Skocz do zawartości

obudowa sub nadkole


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Próbuję swoich sił z żywicą i obudową pod subwoofer w nadkolu samochodu. Jest to moja pierwsza taka robota więc mało doświadczenia 😉

Na razie udało się zrobić i wyciągnąć odcisk. Planuję teraz uzyskać grubość docelową (ok. 10mm), ale zacząłem zastanawiać się, z której żywicy skorzystać do zrobienia docelowej grubości  - poliestrowej czy epoksydowej modyfikowanej (np. Epidian 53).

Poliestrowa strasznie śmierdzi i dość szybko żeluje (do ok. 15min) – ale to raczej przez zbyt dużo utwardzacza. Spróbuję jeszcze z inną żywicą i utwardzaczem – spróbuję stosunku 1,5g / 100g (aktualnie ~2,5na 100; producent zaleca 2-3). Za to spoko lepkość.

Epoksydowa ma dużo lepszy czas pracy (z tego co widziałem to nawet do 35-45min), nie śmierdzi, ale też mięknie przy temperaturze (powyżej 60st). no i jest wytrzymalsza … i droższa (do przeżycia). no i nie wiem jak z lepkością

 

Jakaś podpowiedź w kwestii żywicy 😊 ?

 

odcisk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już się bawiłem z żywicą to przeważnie używałem epoksydowej. Starałem się nie robić więcej jak jednej warstwy na raz a przy większych elementach robiłem 1 warstwę na 2 mieszania i nigdy nie musiałem się martwić że mi zastygnie za wcześnie. Może warto byłoby wzmocnić tył drewnianymi listewkami. Na pewno poprawi to sztywność konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemas1988 napisał:

Jeśli już się bawiłem z żywicą to przeważnie używałem epoksydowej. Starałem się nie robić więcej jak jednej warstwy na raz a przy większych elementach robiłem 1 warstwę na 2 mieszania i nigdy nie musiałem się martwić że mi zastygnie za wcześnie. Może warto byłoby wzmocnić tył drewnianymi listewkami. Na pewno poprawi to sztywność konstrukcji.

wzmocnienia planowałem wkleić już pod koniec. ze sklejki docięte do kształtu obudowy lub z liny konopnej wklejonej żywicą + obudowane matą.

 

 

Godzinę temu, szymin89 napisał:

Są żywice poliestrowe, które mają zredukowany styrol i nie śmierdzą aż tak jak tanie produkty ze sklepu budowlanego.

Może rozejrzyj się za jakąś lepszą żywicą.

czyli coś jak np. Polimal 1094 AWTP-3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...