Skocz do zawartości

BMW E28 bezinwazyjne car audio pomocy


M3DYK
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema, jak w temacie odbudowa e28 się zaczyna i oczywiście car aucio musi być,     juz piszę o co chodzi

 

chcę zrobić bezinwazyjną instalacje car audio w moim aucie wiec zadnych adapterów cięć czy robienia głośników w boczkach itd itp,

oryginalnie z przodu w nogach mieszczą się głośniczki 4x6  z tyłu na tylnej półce tak samo,  są one za małe, ciąć nie będę w budzie z przodu ani z tyłu również nie mogęzrobić adapterów na 13 czy 16cm bo wtedy schowek się nie otworzy, więc jedyną opcją  jest zrobienie dwóch customowych skrzyneczek na głośniki 16cm które będą pod kątem 60 stopni tak aby grały w strone kierowcy,  z przodu będą w oryginalnych miejscach głośniki 4x6

 

Dane

 

jako jednostka sterująca mam alpine 9855r 

jest juz u mnie sub JL Audio CP112-W0v3

dodatkowo są u mnie wzmacniacze  JBL gto1004  i vibe slick stereo 4 

 

szukane

 

jakiego typu głosniki zastosować z tyłu 6x9 czy 16cm   (oczywiście odseparowane) 

jak podpiąć wzmacniacze   sub plus tył do jbl, czy może  vibe na sub i tył a przód pod radio ? ( jbl byłby na kolejny projekt) czy moze jbl do suba i tył a na przód vibe - głośniki pod 2 kanały i syki pod kolejne dwa ?

jeśli będzie wiadomo jaki wzmacniacz damy i jakiego typu głośniki na tył to jakie głośniki będą najlepsze jakościowo do 600zł tył i 350zl przód (mogą być używki) ?  z przodu odseparowane mają być

 

podpowiedzcie ,,coś nie coś'' 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, M3DYK napisał:

Siema, jak w temacie odbudowa e28 się zaczyna i oczywiście car aucio musi być,     juz piszę o co chodzi

 

chcę zrobić bezinwazyjną instalacje car audio w moim aucie 

 

podpowiedzcie ,,coś nie coś'' 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej instalacji w CA.. Jedyna droga jest wstawienie głośników w ori miejsca, podpięcie radia i cieszenie się tym co masz.. Inaczej nie pogodzisz dobrego grania z nie-inwazyjną instalacja w twoim aucie. Zawsze musi być jakiś kompromis 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie tzw "skrzyneczek" wiąże się z odpowiednim dobraniem głośników pod dany litraż takiej skrzynki.Montaz takiej skrzynki to w pewnym sensie  również ingerencja w budowę auta.Dlatego kupuje się drugie boczki, słupki itp aby w razie czego powrócić do fabryki. A czasami nakład pracy jest nie współmierny do oczeiwanego efektu, chyba że mówimy tu o komorach wykonanych pod dany przetwornik. W tedy powinno zagrać to dobrze.Czasmi lepiej zrobić fajna nie inwazyjną instalacje w ori miejscach z pasującym do wnętrza radiem i zrezygnować z audiofilskich zapędów na rzecz zachowania orginalnosci auta. Sam musisz wybrać która droga chcesz iść.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, italiano1980 napisał:

 

 

+1

Wstawienie Alpine 9855 do tego wnętrza to już coś co nie będzie pasowało - lepszy efekt to chyba mimo wszystko komory w drzwiach i tweetery na słupkach - o ile oczywiście zrobi się to w stylu wnętrza. Ale to już gruba ingerencja. Wtedy zamiast radia można użyć DSP ze wzmacniaczem i grać bezpośrednio do niego przez Bluetooth z telefonu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za odpowiedzi, jednak nadal pozostaje przy swoim czyli z przodu 4x6 i tweetery w trójkątach drzwi  koło lusterek i z tyłu małe skrzyneczki zbudowane pod dany głośnik i obite oryginalnym materiałem jak półka, one będą tam po prostu  leżały, (w E30 też wychodziły takie skrzyneczki i nazywało się to HiFi) 

 

Pomożecie coś dobrać ? Jak z tyłem 6x9 czy 16cm, jakieś konkretne modele na przód tył?   Jeśli ta koncepcja z tyłem będzie pogarszała cały efekt waszym zdaniem  to myślałem jeszcze spróbować wcisnąć z przodu na dole woofery 13cm w miejsce 4x6 ale nie wiem jak sprawa będzie wyglądała z otwieraniem schowka bo może się nie otworzyć wgle  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tam tak umiejscowiony wf jak w e30 i e36? Jeśli tak to nie powinno być problemu gra on w błotnik więc nie musi być do komory zamkniętej. Jeśli ma być komora to jednak trzeba by znaleźć głośnik jaki tam wejdzie i poradzi sobie w małej obudowie.

 

Pierwszy lepszy link z google na temat e28 i CA: https://clear-sound.pl/portfolio/bmw-e28/

 

Radio może pasować Blaupunkt Bremen, nie najtańsze, nie najlepsze ale powinno wystarczyć. 

 

Głośniki z tyłu nie są polecane, chyba że ma być tylko głośniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymin radio wzmacniacze i sub już mam, kwestia jak rozmieścić głośniki i które modele kupić,  opcje mam dwie, pierwsza to albo na przód dać odseparowane 4x6 i na tył kupić 16cm lub 6x9 odseparowane i pod nie zrobić skrzyneczki tak aby były pod kątem 60stopni aby grały w kierowcę lub drugą opcja spróbować upchnąć na przód odseparowane 13cm a na tył idzie w oryginalne miejsce na półkę 4x6 odseparowane lub dwudrożne  

 

Dodam tylko że w E30 cabrio gra mi Alpine 9835r do tego wzmacniacz dls ra30 na przodzie morele maximo 13cm.i sub jl10w0 w skrzyni zamkniętej i przezajebiscie gra 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przód to nawet i 16 cm dało by się upchnąć.

Skoro Maximo Ci pasuje to czemu by i w tym nie zastosować tego samego lub może model wyższy a tył odpuścić.

Montując jakieś skrzyneczki itp na tylnej półce cofasz się o 20 lat w CA;)

W tym samochodzie jakie kolwiek granie to tylko dodatek do całego samochodu, nie wydaje mi się że będzie ono tak ważne jak w samochodzie używanym codziennie do jazdy do pracy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zrobić zamknięte i freeair zależy co lepsze  w bagażniku będzie JL w fabrycznej otwartej skrzyni 300rms jak podaje specyfikacja, więc tył zostaje 4x6 w oryginalnym miejscu on na pewno freeair bo nic nie będę ruszał i będzie podpięte pod radio, także  idealny zestaw głośników za około 1kpln 13cm przód i 4x6 tył jaki byś zastosował ? Radio niby 4x50rms ale liczmy 40 realnie jest jak coś przód mysle 80 można pod wzmacniacz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to wątpię że w tym przypadku zamknięte kickpanele będą lepsze. Do tego trzeba wiedzieć co się robi i jaki głośnik zastosować.

Nigdzie nie jest napisane że te 50W to moc RMS.

Może warto pomyśleć nad aktywnym podziałem lub chociaż rozdzieleniem zwrotnicy tak aby ustawić opóźnienia czasowe dla tw i wf oddzielnie. Wniesie to więcej niż jakieś popierdółki w tylnej półce. Otwory po głośnikach mógłbyś zostawić otwarte może bas z subwoofera będzie lepiej się przedostawał do kabiny bo podejrzewam ze otworu na narty w tych latach jeszcze nie znali;)

Na prawdę lepiej postawić dobry przód i zapomnieć o tyle niż bawić się w jakieś 4x6 jajka w tylnej półce i jeszcze wydawać na to pieniądze… gdybys miał do dyspozycji proca 8-10 kanałów i nieograniczony budżet to można by spróbować ale progres nie będzie proporcjonalny do poniesionych kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, M3DYK napisał:

Radio niby 4x50rms ale liczmy 40 realnie jest

:)

Nie więcej jak 25W i jakieś 10% THD.

Na wzmacniacz radia nie masz co liczyć. Tylko w modelach oferujących 2way+SUB taka moc jest przydatna do zasilenia sekcji wysoko tonowej podczas pracy w wersji podstawowej jeżeli chodzi o jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wyżej że robimy przódpod 13cm, padło pytanie czy otwarta czy zamknięta komora pod woofery napisałem że może być i to i to ogarnę, zapytałem co lepsze z przodu w zamkniętej komorze czy otwartej nikt nie odpowiedział : )  dodałem że w tył wrzucę jakieś 4x6 pod radio żeby grało coś, hmm więc o tyle zapomnijmy o mocy radia też bo nie ma to znaczenia, mamy jbl gto1004 i Vibe slick4,  jbl mocniejszy niż Vibe więc pewnie powiecie żeby ten wzmak wybrać, moze coś polecieć pod ten zestaw? Pod dwa kanały poleci JL więc są dwa kanały na przód po 100rms teoretycznie, co najlepiej dopasować tak żeby to grało możliwie najlepiej ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tu nie doradza tak żeby było gorzej tylko lepiej a Ty dalej swoje;)

Mając radio z takimi możliwościami aż grzech nie wykorzystać. To tak jak byś używał tylko połowy biegów w swoim samochodzie;)

 

Najpierw to zmierz co tam wejdzie i co z tą przestrzenią za głośnikiem z przodu. Bez tego to jałowa rozmowa i niepotrzebne klepanie w klawiaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

khazar jak wyżej widać zapytałem tylko czy takie rozmieszczenie głośników będzie dobre czyli 16cm za kierowcą czy lepiej robić przód na mniejszych głośnikach, czyli spróbować upchnąć 13cm w zamkniętej komorze w nogach  poradzono żeby robić przód więc tak się stanie, komory w nogach jak patrzyłem koło 2-3 litry by wyszły ale szczelnie wyłożone matami od środka jedynie co to będę musiał zrobić dwie małe dziurki na ewentualny odpływ w razie wilgoci bo komora będzie w poszyciu auta nad progiem na 1cm każda, więc powstałby br, czy to dobrze czy nie nie wiem, czy potrzeba jeszcze jakichś danych żeby wybrać jakieś dobre głośniki do 600 ?  : ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tutaj zaczynają się schody, głośnik 13 cm w tak małej obudowie nie będzie grał.

Z tych instalacji co widziałem trzeba by między 5 a 10 L.

komory pochylone w stronę kierowcy mogły by tyle osiągnąć. Nie wiem tylko jak mocno trzeba korygować charakterystykę żeby nie było kupy…

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dobre pytanie, tylko w razie opcji z głośnikami 16cm za kierowcą, podpięcie stron pozostaje bez zmian czyli 16cm w radiu ma być podpięte jako tył czy całe auto ma być widziane jako przód ? 

 

Przeglądałem głośniki i wytypowałem 3 zestawy czy warte uwagi ? 13 czy 16 cm to potem zdecyduje 

- Morel maximo akurat je mam i wiem jak grają 

- rainbow dl-c5,2 lub 16cm one miały nagrodę EISA też dobrze oceniane 

-ground zero gzic 13x lub 16x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...