Skocz do zawartości

Długość portu bass-reflex a wpływ na strojenie


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w posiadaniu skrzynkę MDF na 2 głośniki 30cm. Z góry od razu mówię, choć parę skrzyń złożyłem już samodzielnie, o tyle wszystkie wykonywałem zgodnie z projektami albo producenta, albo podesłanymi mi przez ludzi których o to prosiłem. Dlatego na projektowaniu skrzyń nie znam się w ogóle.

Generalnie skrzynia ma 2 porty bass reflex o średnicy wewnętrznej 10cm i długości 22cm. Do tego ściany z MDFu o grubości 2.1cm i wzmocnienie poprzeczne. Licząc grubość ścian i wzmocnienie, bez wliczania portów B-R i głośników skrzynia ma dokładnie 105 litrów pojemności.

Pytania które mam są następujące -

1. Jakie strojenie ma ta skrzynia przy obecnych portach B-R?

2. Gdybym chciał zmienić strojenie tej skrzyni, powiedzmy na niższe, to o ile dłuższe powinny być porty B-R? Bo zakładam, że im dłuższy port B-R tym strojenie nizsze. Chyba, że jestem w błędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goła, bez subów skrzynia, o Vn 105 litrów i portach 2 x 10cm o L portów 22 cm ma strojenie 39Hz.

 

To takie suche liczby.

 

Natomiast jak np. zamontujesz suby, które wypierają 2 x 5 litrów, to skrzynia Vn będzie miała 95 litrów i przy tych samych portach strojenie nie będzie 39Hz, a 41Hz.

 

Wymiana portów na dłuższe spowoduje inne parametry faktycznej Vn skrzyni.

Porty wpierają więcej litrów, Vn zmienia się, ale nie proporcjonalnie strojenie o oczekiwane Hertz'e.

 

Musiałbyś o powiększone litry wypierane przez nowe porty zwiększyć pojemność skrzyni.

Wtedy zachowasz oczekiwane strojenie.

 

Podobnie z objętościami subów.

Mają różne rozmiary magnesów i koszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Ciebie grzeczny_52, że się wcinam w dialog, ale chciałem tylko potwierdzić, że używałem do tej pory poprawnych "wzorów do obliczeń"

 

Goła, bez subów skrzynia, o Vn 105 litrów i portach 2 x 10cm o L portów 22 cm ma strojenie 39Hz.

 

A dokładnie to będzie 38,65Hz?

 

Natomiast jak np. zamontujesz suby, które wypierają 2 x 5 litrów, to skrzynia Vn będzie miała 95 litrów i przy tych samych portach strojenie nie będzie 39Hz, a 41Hz.

 

A tutaj 40,63Hz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne.

Ja tak dokładnie nie obliczam, bo robi to oprogramowanie :)

Tak prawdę mówiąc, to strojenie będzie jeszcze wyższe, bo nie uwzględniłem objętości portów b-r.

Jeszcze jedna rzecz.

Suby jak wiadomo, mają różne Xmax. Jedne pompują niezbyt dużo powietrza, inne robią przeciągi jak huragan.

Dlatego sam przekrój portu(ów) też jest ważnym parametrem.

Jak wrzuci suby o niewielkim Xmax., to można pokusić się o porty z mniejszym przekrojem. A to może zaowocować możliwością niższego zestrojenia.

Przy dużym Xmax. raczej to się nie uda. Może jakaś kosmetyka kilku Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to inaczej. Myślałem o wrzuceniu do tej skrzyni głośników GZIW 12SPL, bo technicznie skrzynia pasowałaby do nich całkiem nieźle, według instrukcji przynajmniej, do wariantu vented RED. Wymiarowo zgadzałaby się prawie idealnie. Ale obecne porty bass reflex już pasują raczej średnio, dlatego idą do wywalenia a ja myślałem o wsadzeniu innych. Chciałbym, żeby ta skrzynia była zestrojona poniżej 40hz, na takie chociaż 37-38hz. Z takich wartości byłbym zadowolony. Więc jakie porty musiałbym zastosować, żeby przy takim głośniku uzyskać takie strojenie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych gz, takie minimum, żeby uratować pakę polecam 160mm długości 55cm, najlepiej od boku, żeby nie robić kolanek.
okolice 85L i 34Hz tak plus minus, uwzględnijąc całościowo.
Powinno być stosunkowo liniowo i z fajnym szybkim uderzeniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś nie chciał dotykać się do tej skrzyni, zostawił taką, jaka jest teraz i GZ by weszły bez problemu, to:

 

- suby wyprą 2 x 4.5 litra = 9 litrów,

- porty 100mm x 220mm wyprą 2 x 1.9 litra = 3,8 litra,

 

Czyli pozostaje plus minus - 92 litry litrażu roboczego.

 

Konkretnie przełoży się to na nst. parametry:

- Vn = 92 litry (szacunkowo)

- Fs = 41,8Hz

- F3 = 33,5Hz

- opóźnienie nie przekroczy 16.2ms

 

Innymi słowy - nie jest źle.

 

Teraz taka mała uwaga - te porty nie obsłużą pełnej mocy RMS subów.

Nie wiem jak z wykonaniem jakościowo/aerodynamicznym tych portów.

Chodzi mi o ich sumaryczną powierzchnię - powinna być większa i oscylować w okolicach minimum 200cm2.

 

Obecnie jest to 157cm2 i teoretycznie, bez "świstów" będzie do mocy ok 700/800W.

Powyżej może być problem. Dlatego jak porty są poprawne aerodynamicznie, to może obsłużą przepływ powietrza do 1000W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mam gdzieś skitrane porty B-R, takie śmieszne, coś w stylu aeroportów o średnicy 100mm i długości 27cm, dlatego pytałem, bo w każdej chwili mógłbym je do tej skrzyni wsadzić. A do samej skrzyni, w obecne miejsca montażowe bez kolanek mógłbym załadować porty maksymalnie o długości 31/32cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...