Skocz do zawartości

Przednie glosniki pod wzmacniaczem się rozłączają


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z przednimi głośnikami (Helixy db 62.1). Podłączone są pod wzmacniacz Axton c502. Ostatnio ustawiałem gain i jak już myślałem, że jest okej to znowu dałem im na radiu 30 (Max jest 35, było słychać lekki przester) i po około 2 sek przód ucichl. Myślałem, że je spalilem, ale po wyłączeniu i włączeniu radia znowu grały. Teraz podobnie się dzieje jak jadę autem, wtedy potrafią się same wyłączyć, a zmiana głośności lub ponowne włączenie radia je włącza.

Kabel prądowy i masowy to 20mm2. Głośnikowy 2,5mm2. RCA mam na pewno lipne, bo strasznie zbierają zakłócenia. Subwoofer który jest wpiety w mostku na pozostały 3 i 4 kanał gra normalnie.

Sam nie wiem czy uszkodzilem głośniki czy to wzmacniacz jest uszkodzony, bo dopiero go kupiłem i w sumie nie wiem w jakim jest stanie (Miał być sprawny).

Liczę na pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zweryfikuj ustawienia wzmacniacza zgodnie z instrukcją Axton'a 502:

http://www.acr.ch/uploads/media/C202_502_DE_UK.pdf

 

W jakich warunkach zasilania ustawiasz Axton'a?

W 12,8V samo aku., czy podczas pracy silnika 14.3V? Bo nominalne parametry są podane dla 13.8V. Ponadto sprawdź dokładnie instalację, bo w problemach (manual) masz podane najczęstsze przyczyny ich występowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz ustawiam na zapalonym silniku, bo mój akumulator nie pociągnie za długo na zapłonie ;)

Przod mam HPF na ~80, gain na połowę. Subwoofer mam LPF na ~70 i gain na 3/4.

Zmienilem kanały jak pisałem, na postoju wszystko gra, przejechałem się przy okazji zatankowac i jak na razie nic nie rozlaczylo, pojezdze jeszcze trochę i dam znać czy pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, poobserwowałem troche i mam kilka spostrzeżeń. 

Na poczatek zasilanie- Napiecie dochodzące do wzmaka ma 14,6V, maksymalne spadki do 14,5.

Przy rozłączaniu jednak rozłącza zarówno przód jak i suba, więc wszystkie kanały. Dioda zielona sie świeci, wiec zasilanie dochodzi, dioda protect sie nie świeci. 

W sumie to sporadycznie sie tak dzieje, może z raz na 1h słuchania, dźwięk znika na kilka sekund i później sam wraca.

Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak przesadziłem z gainem w Rodku to tak samo sie działo. Zabezpieczenie przed zbyt wysokim sygnałem wejściowym.

Ogólnie rzecz biorąc jeśli radio ma wyjście 4 V i ustawisz wzmacniacz na 2V to podajesz wzmacniaczowi za duży sygnał.

Przy jakiej głośności się wyłącza wzmacniacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zauważyłem, ze wzmacniacz wyłączał sie na dołkach i jak mocniej grał bass (Byl przykrecony do subwoofera). Zaniosłem do serwisu, czekam 2 tyg i mówia, ze faktycznie przerywa, ale nie moga zidentyfikowac co sie dzieje i prawdopodobnie jest pekniety gdzies i naprawa bedzie kosztowac 150zł. Powiedzialem, ze podziekuje za naprawe i zabieram w stanie w jakim byl. Poczytalem toche i okazuje sie, ze axtony maja słabe luty i na moje własnie są tam gdzies zimne luty i raczej cena powinna byc nizsza. Teraz nie wiem czy sprzedac go w stanie w jakim jest i kupic jakiegos innego czy moze zaniesc do innego serwisu, zeby go naprawili?

Ile moze kosztowac taka naprawa) (Jesli to faktycznie te zimne luty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o wasze doświadczenie, bo pewnie niektórzy z was prowadzą serwis i orientacyjnie wiedza ile moze kosztować takie przelutowanie, bo nie wiem czy tamten serwis mnie naciąga, że wzmacniacz jest gdzieś "Peknięty", a w rzeczywistosci moze jest do poprawienia 10 lutów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Januszuj. Skoro serwis powiedział Ci że za tyle Ci go naprawi i położy na tym rękę to go rób.

W tamtym serwisie na pewno nie zrobie. Trzymaja juz 2 tygodnie, bo niby znaleźć nie moga co z nim jest. Byłem ostatnio i facet mówi, ze nadal usterka nie znaleziona, ale naprawa będzie kosztować 150 i nie wiadomo kiedy znajdą usterke. Kazałem złozyc jak jest i zawioze do innego serwisu, nie wiem czy lepszego czy gorszego, ale moze beda mieli lepsze podejscie do klienta, a nie odsylanie ciagle "jutro pan przyjdzie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powracam z informacja dla potomnych.

 

Zaufałem intuicji i chyba prawidłowo. Zaniosłem go goscia, który zajmuje sie naprawą RTV, ale jak mówił miał już stycznośc ze wzmacniaczami, bo klienci przynoszą. W 2 dni zrobił to, czego w 2 tygodnie nie mógł zrobic serwis stricte car audio.

Nie było żadnego peknięcia, podobno były elementy źle polutowane (Nie znam sie na tym, wiec nawet nie dopytywałem dokładnie jakie itp). Zrobił za mniej niz połowe ceny, którą chciał tamten "serwis". Jak na razie wszystko działa bez problemu.

 

Dzieki wszystkim za pomoc, temat myśle, że zakonczony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...