Skocz do zawartości

Fiacik by JarekS


jareks
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,

 

Pierwszy mój temat na forum (do tej pory byłem jedynie cichym czytelnikiem :)).

Jako że własnego auta obecnie nie posiadam, a coś w życiu trzeba robić poza siedzeniem przed telewizorem, postanowiłem trochę poznęcać się nad autem żony :), mały miejski pierdolot, niczym nie wyróżniający się na ulicy, fiacik 500 1,2 z 2015 r, ogólnie rzecz ujmując taczka do jeżdżenia po mieście.

Btw, zawsze gardziłem takimi wydmuszkami do jajek, nie wygląda, nie przyspiesza, nie jeździ, nie praktyczne. Zmieniło mi się po zakupie samochodu, mały zapierd.....alacz, który się wszędzie wciśnie/wepchnie :).

 

Przechodząc do meritum, standardowy dźwięk w 500 w moim odczuciu niczym się nie różni od dźwięku z 126p z jednym głośnikiem umieszczonym przy schowku pasażera po prawej stronie,  radio jakby troszeczkę z tamtej epoki, brak możliwości podpięcia zewnętrznych odtwarzaczy. Kolejnym w mojej ocenie dużym problemem fiacika jest poziom jego wygłuszenia a właściwie jego brak.

 

Więc wychodząc na przeciw oczekiwaniom małżonki, coś trzeba było z tym zrobić, w początkowej fazie, miały to być bardzo nisko budżetowe zmiany poprawiające komfort i funkcjonalność, decyzja padła na zakup nowszego radia (nie żaden wodotrysk) tylko zwykłe radio, które da możliwość podpięcia telefonu, będzie miało nawigację, da możliwość zainstalowania kamery cofania itd., a przede wszystkim ma się ładnie komponować. Więc padło na chińczyka z androidem. Chinczyk zakupiony, płynie zza wielkiej wody, więc trzeba podziałać dalej.

 

Ogólne założenie było takie aby wykorzystać starego DLSa A5, którego posiadam jeszcze z poprzedniego auta, kupić jakieś budżetowe głośniki do tego i niech jeździ.

 

Zacząłem od wygłuszenia.

Drzwi: od wewnątrz Bitmat AB-2 pojedyncza warstwa, od zewnątrz dwie warstwy AB-2 plus na całość pianka k3S.

Podłoga oraz boczki Bitmat Eco-25 plus na całość pianka k3S

Sufit Bitmat Eco-20 plus pianka k3S

 

Niestety nie zrobiłem fotek z pianką na budzie :(.

 

Następnie zająłem się budową obudowy pod piecyk, (warunek żony, zużycie jak najmniejszej powierzchni, hmyyyy 170l, co tu można oszczędzić?? a gdzie tam jeszcze jakiś sub?

Z racji bardzo małej przestrzeni za namową znajomego zakupiłem Alpakę, przyznam że bardzo fajnie to gra, ok nie jest to sub do trzepania dywanów ale jako uzupełnienie całości w zupełności wystarczy. uprzedzając Sub docelowo będzie przymocowany do obudowy wzmacniacza (będzie stał na obudowie), więc wiatraki z obudowy będą miały powietrze.  Gdyby ktoś pytał, po co tyle wolnej przestrzeni z lewej stony wzmacniacz, docelowo zostaną zamontowane tam zwrotnice).

 

Kolejnym krokiem jest zrobienie słupków pod 3w1, nigdy wcześniej tego nie robiłem, bazuje na informacjach z neta, już wiem że kilka rzeczy można było zrobić inaczej i to zapewne się niebawem zmieni, bo podejrzewam, że obecnie zakupione focale  165 AS3 wylecą jako niewystarczające.

 

Okablowanie:

Wzmak napędzany zasilaniem 35mm2 plus bezpośrednio z Aku, masa do punktu masowego, zabezpieczone podstawką bezpiecznika 100A, kable sygnałowe będę na dniach dziergał samemu, obecnie założone no-name jedynie w formie odpalenia testowego.

 

I to na tyle na chwilę obecną, o kolejnych progresach będę informował na bieżąco, wszelkie sugestie mile widziane.

 

Pozdrawiam

JS

 

 

 

 

IMG_20220929_104242.jpg

IMG_20220929_160321.jpg

IMG_20220929_191546.jpg

IMG_20220929_160324.jpg

IMG_20220929_191448.jpg

IMG_20220929_191630.jpg

IMG_20220929_191551.jpg

IMG_20221007_124310.jpg

IMG_20221007_122920.jpg

IMG_20221007_122920.jpg

IMG_20221007_135929.jpg

IMG_20221007_135929.jpg

IMG_20221007_135929.jpg

IMG_20221012_145017.jpg

IMG_20221012_091034.jpg

IMG_20221012_110436.jpg

IMG_20221013_152228.jpg

IMG_20221015_221541.jpg

IMG_20221015_221602.jpg

IMG_20221015_223457.jpg

IMG_20221016_170729.jpg

IMG_20221016_170752.jpg

IMG_20221101_135946.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że budżetowo twierdziłem na początku, teraz wiem że będzie raczej budżetowo plus 🤣.

 

Tak, niestety nigdzie nie mogłem znaleźć mdf pod wymiar a ściągać od Chinczykow za długo by trwało, nie bardzo byłem w stanie nic innego podpasowac, stąd taki pomysł będąc na spacerze w leroyu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczurek, wiadomo jest to focal, natomiast tak czy inaczej najniższą półka biorąc pod uwagę że jest to zestaw trójdrożny. Odpaliłem go testowo, co prawda ustawienie głośników było prowizoryczne, oparte o jakieś kartony i trytytki, nie wystrojone za bardzo ale czegoś mi w nich na dzień dobry brakowało, trochę jakbym Hertz dsk słuchał, zbyt ostra góra i jakby środek był gdzieś za sciana. Ale to może pierwsze wrażenie, może po skończeniu będzie oki, jeżeli kiedykolwiek może być w pełni ok 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jankus, jest to chyba w miarę sensowną opcja, stolarze się tego nie chcą podejmować, budżetowe otwornice się do tego nie nadają, kosza katy już na sklejce 12 mm, a co dopiero na grubszych płytach. Duża zaślepka kosztuje 8 zł, mała 6, finalnie nie będzie tego widać więc.... 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, jareks napisał:

Szczurek, wiadomo jest to focal, natomiast tak czy inaczej najniższą półka biorąc pod uwagę że jest to zestaw trójdrożny. Odpaliłem go testowo, co prawda ustawienie głośników było prowizoryczne, oparte o jakieś kartony i trytytki, nie wystrojone za bardzo ale czegoś mi w nich na dzień dobry brakowało, trochę jakbym Hertz dsk słuchał, zbyt ostra góra i jakby środek był gdzieś za sciana. Ale to może pierwsze wrażenie, może po skończeniu będzie oki, jeżeli kiedykolwiek może być w pełni ok 😀



Przerabiałem swego czasu ostrą górę w RF :P Nieźle potrafiły dać po uszach...  chętnie wysłucham Twojej opini na temat tego zestawu jak już wjedzie docelowo do autka i zostanie to wszystko zestrojone :) Powodzonka i trzymam kciuki za dalszą fazę projektu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne autko, mam takiego od 7 lat :D Gdzieś w poprzednich postach powinieneś odnaleźć mojego :) U mnie wygłuszenie całej fury troche przełożyła sie na osiągi... odczuwam delikatnie mniej mocy. Ale czego sie nie robi dla dobrego grania :D Powodzonka z projektem i czekam na więcej fotek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:), przyznam że szukałem jakiejś zrobionej 500-etki na forum jako wzorzec ale nic niestety nie znalazłem :), niestety też to odczuwam, masa robi swoje.

Na chwilę obecną nie posunąłem się niestety specjalnie do przodu, permanentny brak czasu, mam auto służbowe którym obsługuję na codzień rodzinę to i ciśnienia nie ma, może teraz przez weekend coś pomodzę.

 

Pzdr i dzięki chłopaki za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jareks napisał:

To chyba jednak dobrze, że nic nie znalazłem 🤣 stara by mnie zabiła :)

Jakby nie patrzeć auto trochę nie praktyczne do codziennego jeżdżenia... ma kierownicę nie po tej stronie :P

jarekspatrząc na to że służbowym autem obsługujesz rodzinę to jednak śmiało możesz pójść w takie granie 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i się pozmieniało.

Miałem okazję zanabyć okazyjnie ES165 KX3, podłączyłem testowo u siebie jedne i drugie, kurde przepaść w porównaniu do  165 AS3. Myślę stara mnie zatłucze.... ale z drugiej strony skąd będzie wiedzieć :) i tak własnie stałem się posiadaczem ES'ek.

 

Niestety z racji iż wymiary średniaków i gwizdów są różne dla obu zestawów, budowę słupków musiałem zacząć od nowa.... z drugiej strony chyba na dobre mi to wyszło (nauczony błędami z pierwszego podejścia).

 

Tym razem użyłem pończoch zimowych, są grubsze przez co sztywniejsze, zrobiłem kanapkę pończocha >> żywica >> pończocha i tak cztery razy. kolejne warstwy bez naciągania, ułożenie jedynie aby nie było zaciągnięć, tak aby nie powstawały bańki pomiędzy warstwami. Udało się zrobić na prawdę twardą  jednolitą skorupę o płynnych liniach, bez konieczności używania włókna oraz szpachli. Na przygotowane słupki położyłem materiał na podsufitkę z allegrosza z pianką 5 mm. Jak na pierwszy (i ostatni raz, nie mam do tego cierpliwości, 5 razy nakładałem tkaninę) wydaje mi się, że jest przyzwoicie a nawet bardziej niż przyzwoicie (wrodzona skromność :) ).

 

 

IMG_20221113_173506.jpg

IMG_20221113_173524.jpg

IMG_20221113_180553.jpg

IMG_20221114_173710.jpg

IMG_20221116_215657.jpg

IMG_20221116_215958.jpg

IMG_20221114_190715.jpg

IMG_20221114_190704.jpg

IMG_20221116_220216.jpg

IMG_20221116_220140.jpg

IMG_20221116_220006.jpg

IMG_20221116_220259.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo ogarnąłem ostatecznie okablowanie:

- Zasilanie wzmaka pozostaje bez zmian 35mm2 no-name

-głośniki WF hollywood Energetic PRO  2x2mm2

- głośnik MD i TW hollywood Energetic PRO 2x1,5mm2

- sygnałowe, produkcja własna, kabel mikrofonowy 2x0,23m2, wtyki Hall. Na fotkach jeszcze bez peszla ale gwarantuje że jest :)

 

Wszystko oczywiście popakowane w peszle ochronne.

 

Pozostaje zainstalować fanty w paździerzy.... prawdopodobnie w weekend się za to wezmę.

IMG_20221107_010740.jpg

 

 

IMG_20221107_000320_Burst03.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

@jareks Tak mnie zainspirowałeś, że sam reaktywowałem Fiacika :D Wrzuciłem HU Alpine CDE193BT, zestaw z przodu Audio System X165EM EVO2, sub Vibe Audio BlackAir 12 Slim w starej zabudowie (jeszcze do poprawy bo kable nie ułożone i podświetlenie do ogarnięcia), a wszystko zasilone Helixem G Four :) Powodzonka!

Fiat2.jpg

Fiat1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...