Skocz do zawartości

Brak basu w subie po podłączeniu zestawu Focal AP-4340 +  Focal 30A1.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

piszę z zagwostką, może ktoś będzie w stanie wskazać mi czy coś zrobiłem źle. bądź co jeszcze mogę sprawdzić.

 

Podłączyłem w bagażniku zestaw wzmak-Focal AP-4340 i w mostku suba Focal 30A1.

 

Muzyka z niego "gra" ciężko powiedzieć, że gra, bo dźwięk jest, ale całkowicie pozbawiony basu i cicho.

 

Przekręcenie "gain" daje trochę głośności, ale przy mniej więcej 1/4 a 1/3 obrotu zaczyna oczywiście zniekształcać to co z tego gra. 

Filtry działają, bass boost nie działa. 

 

Moc z aku idzie jak na załączonym obrazku. 

Chinche są podłączone pod konwenter Hollywood HLC-2, sam konwetner jest podłączony pod wejścia od tylnych głośników + masa pod śrubę. 

 

Kable od zasilania i wybudzania położyłem inną stroną niż chinche. 

 

Sub podłączony w mostku. 

 

Jakieś sugestie co sprawdzić? Sub przed wysłaniem na filmie od gościa co odkupiłem grał normalnie. 

 

Nie mam niestety innego wzmaka, aby sprawdzić czy to jego wina, był kupiony nieużywany. 

 

 

 

305289700_1346786409192149_6912007570787095758_n.jpg

305081675_564104945510190_1056082658574618699_n.jpg

304956088_461825512536931_8399033686221141385_n.jpg

305710537_590563516119225_1960090533758039341_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ikuisesti napisał:

Nie ma zbyt dużo basu, bo wycinasz go filtrem. Suwak xover dla kanałów 3/4 powinien być ustawiony na lpf, a nie hpf.

Cześć, zrobiłem tak jak poradziłeś, niestety bez zmian, podkręciłem w różne strony. Jest tak jakby część głośnika odpowiadającą za bas "nie pracowała" nie wiem jak to określić.

 

Jak na filmie:

https://streamable.com/dosayx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grasz z fabrycznej jednostki zobacz jeszcze czy FADER masz ustawionyn na zero i nie grasz samym przodem. Jeżeli masz na zero, to po opisie, zachowania sprzętu, wszystkich ustawień oraz podłączenia to wygląda to jakby była uszkodzona cewka w tym głośniku. Jak nie masz nic ani nikogo aby sprawdzić inny głośnik, podjedz do jakiegoś sklepu gdzie mają sprzęt CA, powiesz, że chcesz żeby wrzucili Ci coś do budy na test, zapniesz i zobaczysz. Jak zagra to będziesz "w domu" z tym co jest nie tak. Kupować przecież nie musisz ;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od ustawienia poziomów od radia do wzmaka, ustawienia Gain i przez to zmierzenie jakie napięcie jest na wyjściu wzmaka dla oczekiwanej przez Ciebie mocy, a nie przekraczającej katalogowej RMS., co otrzymuje sub.

Kręcisz wszystkim i jak na razie nic z tego nie wynika.

 

Jak pomierzysz suba omomierzem, to ile ma Ohm?

Czy mechanicznie nie ma zastrzeżeń podczas ruchu membrany?

Czy polaryzacja podłączenia wzmak/sub jest prawidłowa.

Katalogowo powinna to być wartość 3.2 ohm przy znamionowej impedancji 4 ohm.

 

Ustawienie zrób po ustawieniu X-over na FULL i pomiary dla 60Hz.

Jak uzyskasz - regulując Holly ustaw potencjometry na 3/4 do 4/5 zakresu, radio podczas podawania 60Hz też na 3/4 zakresu Vol. - 190W, co odpowiada napięciu AC 27,6V w punktach mostka.

Nie przekraczaj 28,3V - dopowiada to mocy oddawanej 200W/4 ohm.

 

Jak w tym momencie odczytasz takie parametry, to wtedy X-over ustawiasz LPF i potencjometr wstępnie na nieco powyżej 50Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo budżetowy Multimetr powinien pomierzyć AC do co najmniej 200Hz, czasami do ok. 400Hz.

Można "przedmuchać" zakresem 20 ~200Hz mostek 3/4 wzmaka i na nim zobaczyć jak zmienia się napięcie w tym zakresie.

Jak jest tak jak mówisz, to powinien to wyłapać.

Oczywście od strony radia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

dziękuję za podpowiedzi, jak będę przy samochodzie to posprawdzam.

 

Samochód to Opel Astra J 2010 z radiem DVD800.

 

Mam Multimetr tak jak na zdjęciu, postaram się posprawdzać wszystkie rzeczy które zostały wypisane i odniosę się. 

 

Moc jest ustawiona na równo na przód i tył, próbowałem też w kombinacji, że zwiększyłem tył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych po prostu sub zepsuty, podłączyłem suba kumpla i bije aż miło.

 

Sub kupiony był używany, "mam" paragon (gdyż był to sklep z używaną elektroniką), a dokładniej jego zdjęcie, bo "zapomniał" wrzucić do środka przesyłki i gwarancja rozruchowa miała być do końca września.

 

Miał ktoś podobną sytuacją, nie powinien robić problemu ze zwrotem, a jeżeli będzie to jak działać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż człowiek (firma) która sprzedała głośnik powiedziała, że spaliłem cewkę.

 

Nauczka na przyszłość, aby lepiej dokumentować odpalenie.

 

Bez zmiany podłączenia, ustawienia wzmaka podpiąłem suba kolegi i gralo.

 

Sprawdzałem parametry które zostały wypisane tutaj i wszytsko grało.

 

Czy ewentualnie jest jakaś szansa założenia sprawy, jakiś schemat postępowania w takim wypadku. Czy z doświadczenia ktoś wie, że szkoda prądu na takie zabawy.

 

Zestaw zakupiłem za 500zł skrzynia + głośnik więc najwyżej zostanę z jedną z droższych skrzyń do suba (przynajmniej porównujac ceny na allegro).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobić? 😉

Przy tak niskiej szkodliwości to nikomu nie będzie się chciało palcem kiwnąć. Niestety ale nie wydaje mi się żeby dało się coś w tym przypadku zrobić. Inna sprawa że podłączałeś sprzęt sam i mogłeś (ale nie musiałeś) coś zrobić nie tak przez co głośnik uległ awarii. Teraz to ani Ty ani sprzedawca nie udowodni kto zawinił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...