładzie częstotliwości 80hz wybranej w temacie przy 12db/okt filtr "zacznie działać " od około 140hz   a przy 24db/okt od 110hz . I nałożenie drugiego 12db/okt nie wyrówna tej różnicy pomijając jeszcze stromość która też zrobi różnicę.  Jeśli się mylę bardzo proszę mnie poprawić. 

Filtry nakładają się na siebie. Co prawda mało kto takie rozwiązanie stosuje ale jak jest potrzeba i ktoś wie co robi to nie ma ku temu przeszkody.

Filtr działa od zadanej częstotliwości tylko przy pomiarach widać to przeważnie dużo później.  Nie dzieje się to zawsze bo przy głośniku, który gra do jakiejś tam częstotliwości i później charakterystyka stromo opada może działać dużo wcześniej. Zagadnienia dla Ciebie: filtr elektryczny i akustyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jedrula76 napisał:

@Darayavahus 

1. Equalizer na zero. 

2. Jak napisał Jankus wywal wszystko co ogranicza przepływ dźwięku. 

3. Ustaw poprawnie gainy.

4. Lpf dla suba i hpf dla przodu.

Info na te tematy jest tutaj mnóstwo. I wtedy oceń czego Ci brakuje.

W porządku. Tak zrobię. Przejrzę też skrupulatnie forum odnośnie ustawień. Zapewne coś się wyklaruje. 

 

Co z opcją bass boost na ampie. Czy to też powinno być wyzerowane? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta skrzynia, co podałeś wymiary jest skrzynią b-r?

Pisz konkretnie, nie będziemy zawsze wyciągać z Ciebie konkretów.

Wróżbitów tu nie ma.

 

Tak czy siak, ten sub lubi skrzynię b-r.

Kwestia czego oczekujesz, czy niskiego zejścia, czy bardziej wyrazistego odsłuchu w stosunku do zamkniętej.

Jaki litraż, bo wiadomo - bagażnik czasami się przydaje.

 

Jeżeli jest b-r, to raczej na 100% ma wysokie strojenie i sub jest trzymany za "jaja".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, grzeczny_52 napisał:

Ta skrzynia, co podałeś wymiary jest skrzynią b-r?

Pisz konkretnie, nie będziemy zawsze wyciągać z Ciebie konkretów.

Wróżbitów tu nie ma.

 

Tak czy siak, ten sub lubi skrzynię b-r.

Kwestia czego oczekujesz, czy niskiego zejścia, czy bardziej wyrazistego odsłuchu w stosunku do zamkniętej.

Jaki litraż, bo wiadomo - bagażnik czasami się przydaje.

 

Jeżeli jest b-r, to raczej na 100% ma wysokie strojenie i sub jest trzymany za "jaja".

Tak. To jest b-r od bassera. To są też podane przez nich wymiary. Wiem, że wróżbitów tu nie ma, dlatego w pierwszym poście wyraźnie napisałem, że skrzynia jest b-r. 

 

Jakie parametry strojenia są więc wskazane? Doradzisz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Darayavahus napisał:

Tak. To jest b-r od bassera. To są też podane przez nich wymiary. Wiem, że wróżbitów tu nie ma, dlatego w pierwszym poście wyraźnie napisałem, że skrzynia jest b-r. 

 

Jakie parametry strojenia są więc wskazane? Doradzisz? 

I wszystko jasne, gotowa skrzynka br, nie dostosowana pod głośnik. Zatkaj bas reflex i sprawdź jak wtedy zagra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jankus napisał:

I wszystko jasne, gotowa skrzynka br, nie dostosowana pod głośnik. Zatkaj bas reflex i sprawdź jak wtedy zagra

To nie randomowa skrzynka b-r, tylko skrzynka robiona pod ten konkretny głośnik. Nawet producent tego głośnika sprzedaje ten właśnie głośnik, z tą budą, i właśnie od producenta został przeze mnie kupiony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie skrzynia z portem rurowym, który jest położony na podstawie skrzyni.

Ta skrzynia jest podobna do tej z manuala.

Wysokie strojenie nie pozwala na dobry oddech suba.

 

Obecna - jak ma formatki 18mm - ma pojemność brutto ok. 32 litry.

Sub i ten port, szacunkowo, wypiera 5.3 litra.

Sub pracuje w ok. 26 litrach.

Strojenie nie mniej jak 50Hz.

 

W przybliżeniu daje to F0 50Hz, F3 45Hz.

 

W zalecanej skrzyni 40 netto strojonej na 35Hz F0 39Hz, F3 33.7Hz.

Brutto wewnątrz powinna mieć ok. 45.5 litra.

Port rura 100mm i L 406mm.

Wylot z boku lub typu L z przodu.

Jakbyś chciał na razie zostawić obecną, zarazem nieco poprawić/usłyszeć niski zakres, to dopasuj rurę tak, aby weszła ścisło w obecną.

 

Obniżysz strojenie i być może to wystarczy dla twojego ucha

Wybór należy do Ciebie. Sub ma mały Xmax. więc nie powinien hałasować świstem powietrza.

 

Oczywiście nie rezygnujesz z usunięcia starego głośnika z półki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, grzeczny_52 napisał:

To pewnie skrzynia z portem rurowym, który jest położony na podstawie skrzyni.

Ta skrzynia jest podobna do tej z manuala.

Wysokie strojenie nie pozwala na dobry oddech suba.

 

Obecna - jak ma formatki 18mm - ma pojemność brutto ok. 32 litry.

Sub i ten port, szacunkowo, wypiera 5.3 litra.

Sub pracuje w ok. 26 litrach.

Strojenie nie mniej jak 50Hz.

 

W przybliżeniu daje to F0 50Hz, F3 45Hz.

 

W zalecanej skrzyni 40 netto strojonej na 35Hz F0 39Hz, F3 33.7Hz.

Brutto wewnątrz powinna mieć ok. 45.5 litra.

Port rura 100mm i L 406mm.

Wylot z boku lub typu L z przodu.

Jakbyś chciał na razie zostawić obecną, zarazem nieco poprawić/usłyszeć niski zakres, to dopasuj rurę tak, aby weszła ścisło w obecną.

 

Obniżysz strojenie i być może to wystarczy dla twojego ucha

Wybór należy do Ciebie. Sub ma mały Xmax. więc nie powinien hałasować świstem powietrza.

 

Oczywiście nie rezygnujesz z usunięcia starego głośnika z półki.

 

51 minut temu, grzeczny_52 napisał:

 

Czyli... Wychodzi na to, że skrzynia którą mam, to szmelc? Jest za mała? Co za wtopa :-|

 

"strojenie nie mniej niż 50hz" - czy to znaczy, że na wzmacniaczu nie przekraczać 50hz odcięcia, ewentualnie spróbować nieco niższe wartości? 

 

Jeszcze jedna sprawa. Sub jest nowy. Nie grał jeszcze nawet godziny. Możliwe, że jeszcze się dobrze nie wygrzał. Czy to jedynie internetowy mit? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Darayavahus napisał:

strojenie nie mniej niż 50hz" - czy to znaczy,

Nie.

Takie strojenie lub bardzo zbliżone ma port rurowy w obecnej skrzyni.

Skrzynie fabryczne lub gotówce w bardzo dużym procencie nie wyciągają wszystkiego z suba.

Taka ich uroda ze względu na uniwersalne parametry skrzyni.

Masz gdzieś w pobliżu market budowlany lub sklep z rurami do wentylacji?

Podjedź i obczaj czy nie ma rozmiaru, który by wszedł do wnętrza obecnego portu w skrzyni.

Obniżysz strojenie portu nie tracąc pojemności skrzyni.

Posłuchasz i może tak pozostawisz.

Dużo nie wydasz, jakieś 20~30 zł.

W razie luzu uszczelnij tymczasowo, posłuchaj i wtedy podejmij najlepsze rozwiązanie co do szczelności.

 

Jak masz talent w rencach i narzędzia, to możesz spróbować kupić rurę o większej średnicy i przeciąć odpowiedniej długości odcinek wzdłuż.

Przycinaj jednym strzałem lub po trochu tak, aby podczas wciskania do wnętrza obecnego portu ścianki cięcia stykały się ze sobą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, grzeczny_52 napisał:

Nie.

Takie strojenie lub bardzo zbliżone ma port rurowy w obecnej skrzyni.

Skrzynie fabryczne lub gotówce w bardzo dużym procencie nie wyciągają wszystkiego z suba.

Taka ich uroda ze względu na uniwersalne parametry skrzyni.

Masz gdzieś w pobliżu market budowlany lub sklep z rurami do wentylacji?

Podjedź i obczaj czy nie ma rozmiaru, który by wszedł do wnętrza obecnego portu w skrzyni.

Obniżysz strojenie portu nie tracąc pojemności skrzyni.

Posłuchasz i może tak pozostawisz.

Dużo nie wydasz, jakieś 20~30 zł.

W razie luzu uszczelnij tymczasowo, posłuchaj i wtedy podejmij najlepsze rozwiązanie co do szczelności.

 

Jak masz talent w rencach i narzędzia, to możesz spróbować kupić rurę o większej średnicy i przeciąć odpowiedniej długości odcinek wzdłuż.

Przycinaj jednym strzałem lub po trochu tak, aby podczas wciskania do wnętrza obecnego portu ścianki cięcia stykały się ze sobą.

 

A. Teraz zrozumiałem o co chodzi. Pokombinuje z tą rurą. Czemu nie. Jeśli dzięki temu zejdzie nieco niżej, to warto spróbować. Dzięki za wskazówki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...