Skocz do zawartości

VW T2 Westfalia


Dodge Grand Caravan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Zamierzam naglosnic swoja Westfalie, co wiaze sie z kilkoma zalozeniami i pytaniami.

 
 
1. Oryginalny alternator ma 55A, wlozony będzie markowy 65A lub Alanko 75A, zeby poprawic ladowanie aku rozruchowego 55 - 65 Ah i serwisowego 100Ah
 
Czy uważacie że lepiej wrzucic Boscha czy Alanko?
 
2. System ma byc "kompaktowy" i oszczedny jesli chodzi o pobor pradu. Po pierwsze busik jest maly, po drugie w podrozach rodzinnych nie nastawiam sie na wysoki SPL. 
Dodatkowo bede wykorzystywal czesc gratow ktore mam.
 
3. System bedzie sie skladal z zestawu odsparowange Morel Hybrid 602. Morele bedzie napedzal Pioneer GM D1004 (1 kanal na 1 glosnik) , zrodlem bedzie najprawdopodobniej Pioneer AVH Z7200 (1 din), 
ktory ma aktywne zwrotki i co wazne Carplay in Android Auto oraz ekran do kamery cofania (Pioneer ND BC-8). Calosc dopelni subwoofer.
 
Gdzie najlepiej w ogorku zamontowac glosniki? Zdaje sie ze woofery bede mogl umiescic w dolnej czesci drzwi, a tweetery albo na slupku albo na desce rozdzielczej. 
Sklaniam sie ku desce ze wzgledow estetycznych. On czy off axis?
 
Subwoofer - posiadam morel ultimo sc 12, ale to zbyt duzy i pradozerny sub (jak ktos chce kupic zapraszam na priv). W innym samochodzie mam Alpine SWE 812 i gra calkiem spoko ale w malym hatchu.
 
Czy maly alpine da rade? Chcialbym go (lub inny sub) umieścić miedzy fotelem kierowcy i pasazera. Macie jakies inne propozycje dot. subwoofera? Skrzynie mogę wykonać samodzielnie.
 
Jeśli sub miałby być pasywny, to jaki mały monoblock polecacie? Przegladam sie Alpine mrv250, ground zero micro 1. Mam w szafie PDX V9, ale to potwor, który zre dosc duzo pradu. 
 
Moje kalkulacje dot. poboru pradu sa nastepujace. PDX V9 ma moc RMS 900W i sprawność ok 80%. Czyli 900/0.8 = 1125W. 1125 W/ 13.8V = 81.5 A. Zakładając słuchanie muzyki (30%) mamy 26.9 A. 
 
Do tego mamy pobór prądu z alternatora do ladowania obu akumulatorow przez urzadzenie sterujace CTEK 250SE (ktore bedzie wspomagala fotowoltaik). Zakladam ze na audio można wykorzystać 40% prądu z alternatora czyli zaledwie 26 A.Co sadzice?
Czy obliczenia mają sens?
 
 
 
W załączniku kilka zdjęć.
 
Pzdr
 
Michal

post-20160-0-71076200-1605093356_thumb.jpeg

post-20160-0-37980100-1605093363_thumb.jpeg

post-20160-0-03591600-1605093371_thumb.jpeg

post-20160-0-37459000-1605093378_thumb.jpeg

post-20160-0-89377300-1605093962_thumb.jpeg

Edytowane przez Dodge Grand Caravan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzieki! Myslisz tylko o wooferach na dole czy gwizdkach tez?

 

W takim aucie nie pchalbym się w głośniki w drzwiach, szkoda...
Pomysł nad komorami z włókna szklanego i żywicy przy stopach, wydaje się być odpowiednia ilość miejsca.

attachicon.gifB3341608-6F41-4D23-9E64-DC182AD72CE6.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki! Myslisz tylko o wooferach na dole czy gwizdkach tez?

Same woofery, jeśli nie chcesz zbytnio ingerować w słupki to mogą być w fajnych podstawkach na desce. Ale zobacz montarze w konkietach, jest wielu zwolenników takich rozwiązań na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:super:


Co do radia i wzmacniacza Pioniera to masakra nie lepiej coś klasycznego i bardziej jakościowego prąd prądem ale bez przesady :)

 

1 din z car play - chyba nie ma za duzo wyboru...Alpine ilx f903 nie ma wystarczających zwrotnic..  AVH Z graja wg mnie dobrze  -  porównywalnie z DEH PRS 80 który ćwiczyłem i duzo lepiej niz stara stacja AVIC. Jestem otwarty na propozycje wzmacniaczy.. Pod warunkiem ze bedzie maly. Poza tym wg pomiarów nie jest to az taki szrot :)https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/pioneer-gm-d1004-4-channel-car-amplifier-review.11528/


Same woofery, jeśli nie chcesz zbytnio ingerować w słupki to mogą być w fajnych podstawkach na desce. Ale zobacz montarze w konkietach, jest wielu zwolenników takich rozwiązań na tym forum.

To dobry pomysl pod wzgledem wysokosci. Gorzej z prowadzeniem kabli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie panele fotowoltaiczne planujesz zamontować, ile sztuk i jaki sterownik do tego, PWM czy jakiś Mppt?

Planuje panel 120W (na niepodnoszonej czesci dachu). Do sterowania CTEK 250SE - sprytne urzadzonko MPPT https://www.ctek.com/de/alle-produkte/freizeit-und-sport/d250se

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje panel 120W (na niepodnoszonej czesci dachu). Do sterowania CTEK 250SE - sprytne urzadzonko MPPT https://www.ctek.com/de/alle-produkte/freizeit-und-sport/d250se

Dzięki za info. A czemu akurat ten sterownik? Z tego co czytałem to głównie polecają Victron Energy z fajną aplikacją po BT albo dobre chińczyki Mppt. Ctek znam głównie z ładowarek do Aku.

 

Panel pewnie elastyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. A czemu akurat ten sterownik? Z tego co czytałem to głównie polecają Victron Energy z fajną aplikacją po BT albo dobre chińczyki Mppt. Ctek znam głównie z ładowarek do Aku.

 

Panel pewnie elastyczny?

CTEK bo mały i inteligentnie ładuje 2 akumulatory. A miejsca w busie niewiele. Jeśli chodzi o aplikacje i Victrona to od nich będzie przetwornica i „system monitorowania” energii. A panele na razie znalazłem sztywne, które idealnie mieszcza się w tzw wannę - czyli dacho bagaznik z przodu. Ponoć sa trwalsze i lepsze (izolacja termiczna od podłoża) oraz można je zamontować na zawiasach, żeby „zbierać” więcej słońca :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz bez subwoofera nie moge sluchac muzyki...niestety taka choroba :)

 

 

Sent from my Lenovo TB-X605F using Tapatalk

Tym bardziej nie rozumiem chęci pozbycia się V9, a Twoich obliczeń to już wcale. Skoro chcesz słuchać na 30% co i tak będzie wysokim poziomem to nie widzę potrzeby kombinowania z różnymi piecami.

 

Sam mam Morele Virtus pod wzmacniaczem 75 W na kanał i 300 W na suba, co jest wystarczające i głośne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej nie rozumiem chęci pozbycia się V9, a Twoich obliczeń to już wcale. Skoro chcesz słuchać na 30% co i tak będzie wysokim poziomem to nie widzę potrzeby kombinowania z różnymi piecami.

 

Sam mam Morele Virtus pod wzmacniaczem 75 W na kanał i 300 W na suba, co jest wystarczające i gJ

Jesli moje wyliczenia sa do d.... to tym lepiej i wjedzie Alpine :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam zauważyłeś ładowanie masz około 13,9 V a moce podawane są dla 14,4 V. Drugi faktor to to że nie wykorzystasz całej mocy bo i wysokotonowe nie potrzebują tyle co woofery czy subwoofer.

Najpierw montuj sprzęcior i rób pomiary, zdziwisz się ile pobiera wzmacniacz przy słuchaniu głośniejszym niż normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam zauważyłeś ładowanie masz około 13,9 V a moce podawane są dla 14,4 V. Drugi faktor to to że nie wykorzystasz całej mocy bo i wysokotonowe nie potrzebują tyle co woofery czy subwoofer.

Najpierw montuj sprzęcior i rób pomiary, zdziwisz się ile pobiera wzmacniacz przy słuchaniu głośniejszym niż normalnie.

Masz racje. Moje obliczenia zakładały wykorzystanie 100% mocy wzmacniacza, tymczasem gwizdki na pewno będą pobierały mniej. Gwoli scislosci - 30% mocy wzmacniacza w obliczeniu  nie oznacza sluchania na 30% głośności. 30% jest przelicznikiem, który jest stosowany w sytuacji  wzmacniacz na max, ale materiałem jest muzyka a nie stały sygnał. W związku z czym zpobor mocy faktycznie będzie jeszcze mniejszy - 50% Volume x 30% materiał muzyczny = 15 % max mocy? 13 A :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już trzeba by chociaż zaczekać na kogoś kto ma więcej doświadczenia w tego typu obliczeniach. O ile da się to obliczyć. Z pomiarami to co innego. Ustawiasz zadaną głośność i mierzysz ile taka instalacja ciągnie. Dodam ze ktoś już coś takiego robił i przy SQ wychodziło mu nie całe 9 A, przy muzyce oczywiście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli mogę podpowiedzieć montaz wf i tw to w takim klasyku aby nie ryć drzwi , zrobiłbym komory i kickpanele jak ktoś radził w narożnikach kabiny w nogach , tw także może się tam znajdować , to stara amerykańska szkoła budowy aut zawodniczych , wbrew pozorom scena nie cierpi na tym jak można pomyśleć , sama koherencja dzwieku jak i zgranie fazowe dużo zyskuje.

https://youtu.be/e-VFKP1g7VQ

 

Tak to mniej więcej wygląda , aby złapać pojęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę podpowiedzieć montaz wf i tw to w takim klasyku aby nie ryć drzwi , zrobiłbym komory i kickpanele jak ktoś radził w narożnikach kabiny w nogach , tw także może się tam znajdować , to stara amerykańska szkoła budowy aut zawodniczych , wbrew pozorom scena nie cierpi na tym jak można pomyśleć , sama koherencja dzwieku jak i zgranie fazowe dużo zyskuje.

https://youtu.be/e-VFKP1g7VQ

 

Tak to mniej więcej wygląda , aby złapać pojęcie.

Wyglada super

Dzien dobry, prosba o podpowiedz - by zabezpieczyc TW Morel MT230 - Electrolytic Non-Polarized Cap | 17 μF | 10% | 100V - taki kondensator bedzie ok?

 

Pzdr i z gory dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 

 


wbrew pozorom scena nie cierpi na tym jak można pomyśleć , sama koherencja dzwieku jak i zgranie fazowe dużo zyskuje.

Sluchalem tak zrobionego volvo C30, jasne, ze nie gralo to calkiem spod nog, ale scena byla jednak dosc wyraznie obnizona.

Tam wf byl normalnie w drzwiach, a w panelach w nogach sredniak i tweeter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...