Skocz do zawartości

Bmw e90 zwrotnice do focal isu.


Jedrula76
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono forumowiczów.

O CA wiem jeszcze niewiele ale czytam i próbuje się uczyć.

Powoli buduję nagłośnienie w swojej bawarce, raczej budżetowo(standard nadawał się tylko do słuchania wiadomości).

Jest:

Tył to Focal 100AC

 

Suby pod fotelami orginalne logic7

 

Przód to Focal isu 130(oczywiście powieszone na dystansach na drzwiach)

 

i tu moje pytanie ponieważ zestaw ma tylko filtr pierwszego stopnia na twiterach chciałbym dołożyć "jakąś zwrotnice" np.od ground zero 165f.

Zależy mi raczej na cięciu powyżej 4kHz z racji charakterystyki głośników.

Czy ma to sens?

Czy może lepiej przed wooferek założyć tylko jakąś dobraną cewkę? Np.0.14mh?

 

Gra to wszystko pod Match-em pp52dsp.

I tu rodzi się moje drugie pytanie.

Wyjście na subwoofer z tego wzmacniacza składa się z 4 końcówek mocy.Czy orjetuje się ktoś czy-jak powinienem je mostkować? Sygnał rozdzielam na dwa suby pod fotelami i nie wiem czy poprawnie je podłączyłem.

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie chcesz zmieniać filtrację?

Ten woofer (?) 130 pewnie nie wymaga filtracji z racji jego charakterystyki a tweeter wystarczy i pierwszym rzędem. Gdyby było inaczej to producent by przewidział bardziej rozbudowaną zwrotnicę. Nie wiem jak w ICU 165 ale ISS 165, które kiedyś miałem miały cewkę dla woofera i kondensator dla tweetera. Kupiłeś je jako nowe w sklepie czy z drugiej ręki?

Kanał suba to tak na prawdę 4x mono bez możliwości mostkowania, nadaje się do subwooferów Match i innych o dużej skuteczności np dwa suby 2x 2 Ohm.

Ktoś to stroił czy wgrałeś gotowca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szymin89 Dziękuję za wyjaśnienie.

Zastanawiałem się dlaczego część zestawów posiada osobne zwrotnice a część nie. Teraz rozumiem i zapominam o zwrotnicy.

Głośniki kupiłem z "drugiej ręki" ale nigdy nie montowane więc można uznać że nowe.

Jeszcze nikt tego nie stroił. Mam to w planach a na razie sam ustawiłem cięcia głośników hpf na 100hz i subów lpf na 80hz. Czasówki na odpowiednie dystanse. Gotowiec z tego co się orientuję jest zestrojony na orginalne głośniki więc nie miało by to większego sensu tak przypuszczam.

Tylko nie rozumiem kwestii podłączenia suba-ów. Jak podłączyć jeden lub dwa suby pod 4 końcówki nie mostkując ich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby to wystroić to trzeba wiedzieć jak nisko grają te 13 cm w drzwiach.

Są subwoofery mające więcej niż jedna cewka, wtedy każda cewka pod osobny kanał i muzyka gra…

Match ma w ofercie głośnik czterocewkowy chyba 25 cm jak i zestaw głośników niskotonowych 16,5 cm. Wszystko po to by optymalnie wykorzystać te małe wzmacniacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świadomy że strojenie to wyższa szkoła jazdy i na pewno poszukam kogoś na Pomorzu kto mi to ogarnie jak będzie wszystko skończone i będę w PL. Na razie ustawiłem tak na moje nieosłuchane ucho opierając się o doświadczenia forumowiczów SCA.

Zestaw gra na pewno bardzo czysto. Według mnie żaden fabryczny HK B&O czy Bose się nie umywa. Pracuje zawodowo przy samochodach i często słucham co tam w nich siedzi.

Rozumiem że są suby jedno i dwu cewkowe, ale w tym konkretnym przypadku czy istnieje możliwość podpięcia subwoofera z jednym głośnikiem pod dwie końcówki mocy?

Czyli połączenie dwóch plusów i dwóch minusów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Rozumiem że są suby jedno i dwu cewkowe, ale w tym konkretnym przypadku czy istnieje możliwość podpięcia subwoofera z jednym głośnikiem pod dwie końcówki mocy?

:) zrozumiałem że chodzi o dwu cewkowy ale jeden głośnik.

 

Nie spotkałem się z opinią że można je mostkować, tym bardziej krosując plus z plusem i minus z minusem. Może są już połączone we wzmacniaczu i akurat się trafiło że połączyłeś właściwe i nic nie padło. Najlepiej będzie się poinformować u producenta albo znającego te urządzenia instalatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadnienie końcówek(końcówki)mocy rozwiązane.

Jest to jedna końcówka 160w a nie 4x40 jak podaje w nawiasach producent. Posiada jedynie cztery wyjścia dla lepszego przesyłu ewentualnie łatwiejszego podzielenia. Dlatego podłączając pod nią dwa głośniki równolegle nic złego się nie dzieje. Tak samo podłącza producent w dedykowanych subach.

Pozostaje tylko uważać na wypadkową impedancję podłączanych głośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ale feedback uważam za mój obowiązek. Jak ktoś poświęca mi swój czas to mi korona z głowy nie spadnie jak opowiem co udało mi się ustalić-dowiedzieć.

Info pochodzi od bardziej ode mnie ogarniętej osoby z elektrody.pl która potrafi przeczytać ze zrozumieniem manual urządzenia.

Podłączyłem do tego dwa suby 8" z pod foteli (Logic 7). Wiem że nie jest to do końca tak jak powinno być bo nie grają już w stereo ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wyglądają Twoje podróże ale u mnie radio gra dosyć cicho gdy mam chociaż jednego pasażera. To że wydaje Ci się że czegoś brakuje spowodowane jest tym że do tej pory jeździłeś z włączonym tyłem, jak go wyłączysz gdy system będzie dobrze zestrojony to stwierdzisz że nic nie brakuje a nawet i przeszkadza. 

 

Ps. tył możesz zostawić pod ori radiem/wzmacniaczem i wyciszać jak będziesz jechał sam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przesiadłeś się do tyłu na czas tych prób i posłuchałeś jak gra przód? Może głupie pytanie ale kiedyś też tak myślałem i zmiana punktu siedzenia zmieniła punkt widzenia ;)

Pytanie absolutnie nie głupie wręcz jak najbardziej na miejscu zwłaszcza że jest skierowane do kogoś kto dopiero "raczkuje" w temacie.

Tak przesiadałem się i czegoś mi brakowało ale...

Wczoraj poszedłem się pobawić ustawieniami pc-tools i podszedłem do tematu trochę inaczej zmieniłem ustawienia filtrów i pociełem wszystko wyżej i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W car audio jestem początkujący ale kierując się doświadczeniem z systemami audio staram się zawsze usuwać to czego przetwornik nie gra najlepiej. Wiem ze w CA najczęściej nie filtruje się głośnika od strony cięcia z tweeterem bo jego charakterystyka poza osią (czyli najczesciej punktu odsłuchu) ma odpowiednie nachylenie i dobrze łączy się z tweeterem. Nie gra to źle, ale jest warte poprawy kiedy szukamy jakości. Charakterystyki w górnych zakresach wielu glosnikow sredniotonowych sa w osi dość paskudne a przez liczne odbicia w kabinie nie jesteśmy w stanie ich wyeliminować. Ja jestem zatem za filtrowaniem średnicy od góry, ale wymaga to zmiany filtra glosnika wysokotonowego na bardziej stromy. Przygotowanie pasywnej zwrotnicy nie jest proste, dlatego u siebie zrobię to z DSP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę wszystkie konstruktywne uwagi powyżej wypowiadających się kolegów(tył jest już wyciszony) zestaw będzie podzielony aktywnie. Tylko niestety ostatnio trudno mi wygospodarować czas. Suby z pod foteli zostały podłączone do Gladena rc70c4 więc problem podłączenia ich pod jedną końcówkę mocy z Matcha został wyeliminowany.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Małe upgrade.

Focale podłączone aktywnie. Do tego tweetery wyleciały z trójkątów i wylądowały na podszybiu skierowane na kierowcę. Wrażenia? Jak bym zamontował nowe przetworniki(lepsze oczywiście). Zniknął ten cały bałagan na górze który powodowały odbicia ( tak przypuszczam) tweetery zrobiły się przejrzyste i cieplejsze a i wooferki odcięte od góry grają hmmm...jakby dynamiczniej.

 

Podziękowania za dobre rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...