Skocz do zawartości

Jack0o
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Posiadam Focusa mk1, a w nim fabryczne nagłośnienie. Wymieniłem jedynie radio na SONY DSX-A410BT. Chciałbym pójść dalej i nieco upgradować swój system. Zależy mi na ogólnej poprawie jakości i brzmienia, ze szczególnym uwzględnieniem basu, który uwielbiam, a którego obecnie praktycznie nie mam. W temacie car audio jestem zielony, więc będę wdzięczny za pomoc w stworzeniu sensownego zestawu. Zaznaczę przy tym, że drzwi wygłuszyłem kilka dni temu.

 

Na podstawie własnego researchu i studiowaniu forów wymyśliłem coś takiego:

  1. Wzmacniacz: Crunch GPX1000.4
  2. Głośniki w drzwi przednie: Hertz CX165
  3. Subwoofer: Excursion SHX-10S4 w skrzyni montowanej w bok bagażnika

Zagra to ze sobą? Taki setup ma sens? Może coś powinienem zmienić, a może coś jest zbyteczne? Jeśli sensowny bas da się wyciągnąć z samych drzwi, to nie będę się upierał przy subie.

 

Z góry dziękuję za pomoc i uwagi :)

Pozdrawiam,

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między innymi po to właśnie jest ten temat :) Jak mówiłem, jestem zielony, więc opieram się na cudzej wiedzy/opiniach. Wyczytałem jedynie, że wszyscy montują systemy odseparowane, ale nie znalazłem informacji dlaczego. Stąd nie wiem czy taka jest po prostu moda czy są ku temu praktyczne przesłanki (a jeśli tak to jakie). Poza tym Focus nie ma dedykowanego miejsca na tweetery, a jedynie 2 małe gwizdki wypuszczone są przy podsufitce. Musiałbym więc jakoś kombinować z montażem tweeterów. Coś pokroju Hertz DSK165.3 byłoby lepszym rozwiązaniem? Będę wdzięczny za propozycje w podobnym budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnię prośbę @Jankus'a:

Całkowita podstawa- FAQ by B.Nazar

 

Ten zestaw odseparowany jest tak samo polecany jak i odradzany...

 

Zestaw odseparowany kontra coax -> poczytaj sobie o właściwościach ludzkiego słuchu i o lokalizowaniu źródeł dźwięku - jak to robi duet ucho/mózg.

Czego oczekuje i jak odbiera dźwięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze FAQ nasuwa mi się wiele pytań/refleksji (sami jesteście sobie winni ;) ):

  1. Ponoć w przybliżeniu można przyjąć, że pojemność skrzyni zamkniętej na głośnik może być równa średnicy głośnika. Dla Excursion SHX-10S4, którego zakup rozważam, powinno to być więc ok. 25 l. Zapaliła mi się tutaj czerwona lampka, bo sprzedawca dodaje skrzynię do boku bagażnika o objętości 15 l. Pomyślałem więc sobie, że sporo za mała. Tyle że producent podaje najbardziej optymalny zakres objętości 10-15 l... I komu tu wierzyć? Chyba producentowi (?) Jednak nijak ma się to do średnicy.
  2. W FAQ pojawia się QTC w równaniu na pojemności skrzynki. Nigdzie nie jest wyjaśnione co on oznacza. Niby wygooglowałem, że dla Excursion SHX-10S4 QTC wynosi on 0,9. Podstawiając taką wartość do równania (razem z Vas=28,6 oraz QTS=0,44) wychodzi mi pojemność 8,98 l. Tym bardziej wartość odbiega od średnicy i 25 l...
  3. Gdy do równania na QTC podstawiam 15 l, czyli tyle, ile ma sprzedawana skrzynka, dostaję wynik 0,75 czyli chyba akceptowalny (?) O ile dobrze zrozumiałem FAQ, jest to wartość bliska pożądanej 0,707 czyli chyba ok (?)
  4. Dobierając przewody zasilające, jak ustalić natężenie prądu? Będzie to moc wzmacniacza dzielona przez napięcie? Jeśli tak, to moc RMS czy peak? Napięcie 12V czy 13,8V? Na logikę brałbym RMS (300W) i 13,8V, czyli natężenie ok. 22A. Zakładając, że lepiej użyć przewodu zbyt grubego niż zbyt cienkiego oraz jego długość 3-4 metry, wychodzi mi przewód o przekroju 12 mm2. Czy może powinienem kierować się zabezpieczeniami wzmacniacza, czyli skoro ma 2 bezpieczniki po 20A, to jest w stanie przyjąć prąd 40A? Wg tabelki również wyjdzie wtedy przewód 12 mm2, ale chciałbym wiedzieć, jaka metodologia wyliczeń będzie prawidłowa.
  5. Widywałem oferty, w których sprzedawcy podają średnicę przewodu, nie jego przekrój. Przekrój wyznaczany jest ze wzoru na pole koła? 12 mm2 oznaczać więc będzie średnicę ok. 4 mm?
  6. Dobór bezpiecznika - skoro wzmacniacz ma 2 bezpieczniki 20A, to na przewodzie instaluję bezpiecznik 40A?

Po lekturze forum tak się jeszcze zastanawiam czy nie zrezygnować z suba (?), a w jego miejsce wziąć lepsze głośniki drzwiowe (np. Audio System M165 EVO2 czy Morel Maximo 6.2) i jakiś używany wzmacniacz (?) Domyślam się, że z drzwi da się wyciągnąć przyjemny i w miarę mocny bas, jednak z jakim kosztem trzeba by się liczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę to tylko Subwoofer nadaje się do czegoś z rzeczy podanych w pierwszym poście.

 

Skrzynka dla niego to raczej 15 L wzwyż, nawet w 28 L opóźnienia nie są duże a zyskuje trochę na zejściu- wg. symulacji oczywiście.

Przewody zasilające co prawda dobiera się do prądu pobieranego plus jakiś zapas żeby spadków nie było. Jeśli jesteś gotów finansowo na jakieś zmiany i ulepszenia i masz do tego tendencje to lepiej położyć raz, grubszy przewód. 25-35 mm² powinny być w takim wypadku ok, oczywiście OFC lub spawalniczy.

Bezpiecznik dobiera się do przewodu a nie do wzmacniacza, ten już posiada (o ile posiada) bezpieczniki.

 

Z subwoofera bym nie rezygnował a może odłożył jego zakup na później a najpierw zrobił dobry przód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli optymistycznie przyjmiemy, że wybrany wzmak ma sprawność 60% przy pracy z impedancją 2 Ohm, to przy jego bezpiecznikach 2x20A i napięciu 14V będzie oddawał 2x170W w mostku.

Czyli na przód jakieś 2x60W/4 ohm i mostek 1x170W/4 Ohm.

To tak z mojej strony. Cyferki papierowe i faktyczne będą się różniły niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości, gdybym rozważał Audio System M165 EVO2, jak dobrać wzmacniacz do głośników 3 Ohm? Znajdzie się jakieś budżetowe rozwiązanie do 400 zł do ich napędzenia czy raczej trzeba celować w używki?


Nie mogę edytować, więc dopisuję:

Czy można założyć, że wzmacniacz działający stabilnie na 2-4 Ohm obsłuży 3-Ohmowe głośniki? Jak jednak podłączyć takie głośniki, pod 2 Ohm czy 4 Ohm? Czarna magia ;)

Do 400 zł widziałem Soniaki, Pioneery, Blaupunkty, jednak przeważnie o RMS w zakresie 50-70W przy 4 Ohmach. Pytam, bo pisaliście mi tutaj, że wzmacniacz powinien mieć nieco wyższą moc na kanał niż są w stanie przyjąć głośniki. Tyczy się to zwłaszcza Moreli, które przy 4 Ohmach są w stanie przyjąć 90W. Wzmak 50-70W nie będzie za słaby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tu żadnej magii.

Jak wzmacniacz obsługuje przedział impedancji obciążenia od 2 do 4 Ohm, to obsłuży i 3 Ohm.

Myk jest taki, że mostkując dwa kanały - bridge - w 95% wzmacniaczy obciążenie musi mieć 4 Ohm.

Bo mostek oznacza połączenie końcówek mocy wspólnym obciążeniem. A jak wzmak najmniej może zasilać 2 Ohm, to 2 x 2 wynosi 4.

Jeden kanał dostarcza dodatnią cześć sygnału, drugi ujemną i one sumują się na wspólnym obciążeniu 4 Ohm.

To tak w skrócie :)

Teraz nieco cyferek.

Wzmak może dostarczyć 4 x 60W przy 4 Ohm oraz 4 x 90 dla 2 Ohm.

W przypadku 3 Ohm będzie szacunkowo 4 x 75W.

Takie moce możesz ustawiać, ale tylko dla danych, konkretnych impedancji.

Możesz ustawiać mniejszą moc, ale nie większą - chyba, że masz doświadczenie i sprzęt. Chociażby oscyloskop i generator m.cz.
Ponadto nie powinno się mostkować dwóch kanałów impedancją 3 Ohm. Pojedynczy kanał tak, mostek nie, bo nie spełnia warunków technicznych przewidzianych przez producenta wzmaka. Przynajmniej w 95%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z dopasowaniem impedancji wzmak vs. głośnik? We wzmacniaczach domowych (do kolumn głośnikowych) widywałem przełącznik, pozwalający na przełączanie między 2 Ohm a 4 Ohm. We wzmacniaczach samochodowych z czymś takim się nie spotkałem (przynajmniej nie w tych tańszych, na które patrzyłem). Czy oznacza to, że wzmacniacz samochodowy sam dostosowuje własną impedancję do impedancji głośnika? Jeśli wzmak przystosowany jest do pracy przy 2 Ohm i 4 Ohm, to podłączając do niego głośniki 3 Ohm, sam wzmak też zacznie pracować w 3 Ohm?

Pytam, bo w instrukcji wzmacniacza Blaupunkta wyczytałem, że podłączenie głośnika z impedancją niższą niż we wzmacniaczu może powodować przegrzewanie się wzmaka, a ostatecznie jego wyłączanie lub nawet uszkodzenie.

Pytając wprost, czy do BLAUPUNKT GTA260 ES będę mógł bezpiecznie podłączyć Audio System M165 EVO2? Nie mam zamiaru niczego mostkować (bez względu czy zakupię Blaupunkta czy jakiegoś 4-drożnego wzmaka). Chodzi o zwykłe podłączenie głośników stereo (opcja 4-drożnego wzmaka to pod ewentualnego suba w przyszłości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowy Blaupunkt jest niemal zwierciadłem tego, co wcześniej napisałem... tyle tylko, że jest wzmakiem dwukanałowym.

 

Podstawowa impedancja obciążenia 4 ohm - moc 2 x 60W.

Obciążenie impedancją (dopuszczalną) 2 ohm - moc 2 x 90W.

Mostek 1 x 180W.

 

Różnica w oddawanej mocy pomiędzy obciążeniem 4 ohm, a 2 ohm wynosi 30W.

Czyli jak obciążysz kanał lewy i kanał prawy impedancją (konkretnie zwrotnica z podłączonym WF i TW) zestawu 3 ohm, to wzmak zasili taki zestaw mocą 75W na kanał.

 

Czyli 2 x 75W.

 

Wszystko się zgadza i jest zgodne z zaleceniami producenta.

Manual Blaupunkta, w zrozumiałym języku od str. 60:

2004019000260_BA_MULTI.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to mi chodziło. Wynika z tego, że wzmacniacz sam dostosowuje własną impedancję do impedancji głośników, nie jest to wartość sztywna.

Póki co mam już pewien ogólny ogląd sytuacji. Zdecyduję się na ASy i któryś z tańszych markowych wzmaków. Wielkie dzięki Panowie za pomoc :)


Jeszcze pytanie bonusowe. Wg FAQ Nazara wartość bezpiecznika na kablu plusowym powinna być nieco niższa od sumy zabezpieczeń zasilanych urządzeń. Jeśli więc wzmak posiada bezpiecznik 30A, to na kablu daję np. 25A?

Sam kabel myślę że powinien wystarczyć 16-20 mm2 (zgodnie z tabelką), czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik ma zabezpieczyć przewód!

Kieruję się FAQ Nazara, chyba że coś źle zrozumiałem :) Wartość bezpiecznika cyt. "nie może być większa niż suma zabezpieczeń z urządzeń, które będzie zasilał, oraz nie może być większa niż dopuszczalny prąd na przewodzie zasilającym". Aby oba warunki były spełnione, bezpiecznik może mieć maks. 30A, bo tyle ma suma zabezpieczeń zasilanych urządzeń. Czy może czegoś nie rozumiem? Jeśli chronić mam sam przewód to może być i 60A przy kablu 20 mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...