Skocz do zawartości

Jak poprawnie ustawić gain we wzmacniaczu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Eksperymentowalem jak napisales z mostkiem i bez. Ucho nie wyczulo roznicy, wiec zostawielm podpiete bez mostka.

Jak to jest mozlwie ?

Ile twoje radio ma na wyjściu RCA?

.... 4V ?

Wzmak ma gain regulowany w zakresie 0.2 - 4 V, więc możesz go bezpiecznie wysterowywać tylko do takiej wartości napięcia.

Chyba, że występuje problem z obwodami/tłumikiem przedwzmacniacza...

Czyli wzmak powinien oddawać moc przy obciążeniu 4 ohm w mostku 160W, a dla 3 ohm 186W.

Podane napięcie 33V jest niemożliwe do osiągnięcia, ponieważ daje wynik 363W/3 ohm, a jeżeli nawet, to na wyjściu wzmaka otrzymasz prostokąt, nie sinusoidę - czyli THD poza wszelkimi normami.

 

Jeden kanał

4 ohm  -> 60W -> 15.5V

3 ohm  -> 70W -> 14.5V

2 ohm  -> 80W -> 12.65V

teoretycznie 1.5 ohm -> 93W -> 11.81V

 

Mostek

4 ohm -> 160W -> 25.3V

3 ohm -> 186W -> 23.62V

 

Te wartości, razem z teoretycznymi 1.5 ohm pojedynczy kanał oraz 3.0 ohm mostek, są wartościami max. ze względu na utrzymanie parametrów zakładanych przez producenta.

Jeżeli nie wiesz dlaczego są takie, a nie inne napięcia, pomimo że moc rośnie, to przypomnij sobie wzory opisujące cechy wzmacniacza - moc/prąd/obciążenie i zależności/powiązania pomiędzy tymi cechami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 292
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ile twoje radio ma na wyjściu RCA?

.... 4V ?

Wzmak ma gain regulowany w zakresie 0.2 - 4 V, więc możesz go bezpiecznie wysterowywać tylko do takiej wartości napięcia.

Chyba, że występuje problem z obwodami/tłumikiem przedwzmacniacza...

Czyli wzmak powinien oddawać moc przy obciążeniu 4 ohm w mostku 160W, a dla 3 ohm 186W.

Podane napięcie 33V jest niemożliwe do osiągnięcia, ponieważ daje wynik 363W/3 ohm, a jeżeli nawet, to na wyjściu wzmaka otrzymasz prostokąt, nie sinusoidę - czyli THD poza wszelkimi normami.

Radio to fabryczny Beckers Traffic Pro, na RCA ma napiecie 3V.

Rowniez sie zdziwilem jak zobaczylem te wartosci na wyjsciu glosnikow. Liczylem wedlug prawa Ohma i wychodzily wlasnie dziwaczne rzeczy. Ewentualnie moze moj miernik jest nieodpowiedni/uszkodzony. Czytalem ze nie kazde potrafia odczytac prawidlowe dane jak sie poda 1KHz dzwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Naszła mnie taka rozkminia. Jak się ma ustawianie "bezpiecznie" gainów na piecu do tak wielu opinii na forum mówiących:

- woofer firmy x ma 80W RMS, ale trzeba go trzymać mocno za ryja 120W, dopiero wtedy zacznie kopać (często np. o DLS R6A), albo

- sub firmy x ma 300W RMS, ale dopiero jak dasz mu 450W - 500W pokaże co potrafi.

 

Czy ustawienie gainów nie jest w gruncie rzeczy tożsame ze zwiększeniem głośności?

 

Przecież napięcie podawane przez wzmacniacz na głośnik zwiększa się wraz z kręceniem pokrętłem głośności na radiu.

 

Czyli mogę powiedzmy np.

- na radiu ustawić sobie volume na 35 z 35 i wzmacniacz na połowę skali aby uzyskać np 18 V na wyjściu wzmacniacza, lub

- na radiu ustawić sobie volume na 20 z 35 i wzmacniacz prawie na max uzyskując również 18 V na wyjściu.

Jak to ma się do tego dawania "więcej watów, żeby zaczął kopać"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile można konia męczyć o tym samym.

50Hz 0dbfs plik np. ze strony kickera, oscyloskop z sondą 10x.

Sprawdzamy na rca maks radia np. w Alpine jest przeważnie na 32vol. Potem bez wpiętych głośników na wyjściu wzmacniacza oscyloskop i ustawiamy maks kręcąc gainem do momentu aż połówki sinusoidy zaczną się obcinać. Oczywiście wszystkie filtry wyłączone. I od obcinania odpuszczamy deko mniej.

Metoda sprawdzona w miarę dokładna. Dla przeciętnego zjadacza chleba wystarcza. Całe te metody na wzory, multimetry, itp. to półśrodki. Nie każdego stać na urządzenie od SMD. Oscyloskop idzie kupić za 100zł z kawałkiem.

Koniec

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz dalej takie rzeczy bo nie rozumiesz zagadnienia. Już tyle napisano...

Zapytałeś.

Czy ustawienie gainów nie jest w gruncie rzeczy tożsame ze zwiększeniem głośności.

Volume a gain to sa dwie różne rzeczy. Kiedy się tego nauczycie? Ludzie mówią, ludzie to, a ludzie tamto. A jest internet, są książki i wiedza podwórkowa ni jak ma się do tego.

Jesze raz. Gain służy do dopasowania poziomu sygnału radia do wzmacniacza. I tyle.

Jeden ma radio co na wyjściu RCA ma 2V długi 4V a trzeci ma procesor i ma 8V.

I każdy z nich musi ustawić tak gain zeby wzmacniacz nie przechodził w przester. Czyli osiągał swoje maks w zależności od sygnału jaki podasz na wejściu. Tyle.

To dla ilu vol ustawisz na radio itp. ma tylko znaczenie kiedy wzmacniacz osiągnie maks. Jak przyjmiesz że dla 15vol to twój maks. I ustawisz gain. To na 16 twój wzmacniacz będzie miał koniec.

Stracisz tylko na precyzyjniejszym doborze głośności nie będziesz miał vol podzielone na 32 możliwości poziomu a 10.

Jeśli twój wzmacniacz osiąga przester np. na 20V to co byś nie robił to nie będzie głośniej powyżej tego tylko będzie przesterowany.

 

Wytrzymałość mocowa głośnika. Jak już uczciwie producent ja podaję to podaje także według jakiej normy Din mierzy i w jakich warunkach, i jaki czas i ewentualnie z jakim filtrem.

Aplikacja głośnika w obudowie powoduje też zmianę parametrów wytrzymałościowych, co można symulować w programach. Waty w życiu to nie wszystko. Jest masa innych parametrów jak spl czy qts jak te waty.

 

90 procent i tak ustawi na słuch. Na multimetr nieliczni a na oscyloskop pojedyncze osoby.

Patrz żebyś ty miał dobrze ustawione a nie ludźmi się przejmujesz. Świata nie zabawisz.

 

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to już dużo więcej mi mówi, dziękuję za odpowiedź.

Natomiast ciągle nie rozumiem w jaki sposób większy prąd, dany na głośnik ma spowodować jego lepsze "brzmienie', "parametry", "kick"? Jak odnieść się do tych właśnie wypowiedzi, o np. R6A i innych tego typu.

Przyjmijmy, że ustawimy wzmacniacz, na granicy przesteru, nawet z wzoru do którego podstawiamy RMS głośnika podawany przez producenta. To dając "wincyj prundu' spowodujemy przecież tylko przester? Skąd więc te informacje: " jak dać mu 120W, to dopiero pokazuje pazur, czy kick, czy co tam jeszcze innego potrafi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby miec wiekszy zapas, chodzi w duzym uprosczeniu o to zeby wzmacniacz nie byl zmuszany do pracy na max mozliwosci.

 

Mhm... Czyli chodzi o to, że na głośnik powiedzmy 80W daję 80W ze wzmacniacza, który na wyjściu ma powiedzmy 120W? A nie, że dajemy ponad 80W bo wtedy możemy spowodować zniekształcenia dźwięku/uszkodzenie głośnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhm... Czyli chodzi o to, że na głośnik powiedzmy 80W daję 80W ze wzmacniacza, który na wyjściu ma powiedzmy 120W? A nie, że dajemy ponad 80W bo wtedy możemy spowodować zniekształcenia dźwięku/uszkodzenie głośnika?

Dobrze rozumujesz :)

Nie trzeba chyba wspominac, ze te zalozone 80W uzyskujesz przy pelnym wysterowaniu wzmacniacza ze zrodla, przy nizszych poziomach glosnosci ta moc bedzie nizsza.

 

Im wzmacniacz mniej wysterowany, tym ma wieksze zaplecze pradowe i mniejsze zniekszalcenia, dla tego korzystniej jest miec mocniejszy piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumujesz

 

Nie trzeba chyba wspominac, ze te zalozone 80W uzyskujesz przy pelnym wysterowaniu wzmacniacza ze zrodla, przy nizszych poziomach glosnosci ta moc bedzie nizsza.

 

Tak dla mnie to jasne. I właśnie to spowodowało moje przemyślenia na temat "dawania więcej prądu, niż głośnik ma RMS bo i tak przyjmie więcej prądu" jak przyjmie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rzuć jakimś modelem który się do tego nada, bo przyznam że tak by było najprościej ustawić.

Ja mam ten plus sonda X10

https://s.click.aliexpress.com/e/cGgtbKmy

 

Są tańsze u chińczyka ale nie mają wbudowanego akumulatora, można na baterie 9V itp.

 

https://s.click.aliexpress.com/e/ckV8NDQ0

 

Sonda X10 niezbędna, inaczej spalisz oscyloskop.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, jeszcze jedno pytanie mi sie nasunęło.

Załóżmy, że mamy zestaw dwu czy trzy drożny, na oryginalnej zwrotnicy. "moc zestawu" dajmy na to 120 W. Ale w specyfikacji głośników np:

- woofer 120W,

- mid 80W

- tw 60 W.

 

Na ile ustawić gain we wzmacniaczu przy podłączeniu pasywnym? Do 120W liczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...