Skocz do zawartości

Wygłuszenie drzwi dla lepszego basu w Megane II


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

piszę ten post, ponieważ mam samochód Renault Megane II hatchback 5 drzwi z fabrycznym nagłośnieniem cabasse (teoretycznie najlepsze w renault, ale głośniki nadal 13cm...).

Postanowiłem, że wygłuszę drzwi, bo podobno to najwięcej daje, jeśli się chce zostać na fabrycznej średnicy głośnika, bez rzeźbienia w boczku na czym mi bardzo zależy.

 

Niestety drzwi w megane są tragiczne, mają ogromne otwory technologiczne, a głośniki są montowane do boczku drzwi. post-31187-0-88579500-1639504839_thumb.jpg post-31187-0-13150700-1639504852_thumb.jpg

 

mało tego, głośniki mają położenie przed wewnętrzną blachą drzwi, przez co tył głośnika nie jest nawet w środku drzwi.

 

Kupiłem maty stp aero, do tego stp alum żeby te wielkie otwory zaślepić i piankę Ko10s na boczek.

 

Wygłuszenie robiłem pierwszy raz, tak wyglądają tylne drzwi:

post-31187-0-04210800-1639505461_thumb.png

post-31187-0-68108100-1639505473_thumb.png

post-31187-0-79937400-1639505481_thumb.png

post-31187-0-74898600-1639505608_thumb.jpg

post-31187-0-65756400-1639505743_thumb.jpg

post-31187-0-46834400-1639505765_thumb.jpg

post-31187-0-98831100-1639505827_thumb.jpg

 

Czyli w środku drzwi wykleiłem wszystkie płaskie i duże powierzchnie stp aero, a wewnętrzną część drzwi najpierw stp alum, a następnie na to stp aero, dodatkowo pianka na całym boczku.

 

Ta wielka dziura po lewej, to otwór przez który chciałem poprowadzić "tunel" z gąbki gumowej, ma taki kształt, ponieważ blokuje mnie blacha drzwi i inne elementy tapicerki i drzwi... Problem z pianką też jest taki, że między głośnikiem, a tą dziurą jest ponad 10cm, w dodatku akurat w tym miejscu leci woda z szyby... Dźwięk ciężko ocenić, może delikatnie się polepszył, względem prawych drzwi niewygłuszonych, ale na pewno nie jakoś kolosalnie, może to placebo.

Czytałem, że najlepiej zrobić dystanse głośnika z MDFu, ale to trzeba wiercić w drzwiach i ciąć boczek, w dodatku tutaj nie da się wstawić nic okrągłego, liczę na waszą pomoc, czym to zrobić bez rzeźby w tym samochodzie i żeby to spełniało chociaż trochę zadanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko właśnie problem jest z tymi boczkami, bo ja mam wersje RS i tutaj są skórzane boczki, które są ciężko dostępne, stąd te kombinacje m.in...

Rozumiem. No to lekki problem.

Czasem są 13cm co podobno dobrze grają, ale nie miałem, tylko słyszałem, nie pamiętam modeli. Może ktoś inny zasugeruje.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. No to lekki problem.

Czasem są 13cm co podobno dobrze grają, ale nie miałem, tylko słyszałem, nie pamiętam modeli. Może ktoś inny zasugeruje.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Okej, a co sądzisz na temat dystansu, który połączy tył głośnika z odizolowanym środkiem drzwi, czy w ogóle taki nieregularny kształt ma prawo dobrze grać, czy musi być koniecznie okrągły jak głośnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, a co sądzisz na temat dystansu, który połączy tył głośnika z odizolowanym środkiem drzwi, czy w ogóle taki nieregularny kształt ma prawo dobrze grać, czy musi być koniecznie okrągły jak głośnik?

Niestety nie mam doświadczenia w tym temacie. Zawsze miałem okrągłe otwory, a wiem, że sporo chłopaków wycinało.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum megi się zarejestruj i tam chłopaki znajdą dla ciebie boczki, ewentualnie poza granicami pl poszukaj w sieci, są dostępne boczki i nie kosztują wielkich pieniędzy wbrew pozorom, dystans da solidny montaż i sztywną podstawę więc bez niego sie nie obejdzie a zmiana na 16 jak pisał kondrax da porządny efekt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zakręcę się za tymi boczkami, a sama robota moja tego wygłuszenia jest w porządku? Robiłem to pierwszy raz, a jeszcze mam 3 drzwi do zrobienia, więc wole zapytać jak coś jest nie tak.

Drugie pytanie, czy do momentu, kiedy nie kupię boczków i nie zrobię twardych dystansów, można zrobić "dystans" np z butylu jakoś taki tunelik zrobić, czy to nic nie zmieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wiele lepszym wyjściem jest stożkowy dystans bądź jakaś ramka odsadzajaca i do niej ring okrągły niż robienie długiego tunelu

Jest sporo fajnie grających 13stek i nawet było o nich na forum

Te obie opcje to rozumiem już przymocowanie jakoś tych dystansów na stałe do blachy drzwi, a nie jak fabrycznie do boczku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi przednie skończyłem, jednak jest sporo lepiej niż z tyłu. Miejsce na głośnik w tapicerce jest w odległości ok 1-2cm od wygłuszenia wewnętrznej części drzwi. Wykleiłem tą szparę matą butylową, żeby było szczelnie, bo tam nawet nie ma do czego przywiercić tego MDFu, bo tylko z prawej strony jest kawałek blachy a na dole, z lewej i na górze jest ładnych kilkanaście cm pustej przestrzeni... miejsce głośnika mniej więcej zaznaczyłem na żółto

post-31187-0-35232100-1639862385_thumb.png

 

Mało tego, nie da się zrobić w tym samochodzie szczelnej komory, bo przeszkadzają w tym mechanizmy szyby, które są zamontowane wewnątrz drzwi, ale do nich jest mocowana tapicerka... więc muszą być dziury w wygłuszeniu na to..

 

Efekt jest taki, że w sumie nic się nie poprawiło w audio, oprócz tego, że tapicerka nie trzeszczy, jest trochę ciszej w aucie i są wyraźnie cięższe drzwi.

 

poirytowany tą całą sytuacją, bo na maty nie wydałem mało, wpadłem na pomysł, że może zamontować aktywny sub pod fotel? Było takie coś akcesoryjnie w Renault, zestaw Focala.

W ten zestaw wchodzi sub iBus 2.1 i głośniki IFR-130.

 

Czy to jest dobre rozwiązanie? iBus kosztuje ok. 2000zł, a głośniki z 500zł.

Zależy mi głównie na tym żeby był bas, a mianowicie czyste i mocno odczuwalne uderzenie w takich momentach jak w tym kawałku od 1:15 :https://youtu.be/gvna45HAHU8?t=75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...