Skocz do zawartości

E46 Coupe by Koartis (Adler)


Koartis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Zaczynam projekt, wszelkie propozycje i uwagi bardzo mile widziane :-) Jest to mój pierwszy projekt od a do z, więc z Waszą pomocą mam nadzieję wyciągnąć z niego jak najwięcej nauki. Założenie projektu? Przeciwstawienie się zdaniu "A to ma grać, czy wyglądać?" - chcę aby i grało i dobrze wyglądało! Gusta są różne i nie chcę nic nikomu zarzucać, ale w moim konkretnie guście pojęcie "dobrze" w kwestii wyglądu znaczy schludnie, bez przesadnych bajerów, ledów, jaskrawych barw - będę robił co tylko będę mógł w dążeniu do efektu "jak z fabryki".

 

 

Plan wygląda tak:

 

  1. Wytłumienie drzwi mata wewnątrz, mata na zewnątrz, pianka na boczek.
  2. Tweetery w fabryczne miejsca na drzwiach. Jeżeli będzie jakiś duży problem z montażem, w tedy zrobie im gniazdka z włókna w trójkąty lusterek - ale różnica wysokości montażu jest niewielka, fabryczne miejsca są wysoko na boczku, dlatego najpierw zacznę od takiej próby.
  3. Woofery 16,5cm po 2szt w drzwi. Fabrycznie jest 1szt 13cm więc będzie dłubanina- wstępny pomysł zakłada załatanie org otworu głośnikowego a potem wycinanie kieszeni, dołożenie dystansów na nóżkach a później rzeźba z włóknem szklanym i żywicą, tak aby zrobić z tego kickpanel - chyba, że po przymiarkach głośniczki będą zbyt mocno wystawać wgłąb auta, to niestety przerżnę boczek na wylot i w tedy będę myślał czy dam radę dać wooferkom szczelny domek, czy zostawię tył otwarty - wszystko się rozbije o głębokość. Boczki na sam koniec chcę wykończyć czarną eko skórą, mam nadzieję że będzie wyglądać (materiał) zgodnie z resztą
  4. Wzmacniacz(e) - nad kołem zapasowym jest sporo miejsca, w którym aktualnie wożą się różne pierdoły - to miejsce chcę wykorzystać. Proste kółko z mdf z wyprofilowanym ściętym brzegiem na skos, dziurą centralnie w środku na wystającą śrubę będzie platformą pod wzmacniacz, jak śruba trzymająca zapasówkę sięgnie na wysokość, to i montaż będzie jeszcze bardziej ułatwiony i stabilny - wystarczy mi druga motylkowa nakrętka. Wszystko blisko aku, kompletnie schowane pod podłogą.
  5. Subwoofer - w tej kwestii wg mojej wizji będzie największy kompromis pomiędzy dźwiękiem a wygodą, wyglądem i zachowaniem bagażnika. Mianowicie nie zamierzam wstawiać standardowej skrzynki z głośnikiem skierowanym do wewnątrz auta bezpośrednio przez otwór na narty. Zabudowę chcę zrobić z boku bagażnika. Konkretnie z lewej strony, aby z prawej zachować łatwiejszy dostęp do akumulatora. Wyrzucę kompletnie całą boczną tapicerkę bagażnika oraz plastikową... nie wiem jak to nazwać, rynienkę? miseczkę? podstawkę? Ten kawałek plastiku w podłodze, pod którym znajduje się dodatkowe kilka cm wolnej przestrzeni w podłodze. Wszystkie blachy oczywiście zostaną wytłumione. Zabudowę będę robił w tedy wykorzystując 100% przestrzeni boczku, wszystkie wgłębienia, zagłębienia, krzywizny wykorzystując do tego żywicę z włóknem szklanym oczywiście, wbrew pozorom wg wstępnych przybliżonych moich wyliczeń wyjdzie dzięki temu nawet dość przyzwoity litraż, tracąc UWAGA : 5cm szerokości bagażnika. Pozwolę sobie na podsumowanie tego pomysłu : małe coupe, z nie małym subwooferem, mieszczące nadal w bagażniku złożony wózek dla córki i +/- 4 siatki zakupów. Sky is the limit :wink: wykończenie będzie popielate, postaram się dobrać odcień pasujący do reszty bagażnika ale generalnie aż tak mi nie zależy w tym przypadku, bo w bagażniku są z starości auta już odbarwienia, plamy. Więc być może całe wnętrze bagażnika przefarbuję na czarno i problem z głowy, wszystko się odświeży i będzie jednolity kolor
  6. BIG3 - Bo dlaczego nie... Nie wiem czy będzie potrzeba, ale samochód ma swoje lata więc nie zaszkodzi.
  7. Drugi akumulator - mam nadzieję, że tego punktu spełniać nie będę musiał, dlatego to będzie na szarym końcu - po prostu finalnie okaże się, czy będzie potrzeba ingerencji w instalację i wspomaganie zasilania, czy nie. Jeżeli tak - oryginalny akumulator przeniosę do komory silnika gdyż jest tam miejsce fabryczne (w innych wersjach aku jest pod maską, a fabryka użyła jednego schematu na linii produkcyjnej) a w miejsce oryginalnego miejsca w bagażniku zagości akumulatorek do car audio. Tym sposobem nadal wszystko będzie nie widoczne i ładnie pochowane.

Sprzęcik :

  1. Radio (kupione i założone) - Pioneer DEH 09-bt, funkcje mi wystarczają, podświetlenie zgrywa się z wnętrzem, 100% działająca multifunkcja z kierownicy.
  2. Przód głośniki (kupione)- odseparowany zestaw Excursion SX-6C+db. Miało być SHX-6c+db, niestety paczka od sprzedawcy przyszła z czymś innym. Widocznie uznał, że to to samo... Cena jaką zapłaciłem sprzedawcy łącznie była mimo to atrakcyjna, więc odpuściłem i założę to, co już mam.
  3. Przód wzmacniacz (kupione)- Excursion hxa-45
  4. Subwoofer (planowany) - Kicx Head Shot 12 D2 lub Kicx Gorilla Bass e12 zależy od funduszy i dostępności. Ciągle zastanawiam się również nad wersjami 15", ogólnie to jest temat wielce otwarty.
  5. Subwoofer wzmacniacz (planowany) - Kicx Head Shot DM 2.1800 lub Excursion HXA-3K. Z jednej strony jakoś Excursion jako firma bardziej do mnie przemawia, mimo że się nie znam... z drugiej, byłby komplet przód jedno, tył drugie :) wszystko i tak może się zmienić. Tak jak z subwooferem tutaj jest temat wielce otwarty.

6VlNM96.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To radio...

Będą trudności z postawieniem systemu i regulacjami przodu oraz suba.

Łatwiej i prościej  postawić system na 2 parach RCA niż na 1 parze RCA.

Inaczej przód będziesz brać po Hi-input i suba z RCA.

Hi-input dostarczy większy procent zniekształceń, a tego chyba nie chcesz?

Tylko w ten sposób będziesz miał możliwość regulacji z miejsca kierowcy.

 

Suby mogą pracować w tej samej budce. Nie wnikam, który jest bardziej "SQ".

Budka 29 ltr. netto strojona na 35Hz, port raczej szczelina typu "L"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera faktycznie, radio wkładałem już dawno temu i byłem święcie przekonany że tam jest więcej RCA + wyjscie na subwoofer, teraz sam spojrzałem aż na google i 2 RCA oraz wyjscie pod subwoofer... Wstyd wręcz :D ale na szczęście radio to akurat najmniejszy problem, pioneerki są często polecane więc liczę, że znajdując innego - lepszego pioneerka wiązka do multifunkcji nadal mi będzie pasowała

 

 

 


Budka 29 ltr. netto strojona na 35Hz, port raczej szczelina typu "L"

 

29 litrów? hm... Coś chyba nie tak ;-) skrzyneczka zamknięta, dedykowana pod głośnik produkcji producenta jest 77L, ja mierząc bok bagażnika tak, jak planuję go zabudować wychodzi około 79L, co licząc się z marginesem wyjdzie mi mam nadzieję bliżej tej wartości zalecanej przez kicx, a skrzynki z portem jak wiadomo potrzebują jeszcze większy litraż niż zamknięte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba nie tak ;-)

Możliwe, że gdzieś ktoś coś zasugerował lub popełnił...

Zerknij na ten link, gdzie jest opisany Kicx Head Shot 12 D2:

https://kicx.ru/katalog/sabvufery/otkrytogo_tipa/liniya_headshot/head_shot_12_22/

 

Na dole masz budkę, tylko nie wiem czy dla niego.

Patrząc na inne opisywane tam suby wygląda na to, że tak.

 

Sprawdziłem ją - ma takie parametry:

- Vn = 39.9 litra;

- Fs = 36Hz

 

Ma zbyt duże podbicie przy 40Hz i większy delay od mojej propozycji.

 

Zamknięta nie pozwoli mu na niskie zejście, a SPL spada do 77dB(50Hz).

 

Po przyjrzeniu się jeszcze raz powinien pracować w B-R Vn = 30 ltr. i Fs = 33Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę na etapie składania subwoofera, to pozwolę sobie odezwać się (napisać tutaj) o pomoc w umiejscowieniu portu, bo tak jak przy standardowych skrzynkach mogę znaleźć poradniki gdzie, jak, w jakich odległościach od tylnej ścianki, od głośnika blablabla tak w przypadku zabudowy gdzie będę wypełniał różne zakamarki, to nie mam absolutnie nawet pomysłu jak zrobić port tak, aby służył jak powinien. Więc skleję skrzynkę, robiąc dokumentację zewnątrz, wewnątrz a później z zamkniętej skrzynki wytnę w odpowiednim miejscu port - przy mojej zerowej wiedzy to będzie myślę najprostsze rozwiązanie. Gdy już do tego dojdzie, dobre whiskey z wielką przyjemnością przekażę chociażby kurierem :-) ale to jeszcze sporo czasu, najpierw zabudowa przodu - praca weekendami, rozpoczęcie za 4-5 tygodni dopiero. Więc jest czas :-) Apropo dokumentacji - nie wiem co z tego wyjdzie, może nic, ale chcę spróbować nagrać dokumentację począwszy od seryjnego nagłośnienia jak gra teraz, potem różnica po wygłuszeniu, później z wymienionym przodem, na końcu z dodanym subem, nagrywając też nazwijmy to procesy montażowe, może komuś się przysłuży do nauki - chociażby na moich błędach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz przymierzał się do ustawiania HXA-45, to pamiętaj, że para Excursion SX-6C dB będzie miała sumarycznie impedancję 2 ohm.

Jak będą pracować pojedynczo dla każdego z kanałów, to wyniesie 4 ohm/kanał.

Dla takiej/takich impedancji ustawiaj gain wzmaka.

Jak on będzie pracował, tzn. w jakiej konfiguracji?

Para L i R zasilana pojedynczym (1 i 2 na L oraz 3 i 4 na R) kanałem, bo chyba nie mostkami 1/2 i 3/4?

2 ohm na mostek L i R może spowodować zadziałanie protect - odczyta jako zwarcie na wyjściu.

Mono na suba praca w 1 ohm - tu nie będzie problemu.

BIG3 pewne, o altku i aku nie wspomnę.

I na dzień dobry nie ustawiaj mocy znamionowych do momentu, kiedy upewnisz się co do wydajności instalacji zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja dodam że nie ten dział, admin proszę o przeniesienie do innego działu. 

ps, niech autor się nie obraża na mnie ale jak ja tak napisałem 6 lat temu podobnie tutaj  to mi usunęli temata:)

 

ogólnie kibicuje , rób walcz dawaj fotki, a jak będzie co pokazać to jest temat na ten dział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, mostkować tego nie będę. Wiem, że wg specyfikacji teoretycznie głośniki mogą przyjąć dużo więcej mocy ale wstępnie myślałem o ustawieniu ich w 2ohm na 85watt czyli ok 13V chcę ustawić

 

 

 

a ja dodam że nie ten dział, admin proszę o przeniesienie do innego działu. 

ps, niech autor się nie obraża na mnie ale jak ja tak napisałem 6 lat temu podobnie tutaj  to mi usunęli temata:)

 

ogólnie kibicuje , rób walcz dawaj fotki, a jak będzie co pokazać to jest temat na ten dział.

Absolutnie o nic się nie obrażam. Założyłem post tutaj myśląc już przyszłościowo - jeżeli na tą chwilę post wpasuje się w inny bardziej odpowiedni dział, absolutnie nie mam nic przeciwko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja dodam że nie ten dział, admin proszę o przeniesienie do innego działu. 

ps, niech autor się nie obraża na mnie ale jak ja tak napisałem 6 lat temu podobnie tutaj  to mi usunęli temata:)

 

ogólnie kibicuje , rób walcz dawaj fotki, a jak będzie co pokazać to jest temat na ten dział.

Czasy się zmieniły, niedawno przeszedł i taki temat, rozwinął się i ma się dobrze.

 

A tutaj autor również dobrze zaczął, opisał koncept i będzie go sukcesywnie realizował. Są inne tematy gdzie jest lana woda czy trzeba czy nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasy się zmieniły, niedawno przeszedł i taki temat, rozwinął się i ma się dobrze.

 

A tutaj autor również dobrze zaczął, opisał koncept i będzie go sukcesywnie realizował. Są inne tematy gdzie jest lana woda czy trzeba czy nie...

o kurcze, juz stary jestem??? czy za mało tu zaglądam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no Panowie, ja rozumiem że dział faktycznie jest nazwany "Wasze instalacje car audio" co w rozumieniu odnosi się do "Wasze gotowe instalacje" a nie do "Wasze plany" dlatego też kompletnie zrozumiem, jeżeli wątek zostanie przeniesiony. Po prostu chociażby sam przód już mam zakupy zrobione i za niedługo gdy tylko skończę przód, wątek mógłby być z powrotem przenoszony już tutaj. Ale dla wyjaśnienia, w moim przypadku sytuacja wygląda tak : pracuję za granicą prowadząc firmę transportową, zjeżdżam na bazę Szwedzką weekendami i tu chociażby dla zabicia czasu będę wszystko robił. Będąc w domu, czas spędzam z córką i narzeczoną. Dlatego też projekt może być rozłożony w moim przypadku w czasie, ale na pewno nie będzie rozłożony na półśrodki, jestem w tej dziedzinie głąbem - ale głąbem świadomym - "wiem, czego nie wiem" dlatego też wpadłem na pomysł po 1) szukania wiedzy nie licząc ogólnie dostępnych źródeł typu yt,fb, google - również w temacie konkretnie mojego planu,do czego idealną platformą jest forum. Naprawdę zależy mi na Waszych podpowiedziach. po 2) Nagranie procesu przemiany i prac nad samochodem, gdy po zakończeniu projektu na pewno bez skrępowania przyznam, że projekt został (zostanie) zakończony pomyślnie dzięki pomocy strefacaraudio.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok. Jest dużo tematów gdzie ludzie zaczynają od pokazania nowego samochodu a z czasem dodają postępy, zmiany a i dyskutują co zrobić by było lepiej. Według mnie przenoszenie w tą i z powrotem lub rozbijanie na kilka wątków jest nie potrzebne. Klocki masz, czas na zabawę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ja zacząłem w październiku i tak na prawdę jeszcze nic nie ma, kilka pierdułek zaczętych ale konkretów brak. Dodasz zdjęcia co i jak robisz i zawsze ktoś skomentuje i podpowie co zrobić inaczej żeby było lepiej lub potwierdzi ze jest ok i lecisz z tematem dalej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśląc pod kątem kicx hs15" wymierzyłem takie coś... Port wydaje się śmiesznie malutki, ale w winISD mi tak pokazuje, oraz w subbox pro tak samo... (36hz) tj. fi8cm, 11cm długości / (28hz) fi8cm, 24cm długości. Śmieszna dziurka ale okey. Pi razy drzwi wymierzyłem miejsce w bagażniku uwzględniajac wgłębienie w podłodze przy narożniku. Program wypluł 60263cm3 tak, jak widać czyli nie wliczając wolnego miejsca nad krzywiznami nadkola - a tam może dojść jeszcze sporo. Nie mam bladego pojęcia, czy to tak w ogóle zagra... Póki co sprawdziłem "na luźno" możliwości zabudowy po prostu. (to, co na wizualizacjach jest masą środka netto, jak widać po odjęciu głośnika i portu). Traktuje to jako punkt wyjściowy do słuchania rad :)) ps.Próbowałem sklepać paczkę 29 i 30L i to wygląda, jak opakowanie na głośnik, ledwo się tam mieści... Chyba, że subbox pro nie odejmuje objętości samego głośnika? Chociaż w kalkulacji pisze niby wartość netto...

 

3.jpg 20210328-131839.jpg 20210328-131845.jpg w1.png w2.png w3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli ten program?

https://subbox.pro/en/

Bo jak tak, to on oblicza skrzynię tylko i wyłącznie w/g zadanych mu parametrów typu litry, mm, hertz'e i.t.d.

Musisz wiedzieć, co chcesz otrzymać dla danego suba i przenosisz dane otrzymane w WinISD.

Otrzymane z WinISD wpisujesz do subbox.pro:

- litraż netto;

- strojenie;

- pole portu w cm2;

- jaki typ portu;

- jaka grubość mdf.

 

Z manuali wpisujesz dodatkowo ile wypiera litrów sub.

 

Sam z siebie nie liczy tak jak WinISD.

Pokazuje jedynie gotowy projekt po wpisaniu tych parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczę się z decyzją czy odpuścić port i zrobić zamkniętą skrzynie... ALE! Za to w domu już paczuszki na mnie czekają do rozpakowania, kabelki, maty, żywica, maskownice, klema, eko skórka, maty wygłuszeniowe no i nowy Pioneerek - jednak kupiłem na wymianę od razu jak rozbebeszę przód - MVH-580DAB mam nadzieję że wystarczy :-) tak więc po świętach już w końcu zacznę praktykę zamiast ciągłej teorii. O ile przeżyję do tego czasu... Czy mnie narzeczona za ciągłe odbieranie paczek nie utłucze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżam, żeby nie było że pojawił się na forum, pozawracał gitare i nic nie robi :D praca i wyjazdy krzyżują plany, ale już chyba klocki zebrane więc przyszły tydzień transport do SE i weekendowe grzebanie się zacznie pełną parą :D do bagażnika trafi jednak Kicx ZT12v2 i wzmak SinusLive S-LA 1500, tak - czytałem, że ten wzmacniacz 1500w rms w 1ohm widział jedynie na papierze ale trafiła się wielka okazja na używkę, a Kicx z kolei na papierze chciałby 1250w więc będzie tak przynajmniej na razie, aby już coś złożyć bo moja cierpliwość się wyczerpała :)

 

zdjęcie z cyklu "Kochanie, wymienię tylko głośniki w aucie." :-)

post-28474-0-08746200-1621348034_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...