Skocz do zawartości

Jak sprawdzić czy nie mam spadków napięcia na wzmacniaczu?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć jak mogę sprawdzić czy mam dobre kable do car audio i nie ma spadków napięcia na nich?

Może głupie ale nie mam pojęcia.

Aku 3 miesięczny centry 53Ah rozruch 450A. Lądowanie (według gniazdka zapalniczki) 13,5-14,0 podczas słuchania muzyki na 25-30/35 vol radia.

 

Chrupek GPX 1000.1D

Sony Xm1004n

2x Lanzar 12’ po 275w RMS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekrój kabla - przekroje i odcinki dla mono i Sony, ile punktów montażu/połączeń - od aku do wzmaków.

Jakie napięcie ładowania jak nie grasz, a masz włączone światła.

 

Czy Gain'y ustawione na RMS wzmaków przy tych 30/35 Vol i czy wtedy był mniej więcej podczas ustawiania Gaina podany poziom zbliżony do optymalnego.

 

Bo samo słuchanie przy Vol 30 nic konkretnie nie powie na jakim procencie mocy pracują wzmaki.

 

Bo np. Lanzary są 2 x 275W, a to nie oznacza na 100%, że tyle faktycznie dostają od mono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gain ustawiony prawidłowo według mutlimetru. 31,6v mono, Sony 18,6 z tego co pamietam jak robiłem.

Przekrój od akumulatora (bezpiecznik 40A) do rozdzielacza (4,5m) 12mm2 od rozdzielacza (2 kable po 0,5m) rowniez. Masa rowniez 12mm2

Ładowanie według gniazda zapalniczki bez włączonego radia to 14-14,1 podczas grania muzyki 13,5-13,9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekrój od akumulatora (bezpiecznik 40A)

Przy takim bezpieczniku wzmaki pracują z "pełną" mocą?

Przy 40A i pracy ciągłej - pod generatorem - teoretycznie wzmaki oddają 380/390W dla średniej sprawności 70%.

Jak pasuje, to O.K.

 

Kabel.

 

Jak OFC, to jego rezystancja jako odcinek nie podłączony wynosi ok. 0,0078 ohm

Czyli spadek napięcia dla takiego odcinka dla  560W (oddawana 390W) wyniesie 40 x 0,0078 = 0,312V, przyjmijmy średnio 0,3V.

 

Do tego dochodzą spadki na wszelkich połączeniach śrubowych.

Zakładając, że takie połączenie ma rezystancję 0,0015 ohm, to na każdym z nich będzie spadek (40A) wynoszący 0,06V/styk

Mnożysz wszystkie połączenia i masz sumaryczny - orientacyjny - spadek napięcia, który sumujesz z tym na kablu.

 

Powiedzmy, że masz 8 punktów połączeniowych.

Spadek na nich wyniesie 8 x 0,06 = 0,48V

Przyjmijmy średnio 0,4V.

 

Razem 0,3 + 0,4 = 0,70V

 

Ty mierzysz w granicach 0,6V

 

Różnica pomiędzy moimi teoriami, a twoim pomiarem jest na plus dla twojej instalacji.

 

 

Tak przy okazji napięcia w instalacji.

Tej klasy wzmaki przy 13.5/13.8V raczej nie osiągną katalogowej mocy RMS.

Dlatego pracujesz na głównym 40A.

 

Wsłuchaj się w muzę, czy nie słyszysz przesteru przy głośniejszym graniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Przesterów nie ma żadnych jak słucham. Czyli pomijając fakt ze przy 13,8v nie będzie max możliwości wzmaka to wymiana bezpiecznika na 80A coś mi da?

I zauważyłem ze mam takie sekundowe spadki na dosłownie sekundę na 12,5 czasem 12,3 i to się dzieje randomowo, bez znaczenia czy jest bass czy nie. Chociaż nie wiem czy mogę ufać takiemu urządzeniu pod zapalniczkę za dychę :D

Da się coś zrobić żeby wzmak oddał całe swoje 500w RMS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana na 80A nie nie da.

 

Możesz u speca sprawdzić pracę regulatora napięcia.

W sumie, to masz nieco niskie napięcie. Jak to obecne nie jest standardem w tym modelu, to powinno być w granicach 14.3V.

Takie napięcie powinno się utrzymać, tak sądzę, przy obciążeniu 60/70% altka.

Niby niewielka różnica, jednak przetwornica wzmaka zasili końcówki mocy napięciem wyższym o ok. 1 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Ona (przetwornica) znajduje się wewnątrz każdego wzmacniacza o mocy powyżej 25/30W

Jej zadaniem jest zwiększenie napięcia podawanego na końcówkę mocy wzmacniacza car audio.

Mniej więcej z 12/14V do 30/35V.

 

Wymiana bezpiecznika na większy nic nie da, bo prąd pobierany przez wzmacniacze będzie dalej taki sam.

Będzie oscylował w okolicy 40A. Po zmianie bezpiecznika na 80A dalej będzie pobierany taki sam prąd.

 

Zmienisz tylko punkt zadziałania bezpiecznika - z 40A na 80A. Nic ponadto.

Przy wartości aktualnej 40A - który jak widzisz jest na ten moment wystarczający - jest szansa jego zadziałania i zabezpieczenia kabla i ewentualnie wzmacniaczy.

 

Zresztą bezpieczniki mają margines prądowo/czasowy zadziałania - przepalenia - prąd przepalenia bezpiecznika o wartości 40A będzie większy niż 40A, zależnie od typu jego budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...