Skocz do zawartości

Ustawienie filtrów na wzmacniaczu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Dziś będę montował suba. Poczytałem trochę teorii, ALE... co z filtrami?

 

Z tego co wyczytałem, zwykle ustawia się je w pewnym odstępie, np. LPF na 80 Hz i HPF na 160 Hz, a potem w radiu podbija się pasma pomiędzy, zgodnie ze spadkiem dB na oktawę. Jeśli więc sub będzie miał -12 dB/oktawę, to na EQ ustawiam +6 dB na 120 Hz. I analogicznie z pozostałymi pasmami, także w głośnikach przednich. Czy dobrze rozumuję?

 

Czy dla uproszczenia filtry HPF i LPF mogę jednak ustawić na taką samą wartość, np. 80 Hz? Domyślam się, że może to być niezgodne ze sztuką czy mniej efektywne (niepotrzebnie nakładające się pasma), ale czy będzie to grało prawidłowo? Pytam, bo idzie zima, czasem trzeba będzie pewnie wyjąć i podładować akumulator, a nie uśmiecha mi się za każdym razem na nowo ustawiać radio... Stąd mój niecny plan ustawienia filtrów na równe wartości i mieć problem z głowy ;)

 


PS. Czy może ustawić mniejsze "okno" (np. 80-120 Hz) i spadków na ucho nawet nie odnotuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego na radiu nie podbijasz :)

Generalnie powinieneś mieć odstęp przy filtrach Butterwortha, natomiast przy Linkwitz-Riley już nie. We wzmaku zapewne masz te pierwsze. Możesz oczywiście sobie to policzyć, bo jest wzór jak ustawić LPF i HPF w zależności od punktu podziału, natomiast ja bym to w Twoim przypadku zrobił na słuch tak czy siak. Oczywiście, jeśli wyjdzie Ci LPF=HPF czy nawet w drugą stronę, to coś jest nie tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znowuż słyszałem, że jeśli już ustawiamy z odstępem to low pass suba o 1/2 oktawy niżej niż high pass wooferów (i również to praktykuję jako punkt wyjściowy), ale każdy system i samochód jest inny i trzeba to dopasować do konkretnego środowiska. Przykładowo możesz chcieć uciąć woofery na 80 Hz, z tego by wynikało że sub powinieneś na 60 Hz, ale akurat akustyka twojego samochodu powoduje, że w zakresie 60-70 Hz masz dołek. Wtedy ucinasz sub również na 70-80 Hz, ale w takim wypadku bardzo ważne jest zgranie suba z wooferem w fazie żeby podbić pasmo w punkcie przecięcia (musisz mieć płynną regulację: pokrętło na wzmacniaczu albo procesor).
Generalnie nie ma jakiejś jednej złotej reguły żeby dobrze grało w każdym przypadku.

A no i pamiętaj też, że filtry również wprowadzają przesunięcia fazowe - jest to istotne jeśli sub tniesz innym zboczem niż woofery.
Jeśli coś pokręciłem to poproszę o poprawienie mnie, ale chyba wygląda to tak:
1st order: 90*, 2nd order: 180* itd..
High pass: przesunięcie na +
Low pass: przesunięcie na -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli coś pokręciłem to poproszę o poprawienie mnie, ale chyba wygląda to tak:

1st order: 90*, 2nd order: 180* itd..

 

I rząd 45°

II 90°

III 135°

IV 180°

Dopiero połączenie dwóch filtrów daje sumę, czyli np II rząd Lpf + II rząd Hpf i masz 180°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uważnie czytasz to pewnie rzuciło się tobie w oczy że to "przykład" czyli wzięte z buta cięcia dla "przypadku idealnego" celem objaśnienia, a nie rzeczywisty opis jak zachowuje się wypadkowa faza akustyczna zespołu głośnikowego potwierdzony pomiarami.

Kto tnie 6/18?

I tacy się znajdą, wszystko zalezy od przetworników i środowiska, wszystko by osiągnąć cel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał dobrze mówi z tą faza, każdy rząd obraca fazę o 45 stopni. Ale to jest dla idealnego matematycznego przebiegu. Ale i też należy pamiętać o tym jak się projektuje zwrotnice itp, ale to wszystko jest związane z czasem, bo czas też będzie przysuwał lub rozsuwał fazy.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

A i dla czego Amerykanie tak lubią między innymi LR24 bo nie muszą pamiętać o polaryzacji. Zawsze mają zgodne.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...