Jump to content

Recommended Posts

Witam towarzystwo po dłuższej przerwie.

Zapodaję swoją historię:

Swoje ostatnie Car Audio wymontowałem 6 lat temu z auta i zdeponowałem w garażu, nie było mi potrzebne bo miałem/mam służbówki...

3 lala temu kupiłem ciekawy pojazd: Opel Commodore B Coupe r.1977. Był to nieskończony "projekt" Niemca w stylu "Mad Max" i wyglądał tak:

cte5xjtzkfzx_t.jpg

Trochę zeszło czasu bo... to był zakup na zapas (miał być gotowy na 50tkę ale nie wytrzymałem :P), musiałem mu najpierw wybudować garaż itp, itd...

Ale rok temu, po wybudowaniu garażu odstawiłem Opelka do renowacji, przywracając go do "prawie" do oryginalności i jestem w trakcie rejestracji...

Wyszło to mniej więcej tak:

http://youtu.be/D1xW1IARcp4

Mam jeszcze w planie kilka rzeczy do dopracowania ale to temat może na inne forum...

Dlaczego o tym piszę? Bo będę mu robił audio.

Podczas restauracji auto zostało kompleksowo wygłuszone z myślą o audio oczywiście...

3krpw3gn7yy7_t.jpg

Niestety nie mam lepszego zdjęcia ale jest wyklejone jak trzeba. 

Ale do rzeczy.

Z tym dziadkiem będzie problem, bo wiadomo, że audio trzeba zrobić jak najmniej inwazyjnie i najmniej oczo*****nie.

Część klocków mam z starego zestawu:

- Drivery: Rainbow CS 265.25 Germanium

- Wzmak: Kicker 700.5

- Sub: MTX-T610-44

Mam też kable, MDFy, narzędzia (elektronarzędzia, drukarkę 3D), warsztat (garaż), sprawne dwie ręce a najmniej co mam to wolnego czasu żeby podłubać (auto w PL a pracuję w IRL).

Tutaj muszę zapodać foto konsoli w tym pojeździe, bo to najlepiej zobrazuje sytuację:

vrseqdlz3gpk_t.jpg

To nie moje wnętrze ale mój też automat i jest tak samo... 

Dylematy:

A) Jednostka sterująca.

Poszedłbym coś w stronę "nowoczesnych klasyków" ale nic mnie nie przekonuje. Nie wierzę w Calibery, RetroSoundy... Te niby-retro wizualnie spoko ale to raczej będzie sieczka... Blaupunkt Bremen SQR46DAB prawie mnie kupił ale... "retro" jakieś 10lat zbyt nowoczesne i ma 5RCA a potrzebuję 6RCA (przód/tył/sub). No chyba że kupić rozdzielacz 1RCA/2RCA...

- Mogę kupić 1DIN ale wtedy musi być "retro" - nowoczesny i grać dobrze. Wtedy będzie wyeksponowany i siądzie w miejscu oznaczonym na foto jako "1".

- Mogę kupić 2DIN i wtedy "przymodze" tak że 7" będzie pod tym grillem od głośnika, oznaczony jako "2". Jak będę chciał Google Maps/Android Auto itp to grill się zdejmie. 

B) Umiejscowienie głośników.

- WF w nóżkach? Tak miałem X-lat temu w Fordzie Sierze. "3" Czy może "podwieszone" obudowy pod deską "3a". Albo w drzwi "3b"...?

- TW w... nawiewach? "4".  Czy na desce "4a", jak są jakieś fajne obudowy. Czy może "4b" na cieniuteńkich słupkach A... To mi się widzi najmniej...

y8dh0htx0wc1_t.jpg

C) Skrzynia basowa. 

"Temu basu" to zrobić klozeta czy może bass refleksa szczelinowego według zleceń producenta suba?

a9nkbchz22id_t.jpg

Muza do słuchania to: hard rock, metal, hip-hop....

Nie jestem audiofilem ale lubię słuchać głośno muzy o dźwięku w miarę dobrej jakości.

 

 

Wszelkie sugestie bardziej doświadczonych forumowiczów mile widziane.

Całe car-audio wykonam w grudniu bo mam cały urlop do wykorzystania i choćby kajakiem to dopłynę do Opla.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem (ale ja lubię kompinowac) nie będzie lepszego rozwiązania jak połączenie frontu oryginalnego radia z epoki (np od Opla recorda) z czym „zbliżonym” wizualnie czyli np Pioneer DEX-P99RS
Link to comment
Share on other sites

Przyjdzie czas to pokaże co zmajstrował, jeśli ma już klocki a nie wie jak ugryźć montaż to lepiej jak jest tutaj w jednym temacie niż porozrzucane po całym forum.

 

Myślę że takim klasykiem nie będziesz jeździł na co dzień i w trasy to i 2-din średnio mi się widzi. Pakuj 1-din byle by pasowało do wnętrza i dsp np Helix dsp mini skoro będzie tylko 2-way i sub. Są radia z panelem w imitacji drzewa, jeśli słuchasz płyt to zmieniarka, jeśli nie to jakiś dobry odbiornik BT i po świetle do proca.

Woofery myślę że najmniej inwazyjnie w nogach, kick-panele łatwiej wymontować niż znaleźć tapicerkę drzwi do takiego samochodu, tweetery albo zaraz obok woofera albo na desce. 

Link to comment
Share on other sites

Tweeter w kinkiecie o ile nie będzie zbyt wysoko na pewno nie zaburzy harmonii wnętrza a rezygnacja z jakosciowego radia i pójście w temat tel+BT i DSP to chyba najrozsądniejsze wyjście jeśli nie chcesz się bawić i rzeźbić z radiem.
Link to comment
Share on other sites

Przyjdzie czas to pokaże co zmajstrował, jeśli ma już klocki a nie wie jak ugryźć montaż to lepiej jak jest tutaj w jednym temacie niż porozrzucane po całym forum.

 

Myślę że takim klasykiem nie będziesz jeździł na co dzień i w trasy to i 2-din średnio mi się widzi. Pakuj 1-din byle by pasowało do wnętrza i dsp np Helix dsp mini skoro będzie tylko 2-way i sub. Są radia z panelem w imitacji drzewa, jeśli słuchasz płyt to zmieniarka, jeśli nie to jakiś dobry odbiornik BT i po świetle do proca.

Woofery myślę że najmniej inwazyjnie w nogach, kick-panele łatwiej wymontować niż znaleźć tapicerkę drzwi do takiego samochodu, tweetery albo zaraz obok woofera albo na desce. 

Nie myślałem o procach bo nigdy nie używałem ale bardzo mi się ten pomysł spodobał. Bardzo ale bardzo. Helix Mini jest jakby uszyty pode mnie a cena jest spoko.

Bardzo, bardzo Ci dziękuję dobry człowieku!  :padam:

Obczaiłem na ebayu nówkę sztukę radyjko Sanyo z 1979. O dwa lata młodsze od auta - może być. Jest pod wymiar mojej konsoli, 13cm między potencjometrami itp, ma dwustronny panel (srebrny i czarny), FM oraz AM i... kaseciaka z autorewersem!  :hyhy: Jak byłem nastolatkiem zbierałem kasety. Na strychu, w kartonach mam kolekcję ok 300 kaset, będą odkurzone. Właśnie złożyłem ofertę na to radyjko i je kupię na 100%. Najwyżej po cenie sprzedawcy, jeśli nie będzie chciał zejść z ceny, która moim zdaniem i tak nie jest wysoka. No ale jeśli zrobił opcję "złóż ofertę" to trzeba się targować. Nóweczka! Jasny gwint ale miodzio. 

Co do Helix'a DSP Mini. Widzę moduł BT oraz USB i inne dodatki. Te dwa pierwsze chciałbym podłączyć. Muszę sobie poczytać o tym bo się na tym w ogóle nie znam.

Szymin89 wiszę Ci  :zdrowko:

Link to comment
Share on other sites

A jak jest z bagażnikiem - jest "dostępny" dla fali dźwiękowej czy jest szczelnie oddzielony od kabiny?

Bo te skromne ( :) ) 300W rms może być nieco za mało... chociaż w skrzyni V netto 42 ltr. i Fs na 30Hz zyskujesz na podbiciu +2.7dB pomiędzy 30 a 40 Hz - darmowe waty na ewentualne przebicie się do kabiny.

F3 wynosi 25.8Hz.

Tylko nieco wysoki Delay - max. 24 przy 28/29Hz.

Edited by grzeczny_52
Link to comment
Share on other sites

Tylna półka miała dziury po kilku głośnikach w tym jedna dość konkretna. Kazałem je zostawić i nie robić tam żadnej wykładziny/tapicerki. Zrobię sobię coś w rodzaju grilla do kolumn głośnikowych pod wymiar tylnej półki, obciągnięte materiałem. Mam zostawione kawałek chyba z podsufitki... teraz nie pamiętam

Między bagażnikiem a kabiną nie ma też żadnej godzi. Jest taki X i widać sprężyny tylnej kanapy.

Suba chce wcisnąć w tę przestrzeń (90x35cm), pod półkę:

pp7bbxvz32ap_t.jpg

 

Właśnie kupiłem radio:

la5h2jhlzoq6_t.jpg

Ten srebrny panel pod potencjometrami można obrócić i wtedy jest czarny.

 

Czytam o tym DSP  Mini i szkoda, że można go rozbudować tylko o jedną kartę. Czyli albo BT albo USB... Myślę o czymś al'a zmieniarka CD co czyta USB/SD i wtedy podpiąłbym pod optic, a do DSP kupiłbym BT.

Link to comment
Share on other sites

 

 


Myślę o czymś al'a zmieniarka CD co czyta USB/SD i wtedy podpiąłbym pod optic, a do DSP kupiłbym BT.

 

Może drugie radio, jakaś Alpinka z pilotem, wtedy będziesz miał BT (streaming i zestaw głośnomówiący), CD, USB a do połączenia telefonu bezstratnie po USB.

Link to comment
Share on other sites

Namierzyłem szpenia który modzi takie zabytki i wsadzi mi moduł BT do radia. Najprawdopodobniej stracę pasmo LM ale "kaseciak" i FM będą śmigać.

Kupuję więc DSP Mini + HEC USB + kontroler.

Chyba się skuszę na Director Create i zabuduję go w otwieranej popielniczce. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam.

Jestem już w kraju, czas zacząć niewykorzystany urlop. Dzisiaj sprawdziłem co mam, bo część sprzętu jest z poprzedniego auta i leżała kilka lat w garażu, otwierałem paczki od kurierów itp
ed50e2ab558e54aam.jpg

Zamówiłem na "znanym chińskim portalu" aluminiowe obudowy do tweeterów, są bardzo solidnie wykonane, mają kilka pierścieni dzięki którym można dopasować je pod wymiar posiadanych gwizdków. Wziąłem czarne (są też chromy) bo mam czarne wnętrze, wliczając podsufitkę. Kabina jest wyjątkowo niewdzięczna... Słupki A bardzo cienkie, ok 2cm... więc będę to montował na podszybiu które jest bardzo krótkie a mocno pochylona szyba ogranicza miejsce instalacji. Na myśl o tym jak je przykręcić do deski/ tapicerki mam ból głowy ale cuś się wykombinuje. 
d6b91e563c96ae6em.jpg
89c4a7623c4d3545m.jpg
e21ecd3b314ab5b9m.jpg
85b3bd8760025132m.jpg
ee1515ee787e2caem.jpg

Popielniczka wyleci out i w jej miejsce zostanie wydrukowany panel na kontroler dla Helix'a DSP Mini. Od samego początku chciałem tak postąpić ale udało mi się taniej kupić Directora (zestaw z obudową) niż zestaw do zabudowy tzw. Create, więc sobie go rozmontuję.
ee1515ee787e2caem.jpg
a4bec701f295fb5cm.jpg
4d4c680c9f5f97f8m.jpg

Stestowałem też radio o którym pisałem a nie miałem jeszcze okazji trzymać w rączkach. Pewien szpenio w PL zaimplementował mi w nim bluetooth 4.1 w miejsce zakresu fal średnich. Będzie zainstalowane o przewidzianym do tego miejscu. Radio z roku 1979 i jest fabryczna igła, "nówka" sztuka, otwierałem foliowe worki z pokrętłami. Radyjko gra, kaseciak gra, bluetooth działa. Gdy byłem młody, zbierałem kasety i mam ich ze 300 sztuk w pudle na strychu. Parę sztuk się wrzuci do auta dla "picu".
Oryginalny grill głośnika zostanie w swoim miejscu gdyż w przyszłości mam zamiar dodać trochę KM'ów i tam wpadną zegary typu boost itp. Leżą na półce wtryski, turbocharger itp... ale nie wszystko na raz...  :wink2: Wtedy, w tym miejscu mam zamiar zamontować roletę.
b7a4fa3bc183cc5dm.jpg
b9bc4b8312281e1cm.jpg
fdd23c2a420743e1m.jpg
f5904b6b111ba9e0m.jpg

Dziękuję koledze "Grzecznemu 52"  :padam:  za prywatną poradę w sprawie skrzyni BR. Zamówiona, pocięta na wymiar. Dla mnie zostaje poskładać klocki.
3c68d2aa7e19118fm.jpg
Wejdzie do bagażnika mniej więcej tak:
5fd0b96a786dc636m.jpg
4151c0304e4ffa41m.jpg
Na tym X za oparciem kanapy chyba zawiśnie wzmacniacz. Chyba bo sprawdzę jeszcze czy nie wejdzie pod siedzisko z tyłu. Tak miałem w pick-upie.
Bagażnik wygłuszony w trakcie restauracji:
4be4462586c9de79m.jpg
365e71fdc73783dam.jpg
Bardziej spostrzegawczy userzy forum obczają, że coś dużo naciąłem tych elementów na skrzynię... Ano dokładnie to na dwie ale druga będzie eksperymentem. Druga skrzynia będzie mieć takie same wymiary zewnętrzne jak BR ale będzie zamknięta. Zamówiłem też na "znanym chińskim portalu" membrany bierne: 2x 8cali oraz 2x10cali i będę eksperymentował. Jednak dałem ciała bo te membramy mają tylko górne zawieszenie i jak przyjdą to pomierzę kosze i kupię dolne resory (na znanym polskim portalu), wydrukujemy z synem coś w rodzaju karkasów na cewkę ze śrubkami na mocowanie obciążników, zmontuję to zgodnie ze sztuką i będziemy "stroić"  :P coś trzeba rzeźbić. :luka:
Dlaczego kupiłem 8mki i 10tki? Bo pomysł był taki żeby do skrzyni dać 2x8" oraz zbudować kick panele dla wooferów w nogach z 10tką na stronę. Na diyaudio (chyba) wyczytałem, że passive radiator powinien mieć 1,5 do 2 razy powierzchnię aktywnego głośnika. Dlatego taki plan się urodził w mojej głowie.

Jednak dzisiaj okrutnie się przekonałem jak tam mało jest miejsca... I tutaj przechodzimy do drzwi...
624209a29ef409afm.jpg
Raczej, chyba, coś tak to pachnie, że na 90% będę musiał pruć drzwi tam montować woofery... 
Jeśli nie da rady uzyskać dobrej pojemności (cholerne woofery Rainbow) w nogach pójdą w drzwi i tutaj już trzeba będzie ingerować w auto. Mam oryginalne boczki, kupiłem je miesiąc temu u zachodnich sąsiadów i chyba je zatrzymam jakby przyszło wrócić do oryginalności a "rzeźbę" zrobię na tych co są. Widoczną kieszeń na bzdety na tapicerce drzwi przesunę do tyłu, mieści na luzie pomiędzy zamkniętymi drzwiami a fotelami. Wtedy znowu drukarka 3D pójdzie w ruch, zdolności syna i "druknie" się jakiś pasujący do tej kieszeni grill na wooferki.
aedb93808d42140fm.jpg
I to jeszcze byłoby spoko ale przeglądałem zdjęcia od syna sprzed pół roku z warsztatu z czasów remontu i czeka mnie cięcie drzwi...
5bb6819571465507m.jpg
Muszę też jeszcze zrobić tylną półkę, zabroniłem im tego się dotykać ale poprosiłem o materiał z tapicerki. Są tam pokaźne otwory i zrobię coś w stylu grillów domowych kolumn głośnikowych tak aby dźwięk z suba miał łatwiej wpaść do wnętrza kabiny.
Więc mam od tapicera specjalnie przygotowaną tkaninę na ten cel i sklejkę również.
357a563f142b9633m.jpg
Znalazłem też miejsce przejścia z przewodem + z komory silnikowej do wnętrza a potem już jest bajka. Przy okazji obczaiłem, że pan restaurator nie zabezpieczył krawędzi żadną gumową uszczelką...
Jutro jadę po wikol bo synuś nie zatyka butelek i będzie dłubał na serio.

Teraz trochę o planowanym połączeniach:
1. Klasyczne radio (kaseciak) do DSP po high input.
2. Mam też kupiony odbiornik Bluetooth 5.0 z SPDIF który połączę optykiem do DSP, bo chyba granie z telefonu przez stare radio to słaby pomysł.
09cbbe1818863e99m.jpg
3. DSP ma kartę USB i będzie też kabel puszczony w okolice kontrolera w niewidocznym miejscu na połączenie/granie po kablu z playera po usb.
Reszta to już chyba standard: 3xRCA z DSP do wzmacniacza, dwa kanały na tweety, dwa kanały na woofery (zwrotnica w bi-amping), reszta wzmacniacza napędzi suba.

I taki urlop to ja lubię. Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Siema.
Zrobiłem dwie skrzynie. BR wczoraj testowałem i ładnie trzęsło... garażem. Żona mi się odezwała z domu oddalonego 15m od garażu.  :D
Mam filmik ale jak wrzuciłem na fb to mi go zblokowali  :cwaniak: za prawa autorskie. Podłączyłem pod zapasowy aku na stole na klamerki stolarskie. 
Drugą skrzynie stestuję jak mi przyjdzie paczka z Chin. 
BR brzmi obiecująco. Zastosowałem frezarkę do zfazowania krawędzi m.in. do wzmocnień. Miałem plan coś wkleić w wewnętrzne kąty ale nic mi nie podpasowało z rzeczy które mam w domu a nie chciało mi się odpalać maszynerii.
8bb92946744ab725med.jpg
Przeciągnąłem też kable.Poszedłem środkiem a plus progiem od strony kierowcy: z tej strony jest z przodu aku i z tej strony są podłączenia zasilania w wzmacniaczu.
Za tylną kanapą jest takie wzmocnienie z kształcie X i tam sieknąłem 5mm sklejkę na której zawisł wzmacniacz i zwrotnice.
c136ed1481ddc30emed.jpg
Niestety okazało się po przeciągnięciu kabli pod wykładziną...), że w jeden RCA  mam zepsuty i zamówiłem cały pakiet nowych. Oby doszedł na piątek...
Podłączyłem z tyłu co mogłem i wstawiłem BR na przymiarkę. Muszę go lekko podbudować z przodu.
c136ed1481ddc30emed.jpg
Dalej będzie kawał kufra.
3f3041cfa15ce5ccmed.jpg
Sajgon w środku:
df1bc75a72f85c65med.jpg
"Plus" czeka na bezpiecznik. Auto ma lekką "glebę" (-4cm) i trochę się obawiałem dodatkowych kg na tylnej osi ale nie usiadł mocniej.
e8a6150be091192amed.jpg
Poniżej skrzynia w bagażniku. Farba dosycha (malowałem czarnym matem, dzisiaj ok 14tej), pryśnięte na "sztukę", jak się zdecyduję na to rozwiązanie to okleję kocykiem.
bac5ebe8e9e2a91fmed.jpg
Macie jakieś patenty na krańcówki? Mam taką zajawkę żeby pod głośnikiem zrobić jakieś logo jak się otworzy bagażnik...
f152909b9e283385med.jpg

Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Strasznie dużo czasu to pochłania... Musiałem między czasie rozwiązać kilka problemów. Jednym z nich było jak podłączyć antenę w przedniej szybie z radiem. Otóż odkryłem, że gniazdko na szybie wygląda podobnie do zatrzasków w ubraniach. Gry przyjrzałem się z bliska rozmiar był podobny do tego z baterii 9V. Rozebrałem starą baterię odciąłem wcisk, kopiłem 2m kabel DIN, odcięcie przedłużki, lutowanie nowej końcówki i... działa!
Zeszło mi też na kasowaniu, upgrejdowaniu DSP - procesor to dla mnie nowość.
Na takich pierdołach człowiek traci czas ale że mam urlop to lubię to.
Praktycznie zostały mi tylko drzwi i kosmetyka. Teraz muszę trochę posiedzieć w domu... Obawiam się cięcia drzwi i tapicerki ale inaczej to nie chce wyjść. Serce mi pęknie gdy podejdę z kątówką do drzwi... Muszę wyciąć otwory...
Tutaj mam filmik z zabawy:
https://youtu.be/qA2DhlfBGbc
Wczoraj ogarnąłem to lekko. Za drzwi biorę się jutro.
cbdd2eddaa2d245fm.jpg
Kable w drzwiach, trza ciąć...
805c380b21bfbf42m.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mała kieszeń (30x16cm) w drzwiach zostanie przesunięta do tyłu. Przeprojektowanie i drukowanie nowej kieszeni wraz z osłoną (grillem) dla głośnika zleciłem synowi.Teraz cały element będzie miał ok 50cm długości.
Poniżej przymiarka z szablonem:
42aa14fe823209dem.jpg
Z duszą na ramieniu przystąpiłem do cięcia drzwi... dosłownie w ostatniej chwili wymyśliłem żeby użyć wyrzynarki. Okazało się, że mam malutki i cienki brzeszczot do metalu.
9c971e55f4106898m.jpg
Środek otworu na głośnik naznaczyłem korzystając z szablonu wiercąc cienkim wiertłem przez panel i blachę drzwi aby były scentrowane. Dodam, że te panele nabyłem dosłownie dwa miesiące temu u zachodnich sąsiadów i są to chyba jedne z ostatnich na świecie... Moje panele, zrobione przez lokalnego tapicera są do bani przy tych. Najpierw trochę je podczyściłem a potem podreperowałem budapremenem. Trochę się obawiałem czy nie popełniłem jakiegoś durnego błędu i najpierw w panelu wyciąłem 6cm koło aby sprawdzić czy się dobrze pokrywa ze środkiem głośnika i ewentualnie skorygować błędy. Okazało się, że jest super więc wyciąłem już prawidłowy okrąg i wyszło to tak:
1e468e8335c29020m.jpg
Zrobiłem też tekturowe szablony aby zasłonić otwory w drzwiach przed oklejeniem drzwi matą. Znalazłem na strychu stary klosz z lamp jarzyniówek 120cm i pomyślałem, że to pleksi się świetnie nada do tego celu... niestety plastik okazał się zbyt "kruchy". Robiłem testy wyrzynarki z różnymi brzeszczotami i różnymi prędkościami ale kiepsko to wyszło... Może dlatego, że klosz przeleżał na strychu dekadę i był poddawany ekstremalnym temperaturom...
Muszę coś wymyślić czym zamknąć te otwory...
Zanim jednak "zamknę" drzwi muszę ogarnąć mechanizm szyb, wyregulować bo mechanik odpier :cenzura: ... fuchę. Było dobrze przy odbiorze auta a teraz jest kicha: szyba kierowcy podnosi do 2/3 wysokości a pasażera wjeżdża do kabiny... drzwi bez ramek... nie wiem czy dam radę... zawsze coś...

Za tydzień przegląd i do urzędu po blachy!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam.
Na początku stycznia wróciłem na wyspę, półtora tygodnia później dostałem żółte blachy. Tylko czekać lata, normalnych połączeń lotniczych.
Co do CA. To zakończyłem w 99%. Jak przylecę (nie wiem kiedy na razie) to muszę tylko ogarnąć kosmetycznie DSP - jest podwieszony 4cm poniżej schowka (wisi), więc muszę go przykręcić na stałe i poukładać, pospinać ładnie kable. No i potem pogrzebać w ustawieniach DSP. Tylna rejestracja mi brzęczała przy graniu na max ale wtedy się tym nie przejmowałem bo nie miałem jeszcze stałych blach - to to drobnostka.
Jakbym miał więcej wolnego to mam jeszcze w planach złożyć do kupy skrzynię z membranami biernymi (skrzynię złożyłem a membrany i części do nich też mam).
Ciąłem drzwi i panele. Niestety, trudno. Otwory w drzwiach zaślepiłem dociętymi plastikami, przyklejonymi do blachy na taśmę dwustronną.
Zrobiłem nowe kieszenie z obudowami głośników i tak jestem średnio z nich zadowolony. Może nie z wykonania ile z wyglądu/designu. Powinienem to drukować z czarnego filamentu ale spieszyło się. w sumie samo drukowanie tych elementów trwało 4 dni... Jeszcze zobaczę, może wkrótce to wymienię jak gdzieś podpatrzę ciekawszy pomysł.
Nie mam zbyt wiele zdjęć bo większość nagrywałem gimbalem ale mam wideo: część drugą.
https://youtu.be/bqMwxn6Szo4

Auto w tej chwili stoi w garażu pod pokrowcem i czeka aż przyjadę się karnąć.

Chciałem bardzo wszystkim podziękować z forum, zwłaszcza koledze Grzecznemu_52 który wsparł mnie swoją wiedzą na PW w sprawie skrzyni.

Jestem bardzo zadowolony jak mi to gra. Parę razy z synami siedzieliśmy w środku po godzinie odsłuchując sprzęt. Naprawdę wielki opad kopary. Dobrze, że stare graty przetrzymałem w garażu. Zostaną w Oplu do końca chyba.

Napiszę jeszcze, że nie jestem audiofilem i może dlatego nie odczułem różnicy w graniu po USB a BT aptxHD. W obu tych przypadkach słychać różnice w jakości dźwięku zależnie od pliku: Hi-Res/Flac/MP3 320 - więc znowu zbyt głuchy nie jestem. Raczej, chyba raczej będę słuchał po BT. 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Tutaj było odrywane szpachelką bo dopiero co skończyła drukować i stół był jeszcze ciepły to "kleiło". Gdy przyszedłem do garażu a drukowanie się skończyło dużo wcześniej i stół był już zimny to wtedy "samo" się odklejało. Dodatkowo ponieważ kieszeń miała duże rozmiary (ok 30cm) pryskaliśmy stół lakierem do włosów. 

W sumie to drukarkę mamy od 3 miesięcy...

PS. O nierdzewce nie wiedziałem.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Zmiany, zmiany, zmiany...

Znudziło mi się albo nie do końca jestem zadowolony. Inna sprawa jest pewnie też taka, że nie "dopieściłem" strojenia na DSP ale jak się teraz za to wezmę to zrobię to końca. Zrobiłem dwa presety i jeden był "żyleta" na postoju ale gdy się jedzie mam odczucie, że jakby "nie dawał rady". Ale to najmniejszy problem, zostawmy strojenie DSP na boku na chwilę.

Plan jest taki:

1. Muszę zrobić ładniejszą zabudowę bagażnika na oldskulowych gratach bo auto jest stare.

2. 5cio kanałowy Kicker (4x75/4 1x420/2) wyleci bo coś mi basu brakuje. Skorzystam z piecy Kenwood'a serii KAC-PS. Konkretnie PS300T i PS200T zasili przody w bi-ampie i PS400M doda basu. Te dwa pierwsze kupiłem w pięknym stanie (jadą), monoblok też będzie ładny (dogrywam zakup) ale kusi mnie żeby spolerować te żeberka na obudowie i pokazać ludziom te obudowy. 

3. Ten sub MTX 610-44 300/2 teraz niby dostaje 420 na dwóch ohmach ale coś mi nie pasuje, pomimo świetnej skrzyni, zaprojektowanej przez kolegę Grzeczny52. Jak już będę miał PS400M to chyba wymienię suba na lekko mocniejszy a przede wszystkim większą średnicę: 12 lub 13 cali. Powód jest także taki, że zawsze miałem 10tki z powodu ciasnoty. Zanim coś zakupię, pogram na tej skrzyni, z MTXem i porządnym DFem... Docelowo jakiś JL Audio, Infinity Kappa albo coś innego i nowa skrzynia. Nie mam przekonania do tych nowych firm, nie jestem na bieżąco... Doradźcie suba...

3a. Tak to wszystko rozkminiam i teraz sobie zdałem sprawę, że może ten Kicker dostaje za mało prądu... Albo "kijowy" DF... Nie przebywam obecnie w domu ale według wujka google powinien tam być alternator 70A... Czyli mało i będzie zdecydowanie za mało. Jednocześnie nigdy nie zauważyłem przygasania świateł przy mocniejszym graniu... Hmmm. Dziwne. Za miesiąc będę w domu to cęgami zrobię pomiary natężenia prądu na kablach zasilających wzmak... Sprawdzę też tabliczkę alternatora i zwymiaruję go aby zakupić inny większy, z czym nie powinno być problemu...

4. Podjąłem decyzję, że jak to poskładam to wylecą zwrotnice i strojenie będzie z poziomu DSP. 

4a. Ale... podczas rozkminy zrodził się pomysł aby przekonwertować dwudrożny zestaw w trójdrożny w taki oto sposób:

- woofery zasila jeden wzmacniacz bez zwrotnic, cięcie w DSP

- do tweeterów dokupiłbym średniotonowe głośniki i użył obecnych zwrotnic w nich są dwie korekcje cięcia tweeter/woofer: 2200Hz lub 2600Hz. W przypadku dołożenia średniaków zmieniłbym to na 2600Hz a dolne cięcie w DSP. Moje tweetery CAL 25 VOF mają 100W/4 1000Hz-30000Hz, gdy dokupię średniotonowe system z 4ohm zmieni się na 2ohm bo będzie to podpięte pod jeden wzmacniacz stereo - dobrze myślę??? Mam też grzieś w garażu same "mini-zwrotnice" do tweetrów Rainbow bo dokupywałem "gwizki" po pewnym "incydencie". 😜 Co o tym szanowni Państwo myślą?

4b. Podczas zakupu PS200T i PS300T u tego samego sprzedawcy... leżały... woofery Rainbow W165 Germanium i... też je zakupiłem, przy okazji. :D Więc chyba, raczej zdwoję wooferki. No kusi mnie.

Czyli drzwi na 2 ohm ale zarówno PS200 i PS 300 mają DF powyżej 200 przy 4ohm więc z tego co wyczytałem  DF spadnie do okolic 100. Może się mylę ale powinno powinno być głośno a człowiek coraz starszy. Czyli podwójne W165 Germanium w drzwiach z 100W/4ohm, będzie 200W/2ohm i cięcia w DSP.

Jeżeli więcej będzie dźwięków z drzwi to tym bardziej zaczyna mieć sens punkt 4a. Prawda? 😎

Przy okazji, nigdzie nie mogę znaleźć danych TS dla głośników Rainbow... Z lektury wiem, ze potrzebuję parametr Fs dla ustawienia cięć w DSP. Ktoś, coś???

4c. Iść w to w ogóle??? Czy może zostawić oryginalny tweeter oraz woofer i dać porządne ampery na druty po 4ohm i strojeniu na DSP? Do tego lepszy/mocniejszy sub na 2ohm... Ehh... 

5. Jeśli te wszystkie wzmacniacze mają grać w 2ohmach to definitywnie zabraknie mi prądu. Nie pamiętam już jakiej średnicy jest kabel zasilający, na "oko" 16mm2 lub 25mm2. Jak to mówi znany jutuber - Złomnik "alterator" do wymiany. Co z kablami prądowymi?

Dane sprzętu w załączniku.

summary.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...