Skocz do zawartości

Kenwood KAC-8405 jak poustawiać ?


St@ry
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. 1 raz będę podłączał wzmacniacz w aucie. Jak to wszystko poustawiać żeby było dobrze i nie popsuło sprzętu na samym początku?

Wzmacniacz będzie napędzał tylko suba w bagażniku, chodzi o te przełączniki i pokrętła jak na foto. Zasilania i kabelki raczej ogarnę.

Czy jest sens podłączyć to tego dodatkowo przody w drzwiach ?

Kenwood KAC-8405 specyfik.JPG

Kenwood KAC-8405.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę za mało danych podałeś by ktoś pomógł. Pod jakie radio ten wzmacniacz będzie podpięty i jak? Jaki sub będzie pod niego podłączony?

Wzmacniacz jest 4 kanałowy więc spokojnie zasili i suba i przednie głośniki a czy jest sens to zależy jakie są tam zamontowane głośniki.

Sub w tym wzmacniaczu podłączasz pod B i ustawiasz ustawieniami B CH. Filtr na lpf, frequency zależnie od suba ale pewnie w okolicach 60-70( ja tak przeważnie suby ustawiałem). Bass bosta bym nie włączał. Mono bądź stereo w zależności jak pod radio jest podpięty. Input sens ustawiasz pod wyjścia rca w radiu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio to Kenwood KDC-X5200BT  Głośniki niestety ale 13 bo takie fabryka dała, wymieniłem je tylko na Cabasse z laguny 2 i efekt jest już dużo fajniejszy. Drzwi wygłuszyłem na ile potrafiłem i tyle. Podłączenie radio-wzmacniacz będzie przez RCA, sub docelowy jeszcze nie wybrany mam, mam jakiegoś Magnata 4ohm 100/150W  ale to chyba od kina domowego. Najpierw muszę to zamontować i zobaczyć jak zagra, później będę dalej ewentualnie kombinował. Który kabel do zasilania wzmacniacza kupić bo właśnie jestem na etapie zamawiania? Nie musi być ze złota 😉 auto ma ponad 20 lat więc inwestycja raczej budżetowa.

  • 1x16mm2 - 8,1mm
  • 1x25mm2  - 10,2mm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, St@ry napisał:

Radio to Kenwood KDC-X5200BT  Głośniki niestety ale 13 bo takie fabryka dała, wymieniłem je tylko na Cabasse z laguny 2 i efekt jest już dużo fajniejszy. Drzwi wygłuszyłem na ile potrafiłem i tyle. Podłączenie radio-wzmacniacz będzie przez RCA, sub docelowy jeszcze nie wybrany mam, mam jakiegoś Magnata 4ohm 100/150W  ale to chyba od kina domowego. Najpierw muszę to zamontować i zobaczyć jak zagra, później będę dalej ewentualnie kombinował. Który kabel do zasilania wzmacniacza kupić bo właśnie jestem na etapie zamawiania? Nie musi być ze złota 😉 auto ma ponad 20 lat więc inwestycja raczej budżetowa.

  • 1x16mm2 - 8,1mm
  • 1x25mm2  - 10,2mm

Radio ma dsp więc teoretycznie filtry możesz poustawiać na radiu a na wzmacniaczu nic nie ustawiać poza input sens które musisz ustawić na 4V lub minimalnie wyżej(bardziej w stronę 5V). 

Kable 25 mm powinny spokojnie na ten wzmacniacz wystarczyć. Spawalnicze wychodzą taniej niż dedykowane ofc a są o wiele lepsze od kabli cca. Ważne by brać te miększe. Mają one chyba oznaczenie H01N2-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemas1988 napisał:

poza input sens które musisz ustawić na 4V lub minimalnie wyżej(bardziej w stronę 5V). 

Czemu musi ustawić na 4V lub minimalnie wyżej? Nie powinno się podbijać input sensa do momentu aż głośnik otrzyma swoją moc nominalną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, stawiartto napisał:

Czemu musi ustawić na 4V

Fakt.

Powinien ustawić, w sekcji Bch, nie tyle RMS duetu Kenio&Kenio, co moc RMS tego suba. No może z lekką nawiązką.

Ta nawiązka nie powinna przekraczać 10% mocy RMS suba... przynajmniej pokroju Magnata.

Dlaczego?

Bo jest duże prawdopodobieństwo przekroczenia Xmax. jego napędu.

Nieznana jest elastyczność dolnego jak i górnego zawieszenia, to samo tyczy się strumienia magnetycznego w szczelinie, gdzie porusza się cewka.

Tu musisz @St@ryobserwować pracę suba, słuchać czy cewka ie wydaje "dziwnych" dźwięków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, stawiartto napisał:

Czemu musi ustawić na 4V lub minimalnie wyżej? Nie powinno się podbijać input sensa do momentu aż głośnik otrzyma swoją moc nominalną?

Gain(input sensitivity) nie służy do ustawiania głośności. Jeśli radio daje maks 4V to na tyle ustawia się gain. Ustawienie tego na np 3V sprawi że przy większej głośności sub może się uszkodzić przesterem. Czasami lepiej ustawić nieco wyżej np na 4,1-4,2V przy wyjściu 4V przy ustawianiu na oko. Ja tak zawsze robię i nigdy nie miałem problemu ze sprzętem.

Ja zasilałem przez lata sub o mocy 175 W RMS wzmacniaczem mającym 340W RMS i nic się nie stało. Sub działa do dziś mimo że ma już ponad 10 lat. Raczej nikt nie słucha muzyki cały czas na pełnej głośności radia. Obecnie na fabrycznym nagłośnieniu mazdy 3 słucham na maks 30 w 63 stopniowej skali głośności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, przemas1988 napisał:

Gain(input sensitivity) nie służy do ustawiania głośności. Jeśli radio daje maks 4V to na tyle ustawia się gain. Ustawienie tego na np 3V sprawi że przy większej głośności sub może się uszkodzić przesterem. Czasami lepiej ustawić nieco wyżej np na 4,1-4,2V przy wyjściu 4V przy ustawianiu na oko. Ja tak zawsze robię i nigdy nie miałem problemu ze sprzętem.

Ja zasilałem przez lata sub o mocy 175 W RMS wzmacniaczem mającym 340W RMS i nic się nie stało. Sub działa do dziś mimo że ma już ponad 10 lat. Raczej nikt nie słucha muzyki cały czas na pełnej głośności radia. Obecnie na fabrycznym nagłośnieniu mazdy 3 słucham na maks 30 w 63 stopniowej skali głośności. 

Nie , nie rozumiemy czym jest moc . Na obciążeniu nie wydzielasz 175W RMS , pomimo iż przez 10 lat tak Ci się wydaje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, nakamichi napisał:

Nie , nie rozumiemy czym jest moc . Na obciążeniu nie wydzielasz 175W RMS , pomimo iż przez 10 lat tak Ci się wydaje .

A skąd wiesz że przez te 10 lat ani razu nie odkręciłem głośności na tyle by dostał nawet więcej? Przy normalnym słuchani pewnie dostawał mniej ale skoro głośnik grał wystarczająco głośno i dobrze dla mnie to po co dawać więcej. Dla mnie wystarczyło że wzmacniacz świetnie radził sobie z tym subem i pozwolił grać mu pełnią swoich możliwości a to ile konkretnie mocy dostawał było mało ważne.

 

15 minut temu, stawiartto napisał:

Zaskoczył byś się, ja tam u siebie na alpince słucham 35/35 non stop.

Mnie by tak głośne słuchanie muzyki przeszkadzało plus nagłaśniał bym całą okolicę mimo zamkniętych drzwi i okien. W mazdzie powyżej 45/63 już karoseria drga w rytm muzyki a tam tylko siedzą 4 woofery w drzwiach po 25W zasilane z radia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, przemas1988 napisał:

A skąd wiesz że przez te 10 lat ani razu nie odkręciłem głośności na tyle by dostał nawet więcej? Przy normalnym słuchani pewnie dostawał mniej ale skoro głośnik grał wystarczająco głośno i dobrze dla mnie to po co dawać więcej. Dla mnie wystarczyło że wzmacniacz świetnie radził sobie z tym subem i pozwolił grać mu pełnią swoich możliwości a to ile konkretnie mocy dostawał było mało ważn

Się nie rozumiemy . Moc nie jest miarą napięcie razy natężenie . Tam jest trzeci czynnik . Co innego wzmacniacz , a co innego  głośnik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, nakamichi napisał:

Się nie rozumiemy . Moc nie jest miarą napięcie razy natężenie . Tam jest trzeci czynnik . Co innego wzmacniacz , a co innego  głośnik .

Tu nie chodzi przypadkiem o to co głośnik zrobi z tą dostarczoną mocą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, przemas1988 napisał:

co głośnik zrobi z tą dostarczoną mocą? 

A co głośnik ma robić z dostarczoną mocą?

Co masz na myśli?

 

Moc wydzielana na stopniu końcowym wzmacniacza zależy od impedancji przyłożonej/podłączonej na jego wyjście.

Moc zmienia się wraz ze zmianami impedancji cewki głośnika, a ta zmienia się w zależności od częstotliwości sygnału podanego na głośnik/cewkę.

 

Jak cewka suba o mocy przyjęcia 100W ma minimum 4 ohm przy np. 40Hz, to powyżej i poniżej tych 40Hz może mieć dajmy na to 6, 8, 12 czy 20 ohm.

Więc jaką moc odda wzmacniacz przy 8 lub 12 ohm obciążenia?

Na pewno nie będzie to 100W.

Dlatego przy dobrze "skrojonej" budowie głośnika - zawieszenie, cewka, magnes - przy jego znamionowej 100W przyjęcia może przyjąć w krótkim okresie czasu 170 czy 200W.

 

Dlatego tak naprawdę powinno się znać przebieg impedancji cewki głośnika w funkcji częstotliwości.

Szczególnie typu subwoofer.

Wedle tej funkcji/zmian impedancji ustawić moc wzmacniacza.

Bo jak ustawisz RMS wzmaka przy standardowych 50Hz, a cewka ma nie 4 ohm a np. 6 ohm przy tej częstot., to podczas pracy i dostania sygnału np. 42Hz, gdzie ma np. 4 ohm, wzmacniacz ma duże szanse pracy z przesterem w takich chwilach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, grzeczny_52 napisał:

A co głośnik ma robić z dostarczoną mocą?

Co masz na myśli?

 

Moc wydzielana na stopniu końcowym wzmacniacza zależy od impedancji przyłożonej/podłączonej na jego wyjście.

Moc zmienia się wraz ze zmianami impedancji cewki głośnika, a ta zmienia się w zależności od częstotliwości sygnału podanego na głośnik/cewkę.

 

Jak cewka suba o mocy przyjęcia 100W ma minimum 4 ohm przy np. 40Hz, to powyżej i poniżej tych 40Hz może mieć dajmy na to 6, 8, 12 czy 20 ohm.

Więc jaką moc odda wzmacniacz przy 8 lub 12 ohm obciążenia?

Na pewno nie będzie to 100W.

Dlatego przy dobrze "skrojonej" budowie głośnika - zawieszenie, cewka, magnes - przy jego znamionowej 100W przyjęcia może przyjąć w krótkim okresie czasu 170 czy 200W.

 

Dlatego tak naprawdę powinno się znać przebieg impedancji cewki głośnika w funkcji częstotliwości.

Szczególnie typu subwoofer.

Wedle tej funkcji/zmian impedancji ustawić moc wzmacniacza.

Bo jak ustawisz RMS wzmaka przy standardowych 50Hz, a cewka ma nie 4 ohm a np. 6 ohm przy tej częstot., to podczas pracy i dostania sygnału np. 42Hz, gdzie ma np. 4 ohm, wzmacniacz ma duże szanse pracy z przesterem w takich chwilach.

Czy my tu dalej piszemy o budżetowym nagłośnieniu czy o nagłośnieniu na zawody za grube pieniądze. Czy do normalnego słuchania muzyki na budżetowym sprzęcie potrzebne są te wszystkie wykresy i pomiary?

Obstawiam że sporo osób ustawia sprzęt na słuch. 

 

Przester to nie przypadkiem gdy sygnał z radia jest zbyt wysoki względem czułości wejścia wzmacniacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, przemas1988 napisał:

Czy my tu dalej piszemy o budżetowym nagłośnieniu czy o nagłośnieniu na zawody za grube pieniądze. Czy do normalnego słuchania muzyki na budżetowym sprzęcie potrzebne są te wszystkie wykresy i pomiary?

Obstawiam że sporo osób ustawia sprzęt na słuch. 

 

Przester to nie przypadkiem gdy sygnał z radia jest zbyt wysoki względem czułości wejścia wzmacniacza?

Przykład uproszczony: Jeśli radio x może osiągnąć swoje 4V na wyjściu rca przy głośności 28/35 a wzmacniacz y może osiągnąć swoją moc maksymalną przy około 80% ustawienia level input i tak sprzęt został ustawiony, to każda zmiana czy gaina w góre na 81%+ czy radia na 29+/35 powoduje przestery, patrząc na to pod oscyloskopem zobaczylibyśmy jak nasza sinusoida jest obcinana na wierzchołkach i wtedy własnie mamy przester.

 

Większość osób początkujących oczywiście ustawia na słuch no i dla tego nie rozumiem czemu nie można iśc wyżej z level inputem we wzmacniaczu skoro przy np. ustawieniu na 3/4 nie słychać przesterów ani zmiany pracy subwoofera. Spróbuj sobie dla czystej wiedzy włączyć na radiu dzwięk 50hz 3/4 radio i kręć level inputem posłuchaj jak subwoofer idzie coraz wyżej i nic mu nie dolega aż do momentu jak osiągnie te swoje 175 +- RMS i zacznie zamiast grać głosniej to zmieniać barwe dzwięku, to już będzie ten tzw przester.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, stawiartto napisał:

Przykład uproszczony: Jeśli radio x może osiągnąć swoje 4V na wyjściu rca przy głośności 28/35 a wzmacniacz y może osiągnąć swoją moc maksymalną przy około 80% ustawienia level input i tak sprzęt został ustawiony, to każda zmiana czy gaina w góre na 81%+ czy radia na 29+/35 powoduje przestery, patrząc na to pod oscyloskopem zobaczylibyśmy jak nasza sinusoida jest obcinana na wierzchołkach i wtedy własnie mamy przester.

 

Większość osób początkujących oczywiście ustawia na słuch no i dla tego nie rozumiem czemu nie można iśc wyżej z level inputem we wzmacniaczu skoro przy np. ustawieniu na 3/4 nie słychać przesterów ani zmiany pracy subwoofera. Spróbuj sobie dla czystej wiedzy włączyć na radiu dzwięk 50hz 3/4 radio i kręć level inputem posłuchaj jak subwoofer idzie coraz wyżej i nic mu nie dolega aż do momentu jak osiągnie te swoje 175 +- RMS i zacznie zamiast grać głosniej to zmieniać barwe dzwięku, to już będzie ten tzw przester.

Chętnie bym to sprawdził ale mój sprzęt leży na półce po zmianie samochodu a w nowym samochodzie radio nie ma wyjść rca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...