Skocz do zawartości

Podłączenie dwóch głośników 30cm


Rekomendowane odpowiedzi

Korzystam od dłuższego czasu w moim daily samochodzie z skrzyni w której posiadam zamontowane 2 głośniki 30cm. Generalnie skrzynia sama w sobie posiada 2 terminale, bo tyle zrobiłem żeby była bardziej uniwersalna pod kątem podłączenia, w zależności jaki wzmacniacz będę używał. Generalnie w chwili obecnej mam to podłączone w taki sposób, że mam głośnik nr2 podłączony bezpośrednio do głośnika nr1, a głośnik nr1 do terminala. Z kolei terminal jest normalnie podłączony do wzmacniacza w mostku. Zastanawia mnie jednak, czy takie podłączenie jest w pełni ok i czy byłaby jakąkolwiek różnica, gdybym np podłączył głośniki osobno do każdego terminala, tj głośnik 1 do terminala 1 i głośnik 2 do terminala 2 i dopiero wtedy podłączył to pod 1 kanał na wzmacniaczu. Jest w ogóle sens tak kombinować, czy zostawić to tak jak jest?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro spiąłeś głośniki rownolegle to prawdopodobnie uzyskałeś impedancję na poziomie 2 Ohm. Podłączając to pod wzmacniacz w mostku ryzykujesz jego uszkodzenie a nawet i pożar jeśli ten nie jest stabilny w 2 Ohm.

Wszystko to przypuszczenia bo nie wiemy jaką impedancję mają te suby i pod jaki wzmacniacz zostały podłączone.

W przypadku jaki założyłem czyli 2x 4 Ohm i wzmacniacz stabilny w mostku 4 Ohm bezpieczniej było by spiąć głośniki szeregowo.

Napisz co to za sprzęty to będzie łatwiej ocenić sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki mają 2x4 ohm, czyli wychodzi przy takim podłączeniu 2ohm. A wzmacniacz to sinuslive sl-a1000d. Także stabilny nie tylko w 2ohm, ale i w 1. Więc tu problemu nie ma. Generalnie pod kątem elektrycznym takie podłączenie jest w pełni ok, jestem na tyle ogarnięty w temacie żeby takie rzeczy wiedzieć xd. Bardziej mnie po prostu zastanawiało, czy takie podłączenie jest ok pod kątem SQ, czy np nie będzie z tego tytułu gorsza jakość dźwięku albo słabszy bas, np przez to, że do drugiego głośnika sygnał może docierać troszkę później albo coś w tym stylu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale o ile 2,3,4,5 czy nawet 10mm różnicy w długości kabla nie ma możliwości zrobić jakiejkolwiek słyszalnej różnicy, o tyle jakieś 50cm, bo kablem takiej długości mam połączone głośniki to już sporo. Krótszego kabla tam nie dam, bo skrzynia za duza, krótszy byłby za krótki. W przykładowo słuchawkach nawet mniejsza różnica w długości robi sporo, nie bez powodu droższe modele mają kable prowadzone osobno do każdej muszli, a nie tak jak te tańsze - kabel prowadzony do jednej muszli, a potem z tej muszli następny kabel wychodzi do drugiej. Ale niekoniecznie to co ma zastosowanie w słuchawkach musi mieć zastosowanie w CA.

 

Ale jak mówię - gdybym znał odpowiedź na swoje pytanie to chyba bym o to nie pytał co nie? Nie rozumiem też, czemu z góry zakładasz, że w mojej instalacji uznaję subwoofer za najważniejszy głośnik i co cię skłoniło do takiej dedukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie ja wczoraj przeczytałem ze podłączasz subwoofer pod mostek. W takim razie tutaj jest wszystko ok a długość przewodu w tym wypadku nie jesz ważna.

W tym wzmacniaczu jest podwójny terminal więc mógł byś podłączyć każdy głośnik osobnym kablem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mówię - gdybym znał odpowiedź na swoje pytanie to chyba bym o to nie pytał co nie? Nie rozumiem też, czemu z góry zakładasz, że w mojej instalacji uznaję subwoofer za najważniejszy głośnik i co cię skłoniło do takiej dedukcji.

 

Martwisz się o coś, co gra w mono, a nie stereo, ale to zapewne wiesz ? Teraz weź ogarnij długość przewodów, te czasówki, poziomy głośności... Tyle osób wozi po kilkanaście głośników basowych i nie ma z tym żadnego problemu, więc chyba ogólnie nie ma problemu, czy jednak myślisz, że jest ? Ba, teraz weź głośnik, który ma 2 cewki i trzeba je połączyć, a jak to jest duży głośnik, to też czasami z 50 cm przewodu trzeba do drugiej cewki zapodać...

Edytowane przez bogus1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


W przykładowo słuchawkach nawet mniejsza różnica w długości robi sporo

Nie porównuj suba ze słuchawkami, bo to nie jest do porównania.

Inny zakres częstotliwości i inny typ kabla, inne moce - zachodzą inne zjawiska wpływające na odsłuch suba i słuchawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, to teraz inne pytanie. Zakupiłem dzisiaj na testy nowy wzmacniacz, Audio System Carbon 500.1D. Jest to monoblok. Teraz zasadnicze pytanie - jak go podłączyć do tej skrzyni? Technicznie on bezproblemowo powinien ogarniać 500w w 2ohm, bo tyle ma skrzynia do której chcę go podłączyć. Tylko, że według manuala nie mogę podłączyć tego suba do skrajnych końcówek wzmacniacza, bo w takiej konfiguracji według instrukcji minimalna impedancja głośnika to 4 ohm? Czyli co, mam go podłączyć do wewnętrznych końcówek? Tylko czy wtedy będzie on osiągał pełną moc, tj 500w? Generalnie wiem, że pytanie może brzmieć głupio, ale o ile wiele skrzyń i wzmacniaczy już podłączałem, tak tej instrukcji obsługi nie rozumiem za Chiny, jest to tak lipnie opisane, że nie wiem w ogóle co mam o tym myśleć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne żeby suma impedancji nie była niższa niż 2 Ohm. To czy podłączysz każdy głośnik osobnym kablem czy zrobisz to tak jak robiłeś do tej pory jest obojętne.

Na tych obrazkach pokazane jest żeby nie podłączać dwóch głośników poniżej 4 Ohm rownolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przykładowo słuchawkach nawet mniejsza różnica w długości robi sporo, nie bez powodu droższe modele mają kable prowadzone osobno do każdej muszli, a nie tak jak te tańsze - kabel prowadzony do jednej muszli, a potem z tej muszli następny kabel wychodzi do drugiej. Ale niekoniecznie to co ma zastosowanie w słuchawkach musi mieć zastosowanie w CA.

 

A gdzie wyczytałeś , ze to ma znaczenie dla słuchawek ?

A może chodzi o to , aby kanały wzmacniacza pracowały z identyczna indukcyjnością i pojemnością obciążenia .

Gdy chodzi o możliwość różnicy poziomu czy ingerencji w pasmo w zakresie akustycznym , to raczej nie trzeba się tym troskać .

A teraz z innej beczki , wraca temat kontroli nad przetwornikami , co wszystkim jakoś dziwnie umyka .

Głośniki nie tylko napędzamy , ale tez hamujemy wzmacniaczem . Gdyby zacząć w ten sposób patrzeć na zagadnienie , to wtedy zdecydowanie lepszym układem podłączenia jest indywidualny przewód od każdego głośnika do wzmacniacza , a tłumienie "oprzeć" na najniższej możliwej impedancji obwodu ( wyjściu wzmacniacza ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...