Skocz do zawartości

Chińskie stacje 2din - nie granie sq


dawid-ss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Nie wiem czy ktoś z Was miał styczność lub montuje chińskie stacje multimedialne do samochodów, mówię o tych opartych na androidzie. 

Jest dużo stacji dedykowanych do modeli audi, VW forda merca BMW itd.

Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia w montażu tego czegoś itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wiedzieć czy faktycznie nie tracimy jakości dźwięku jeżeli mamy moduł światłowodu? Wiadomo że dźwięk z oryginalnego systemu nie powala, ale nie chcę go zmieniać, gra na poziomie MP3 i to mi starcza, cudu nie wymagam. 

W internecie są opinię że stacje te gubią pamięć i gubią w trakcie grania stację radiowe. 

 

Upatrzyłem sobie taki sprzęt do auta:

http://allegro.pl/oferta/radio-nawigacja-mercedes-w211-cls-android-10-64gb-9570129845?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

 

Do tego jest adapter światła wymagany podobno u mnie w aucie gdyż wzmacniacz oryginalny dostaje podobno światło. Do tego chcę kupić kamerę cofania i rejestrator drogowy. 

 

Tu jest film jak ktoś do CLK wsadził taką stację (podobna) https://youtu.be/Jh6ApvxhSrA pisałem komentarze i z jego opinii wygląda to obiecująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej kupić coś takiego na Ali z wysyłką z Czech czy nawet Hiszpanii ?

 

pl.aliexpress.com/item/32931610185.html

 

Prawie 400 zł w kieszeni.

 

Opinie są w porządku. Negatywy standardowo z Rosji i długi czas wysyłki.

 

Pytanie, czy do tego Merca są dostępne same ramki "2 DIN" które umożliwiłyby montaż np. Joyinga, który jest jednak bardziej sprawdzony. Sam takiego mam, ale bez S/PDIF. Naprawdę dobrze to działa. Poza tym patrząc na specyfikację tej stacji do W211 widzę, że mowa o pamięci na LPDDR3 i tym śmiesznym procesorze PX5 1.5 Ghz. O ile ilość ramu jest OK, to tak ten proc i stary standard już nie. Poszukałbym czegoś opartego o procesor Intel Airmont  1.8 Ghz SC9853i. Wiadomo, że to nie Exynos czy Snapdragon ale leci już na LP DDR4 i jest w stanie udźwignąć Google Maps, odtwarzacz muzyczny, DVR i Yanosika. Na tej PX5 będzie cieło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym uniknąć problemu z ewentualnym zepsuciem tego czegoś i gwarancją.

 

Jak patrzę na stacje lepsze to cena też jest zabijająca. Nie chce płacić za możliwość korzystania z rozmów tak wiele bo przecież kupuję to tylko po to by żona miała możliwość pogadać w trakcie jazdy... Kamerka cofania i rejestrator drogowy to dodatki bo skoro kupię stacje to szkoda nie skorzystać.

 

Z tego co piszą to ramki pasują lub wymagają drobnej korekcji. Dzwoniłem do tej firmy co sprzedają to i montują, mówią że wszystko pasuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie. Rozumiem. Zwracam tylko uwagę, że ta stacja z technicznego punktu widzenia, to wydmuszka. Stare kości ram, ale w dużej ilości. Stary procesor z dużą ilością ( słabych ) wątków i "wysoka" wersja Androida. Podejrzewam, że to Oreo z nakładkami, ale no. Nie wiem - podejrzewam. Nie widzę też funkcji Fast Boot. Jak za każdym razem po odpaleniu auta będziesz musiał czekać na pełen Re-Boot systemu, to Cię z czasem trafi.

 

Rejestrator DVR co prawda nie obciąża zbytnio stacji, bo liczy i nagrywa sam, ale kamera cofania musi się już szybko załączyć. U mnie po 2 sekundach od wrzucenia wstecznego jest obraz z kamery. Kumpel na innej stacji zdąży za ten czas wyjechać z garażu.

 

Nie kupuj kamery ani DVR na Allegro, albo na miejscu w firmie, bo dostaniesz największy szajs, jaki świat widział za cenę X razy wyższą. Jak chcesz, mogę Ci podesłać coś sprawdzonego.

 

Wracając do kwestii dźwięku - Najlepiej, jakby przed montażem po prostu podłączyć to radio i odsłuchać. Zwłaszcza, że firma ma je pewnie na miejscu. Kable po siedzeniach i ogień. 

 

Czy na kole kierownicy jest coś związanego z radiem? Głośność, Pauza, Next? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kierownicy mam głośność tylko i odbieranie połączeń telefonicznych, z drugiej strony jest jeszcze możliwość zamiany stacji radiowej ale to po przejściu z menu auta która trochę więcej zajmuję niż kliknięcie na radiu guzika od 1-9.

Wątpię żeby działało to z zmianą stacji czy piosenki czy też RDS na ekranie liczników auta ale na filmie koleś pokazuję że działa głośność z kierownicy.

Firmy które to sprzedają są dość daleko ode mnie, wiem tylko tyle że poradzę sobie z montażem tego, na pewno na początek wywalę swoje oryginalne radio i sprawdzę kostki itp.

Domyślam się że to nie będzie demon szybkości ale fakt że irytować może jak kamera cofania będzie włączać się więcej jak 2sekundy. 2sekundy zajmuję zmiana położenia lusterka pasażera przy wbiciu wstecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytaj w takim razie, jak wygląda sprawa z Interface CAN do sterowania z kierownicy.

 

Chodzi o takie coś

 

https://allegro.pl/oferta/sterowanie-z-kierownicy-mercedes-e-02-08-slk-do-08-7676333351

 

Często firmy "zapominają" do kosztu stacji i montażu wspomnieć o konieczności zakupu takiego Interface. Lubi się zepsuć, jest drogi.

 

Pytanie do kogoś mądrzejszego, czy nie trzeba tutaj Connecta ze wzmacniaczem światłowodowym?

 

https://www.car-tronic.pl/adapter-do-sterowania-z-kierownicy-mercedes-e-klasa-w211-wzmacniacz-swiatlowodowy-ctsmc0132-p9719#

 

Nie wiem. Nowsze stacje mają funkcję Fast Boot, Direct View i takie tam. Chodzi po prostu o sytuację, gdy wsiadasz do zaparkowanego auta, odpalasz, chcesz wyjechać - ale stacja się zaczyna dopiero bootować. Trwa to z 30 sekund i ogranicza przydatność samej kamery tylko do wjazdu na miejsce parkingowe. Przy wyjeździe już się nie przyda, chyba że będziesz czekał, aż wszystko wstanie.

 

Dopytaj o te kwestie, bo to może być ogromny wrzód na tyłku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dzwoniłem to pytałem o sterowanie z kierownicy i pani powiedziała że z poziomu tej stacji działa, nic o modułach nie mówiła i dopłatach. Mówiła tylko że dopłacić mam za moduł światłowodu, no i jak chcę kamerki to za cofania 180° ale nie ma dedykowanego do merca i trzeba wstawić uniwersalną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakiś CAN jest z radiem. To dobrze, że nie trzeba tego załatwiać osobno. Zapytaj jeszcze w takim razie o to bootowanie. Czy wstaje za każdym razem i od zera dźwiga system, czy się usypia. Dodatkowo zapytaj, czy posiada zewnętrzny mikrofon czy korzysta z wbudowanego.

 

Nic więcej nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym mikrofonie nie pomyślałem, w mercu jest przy kierownicy chyba mikrofon, ale nie jestem pewien czy to dobre miejsce.

 

Całkowicie po taniości jest opcja kupna transmitera FM BT. Teraz takie kombajny są ale opinie na temat rozmów telefonicznych są słabe a to w sumie najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zestawy zwykle słabo działają na oryginalnych mikrofonach. Nie zawsze, ale często. W każdym razie jeśli jest parcie na jakość rozmów, to pomyślałbym o dedykowanym mikrofonie puszczonym gdzieś w okolicy lusterka wstecznego. Ja tak mam - jest super.

 

Ogólnie ta stacja nie wygląda źle, ale ogarnąłbyś to sam znacznie taniej. Widzisz, że sama przebitka z AliExpress prawie 400 zł. Montaż z kamera cofania i DVR lekką ręką drugie tyle. Ale rozumiem i szanuję podejście. Ja bym drugi raz kamery cofania u siebie nie montował już :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż zrobię sam, więc mam nadzieję że 2500zł to max co chciałbym wydać, na pewno na start trzeba interfejs światła i stację, kamerę mogę zrobić później, tu o tą kamerkę to syn mnie męczy jak jedziemy do przedszkola i cofam na parkingu, że u babci jest a u nas nie ma i musi być :P

A co do kamerek cofania i rejestratora to na co uwagę zwracać bo gadanie 1080P ale to tylko rozdzielczość... Wolę dobre VGA jak gówno warte pseudo HD...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cenę. Przede wszystkim, bo większość tych kamerek siedzi na jednym układzie.

Ja ogólnie mam tą:

 

https://pl.aliexpress.com/item/4000231869319.html

 

Tutaj wyższa rozdzielczość, bez linii

 

pl.aliexpress.com/item/4001054073736.html

 

Kąt jest OK, wszystko widać, dynamiczne linie lubią się pogubić przy cofaniu z górki albo w nocy. Na parkingach działają. Tylko wiadome, że to żyroskop a nie sterowanie po OBD2 więc jest opóźnienie zanim się połapie.

 

Jakościowo jest lepsza, niż ta którą mam seryjnie w Audi Q5 (2015) Ten sklep Green YI ma fajne kamerki. Nie najtańsze, ale dobre. Ma też kamery po OBD2

 

Co do DVR, ja używam tego:

 

pl.aliexpress.com/item/10000387358349.html

 

Nie obciąża radia, działa w tle po odpaleniu auta, zapętla, daje rzucić podgląd na ekran, robi zdjęcia. Ogólnie działa. Plus też taki, że praktycznie go nie widać. Jakość nagrania - cudów nie ma. Ale jako materiał poglądowy jest OK. Nie ma trybu parking. 

 

Z lepszych są te:

 

pl.aliexpress.com/item/4001227779382.html

 

1 Gb ramu, tryb parking, GPS i inne gady. Pod DVR, czyli bez zasilania z zapalniczki czy innego 12V nie widziałem nic lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam sobie to wszystko do koszyka i chyba kupię, wezmę te o wyższych rozdzielczościach. Mam nadzieję że do tej stacji podejdzie. U nas te kamery są dwa razy droższe. Gorzej jak nie będzie działać, bo samej kamerki nie sprawdzę od razu... Rejestrator ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wiedzieć czy faktycznie nie tracimy jakości dźwięku jeżeli mamy moduł światłowodu? Wiadomo że dźwięk z oryginalnego systemu nie powala, ale nie chcę go zmieniać, gra na poziomie MP3 i to mi starcza, cudu nie wymagam. 

W internecie są opinię że stacje te gubią pamięć i gubią w trakcie grania stację radiowe. 

 

Upatrzyłem sobie taki sprzęt do auta:

http://allegro.pl/oferta/radio-nawigacja-mercedes-w211-cls-android-10-64gb-9570129845?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

 

Do tego jest adapter światła wymagany podobno u mnie w aucie gdyż wzmacniacz oryginalny dostaje podobno światło. Do tego chcę kupić kamerę cofania i rejestrator drogowy. 

 

Tu jest film jak ktoś do CLK wsadził taką stację (podobna) https://youtu.be/Jh6ApvxhSrA pisałem komentarze i z jego opinii wygląda to obiecująco.

Światłowodu nie używam.

 

Dla mnie radio ma tego typu milion zalet, ale i minusy o których powinieneś wiedzieć. Kupiłem dedyka do mojego auta w najmocniejszej wersji (8C + 4GB ramu):

- na co dzień używam iphone 11 pro max i to radio... muli. A mam na nim 5 aplikacji raptem.. W sensie odtwarzacz muzyczny itd. jest utrzymywany cały czas w ramie więc jest szybko. Ale odpalanie map to katorga czasem

- u mnie nie było wbudowanego modemu LTE więc musiałem dokupić na USB + 300 zł

- raz w roku, radio odpala się z ekranem który śnieży i nic poza twardym restartem, do którego trzeba mieć szpilkę nie pomoże

- z dwa razy w roku odpala się z czarnym ekranem, trzeba zgasić silnik, odczekać, odpalić

- jakość dźwięku, póki co używam na oryginalnych głośnikach i nawet na tych jest słaba. Radio gra mega płasko i nie pomaga nawet wersja z DSP. Albo ja nie umiem ustawić. Dźwięk bez polotu. Nie ma tragedii, ale jak komuś zależy na jakości i głównie na tym to bym uciekał

- radia nie włączysz na wyłączonym silniku

- minimalna głośność jest według mnie i tak za głośna

- temperatura przekłamuje zawsze o 0.5C

 

 

Chciałbym uniknąć problemu z ewentualnym zepsuciem tego czegoś i gwarancją.

 

Jak patrzę na stacje lepsze to cena też jest zabijająca. Nie chce płacić za możliwość korzystania z rozmów tak wiele bo przecież kupuję to tylko po to by żona miała możliwość pogadać w trakcie jazdy... Kamerka cofania i rejestrator drogowy to dodatki bo skoro kupię stacje to szkoda nie skorzystać.

 

Z tego co piszą to ramki pasują lub wymagają drobnej korekcji. Dzwoniłem do tej firmy co sprzedają to i montują, mówią że wszystko pasuje...

 

Jeśli płacisz kartą w chinach i kupujesz przez priority line to do 60 dni masz chargeback. Później radź se sam.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światłowodu nie używam.

 

Dla mnie radio ma tego typu milion zalet, ale i minusy o których powinieneś wiedzieć. Kupiłem dedyka do mojego auta w najmocniejszej wersji (8C + 4GB ramu):

 

Tak, tylko radio tego typu to też Joying i katalog wad i zalet zmienia się o 180* Zwracam też uwagę, że w tych konstrukcjach nie można patrzeć na ilość ram i ilość jajek w CPU. Chodzi po prostu o to, że Te stare Cortexy latające na 1.5 Ghz mają wydajność niższą/ zbliżoną, jak Samsung Galaxy S2 ( 2011 rok )

 

Wersja z 2 Gb ram LPDDR4 na Procesorze Airmont będzie działała lepiej, niż 'mocniejsza" 8 jajowa, nisko taktowana jednostka ARM zespolona nawet z 12 Gb LPDDR3. 

 

Brak zespolonego LTE świadczy o tym, że Twój SOC prawdopodobnie nie wspiera tej technologii. Procesory mobilne wspierają LTE od 2014 roku. Czyli procesor powstał zapewne wcześniej. Airmonty też mają zwykle układ 8C+4Gb, ale to już 2017 rok i kilkukrotnie wyższa wydajność.

 

Chodzi mi po postu o to, że te Chińskie 2 DIN cholernie ciężko między sobą porównywać, bo potrafią tam upychać wielojajowe procesory z 2012 roku i pogonić Androidem 10, a potem działa to tak chce...

 

Co do brzmienia, trzeba wyciągnąć dane o końcówce. TDA 7851 to konstrukt prymitywny, ale mocny. Mega płaskiego brzmienia nie dał nawet w moim UFO, gdzie głośniki są chyba najgorsze na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to raczej mnie nie pocieszyłeś, ale co poradzić, człowiek raczej nie chciałby wydawać dużo a jak słyszy taką opinię to w głowie ma tylko tyle że powinno to kosztować połowę tego...

 

ja dałem 1200 zł i faktycznie... ale jak popatrzysz na producentów na ali to często 600 zł kosztuje radio niededykowane, a dedyk do auta taki sam, 2x tyle.

 

Ogólnie takie radio to raczej wygoda mega, ale widać z ww. powodów, że to chińczyk pełną gębą.

 

 

Tak, tylko radio tego typu to też Joying i katalog wad i zalet zmienia się o 180* Zwracam też uwagę, że w tych konstrukcjach nie można patrzeć na ilość ram i ilość jajek w CPU. Chodzi po prostu o to, że Te stare Cortexy latające na 1.5 Ghz mają wydajność niższą/ zbliżoną, jak Samsung Galaxy S2 ( 2011 rok )

 

Wersja z 2 Gb ram LPDDR4 na Procesorze Airmont będzie działała lepiej, niż 'mocniejsza" 8 jajowa, nisko taktowana jednostka ARM zespolona nawet z 12 Gb LPDDR3. 

 

Brak zespolonego LTE świadczy o tym, że Twój SOC prawdopodobnie nie wspiera tej technologii. Procesory mobilne wspierają LTE od 2014 roku. Czyli procesor powstał zapewne wcześniej. Airmonty też mają zwykle układ 8C+4Gb, ale to już 2017 rok i kilkukrotnie wyższa wydajność.

 

Chodzi mi po postu o to, że te Chińskie 2 DIN cholernie ciężko między sobą porównywać, bo potrafią tam upychać wielojajowe procesory z 2012 roku i pogonić Androidem 10, a potem działa to tak chce...

 

Co do brzmienia, trzeba wyciągnąć dane o końcówce. TDA 7851 to konstrukt prymitywny, ale mocny. Mega płaskiego brzmienia nie dał nawet w moim UFO, gdzie głośniki są chyba najgorsze na rynku.

 

Wziąłem wersje najdroższą jaka była do mojego auta tego radia, najdroższą.

 

LTE było z tym prockiem ale w innym radiu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rozumiem, ale jeśli muli na 5 apkach, to ten układ po prostu nie wyrabia. Puszczając na tych stacjach jakiegoś GeekBencha wychodzi po prostu, że to CPU jest na poziomie Samsung-a Galaxy S2 - S3. Czyli trochę lipa. A żaden producent tych wynalazków nie podaje wyników wydajności tylko, że 8 rdzeni i 4 Gigsy ramu. Dlatego stacja stacji nierówna.

 

No i tak, jak mówię. Sam jadę na Joyingu i wygoda oraz praktyczność takiego rozwiązania są wręcz kosmiczne. Wszystko śmiga bardzo szybko, nie ścina, zawsze łapie GPS, łączy telefon na bt. Beznadziejna jest widoczność w słońcu ( to nie Amoled czy nawet Retina ) no ale coś za coś. Stacja kosztowała 300 euro, więc dość podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma w Caddym chinola, działa to dość dobrze, ale jeżeli chodzi o rozmowę to jest kiepsko, te auto do najcichszych nie należy bo to stare auto, chociaż moje starsze.

 

Zależało mi na rozmowach BT, bo kamera cofania i rejestrator drogowy to tylko dodatki w ramach wykorzystania stacji. Myślę czy nie przegadać z żoną tego że może kupić jakiś zestaw głośnomówiący i go zainstalować na daszku przeciwsłonecznym.

W starym dresie miała taki zestaw nokii, był po prostu fenomenalny! Działał tak dobrze jak ori BT w aucie.

Nie ukrywam że mój syn będzie rozczarowany jak nie kupię kamerki cofania do auta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu, ale tutaj wszystko rozbija się tylko o jedno - przetestować to. Wytargać stację, podpiąć to radio na sucho i ogarnąć, jak działa. W takich chińskich dedykach nie istnieje coś takiego jak powtarzalność, bo każda stacja działa inaczej. Każda ma obecnie 8C i 4 Gb i Andka 10, ale działa gorzej, jak stare Joyingi jeszcze na PX6 z 2 Gb ram.

 

Powody wymieniłem wcześniej. Tak więc nie rezygnuj, tylko po prostu zasugeruj się tym, co pisałem wcześniej ja i koledzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalowałem miesiąc temu chińskie radio 4g ram, 64gb pamięci, procek 8 rdzeni mediatek 8259, wzmacniacz 7851, android 10, auto to hyundai ix35 2015r, radio kupione razem z dedykowaną ramką i wszystkimi przejściówkami do podłączenia zamiast ori radia.

Kupione na tej aukcji:

https://pl.aliexpress.com/item/32999635619.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.51445c0fa4mOAh

 

Akurat te stacje na które ja zwracałem uwagę są te same praktycznie do każdego auta, różnią się tylko plastikami i kostkami które przychodzą spakowane w osobnej paczce. 

 

Instalacja banalnie prosta, chińczyki opanowali wszystko elegancko, poszło bez żadnych przeróbek, wszystkie przejściówki super pasowały.

Sterowanie z kierownicy jest konfigurowane z poziomu aplikacji w stacji, minuta roboty, wybierasz co potrzebujesz na wyświetlaczu i na kierownicy wciskasz odpowiedzialny za to przycisk. 

 

Radio włącza się szybciej niż zegary w aucie, autentycznie, nawigacja TOMTOM włącza się i chodzi również płynnie, radio z modemem lte, wkładasz jakaś kartę i masz "stały" dostęp. Jedno co denerwuje użytkownika na chwilę obecną to nawigacja, nie ma nigdzie miniaturki po wyjściu z aplikacji tylko zostają polecenia głosowe, graficznych instrukcji brak.

 

Na temat dźwięku się nie wypowiadam, wiadomo, chińczyk, brak zewnętrznego wzmacniacza, ori głośniki. 

 

Jakość wyświetlania na kamerze cofania na pewno lepsza od starszych stacji 2 din, podejrzewam że było by jeszcze lepiej gdyby wymienić oryginalną kamerę cofania, kąty widzenia ok, w pełnym słońcu nie testowałem, użytkownik nic nie wspominał o jakimś dyskomforcie. 

 

Radio nie pozapychanie różnymi aplikacjami, doinstalowany tylko TOMTOM i muzyka z radia leci cały czas. Radio ładnie zbiera, z informacji użytkownika ulubiona radiostacja zanikała jakieś 20km wcześniej na ori radiu niż na tym chińczyku. 

 

Po miesiącu użytkowania jest zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :)

Patrzyłem na YT jak chodzi ten Chińczyk na tych pseudo ramach i procku. Nie jest tragicznie, wiadomo demon nie jest, ale działa. Obecnie w PL jest dla mnie jedna oferta która przedstawiłem bo mogę kupić u nich łącznie z tym adapterem światła, co w moim przypadku jest chyba jedynym rozwiązaniem bo inaczej nie będzie grało to jak należy, system w aucie to HK.

 

Tak na marginesie, w trójkątach lusterek są HK te srebrne co takie mega popularne były na forum, miałem je też, ale pod innym grajkiem grają po prostu lepiej niż tu w aucie. Nie mam też odniesienia za dużego co do jakości bo przyznam bez bicia nie słuchałem jeszcze z CD ;) Stację radiowe mają niestety kiepska jakość. Za to z suba jestem zadowolony, gra mi trochę z tyłu co prawda ale jest tak przyjemny że szkoda to ruszać. Najbardziej irytujące jest jak auto zimne stoi i mi plastik trzeszczy od centralnego głośnika... Kur muszę to ogarnąć kiedyś....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...