Skocz do zawartości

Gladen SQX 12


Espineles
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Walczę z dostrojeniem sobie skrzynki br pod Gladen SQX 12 i ponownie robię to sam, bo jak będę wszystko zlecał fachowcom to niczego się nie nauczę 😉 Próbowałem wyliczyć w WinISD ale pokazuje mi głupoty jakbym źle wpisał jakieś parametry, ale nie mogę znaleźć błędów.

I teraz tak, producent zaleca 50L i port 10x20cm. Wychodzi ok 41 Hz (mylę się?) Uznałem że to za dużo więc obniżyłem do 35 Hz stosując port 11x38cm (oczywiście z kolankiem). Gra nieźle, fajny kick ale brakuje mi zejścia. Moja skrzynka ma 55L. Wyjąłem 5L klocków drewnianych które wcześniej wsadziłem i skróciłem port do 34cm, czyli skrzynka 55L i port 11x34cm co daje strojenie 35Hz. Zejście jest potężne, ale kick jest jakiś za ostry i dźwięk lekko rozmyty. Więc wsadziłem 3L klocków i wydłużyłem port do 36.5 (52L, port 11x36,5) i znowu lekko brakuje zejścia.

Przy tych zabawach tyle razy wykręcałem głośnik że ukręciłem 2 śruby a mój imbus jest już prawie okrągły. Poddaję się.

Czy ktoś życzliwy mógłby przeliczyć mi poprawną skrzynkę i strojenie?

I jeszcze pytanie - czy WinISD pokazuje litraż z uwzględnieniem objętości głośnika i portu? Czyli jeżeli wg programu ma być np 50L, to ma być 50 czy 50+objętość gratów?

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wpisywaniu parametrów w WinISD zwróć uwagę na jednostki obok okienek. Klikając na nie ustaw takie, jakie powinny być.

 

Obliczenie objętości portu jak i głośnika możesz przeprowadzić w kalkulatorze Excursiona:

https://www.excursion-audio.pl/?dokumentacja,40

Otwierasz u góry link po OBLICZANIE PORTÓW BASS-REFLEX i wpisujesz odpowiednie liczby stosując kropkę, nie przecinek.

 

Port i głośnik zabierają/wypierają stosowne litry z obudowy mającej konkretną pojemność.

 

Nie używam zakładki Dimensions w programie.

 

Twoja jest sztywna i ma 55 litrów.

Z tych 55 litrów odpada Vp 1,7 litra dla Fi100mm i L 200mm lub Vp 3,88 litra dla Fi110mm i L 380mm.

Oraz Vsub 4,5 litra.

 

Jak odejmiesz te litry, to pozostanie ci Vnetto pracy suba.

 

Czyli jak nie masz tych klocków z drewna we wnętrzu i stosujesz port 100/200, to sub pracuje w 48,8 litrach.

 

To jest budka zbliżona do fabrycznej i ma nst. parametry:

- Vn 48,8 litra;

- Fs = 42Hz;

- F3 = 36,5Hz;

- opóźnienie 18,8ms przy 41,7Hz

 

Ma podbicie 2,5dB przy 50Hz.

 

Dla portu 110/340:

55 - 3,47 - 4,5 = 47,03 litra _-> Vnetto 47 litrów

Fs = 37,9Hz

F3 = 34,4Hz

opóźnienie 19,13ms przy 36Hz

 

Nie powinno być źle przy obu wersjach.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...