Skocz do zawartości

Upgrade BMW e90


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Jedrula za zdjęcia. Decydując się montować głośniki do drzwi zamiast do tapicerki chciałbym użyć maty bitumicznej i zatkać wszystkie otwory konstrukcyjne ich wewnętrznej strony. Pozwoliłoby to w miarę szczelnie odizolować front membrany od jej tyłu pozwalając na lepszą reprodukcje wysokiego basu i niskiego środka na których mi najbardziej zależy. Nie potrzebuje go specjalnie dużo, ale paramety visatona nie pozwalają mi poszaleć w tym zakresie. Łatwiejszą opcją jest użycie głośnika o wysokiej dobroci Qts i Qms ja np w.w. audisonie. Minusem natomiast będzie raczej uszczuplona jakość tonów średnich. Nie wydam jednak blisko 1000zł za dwa głośniki :/ Gdybym trafił okazję jak Ty z Focalem to z pewnością bym się nie zastanawiał.

 

Osnośnie wooferów to przerobiłem już fabryczne wersje:

  • stereo 4R
  • hifi 2R
  • logic 8R

 stereo lekko buczały, jednak miały w sowim brzmieniu fajną dynamikę i szybkość. Hifi nie mocno kopią, jednak trudno uzyskać z nich zarówno niski jak i wysoki bas. Nie są też zbyt mocne ani efektywne. Logic 7 od X3 nie są sygnowane jako logic bo w X3 nazewnictwo wersji audio jest stopień niżej w stosunku to e90. Wydaje mi się jednak, że jest do dokładnie ten sam głośnik bez L7 na pomarańczowej naklejce. Różnica miedzy nim a hifi nie jest wielka bo charakterystyki które mierzyłem niemal nakładają się na siebie. Mają trochę lepsze brzmienie i przede wszystkim są efektywniejsze co w połączeniu z większą mocą pozwala na nadanie im odpowiedniej charakterystyki jeśli dysponujemy procesorem. Pamiętajmy jednak, że niektóre pasma zjada sama buda auta i głośniki zmontowane pod fotelami pewnych pasm po prostu nie zagrają.

 

Załączam zdjęcia pomarańczowych wooferów z X3 i wersję hifi dla porównania.

 

 

post-31712-0-91897600-1651689273_thumb.jpg

post-31712-0-68859800-1651689286_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jedrula za zdjęcia. Decydując się montować głośniki do drzwi...

Podziękowania zbędne, dla mnie to przyjemność móc podzielić się swoimi doświadczeniami (choć są jeszcze baaardzo znikome) i podpatrywać twoją budowę CA tym bardziej że to takie samo auto.

Jeśli chciałeś mi coś zasugerować tymi matami bitum to dziękuję ale wygłuszenie drzwi już zaplanowane tylko trudniej na czas do zrealizowania. W środku najprawdopodobniej pójdzie alubutyl od "Emphasera"ESP-DM1 4,5mm albo gotowy kit od Gladena jeszcze nie zdecydowałem. A otwory techniczne na wewnętrznej zamknę blachą aluminiową (pracuję w serwisie powypadkowym grupy Vag -materiał z odzysku

post-31616-0-25167900-1651731223_thumb.jpg

post-31616-0-49312500-1651731284_thumb.jpg

post-31616-0-07272500-1651731357_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Krentus, cały czas mnie nurtuje czego brakuje Ci w tych L7 i co wychodzi z pomiarów. Jakimi częstotliwościami nie grają? I jak masz ustawione filtry? Moje odczucia są takie że nie schodzą one bardzo nisko ale to tylko 8" są za to chyba dość szybkie ale ja to moje granie porównuję do fabrycznych konstrukcji(również tych hi-end
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi zarówno „mięsa” jak i niskiego środka którego nie mam co oczekiwać z 10cm głośników w drzwiach. Sprobuje jeszcze raz podejsc do strojenia w weekend. Przekonfiguruje tez te 8R woofery na mostek 4R i napędze je jednym kanałem. Aktualnie nie dostają zbyt wiele mocy i choć nie wydaje mi się tu jest problem to chce to zweryfikować. Może tez dla testu wrzucę estradową końcówkę do bagażnika żeby być pewnym ze nie jest to kwestia niewysokich lotów wzmacniacza który tam zainstalowałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyciśniesz z tych głośników tego co oczekujesz, musiał byś przerobić drzwi i wsadzić tam conajmniej 13cm

Mam w roboczym Doblo Focal ps130 i już kopia

W bmw zasilam drzwi audisonem w mostku i niestety nie... fizyki nie oszukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale @chockie (jak i wiele innych osób na sca) ma rację. Obojętne co powiesisz na drzwiach jeśli nie będą zrobione efekt będzie podobny (czyt.marny). Przetestowałem to z moim focalem i ori głośnikiem dlatego zamawiam maty chyba stp gold I działam.

Skąd info że suby są 8ohm? W L7 są chyba tylko 4omh. Próbowałeś może na próbę podłączyć jeden głośnik ale do zmostkowanego hertz-a? Ja mam tak podłączone i gain-y ustawione po 150W na kanał i spokojnie sobie dają radę z tą mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Wątek żyje i oby jak najdłużej
Lubię podpatrywać bardziej doświadczonych.
Fajnie że zmieniłeś początkowe plany i "znalazło" się miejsce na Helix-a. Sam mam Match-a więc program ten sam(może coś podpatrzę jak wrzucisz screena z ustawieniami) :wink:. I fajnie że są foty już podpatrzyłem jeden patencik .
Do mnie dojechał Gladen rc70c4 który ma napędzać suby L7 . Już przy szybkim teście sprawności (używka) słychać że gra bardziej miękko niż wyjście sub od Match.
No i dałeś mi do myślenia z ustawieniami tweeterów. Planowałem je kierunkować do środka a tu wychodzi że może bym tylko pogorszył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...