Skocz do zawartości

Przód gra lepiej niż tył Golf VII


Rekomendowane odpowiedzi

Siema. Posiadam oryginalne radio i nagłośnienie w golfie VII, jest mi ktoś w stanie powiedzieć czemu jest różnica w głośności i jakości dzwięku między przednimi a tylnymi drzwiami, głośniki i z przodu i z tyłu mają po 20W.Rozmawialem ze sprzedawcą sprzętu car audio to mówił że w każdym aucie tak jest. Jestem ciekaw z czego to wynika, mocniejszy sygnał na przednie głośniki, lepszej jakości głośniki z przodu czy może wielkość drzwi. Pytam bo mam podpięty konwerter audio pod tył i zastanawiam się czy nie lepszy sygnał byłby z przednich głośników skoro jest taka różnica w dzwięku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciszej - to nie ma problemu.

Jeżeli poziom wyjścia konwertera mieścić się będzie w zakresie regulacji Gain'a wzmaka, a raczej tak będzie, to po prostu ustawiasz stosowny poziom mocy wzmaka.

 

Inna rzecz, to pasmo dolnego zakresu sygnału m.cz. dostarczane do tylnych głośników.

Jak radio jest fabryczne, to trzeba by było zorientować się co do software radia. Czy przypadkiem nie jest programowo ustawiona inna charakterystyka dla tylnych drzwi.

Jak tak, to należałoby się temu przyjrzeć i ustawić "wersję" na jak najbardziej szerokie/liniowe pasmo.

Bo inaczej, przy ograniczeniach pasma, nie znajdziesz sposobu na jego odzyskanie.

 

Wstępnie można multimetrem zmierzyć poziom napięcia AC na wejściu konwertera (nie odłączać go, będzie służył jako obciążenie) i określić kiedy i w jaki sposób (charakterystyka krzywej) poziom niskich częstotliwości spada poniżej oczekiwanego poziomu.

Z reguły standardowy multimetr  powinien Ci to pokazać. Pomiar poziomu możesz zacząć od 150/200Hz w stronę 10/20Hz. Taki zakres dla AC nie powinien być zafałszowany przez multimetr.

Nie ważne będzie napięcie.

Może być 0.5V czy 2.0V - ważne, aby częstotliwość rozpocząć powiedzmy od 150Hz i iść generatorem w stronę 1Hz... a najprościej, bez przeliczeń ustaw poziom (Volume radia) przed konwerterem (kable głośnikowe) konkretnie na 1V.

Zmieniając częstotliwość obserwuj wskazania voltomierza na zakresie AC.

Jego spadek do wartości 0.7V oznaczać będzie, że pasmo przenoszenia od dołu jest określone przy częstotliwości odczytanej na generatorze.

Jak będzie to 100Hz, to pasmo masz cięte w radiu.

Wtedy masz przeskoczyć na przednie głośniki, albo przeprogramowanie radia. Jak jest to możliwe oczywiście.

 

EDIT.


PDF z forum Golfa, gdzie jest pokazana instalacja - czy jest dla Ciebie pomocna?

Link do dyskusji na ten temat, jest w niej również link do innego tematu odnośnie rozbudowy systemu w "7":

https://www.golfmk7.com/forums/index.php?threads/my-mk7-stereo-upgrade.350269/

GTI Stereo.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciszej - to nie ma problemu.

Jeżeli poziom wyjścia konwertera mieścić się będzie w zakresie regulacji Gain'a wzmaka, a raczej tak będzie, to po prostu ustawiasz stosowny poziom mocy wzmaka.

 

Inna rzecz, to pasmo dolnego zakresu sygnału m.cz. dostarczane do tylnych głośników.

Jak radio jest fabryczne, to trzeba by było zorientować się co do software radia. Czy przypadkiem nie jest programowo ustawiona inna charakterystyka dla tylnych drzwi.

Jak tak, to należałoby się temu przyjrzeć i ustawić "wersję" na jak najbardziej szerokie/liniowe pasmo.

Bo inaczej, przy ograniczeniach pasma, nie znajdziesz sposobu na jego odzyskanie.

 

Wstępnie można multimetrem zmierzyć poziom napięcia AC na wejściu konwertera (nie odłączać go, będzie służył jako obciążenie) i określić kiedy i w jaki sposób (charakterystyka krzywej) poziom niskich częstotliwości spada poniżej oczekiwanego poziomu.

Z reguły standardowy multimetr powinien Ci to pokazać. Pomiar poziomu możesz zacząć od 150/200Hz w stronę 10/20Hz. Taki zakres dla AC nie powinien być zafałszowany przez multimetr.

Nie ważne będzie napięcie.

Może być 0.5V czy 2.0V - ważne, aby częstotliwość rozpocząć powiedzmy od 150Hz i iść generatorem w stronę 1Hz... a najprościej, bez przeliczeń ustaw poziom (Volume radia) przed konwerterem (kable głośnikowe) konkretnie na 1V.

Zmieniając częstotliwość obserwuj wskazania voltomierza na zakresie AC.

Jego spadek do wartości 0.7V oznaczać będzie, że pasmo przenoszenia od dołu jest określone przy częstotliwości odczytanej na generatorze.

Jak będzie to 100Hz, to pasmo masz cięte w radiu.

Wtedy masz przeskoczyć na przednie głośniki, albo przeprogramowanie radia. Jak jest to możliwe oczywiście.

 

EDIT.

 

PDF z forum Golfa, gdzie jest pokazana instalacja - czy jest dla Ciebie pomocna?

Link do dyskusji na ten temat, jest w niej również link do innego tematu odnośnie rozbudowy systemu w "7":

https://www.golfmk7.com/forums/index.php?threads/my-mk7-stereo-upgrade.350269/

Wygląda na to że na tylne głośniki puszczone jest pełne pasmo. Podpiąłem subwofer pod wzmacniacz i odciąłem przy 50 hz i sub grał więc musi być pełne pasmo na tył. Wydaje mi się że są zastosowane głośniki z gorszą skutecznością lub jest słabszy sygnał. Narazie zostawię tak jak jest a przy okazji wymiany głośników podam sygnał na konwerter z przednich głośników. Mam jeszcze pytanie, na ile rozkrecić gain na konwerterze? oryginalnie ustawiony jest na połowe zakresu potencjometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przód - z radia - zasilany jest mocą (rms) 20W, to sub powinien być zasilony mocą nie większą jak 150W.

Inaczej będziesz miał albo "nie do watowany" sub, albo podasz zbyt duża moc na suba, czyli powyżej 150W.

Będziesz miał kowadło, a nie uzupełnienie niskiego pasma. Nie będzie to miało nic wspólnego z prawidłowym nagłośnieniem.

 

Podajesz 50Hz przy Vol. radia na 3/4, podobnie na konwerterze i ustawiasz Gain wzmaka tak, aby zasilił suba bez zniekształceń.

Jak sub może przyjąć np. 150/200W i jak wzmak ma co najmniej tyle, to na tyle go ustawiasz.

 

Chyba, że masz wzmak o regulacji gain'a 0.1 ... 1.0V. Wtedy trzeba nieco ostrożniej ustawiać konwerter.

 

Co tak naprawdę masz w bagażniku i czym zasilone?

Może być budżetowo... nie ważne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam wzmacniacz rodek r4100n a suba miałem na chwile pożyczonego by sprawdzić wzmacniacz, tak że jestem na etapie kupna suba myślę że 300 w rms wystarczy w zupełności, chce uzupełnić pasmo bo po wygłuszeniu drzwi bas już nie schodzi tak nisko jak przed wygłuszeniem. Z czasem planuje kupić jakiś zestaw odseparowany na przód i zasilić wszystko z jednego wzmacniacza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...