Skocz do zawartości

Jak poprawnie ustawić gain we wzmacniaczu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 292
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 2 tygodnie później...

A jak to jest z tą mocą maksymalną wzmacniacza i częstotliwościami z nią związanymi? Jeśli ustawimy wzmacniacz na jego maksymalną moc przy użyciu multimetru i sygnału 50 Hz, i później używamy tego wzmacniacza do napędzania subwoofera i zaczniemy na nim odtwarzać np. sygnał 35-40 Hz to czy wzmacniacz będzie próbował oddać moc powyżej swojej mocy max i będzie wtedy przester, a powyżej częstotliwości 50 Hz nie będzie? Na multimetrze ładnie widać jak rośnie napięcie w momencie zmniejszania częstotliwości sygnału. I w drugą stronę, jeśli wzmacniacz używamy tylko do tweeterów, gdzie na wysokich częstotliwościach są oddawane bardzo małe moce to co wtedy z przesterem? Czy gain rozkręcony na max będzie powodował przester czy nie? Wzmacniacz nadal będzie oddawał moc dużo poniżej swojej mocy maksymalnej, więc według multimetru wyjdzie nam na to, że możemy kręcić do woli (zakładając, że mamy multimetr, który będzie mógł zmierzyć taką częstotliwość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teoretycznie pomiędzy 20Hz a 150Hz wzmacniacz oddaje 100% mocy realnej.

Dalej nasycenie pasma mocą akustyczną spada o 6dB na oktawę.

Uwaga - jest to spadek liczony w decybelach jako stosunek napięć, nie mocy.

Tabelka przykładowych wartości.

Lewo - przelicznik mocy;

Prawo - przelicznik napięć.

Więc dla napięć 6dB jest stosunkiem U1/U2 wynoszącym 0.5

 

Przykładowo jak AC/V dla 1000Hz wynosi 10V, to dla 2000Hz = 5V, dla 4000Hz = 2.5V, dla 8000Hz = 1.75V

Chyba nie pokręciłem :)

post-18412-0-90213300-1589032306_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


A jak to jest z tą mocą maksymalną wzmacniacza i częstotliwościami z nią związanymi? Jeśli ustawimy wzmacniacz na jego maksymalną moc przy użyciu multimetru i sygnału 50 Hz, i później używamy tego wzmacniacza do napędzania subwoofera i zaczniemy na nim odtwarzać np. sygnał 35-40 Hz to czy wzmacniacz będzie próbował oddać moc powyżej swojej mocy max i będzie wtedy przester, a powyżej częstotliwości 50 Hz nie będzie? Na multimetrze ładnie widać jak rośnie napięcie w momencie zmniejszania częstotliwości sygnału.

 

A jak wzmacniacz ma tego dokonać ? Przecież aby uzyskać względnie liniowa charakterystykę częstotliwościową dąży się do tego aby wzmacniacz zachował stałe wzmocnienie w przenoszonym paśmie. Jak wzmacniacz robi to inaczej to jego miejsce jest w koszu a nie instalacji audio . 

Mówimy o typowym układzie , bo są konstrukcje zdolne kompensować ( podążać ) za przebiegiem impedancji , lub faktycznym wychyleniem membrany , ale tu raczej nie widzę pola do takiej dyskusji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze stałym wzmocnieniem się zgadzam, że wzmacniacz powinien być możliwie liniowy. Nurtuje mnie fakt ustawienia za pomocą multimetru i sygnału 50 Hz. Przykładowo mam wzmacniacz 100 W, wyliczam sobie, że dla 4 Ω mam uzyskać na zaciskach wzmacniacza 20 V no i kręcę gainem do tego momentu, aż tyle uzyskam i w teorii mam wtedy 100 W. Czy jeśli na tak ustawiony wzmacniacz podam sygnał o częstotliwości niższej niż 50 Hz to będę miał przester? Multimetr pokaże wtedy wyższe napięcie, dla którego moc z wyliczeń wyjdzie ponad 100 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze stałym wzmocnieniem się zgadzam, że wzmacniacz powinien być możliwie liniowy. Nurtuje mnie fakt ustawienia za pomocą multimetru i sygnału 50 Hz. Przykładowo mam wzmacniacz 100 W, wyliczam sobie, że dla 4 Ω mam uzyskać na zaciskach wzmacniacza 20 V no i kręcę gainem do tego momentu, aż tyle uzyskam i w teorii mam wtedy 100 W. Czy jeśli na tak ustawiony wzmacniacz podam sygnał o częstotliwości niższej niż 50 Hz to będę miał przester? Multimetr pokaże wtedy wyższe napięcie, dla którego moc z wyliczeń wyjdzie ponad 100 W.

Im niższa częstotliwość do której ustawiasz tym wzmacniacz zużywa więcej prądu. Chodzi mi o ustawianie na oscyloskop. Bo jeżeli wzmacniacz np. Przy 25hz będzie miał Max ustawienie bez przesteru to przy wyższych czestotliwosciach nie bedzie tego problemu bo nie używa tyle energii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze stałym wzmocnieniem się zgadzam, że wzmacniacz powinien być możliwie liniowy. Nurtuje mnie fakt ustawienia za pomocą multimetru i sygnału 50 Hz. Przykładowo mam wzmacniacz 100 W, wyliczam sobie, że dla 4 Ω mam uzyskać na zaciskach wzmacniacza 20 V no i kręcę gainem do tego momentu, aż tyle uzyskam i w teorii mam wtedy 100 W. Czy jeśli na tak ustawiony wzmacniacz podam sygnał o częstotliwości niższej niż 50 Hz to będę miał przester? Multimetr pokaże wtedy wyższe napięcie, dla którego moc z wyliczeń wyjdzie ponad 100 W.

 

Nie ustawiasz czułości wzmacniacza dla 50 Hz tylko dla jakiej amplitudy sygnału na wejściu wzmacniacz jest w stanie zachować zakładany współczynnik zniekształceń . Kompletnie nie rozumiem , co tu może być do dyskusji .

Wzmacniacz ma taką sama czułość dla 20 Hz , 50 Hz czy 100 Hz .

 

Im niższa częstotliwość do której ustawiasz tym wzmacniacz zużywa więcej prądu. Chodzi mi o ustawianie na oscyloskop. Bo jeżeli wzmacniacz np. Przy 25hz będzie miał Max ustawienie bez przesteru to przy wyższych czestotliwosciach nie bedzie tego problemu bo nie używa tyle energii.

Dla każdej f o tym samym kształcie sygnału w jego paśmie i na stałym obciążeniu wzmacniacz pobierze ten sam prąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłania się znajomość pracy zwrotnicy i filtra LPF, HPF i BP obojętnie jakiego typu - pasywna czy aktywna - i co mamy na jej/ich wyjściach.

Jakie częstotliwości i o jakim poziomie napięciowym.

 

Gain wzmaka jest np. ustawiony na 4V dla RMS 100W/4 ohm.

 

Analiza widma 20 - 20000Hz pod kątem gęstości mocy w funkcji częstotliwości i sposób pracy zwrotnic i filtrów aktywnych mówi nam jakie poziomy napięć pojawiają się na wejściu wzmaka.

Wydzielone pasma mają coraz mniejszą wartość napięcia ze zwiększaniem się częstotliwości.

 

Dla niskich te 4V będzie wartością max., dla średnicy będzie to np. średnio 2V, dla wysokich średnio 1V.

Zmiany napięcia na wejściu wzmaka owocują zmianami napięcia na wyjściu wzmaka i tym samym generowanej mocy dla konkretnej impedancji obciążenia.

To tylko przykłady nie poparte konkretnymi obliczeniami - chodzi o zasady pracy i poziomach w konkretnych zakresach pasma.

 

Przy okazji link do bardzo przystępnych wiadomości z dziedziny car audio:

http://www.carstereo.com/help/Articles.cfm?id=40

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pomiary robi się zazwyczaj przy 50 Hz dlatego, że większość tanich multimetrów nie ma przetwornika mierzącego prawdziwą wartość średnią przebiegu ( tzw. True RMS ) tylko jest "wyskalowana" tak, żeby pokazywać w miarę dokładnie wartości napięcia przemiennego występującego w sieci energetycznej tj. 50 Hz. Pomiary przy innych częstotliwościach mogą być obarczone dużymi błędami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tanim multimetrem nie powinien wyjeżdżać poza 50Hz, gdyż inny sinus pokaże bzdury. Multimetry mierzą RMS dla 50Hz bo tyle mamy w "gniazdku". Jest to bardzo ważne, aby tutaj nie eksperymentować.

Wartość RMS nie ma prawa się zmieniać czy to da 30 czy 80Hz przy tej samej amplitudzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tanim multimetrem nie powinien wyjeżdżać poza 50Hz, gdyż inny sinus pokaże bzdury. Multimetry mierzą RMS dla 50Hz bo tyle mamy w "gniazdku". Jest to bardzo ważne, aby tutaj nie eksperymentować.

Wartość RMS nie ma prawa się zmieniać czy to da 30 czy 80Hz przy tej samej amplitudzie.

Dokładnie mam takie samo zdanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tanim multimetrem nie powinien wyjeżdżać poza 50Hz, gdyż inny sinus pokaże bzdury. Multimetry mierzą RMS dla 50Hz bo tyle mamy w "gniazdku". Jest to bardzo ważne, aby tutaj nie eksperymentować.

Wartość RMS nie ma prawa się zmieniać czy to da 30 czy 80Hz przy tej samej amplitudzie.

 

 

Dokładnie mam takie samo zdanie.

 

Można wiedzieć skąd takie informacje , jaki jest zakres tych różnic dla sinusa od 20 do 100 Hz ?

No niestety tylko info z neta powtarzane razy X , aż stanie się prawdą objawioną .

Zwykły multimetr za 50 zeta z elektronicznego , wpięty w generator sinusa ze stabilizacją poziomu , 50 Hz wskazanie 1,000 V , w zakresie od 20 Hz do 100 Hz odchyłka nie przekraczała wskazań ostatniej cyfry zatem max 0,1 % a nawet tyle nie było . Dla 1 kHz wskazanie to 1,010, czyli 1 % , o ile nie jest to błąd samego generatora .

Jak ktoś się z tym nie zgadza , ma inne zdanie bo słuchał odbicia w innej studni to zapraszam do rzeczowej polemiki .

 

Aaaaa i najważniejsze na jakich kablach był ten miernik , to powiem , ze klasa sama w sobie , najlepszy składnik tego zestawu , miękkie po 19 zł kpl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć skąd takie informacje , jaki jest zakres tych różnic dla sinusa od 20 do 100 Hz ?

No niestety tylko info z neta powtarzane razy X , aż stanie się prawdą objawioną .

Zwykły multimetr za 50 zeta z elektronicznego , wpięty w generator sinusa ze stabilizacją poziomu , 50 Hz wskazanie 1,000 V , w zakresie od 20 Hz do 100 Hz odchyłka nie przekraczała wskazań ostatniej cyfry zatem max 0,1 % a nawet tyle nie było . Dla 1 kHz wskazanie to 1,010, czyli 1 % , o ile nie jest to błąd samego generatora .

Jak ktoś się z tym nie zgadza , ma inne zdanie bo słuchał odbicia w innej studni to zapraszam do rzeczowej polemiki .

 

Aaaaa i najważniejsze na jakich kablach był ten miernik , to powiem , ze klasa sama w sobie , najlepszy składnik tego zestawu , miękkie po 19 zł kpl :)

Absolutnie tego nie podważam a i sam nie testowałem, gdyż mierzę oscyloskopem cyfrowym. Chodziło mi o to, że jeśli komuś multimetr dla 50 i 30Hz pokazuje coś innego (a była taka wypowiedź), to nie powinien mu "ufać". Tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się i też wydaje mi się to dziwne. Natomiast nie bez powodu mierniki TrueRMS kosztują więcej, tak samo cęgowe TrueRMS. Sam nie mierzyłem ale jeśli Ty mierzyłeś i są takie wyniki tym lepiej. A może masz miernik za 50zł z TrueRMS :D

 

EDIT: mój błąd - TrueRMS dotyczy przebiegów odkształconych więc w/w wiadomości są nieaktualne. W teorii miernik dla przebiegów sinus powinien zawsze pokazywać prawidłowo co Nakamichi potwierdził.

Wszystko zatem wskazuje na to, że miernik się pogubił bo przebieg się odkształcił = wjechał na przester. To by się zgadzało jeśli gain ustawiony był dla 50Hz np. z filtrem 50Hz 24dB/okt i zjazd do 30Hz przesterował sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakim przesterowaniu piszesz?

Nic nie przesterujesz podając taki sam poziom na wejście wzmacniacza i zmieniasz tylko częstotliwość.

Zmieniając samą częstot. w dół możesz przy okazji - jak masz na full wszystko - zmierzyć od ilu Hz przenosi dany wzmak. Spadek -3dB przy danej częstot. oznacza początek pasma przenoszenia.

Podobnie określasz punkt cięcia zwrotnicy pasywnej/aktywnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sprostować informację odnośnie różnego napięcia w zależności od częstotliwości, najprawdopodobniej na mierzonym kanale wzmacniacza był załączony LPF i stąd obniżając częstotliwość napięcie rosło, a zwiększając malało. Zrobiłem test powtórnie za pomocą tego samego multimetru na kilku wzmacniaczach, upewniając się, że żaden filtr nie jest załączony i pomiar był prawidłowy, począwszy od 30 Hz a skończywszy na bodajże 2 kHz (dalej nie mierzyłem). Wiadomo, dziesiąte części wolta "skaczą" ale to zapewne kwestia (nie)liniowości wzmacniacza jak i dokładności samego miernika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sprostować informację odnośnie różnego napięcia w zależności od częstotliwości, najprawdopodobniej na mierzonym kanale wzmacniacza był załączony LPF i stąd obniżając częstotliwość napięcie rosło, a zwiększając malało. Zrobiłem test powtórnie za pomocą tego samego multimetru na kilku wzmacniaczach, upewniając się, że żaden filtr nie jest załączony i pomiar był prawidłowy, począwszy od 30 Hz a skończywszy na bodajże 2 kHz (dalej nie mierzyłem). Wiadomo, dziesiąte części wolta "skaczą" ale to zapewne kwestia (nie)liniowości wzmacniacza jak i dokładności samego miernika.

Dokładnie jeżeli wzmacniacz jest sprawny to wartości volt będą takie same od 20hz do20khz +,- odchyłka kilku db jak jest napisane przez producenta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sprostować informację odnośnie różnego napięcia w zależności od częstotliwości, najprawdopodobniej na mierzonym kanale wzmacniacza był załączony LPF i stąd obniżając częstotliwość napięcie rosło, a zwiększając malało. Zrobiłem test powtórnie za pomocą tego samego multimetru na kilku wzmacniaczach, upewniając się, że żaden filtr nie jest załączony i pomiar był prawidłowy, począwszy od 30 Hz a skończywszy na bodajże 2 kHz (dalej nie mierzyłem). Wiadomo, dziesiąte części wolta "skaczą" ale to zapewne kwestia (nie)liniowości wzmacniacza jak i dokładności samego miernika.

Czyli moje podejrzenie dot LPF sie sprawdzilo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam odnosnie ustawienia gain multi  

mam glosniki 3.8ohm  brax 6,1   wzmak  brax x2400 ma 110x4

wychoidzi ze mam ustawic na amp gain 20v   jest to  okolo 1/4 skali gain ,glosniki  praktycznie nie graja ,dopiero jak podkrece na okolo 1/3 okolo 31v zaczynana grac zywiej ,o co chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...