Skocz do zawartości

wzmacniacz DSP HELIX M FOUR mocno się grzeje


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 


PS sam proc to będzie 0,5 do 0,8 A.

 

Nawet widać ładnie tę różnicę w deklarowanych wartościach podanych w specyfikacji - M FOUR kontra M FOUR DSP.


 

 


Ale 18W czy 20 W nie nagrzeje tego klocka do tego stopnia .

 

Tego może nie ... Ale pamiętam sprzed lat DA110 ... jajecznica by się udała  :rotfl:


Dlatego żartobliwie wspomniałem o AD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tego może nie ... Ale pamiętam sprzed lat DA110 ... jajecznica by się udała :rotfl:

 

Dlatego żartobliwie wspomniałem o AD.

 

Jaki by nie był to ciepło bierze się z pobranego prądu .  U x I  czyli 12- 14 V  x 1,5 A daje ilość watów do zamiany w ciepło bez względu na klasę wzmacniacza , czy to co tam jeszcze innego siedzi w jego obudowie .

 

Finalna temperatura to bilans pomiędzy wytwarzaniem ciepła a zdolnością do jego przejęcia przez otoczenie ( zabudowę ) . Do tego potrzebna jest fotka , ale chyba zbyt ciężko nacisnąć na guzik migawki .

 

Montażysta mówi , montażysta mówi , kupię sobie pirometr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, bez nerwów proszę. Nikt nic nie zlewa.  Z elektryką mi nie po drodze i nie mam pod ręką amperomierza. Po pracy ogarnąłem temat i wieczorem jak załatwiłem inne sprawy zasiadłem do pomiarów.

Wyniki wyglądają następująco

 

Wizualizacja połączenia wzmacniaczy

2c5ef26f1ed0.jpg

 

Pomiar gdy pracowały dwa wzmacniacze M FOUR DSP i M ONE X

0c8a91a6cf07.jpg

 

Pomiar docelowy gdy po chwili braku sygnału został odłączony M ONE X... Pracował tylko M FOUR DSP

2b56c747bd76.jpg

 

Napięcie podczas pomiaru 12,3 V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz sobie zobacz te żeberka z boku . Do czego to może być ? 

Ale jak to ma być chłodzone zamontowane w ten sposób ?

A montażysta mówi , montażysta mówi , że tak być musi .

Jak się tak montuje , to musi tak być :) .

I prawdę mówi , każdy tak ma , jak jest tak jak jest .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaśniej poproszę bo nie wiem czy to teraz ma być drwina, czy jakiś przejaw samozadowolenia?

Zrobiłem pomiary tak jak prosiłes, a ty tylko monter, monter.

akurat tego montera to poleciłeś mi w tamtym roku jako super fachowca od car audio, gdy rozmawialiśmy przez telefon

 

Auto to nie pokój gdzie ma się do dyspozycji kilkanaście metrów. Sądzę, że i tak jest to lepsze rozwiązanie niż montaż we wnęce koła czy pod siedzeniem....

 

Według mojej wiedzy, wzmacniacz ma oddawać ciepło górą, nie bokiem. I faktycznie tak jest bo góra jest najbardziej nagrzana, natomiast boki są tylko ciepłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką odpowiedź otrzymałem od pomocy technicznej ze sklepu Audio Fischer:

M FOUR DSP ma 400W RMS oraz wbudowane DSP. To urządzenie generuje spore ilości ciepła i najprawdopodobniej wszystko z nim jest w porządku.

 

Mimo wszystko zamontuję wentylator od PC z lewej strony od wzmacniacza, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza między radiatorami i mieć spokój sumienia.

Went należało by wtedy podłączyć do portu REM, aby załączał się razem ze wzmacniaczem, tak?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką odpowiedź otrzymałem od pomocy technicznej ze sklepu Audio Fischer:

M FOUR DSP ma 400W RMS oraz wbudowane DSP. To urządzenie generuje spore ilości ciepła i najprawdopodobniej wszystko z nim jest w porządku.

Mimo wszystko zamontuję wentylator od PC z lewej strony od wzmacniacza, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza między radiatorami i mieć spokój sumienia.

Went należało by wtedy podłączyć do portu REM, aby załączał się razem ze wzmacniaczem, tak?

pozdrawiam

Przez przekaźnik oczywiście ten wentylator

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy potrzebny jest przekaźnik zależne jest od poboru prądu wentylatora.

Kiedyś jak miałem w zabudowie schowane klocki to przekaźnik ciągnął więcej prądu niż trzy wzmacniacze, dsp i dwa małe wentylatory razem. O ile się nie mylę to różnica była około 50 mA. Dopuszczalne obciążenie remote było 200 mA, radio to Kenwood kac-7200 dab.

Ile dopuszcza helix, trzeba by zerknąć do specyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można troszkę jaśniej? Nie wystarczy, że będzie załączał się razem z wzmacniaczem przez port REM?

W google sprawdzisz do czego służy przekaźnik.

 

Jeśli rem ma obciążalność np. 200mA a ty dasz wiatrak 600mA to upalisz rem prawdopodobnie. Więc musisz przez przekaźnik.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując i kończąc zarazem temat. Rozmawiałem z kolegą nakamichi odnośnie montażu wzmacniaczy i sposobie rozwiązania problemu. Wzmacniacze powinny zostać obrócone o 90 stopni, aby zapewnić swobodną wymianę powietrza na radiatorach i żadne wiatraki czy inne cuda nie są tutaj potrzebne. Uwagi przekazałem do serwisu. Zobaczymy jak temat się rozwiąże.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak dwie strony temu napisałem, wszystko jest ok. Fajnie było czytać te różnorakie wywody, które miały naprawić problem, który nie istniał. Szczególnie podobała mi się rada z opalarką i sprawdzeniem przy jakiej temperaturze wzmacniacz się wyłączy, być może na zawsze :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakty.

Nie wiem czy poczynione zostały ruchy które sugerowałem , ale

Cyrkulacja powierza jest możliwa w zakresie ruchu powierza góra -dól a nie w poziomie .

Powierzchnie boczne ( te rowki ) nie służą wożeniu ołówków , a zapewnieniu odpowiedniej powierzchni chłodzenia i właściwej cyrkulacji powietrza .

Punkt równowago termicznej to ilośc mocy cieplnej wytworzonej do ilości ciepła oddanego , zatem finalna temperatura zalezy od zdolności do wzmacniacza oddawania ( przejęcia od niego ) ciepła.

Zdolność przejęcia ciepła zależna jest test od temperatury otoczenia w stosunku do temperatury wzmacniacza , rozgrzane  w powietrze w bagażniku gdzie jest na słońcu 50 czy 60 stopni niczego nie przejmie , do czasu az ten przedmiot nie będzie cieplejszy od otoczenia zatem być może proces chłodzenia rozpocznie się dopiero w 70 stopniach a wcześniej nie przejmie nic . Niby oczywiste , ale zero sensownych odpowiedzi .

Ta różnica temperatur jest tu kluczem , gdy w masz żar w bagażniku , to wzmacniacz ma tyle plus to wytwarza . A nie ma tak , ze wzmacniacz ma mieć 40 stopni , chyba ,ze dołożysz klimę do bagażnika z możliwością grzania w zimie. 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...