Skocz do zawartości

Moc subwoofera a wytrzymałość wzmacniacza


qumin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim chciałbym się dowiedzieć czy podpinając subwoofer 1.7k rmsu do wzmacniacza 1.2k rmsu mogę uszkodzić wzmacniacz?

Kumpel mówil, że mogę lecz może mi ktoś wyjaśnić dlaczego? O ile jest to w ogóle prawda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zasilanie zapewniające uzyskanie mocy rzeczonego wzmacniacza na poziomie 1200W i masz dopasowanie impedancji sub/wzmak, to nie widzę przeszkód.

Natomiast jak wymusisz - a mam na myśli to, że nie zapewniając odpowiedniego zasilania wzmak będzie starał się dostarczyć oczekiwane 1200W do suba, to może się okazać, że wzmak w najlepszym wypadku wyłączy się i pokaże Ci figę... nie będzie ulubionego basiku.

Oba mają możliwość pracy przy 1 ohm, 2 ohm?

Jak tak, to porządna instalacja zasilająca i nie ma problemu.

Inna sprawa jak będziesz miał wzmak 1200W/1 ohm, a sub 1700W/2 ohm.

W takim przypadku wzmak nie zasili suba mocą 1200W, a powiedzmy 800W. To zależy od konstrukcji, bo może być nawet "tylko" 600W podane na suba.

Natomiast w sytuacji, gdy wzmak może oddać 1200W przy 2 ohm, a podepniesz suba 1 ohm - wtedy nie będzie z tego chleba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytuł bardziej powinien brzmieć "Wytrzymałość subwoofera a moc wzmacniacza". Wzmacniacz moc ma, a głośnik nie, ma cewkę o danej wytrzymałości. Poprawnie wysterowany wzmacniacz przy odpowiednim zapleczu prądowym nie ma prawa się uszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim chciałbym się dowiedzieć czy podpinając subwoofer 1.7k rmsu do wzmacniacza 1.2k rmsu mogę uszkodzić wzmacniacz?

Kumpel mówil, że mogę lecz może mi ktoś wyjaśnić dlaczego? O ile jest to w ogóle prawda

Wzmacniacz może uszkodzić niska  impedancja ( niższa niż podaje producent ) , a nie moc odbiornika  stanowiącego obciążenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się ukrywać więc opiszę wszystko.

 

Na zasilanie wchodzi:

Kwasiak 74ah, alternator 120, pakiet kondensatorów 500f oraz spawara 35mm²

 

Sub to pride mt o nietypowych cewkach 1.6+1.6 ohm

Wzmacniacz za to hifonics bxi 1600d

 

Zatem czy mogę spiąć te cewki razem i otrzymam 0.8 ohm ? Wzmacniacz się nie spali ? Widziałem że ta seria w 0.5 ohm puściła dymek. Czy dla własnego bezpieczeństwa zostawić 2 razy po 1.6

Bo jak na razie to wychodzi na to żeby nie grać kwadratem i wszystko będzie w porządku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisach masz co trzeba.

Wzmak ma te 1.2kW przy 1 Ohm, więc po spięciu suba w 1 Ohm możesz ten zestaw eksploatować.

Podane przez Ciebie 2 x 1.6 Ohm jest dla DC. Dla AC ma 2 x2 ohm.

Hifon będzie wymagał przyzwoitego zasilania, bo te parametry są podawane dla 14.4V. Mając pakiet 500F też musisz go sprawnie ładować... czyli niczym nie zakłócony przepływ prądu pomiędzy komponentami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...