Skocz do zawartości

Krzykliwe TW w paśmie 2,5-4KHz


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak w temacie, czy dało by się metodą eksperymentalną wyciszyć TW w paśmie 2,5-4KHz? a najlepiej użyć filtra tak aby zaczynał grać od około 4 KHz?
Mam straszny wrzask właśnie w tym paśmie, przetwarza je TW, kręcąc korektorem na - 5 dB dopiero wtedy zaczyna się uspokajać..
kombinować z kondensatorem? w sumie to już zacząłem i nawet wsadzenie w szereg z głośnikiem 3,3uF nic nie daje;( (oczywiście tw poza oryginalną zwrotnicą)
Kombinować z mniejszymi pojemnościami typu 2,2uf i mniejsze czy to raczej nie ma sensu?
licząc w przykładowym kalkulatorze w necie (6dB /okt) wychodzą dużo większe pojemności kondensatora Ja miałem pod ręką 3,3uF i to również nic nie daje, czy to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,sorka ze za mało informacji podałem, zestaw to steg st650
Niestety nie mam zdjęcia (a dokładnie schematu zwrotnicy jak wyglądała na początku) ale można zerknąć w neta, nie wiele tego jest ale można coś znaleźć.

Wofer leci po cewce 6dB/okt (jest możliwość 12dB/okt jednak to nie przynosi żadnej poprawy) aczkolwiek do woofera nic nie mam.
TW jest zwrotką 12dB/okt 
kondensator 5,6uF + cewka 0.26mH wtedy mamy     +3dB
kondensator, cewka i 2 rezystory 3 Watowe spięte równolegle po 22 ohmy każdy (czyli 11ohm)    0dB
kondensator, cewka rezystory 11ohm + rezystor 5,6 ohm/5wat       -3dB

Zaznaczam że w położeniu -3dB tw jest krzykliwy a pasmo około 2,5-4KHz jest nie do zniesienia.

Mam zdjęcie zwrotki w której na próbę pogrzebałem, ale nic to nie daje (próbowałem tylko z kondensatorem 3,3uF bo taki miałem i z kondensatorem plus rezystory w szeregu między 3,3-5,6ohma)  dalej lipa ;(  wszystko ze stromością 6dB/okt 

Dołączę zdjęcie, ale to teraźniejsza przeróbka tak na chwilę która nie wiele wniosła, tyle że jest ciszej w paśmie TW.
Naturalnie wszystkie elementy tej zwrotki mam i wszystko można wlutować spowrotem ale tego się nie da słuchać ;(

 

post-23044-0-75802800-1558203836_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, czasami ze względu na przebieg impedancji, filtracja I rzędu nie jest wystarczająco skuteczna, a dodając pojedynczy rezystor w szereg możesz tylko pogorszyć sprawę.

Spróbuj użyć jednego z dwóch kondensatorów (3,3 lub 5,6 uF) w parze z L-Padem (2 rezystory), a jeśli to nie poskutkuje, to spróbowałbym takiej prowizorycznej filtracji II rzędem przy pomocy tego kondensatora 3,3 uF i tej cewki 0,26 mH i ewentualnie L-pad po wcześniejszej ocenie aktualnego stanu bez niego.

Edytowane przez TomoMadej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o l-pada to miałem zrobić próbę ale z tego co mi wiadomo to kombinacja dwóch rezystorów można wyciszyć całe pasmo TW a nie dół pasma 
TW dlatego odpuściłem.
Jutro zakupie jakieś rezystory i spróbuje.
Mam jeszcze jedno pytanie, czy wykorzystanie głośników home audio do Car audio to jakiś głupi pomysł, czy można takowe zaadoptować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o l-pada to miałem zrobić próbę ale z tego co mi wiadomo to kombinacja dwóch rezystorów można wyciszyć całe pasmo TW a nie dół pasma 

TW dlatego odpuściłem.

Jutro zakupie jakieś rezystory i spróbuje.

 

Zgadza się, tak trzeba zrobić. Jeśli głośniki są dobrze zamontowane, tweeter nie gra gdzieś pod deskę rozdzielczą, a jakoś tam patrzy na kierowcę, to z powodu jego wyższej skuteczności (najczęściej) , trzeba go tlumic parę dB.

Zasilasz cały system przedni z 2 kanałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak posiadam wzmacniacz tylko 2 kanałowy, żeby aktywnie puścić nie da rady, po za tym w radiu nie mam takowej opcji ;(
TW jest niestety w drzwiach delikatnie skręcone w stronę kierowcy i pasażera (bardziej się nie dało wewnątrz drzwi ukierunkować ich)
Hmm może problem w tym że nie grają prosto w twarz?

Jutro je wywalę z drzwi i na próbę położę ot tak na desce i skieruje tak aby się przecinały mniej więcej w środku auta.
Aczkolwiek czy to tak dużo zmieni nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruje inne rozwiązanie. Kierunkowość tweetera to jedno. Musisz posłuchać. Ewentualnie spróbować ustawić tweetery do tyłu , aby zagrały z odbicia z szyby. Może to pomoc. Chociaż ja na Twoim miejscu podpialbym woofery pod wzmaka a tweetery puścić pod radio z kondensatorem odpowiednim. Powinno zagrać lepiej. Tweetery nie potrzebują dużej mocy.

 

No i kolejna rzecz, nie wiem jak grają te tweetery bo ich nigdy nie słyszałem, możliwe że mają taką charakterystykę.

 

Co to za radio i wzmak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz się zdziwić, puszczając tw z radia..

spróbuj co ci szkodzi

ja dużego doświadczenia nie mam, ale jest możliwość że woofer jest cięty za wysoko i tworzy się górka koło 2,4k

ale nie da się powiedzieć nie słuchając twojego auta, zresztą ja spróbował bym z kondem 3,3 i cewką 0.22mh może znacząco pomóc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano zacznę kombinować mam wolny dzień, ale nie sądzę aby to coś dało :( miałem tysiaka na głośniki początkowo miałem kupić morele tempo ultra, natomiast wpadłem do sklepu i zakupiłem z polecenia gościa steg st650 chyba źle zrobiłem..
teraz muszę kombinować, wkurzę się to je sprzedam za grosze i będzie spokój, choć do średnicy i woofera nic nie mam, tylko ten wysoki wali po uszach nie do zniesienia jest..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radyjko alpine cda 178bt

W sumie kabelki sa fabryczne podprowadzone ale nie sadze aby tw pod radiem zagral lepiej niz pod wzmacniaczem , zobacze jak pojdzie z ukierunkowaniem tw jak nie wyjdzie to juz nie wiem co zeobic..

nie sadz za duzo tylko testuj :), skoro masz 178bt to bym szedl w aktywke, kupic maly wzmak na tweetery i wtedy sie pobawic. Sadze, ze problem mozemy byc tak jak wyzej. Woofer mocno nachodzi na tweeter pasmem i sie gryza, majac aktywke mozna to inaczej pociac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie uruchamiałem tego w opcji +3dB , standardowo zwrotka była ustawiona na 0dB i Tweeter był zdecydowanie za głośny względem woofera, więc przepiąłem od razu się na -3 dB różnica była znikoma bo moim zdaniem tweeter i tak jest za głośny a w dodatku to pasmo między 2-4KHz jest wrzeszczące. Także nie odważyłem się słuchać tego na +3dB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie uruchamiałem tego w opcji +3dB , standardowo zwrotka była ustawiona na 0dB i Tweeter był zdecydowanie za głośny względem woofera, więc przepiąłem od razu się na -3 dB różnica była znikoma bo moim zdaniem tweeter i tak jest za głośny a w dodatku to pasmo między 2-4KHz jest wrzeszczące. Także nie odważyłem się słuchać tego na +3dB

 

Trochę za dużo tych działań bez pozytywnego skutku .

Moim zdaniem sprzęt jest raczej OK ,  wyjmij te tweeterki z zabudowy i posłuchaj ( teraz bez zwracania uwagi na lokalizację ) , skup się na ich brzmieniu . Moim zdaniem dążysz do likwidacji skutku a nie przyczyny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem kilka rezystorów do zabawy w l-pada no i na pewno jest lepiej niż kondensator z rezystorem w szeregu.
Zauważyłem że jak wpiąłem sam kondensator w szereg to TW grał w miarę ok, ale zdecydowanie za głośno względem woofera, potem kombinowałem z wstawianiem rezystora 2,2-5,6ohma no i to był chyba błąd iż fakt dołożenie rezystora skutkowało tym że TW grał ciszej (ale mam wrażenie, że ciszej grała sama góra pasma, a dolna część pasma pozostawała bez zmian lub nawet grała głośniej) przez co TW tak krzyczał w paśmie około 3KHz.
Dziś bawiąc się tłumikiem l-pad zakupiłem sobie rezystory (według tabeli z DIYaudio) -3dB, -5dB i -7dB i pozostałem przy tłumiku -5dB (wartości rezystorów nie są identyczne jak w tabeli ale bardzo zbliżone) No i co mogę powiedzieć jest lepiej ale i tak pasmo 2,6 i 3,2KHz mam na -2 w EQ radia
Jest jeszcze jedna rzecz którą dziś zauważyłem, jak drzwi są otwarte to wydaje się grać lepiej tzn ten TW nie krzyczy tak, jak tylko zamknę drzwi to zaczyna krzyczeć :D
Pozostawiam już to tak jak jest bo nie mam do tego już sił :D
Na pewno z tym l-padem jest lepiej, podziękował za podpowiedzi.
Na przyszłość chyba aktywna zwrotnica będzie najlepszym rozwiązaniem, za mała wiedza jest w grzebaniu w zwrotnicy poza tym moja wiedza na 6dB/okt się kończy  :(
Kiedyś słyszałem audio u UFIKA z forum tam to się dzieje i nic nie krzyczy, po prostu chce się słuchać :)
Pozdrawiam!

 

post-23044-0-00691600-1558357195_thumb.jpg

post-23044-0-02028100-1558357202_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wysoki ( głęboki? ) jest ten dystans z MDF? Te woffery mają dosyć duży magnes i to pośrednie przetłoczenie pod dolne zawieszenie. Może po włożeniu w dystans zostaje tylko mała szczelina między dystansem a głośnikiem, robi się "tunel" i głośnik nie ma jak "oddychać"? Wtedy często pojawia się takie "garkowate" podbarwienie...

 

Ewentualnie możesz jeszcze spróbować odwrócić na próbę fazy tw względem wf i zobaczyć czy nie jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...