Skocz do zawartości

Zmiana Car Audio w Toyota Corolla 2016 - pomoc w doborze sprzętu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów,

niedawno skończyła mi się gwarancja na auto, więc zacząłem poważnie myśleć nad wymianą systemu audio. Pierwsze kroki poczyniłem ku wymianie przednich głośników. Poszukiwania zaprowadziły mnie do firmy Hornhagen we Wrocławiu. Po krótkiej rozmowie zdecydowałem się na głośniki Audio System X165EM EVO2 (799 PLN) oraz wygłuszenie przednich drzwi. W przyszłości wymienię też tył na takie Audio System MXC 609. Efekt zmniany jest taki, że brzmi to tak jak na fabrycznych wypierdkach :) Przynajmniej ja tak to odczuwam. Sprzedawca oczywiście zapewniał, że po wygrzaniu będą lepiej pracować, chociaż osobiście uważam, że z tym wygrzewaniem to jakiś mit jest (a jeśli nawet to prawda, to może się poprawi jakość w 2-5%, a na pewno nie będzie jakiejś diametralnej różnicy). 

Uważam, że za taki stan rzeczy odpowiada kiepskie fabryczne radio, które nie wyciągają pełnej mocy z głośnika. Moc fabrycznego radia to pewnie jakies 10W RMS, przy 100W w głośniku :X 

Szukając dedukowanych stacji do Corolli 2016 (polift), niestety poza chińczykami nic nie znalazłem, a do uniwersalnych stacji brakuje maskownic do tego modelu Corolli. Od jednego sprzedawcy usłyszałem, że podobno nie można wymienić fabryki, ponieważ straci się część ustawień z komputera pokładowego, np ustawienia czujników parkowania, ustawienia czasu świecenia swiatła w kabinie, i jeszcze kilka popierdółek. Stąd producenci ramek nie robią dedykowanych maskownic do tego modelu Corolli. Polecono mi abym dodał dobry wzmacniacz pod radio. No i tutaj zaczynają się prawdziwe schody. Jaki wzmacniacz wybrać. Dostałem wiele ofert, począwszy od wzmacniaczy pnp po wzmacniacze na procesorach DSP.

 

Audio System R.110.4

Audio System X80.4 DSP

Phoenix Gold z bluetoothem

 

Generalnie mógłbym kupić ten z procesorem DSP, tyle że otrzymałem w tym temacie tyle skrajnych odpowiedzi od różnych sprzedawców, że się w tym wszystkim pogubiłem. Otóż:

1. opinia - wzmacniacz DSP steruje wszystkimi głośnikami, radio włącza tylko wzmacniacz, a ten odpowiada z brzmnienie głośników. W funkcjach wzmacniacza można wszystko ładnie poustawiać. Korektor parametryczny wzmacniacza pozwala odwórcić niekorzystną korekcję narzuconą przez fabryczne radio i powrócić do gładkiej, linearnej charakterystyki.

Jest to opinia sprzedawcy wzmacniacza Audio System X80.4 DSP

2. opinia jest taka, że taka konfiguracja wzmacniaczas DSP i fabrycznego radia się nie sprawdzi, gdyż jakość dźwieku jest kiespskie już ze źródła i wzmacniacz DSP nie zagra na głośnikach tak jak powinien. Fabryczne radia wycinają basy oraz podbijają jazgoczące tony średnie przy większych głośnościach, stąd nawet najlepszej klasy wzmacniacz to strata pieniędzy. Sprzedawca ten zaproponował mi wzmacniacz z bluetoothem Phoenic Gold, który ma podobno lepiej zagrać od Audio system X80.4 DSP.

 

Takich skrajnych opini otrzymałem dużo więcej, więc przytoczyłem tylko dwie najbardziej rozbudowane.

 

Chciałbym się zatem Was zapytać co będzie lepsze dołożyć do fabrycznego radia. Wolę zaufać ludziom forum Car Audio niż sprzedawcom, którzy poza swoim sprzętem w sklepie nie widzą niczego innego.

 

PS.

Przy okazji chciałbym zapytać czy takie 3 Ohmowe głośniki Audio System są w stanie uszkodzić fabryczne radio, które jest stabilne do 4 Ohm? Bo na ten temat również słyszałem wiele wykluczających się opinii.

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeży w temacie, ale z tego co już zdążyłem sie zorientować, to : 
Po pierwsze do napędzenia tych głośników nie potrzebujesz tak drogiego wzmacniacza. Oferty pewnie dostałeś od sprzedawców, a nie od ludzi zajmujących sie caraudio, dobrze że sie zatrzymałeś na chwile refleksji.  :cisza: 
Po drugie głośniki rzeczywiście potrzebują troche czasu na 'wygrzanie', po jakimś czasie szczególnie woofery łapią swój charakter.
Po trzecie primo odpuściłbym sobie tył, bo po dobrze zrobionych drzwiach, dobrze dobranych głośnikach i odpowiednim napędzeniu ich przez wzmacniacz przednia scena powinna być bardzo zadowalająca.  :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, wzmacniacz jest mocny, aż zanadto, niestety tańszych z DSP nie znalazłem. Najbardziej zależy mi na jakości dźwięku niż mocy, a te wzmacniacze dają taką możliwość regulacji. Jesli to prawda co pisze sprzedawca, że całkowicie zmieni niekorzystną charakterystykę z fabrycznego radia, będzie to idealne rozwiązanie. Jednak tak jak to u sprzedawców bywa, trzeba wszystkie informacje traktować z dydtansem. Te głośniki Audio System też miały zagrać idealnie pod fabrycznym radiem a grają...............tak samo jak fabryczne głośniki, przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...