Skocz do zawartości

Midwoofery z szybkim ale dość głębokim basem


Rekomendowane odpowiedzi

 

Nie jest zagadką to, że DF zależy od nominalnej impedancji głośników i jest wprost proporcjonalna do niej. Ale jako punkt odnośnienia bierzemy najbardziej popularną (i dostępną) wartość, czyli 4 ohm ;)

 

I dalej nie na temat , nie jak się go wyznacza , tylko o wpływie na kontrolę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Grać mają w 3 way ale ostatnio dochodzę do wniosku zeby wyżej ciąć pasmo pomiedzy wooferem a średniakiem co skutkuje pozytywnymi efektami.

Każdy z tych wooferów, które poleciłem nadają się do 2-way. Posiadają przyjemną i pełną (dolną) średnicę, więc śmiało możesz ciąć je wyżej i dopasować do średniaka ;)

I dalej nie na temat , nie jak się go wyznacza , tylko o wpływie na kontrolę .

Wydawalo mi się, że napisałem dostępnie, że wpływ na DF ma impedancja przetwornika. I rozmawiamy cały czas o klasycznych 4 Ohm. Nie mniej jednak na DF ma wpływ także impedancja kabli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawalo mi się, że napisałem dostępnie, że wpływ na DF ma impedancja przetwornika. I rozmawiamy cały czas o klasycznych 4 Ohm. Nie mniej jednak na DF ma wpływ także impedancja kabli.

 

Dalej piszesz o wyznaczaniu DF , a ja o jego ew wpływie , skoro tak jest akcentowana jego wysoka wartość :wink2:.

Podobnie z mocą wzmacniacza , głośnik lubi duży prąd/głośnik lubi dużą moc .

Skąd głośnik grający mocą 10 W wie , ze zasila go wzmacniacz 50 czy 100 W , w jaki sposób korzysta z jego większej mocy czy prądu ?

 

 

Z wymienionych powyzej słyszalem jak graja utopie.. świetne ale cięzko je też dostać na rynku wtórnym.

Jak piszesz o 6W2 to pełnię jego możliwości można wykorzystać ( jak tu już padło ) w 2 way . To jeden z nielicznych ( jak nie jedyny ) przetwornik który dobrze radzi sobie z typowa przypadłością w CA , tzn zapaści charakterystyki w przedziale 400-600 Hz ) , pamiętam nawet samochód który przy użyciu tych przetworników w ogóle nie wymagał korekcji tego zakresu . Być może dla Ciebie lepszym , tańszym i łatwiej dostępnym przetwornikiem będzie woofer tez z serii Utopia ale na klasycznym magnesie , jaki ukazał się równolegle do 6W2 w zestawach activ i passiv , impedancji 2 R , zatem wszelkie rozterki mocowe ( te czy inne ) od strony wzmacniacza tracą rację bytu. Bas jest odrobinę szczuplejszy w stosunku do 6W2 ale przez to może być postrzegany jako odrobinę "szybszy". Jeśli w systemie masz suba to nie korzystasz z jego "niskiego" zejścia , może się sprawdzić . Natomiast dobrze zaaplikowany 6W2 dla niektórych gatunków muzycznych ( np jazz )wolałem słuchać bez suba , bo potrafił zachować dość dobrą równowagę nawet bez suba , za to system legitymował się doskonalą spójnością brzmienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd głośnik grający mocą 10 W wie , ze zasila go wzmacniacz 50 czy 100 W , w jaki sposób korzysta z jego większej mocy czy prądu ?

 

Skoro jesteśmy w tym miejscu, miałbym pytanie.

 

Jak ocenić, który zestaw 2 way będzie głośniejszy? Pod kątem SPL? Powiedzmy, że mamy skuteczność 91 dB 1w/1m i zestawy o rms 55W oraz 100W

 

Można po prostu uznać, że zestaw 100W będzie głośniejszy, jeśli wzmacniacz zapewni mu ten poziom mocy?

 

Wydaje mi się, że na logikę tak, ale to chyba bardziej złożony temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteśmy w tym miejscu, miałbym pytanie.

 

Jak ocenić, który zestaw 2 way będzie głośniejszy? Pod kątem SPL? Powiedzmy, że mamy skuteczność 91 dB 1w/1m i zestawy o rms 55W oraz 100W

 

Można po prostu uznać, że zestaw 100W będzie głośniejszy, jeśli wzmacniacz zapewni mu ten poziom mocy?

 

Wydaje mi się, że na logikę tak, ale to chyba bardziej złożony temat...

Czasami podają też max poziom dźwięku jaki przetwornik jest w stanie wytworzyć , ale na tak zadane pytanie , zakładając , ze głośnik jest w stanie deklarowaną moc przetworzyć  liniowo to finalnie większy poziom osiągnie ten o wyższej mocy nominalnej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej piszesz o wyznaczaniu DF , a ja o jego ew wpływie , skoro tak jest akcentowana jego wysoka wartość :wink2:.

Podobnie z mocą wzmacniacza , głośnik lubi duży prąd/głośnik lubi dużą moc .

Skąd głośnik grający mocą 10 W wie , ze zasila go wzmacniacz 50 czy 100 W , w jaki sposób korzysta z jego większej mocy czy prądu ?

Głośnik nie musi wiedzieć jaką mocą dysponuje kanał wzmacniacza, tylko przetwarza tyle mocy ile jest w stanie przetworzyć. Należy też wspomnieć o takiej wartości jak skuteczność i SPL głośnika ;)

To jeden z nielicznych ( jak nie jedyny ) przetwornik który dobrze radzi sobie z typowa przypadłością w CA , tzn zapaści charakterystyki w przedziale 400-600 Hz )

Z tego co pamiętam miały akurat w tym zakresie górkę, prawdopodobnie dlatego typowy dla CA "500hz dołek" był wygładzany ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Głośnik nie musi wiedzieć jaką mocą dysponuje kanał wzmacniacza, tylko przetwarza tyle mocy ile jest w stanie przetworzyć. Należy też wspomnieć o takiej wartości jak skuteczność i SPL głośnika ;)

Cóż zatem znaczy 

 


Każdy z nich jest mięsisty, lecz potrzebuje sporo prądu i DF by być szybkim ;)

 

Chyba jednak nie poznamy odpowiedzi


 

 


Z tego co pamiętam miały akurat w tym zakresie górkę, prawdopodobnie dlatego typowy dla CA "500hz dołek" był wygładzany ;)

 

Brawo , chyba samodzielnie nie dałbym sobie rady :wink2:


 

 


To jeden z nielicznych ( jak nie jedyny ) przetwornik który dobrze radzi sobie z typowa przypadłością w CA , tzn zapaści charakterystyki w przedziale 400-600 Hz ) , pamiętam nawet samochód który przy użyciu tych przetworników w ogóle nie wymagał korekcji tego zakresu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie poznamy odpowiedzi

Powiem tak: kto chciał, ten zrozumiał. A inni jak wolą, to niech nadal krążą wokół tego wątku.

Brawo , chyba samodzielnie nie dałbym sobie rady :wink2:

Nie ma za co. Zawsze byłem skłonny do konkretów, bez owijania w bawełnę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy zrozumiał , że za pustymi słowami nic nie stoi .

Nie potrafisz uzasadnić żadnej tezy .

Każdy zrozumiał, to co chciał i zrobił własne wnioski, więc tego się trzymajmy.

Z naszej korespondencji wynikło, że każdy z nas mówił o swoim, a to swoją drogą nie upoważnia Ciebie do podważania moich kompetencji i umiejętności. Więc proszę, zachowaj przy sobie takie teksty i pozbaw mnie podobnych swoich komentarzy w przyszłości. Z góry dziękuję ;)

Zdajecie sobie sprawę że praktycznie nikt Was nie rozumie ?

Prowadzicie między sobą kłótnie, która dla nikogo nic nie wnosi.

 

Zróbcie sobie osobny wątek :

Nakamichi/Wirtuoz i tam dawajcie czadu.. bo jak dzieci w piaskownicy się zachowujecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z naszej korespondencji wynikło, że każdy z nas mówił o swoim, a to swoją drogą nie upoważnia Ciebie do podważania moich kompetencji i umiejętności.

Nie pisałem o niczym innym i nie doczekałem się odpowiedzi .

1. W jaki sposób głośnik "lubi " duży prąd / moc , a w szczególności w jaki sposób z tego korzysta inaczej niz inne przetworniki , skoro właśnie ten to lubi .

2 . Jaki jest wpływ wysokiego dampingu na pracę / kontrole nad głośnikiem , gdy wynosi on 700 a nie np 200.

Na żaden inny temat się tu nie wypowiadałem , a każde rozciąganie tego na inne zagadnienia jest nadinterpretacja moich słów .

 

 

Zdajecie sobie sprawę że praktycznie nikt Was nie rozumie ?

 

Nie wiem czy to jest zarzut , ale jestem ostatnią osoba którą możesz o to obwiniać  .

Chyba , ze chcesz trwale znajdować się tym miejscu .

 

Spokojnej i pogodnej niedzieli dla wszystkich .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w formie luźniej dyskusji na rozładowanie napięcia...

 

EL comp 6 od Udimension.

 

W przyszłości na co byście je zmieniali?

 

Myślę nad Morel Tempo 602 albo Proz comp 6 też od Udimension.

 

Ogólnie zależy mi na ostrej górze. Coś mocnego, głównie pod Rocka. Do dyspozycji 2 kanały po 100W od Rodka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Zgadzam się 100%. Dałem się sprowokować "łapaniem za słówka", czego bardzo żałuję i o poprawę obiecuję
Tego się Jurek trzymaj.

 

 


Nie pisałem o niczym innym i nie doczekałem się odpowiedzi .

1. W jaki sposób głośnik "lubi " duży prąd / moc , a w szczególności w jaki sposób z tego korzysta inaczej niz inne przetworniki , skoro właśnie ten to lubi .

2 . Jaki jest wpływ wysokiego dampingu na pracę / kontrole nad głośnikiem , gdy wynosi on 700 a nie np 200.

Na żaden inny temat się tu nie wypowiadałem , a każde rozciąganie tego na inne zagadnienia jest nadinterpretacja moich słów .
Józiu, masz chęć o tym napisać to śmiało bez krępacji. Po co ten cyrk?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o niczym innym i nie doczekałem się odpowiedzi .

1. W jaki sposób głośnik "lubi " duży prąd / moc , a w szczególności w jaki sposób z tego korzysta inaczej niz inne przetworniki , skoro właśnie ten to lubi .

2 . Jaki jest wpływ wysokiego dampingu na pracę / kontrole nad głośnikiem , gdy wynosi on 700 a nie np 200.

Na żaden inny temat się tu nie wypowiadałem , a każde rozciąganie tego na inne zagadnienia jest nadinterpretacja moich słów .

To, że nie potrafiłeś dostrzec odpowiedzi w w/w zagadnieniach, na to już nic nie poradzę. Mogę jedynie polecić przeczytać to wszystko wielokrotnie, aż do skutku.

A zadawanie pytań znając na nie odpowiedzi traktuję jako próbę mentorowania. Posiadasz pewną wiedzę czy doświadczenie- dziel się tym, od tego przecież jest forum, a nie tylko od robienia sobie reklamy.

Przepraszam ale jestem prawdomówny.

Ja też i Ty o tym wiesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kamil w Audi miał te woofery, bardzo miło wspominam, dołu nie brakowało a nogawki latały, jak wsadzał inne szybko wracał do GZ. Wymagają perfekcyjnie przygotowanych drzwi, są szybkie, dobrze brzmią, prawdopodobnie będe je zakładać jak już pacjent się zmieni. Od kilku sezonów używam średniaka z tej lini, bardzo fajny głośnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ot takie sobie wymarzyłem.... spełnią moje preferencję?..

 

Ground Zero Gzpk 16 sq

Zajebiste woofery. Ćwiczę je dwa lata i nie znalazłem słabego punktu. Bardzo przyjemnie grają i technicznie super.

GZNK 165SQ również zajebiste i kosztują połowę mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GZNK... moze i fajne... Nie pamietam czy mają alu membranę?

Chcę je łaczyć z etonem 4-300 MG czyli bliźniakiem GZPM 80SQ... czyli.magnezowcem...

 

Jakoś strasznie podchodzą mi alu membrany i inne pochodne od alu..

 

Napędzę cały przod Zapco Studio i Z...

 

Suba już mam tylko szukam do pary.GZPW 10SQ

Kamil w Audi miał te woofery, bardzo miło wspominam, dołu nie brakowało a nogawki latały, jak wsadzał inne szybko wracał do GZ. Wymagają perfekcyjnie przygotowanych drzwi, są szybkie, dobrze brzmią, prawdopodobnie będe je zakładać jak już pacjent się zmieni. Od kilku sezonów używam średniaka z tej lini, bardzo fajny głośnik.

Powiedz mi...skoro ćwiczys z już długo tego magnezowca... czym go zasilasz?

Pytam bo do wyboru zasilania niego mam

zapco studio 150

lub

Soundstream reference Class A 6.0

 

Wiem ze jest szczególowy i detaliczny... ale zakładam też ze potrzebuję ciepłego i muzykalnego wzmacniacza...

 

Który z powyzszych bylby lepszym wyborem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GZNK mają papierowe membrany. Mimo tego nie odstają szybkoscią,zejsciem i ogólnie jakością grania od Gzpk. Co do wzmaków to zasil tym który Ci bardziej pasuje brzmieniowo. Teraz mam 3way ze średniakami magnezowymi (te GZ to jest Eton 3-401) zasilam dół z Helixa P400 i jest malinowo. Docelowo wracam do 2way. Obydwa woofery nadają się idealnie do tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi...skoro ćwiczys z już długo tego magnezowca... czym go zasilasz?

 

Wcześniej jakaś D klasa która sobie radziła ale od niedawna GZUA 6.200SQ-PLUS co jest nowym rozdaniem w setupie, gram nim w AB jakoś nie było czasu by przejść do A i porównać brzmienie, zresztą gra tak że potrzeby za bardzo nie miałem, po D klasie i tak jest przepaść jakościowa na każdym polu.

 

Zmienia się pacjent u mnie niebawem, ostatnie chwile by posłuchać Focusa w całości, za nim odpalę w nowej blaszce chwile to potrwa w tym sezonie mogę już nie zdążyć. Pewnie jak by nie upały już bym go rozkładał tak że zapraszam na odsłuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...