Skocz do zawartości

Jak poprawnie ustawić gain we wzmacniaczu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo osób pisze do mnie i pyta się jak ustawić gain. Postanowiłem zamieścić instrukcję jak to się powinno robić. Do ustawienia potrzebujemy miernik cyfrowy (multimetr) z pomiarem AC, plik 50hz 0 db proponuje ściągnąć. Plik jest w formacie flac można go sobie przekonwerterowac na mp3. https://chomikuj.pl/mcr1/FLAC/TESTY+HI-FI/Car+Audio+Test pozycja 11, oraz aplikacje bądź wzór na obliczenie wzmocnienia. Ja osobiście używam jbl tools. Wchodzimy w Calculationsfafa5834132c46a1d50e1009d7e0ccae.jpg

Następnie wchodzimy w amplifier326433e7367e1f00cb00ebfba7d67731.jpg

I tu okazuje nam się gotowy kalkulator który po wpisaniu oporu głośnika do jakiego chcemy ustawić gain i moc. Po wpisaniu wartości klikamy na dole ekranu calculate, w pierwszym okienku pokażę nam się wartość. Pora na multimetr, ustawiamy na pomiar prądu zmiennego AC wpinamy w miejsce w które chcemy podłączyć głośnik. Plik 50 hz włączamy volume na maxa, w radiu wszystko na flat bez żadnych laudness bas boost i innych "ulepszaczy dźwięku". Pamiętajmy aby odłączyć wszystkie głośniki bo mogą zostać uszkodzone. d43c959403634e8479db3f6e6cac88b1.jpg

Na podłączonym multimetrze ustawiamy wartość za pomoca gain z pierwszego okienka "Voltage" w moim przypadku wyszło 20v. I tak oto mamy właściwie ustawiony gain.92ad29363156c6587429836402c85e17.jpg38b2c2be0119741067976d903cf99b5b.jpg0808d0021a87226a6c2975213da79131.jpg

Dzięki temu można też ustawić wzmacniacz pod głośnik. Albo żeby wzmacniacz pracował z optymalna mocą żeby nie było przesteru. Tym sposobem można ustawić każdy wzmacniacz nawet te które zasilają przod. Proszę nie sugerować się wartością, która ja musiałem ustawić u siebie. Każdy wzmacniacz ma inną moc i pracuje pod innym obciążeniem.

Dodam że jak ktoś używa cięć aktywnych to na czas ustawienia należy je wyłączyć. Oczywiście po wysterowaniu wzmacniacza należy włączyć je z powrotem.

Przy zwrotnicach pasywnych nie martw się że woofery są cięte od dołu przy wyższej częstotliwości niż 50hz, bo i tak wpinamy się multimetrem do samego wyjścia wzmacniacza omijając zwrotnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 292
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

I odsłuch testowy 50hz bedzie odpowiedni dla zestawu odseparowanego? Hm, w sumie to i tak na tweetery pewnie jakies 15-20% mocy a reszta na woofer(w przypadku zwrotki)

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę link, w którym w dość jasny i przystępny sposób opisano prawa rządzące pracą wzmacniaczy w wersji dla "laików", ale i tak trzeba posiadać minimum wiedzy :)

Są też na początku, w pierwszej kolumnie po lewo wzory, które są potrzebne do ustawiania napięcia w/g @ZoHaN 'a:

https://audio.com.pl/pics/Kursy/Krytyczne_parametry_wzmacniacza_mocy.pdf

 

Oczywiście jednostka sterująca - czyli z reguły w najprostszym systemie jest to radio - powinna na RCA mieć napięcie zbliżone max. do wartości przewidzianej dla danej jednostki - czyli 2V, 2,5V, 4V i.t.d. -> mamy ten parametr podany w instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I odsłuch testowy 50hz bedzie odpowiedni dla zestawu odseparowanego? Hm, w sumie to i tak na tweetery pewnie jakies 15-20% mocy a reszta na woofer(w przypadku zwrotki)

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4X przy użyciu Tapatalka

Dokładnie jeżeli chcesz ściszyć tweeter możesz ustawić mniejszy poziom na wyjściu. Ten sposób jest też dobry aby prawą i lewą stronę ustawic do tego samego poziomu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bedzie odpowiedni dla zestawu odseparowanego?

50Hz jest dla sekcji suba.

Podczas ustawiania potrzebnej lub max. mocy wzmaka zasilajacego zestaw odseparowany należy uwzględnić jak wysoko jest podcięty woofer.

Bo jak jest np. podcięty przy 80Hz i nachyleniu 12dB, to oczywście nie będziesz podawał na kanały zasilające ten zestaw sygnału o częstotliwości 50Hz... :)

Musi być większa od 80Hz - np. 100Hz.

 

50Hz można podać dla systemu bez suba. czyli pracującym pełnym pasmem, ewentualnie podciętym przy 40Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50Hz jest dla sekcji suba.

Podczas ustawiania potrzebnej lub max. mocy wzmaka zasilajacego zestaw odseparowany należy uwzględnić jak wysoko jest podcięty woofer.

Bo jak jest np. podcięty przy 80Hz i slope 12dB, to oczywście nie będziesz podawał na kanały zasilające ten zestaw sygnału o częstotliwości 50Hz... :)

Musi być większa od 80Hz - np. 100Hz.

Dokładnie to do pisałem w pierwszym poście. Przy zwrotnicach pasywnych nie ma nic do rzeczy bo i tak wpinamy się multimetrem przed zwrotnice.

No tak też myślałem, niemniej jednak temat warty podwieszenia :-)

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4X przy użyciu Tapatalka

Jak tniesz zestaw odseparowany pasywnie czy aktywnie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to do pisałem w pierwszym poście. Przy zwrotnicach pasywnych nie ma nic do rzeczy bo i tak wpinamy się multimetrem przed zwrotnice.

Jak tniesz zestaw odseparowany pasywnie czy aktywnie?

Póki co pasywne zwrotnice, ale w najblizszym czasie chciałbym morelki t6 zasilic aktywnie :-)

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw. mógłbyś podać które pliki masz tam do jakich częstotliwości?

To nie moje ale pozycja 11 to jest 53 hz. Możesz jej używać do każdego wzmacniacza nawet gdy po ustawieniu podlaczysz tam tweetery. Liniowosc odtwarzania wzmacniaczy jest na poziomie od +-1do+-3db więc jak ustawisz przy 50hz to wzmocnienie bedzie takie samo w całym paśmie.

Póki co pasywne zwrotnice, ale w najblizszym czasie chciałbym morelki t6 zasilic aktywnie :-)

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4X przy użyciu Tapatalka

Nie musisz się martwić o ustawienie w pasywce bo i tak wpinasz się przed zwrotnice. Problem zaczyna się pojawiać wtedy kiedy masz woofery aktywnie cięte od dołu więcej jak 50 hz wtedy wynik może być nie wiarygodny. Na czas ustawienia gainów trzeba wyłączyć wszystkie zwrotnice aktywne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek to szacunek za wykonany tutorial dla Ciebie mam jednak pytanie. Jak się ma ustawienie gaina w ten sposób do równowagi tonalnej w systemie aktywnym trzy drogi plus subwoofer? Ja wolę ustawić procesor na 0dB na wszystkich kanałach a korekty robić gainami poszczególnych sekcji na ucho, osiągam tak lepszy efekt słyszalnie kiedy nie ustawiam wartości ujemnych poziomów głośności dB w oprogramowaniu procesora. Ten sposób nakazywał by odwrotną logikę czyli zestrojenie wzmacniaczy miernikiem a potem korekty na każdej sekcji by wyrównać system. Jakie masz doświadczenia w tej materii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w wypadku, gdy nasz wzmacniacz nie trzyma fabrycznej mocy podanej przez producenta? Na stronie z pomiarami AMP performance, często tak się dzieje i nie dotyczy to wyłącznie tanich wzmacniaczy...

Nie wiem zazwyczaj używam konstrukcji która jest po pomiarach na amp performance.

wtedy to chyba oscyloskop i dokładniej ustawisz, multimetr na początek dobra opcja

Jeżeli nie znasz prawdziwej mocy wzmacniacza to tak.

Na początek to szacunek za wykonany tutorial dla Ciebie mam jednak pytanie. Jak się ma ustawienie gaina w ten sposób do równowagi tonalnej w systemie aktywnym trzy drogi plus subwoofer? Ja wolę ustawić procesor na 0dB na wszystkich kanałach a korekty robić gainami poszczególnych sekcji na ucho, osiągam tak lepszy efekt słyszalnie kiedy nie ustawiam wartości ujemnych poziomów głośności dB w oprogramowaniu procesora. Ten sposób nakazywał by odwrotną logikę czyli zestrojenie wzmacniaczy miernikiem a potem korekty na każdej sekcji by wyrównać system. Jakie masz doświadczenia w tej materii?

Ja u siebie ustawiam wzmacniacze do mocy znamionowej, A później na mikrofonie wyjdzie co trzeba sciszyć ale używam do tego procesora. Na ucho nic nie ustawisz. Jak dla mnie 3 way strojony na ucho to jest totalną głupotą. System który mam u siebie ustawialem mikrofonem A próbując na ucho byłem daleko od dobrego ustawienia. A jeżeli chodzi o równowagę totalną to i Tak akustyka auta robi swoje i bez rta się nie obejdzie żeby to jakoś zabrzmiało w miarę liniowo. Jeżeli będę miał naprawdę dużo wolnego czasu mogę zrobić instrukcje jak się do tego zabrać. I jak powinno wyglądać strojenie car audio.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ucho nic nie ustawisz. Jak dla mnie 3 way strojony na ucho to jest totalną głupotą. 

 

Wobec tego zaprzapraszam na odsłuch, czasem warto zrewidiwać Swoje poglądy i mówię to zupełnie nie złośliwie. Co do RTA to robiłem już kilka prób i wykres był piękny ale nie dało się tego słuchać, może błąd tkwi gdzieś w metodologii i braku doświadczenia, jak zrobisz instrukcję to chętnie podejmę próbę z RTA ponownie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ucho nic nie ustawisz. Jak dla mnie 3 way strojony na ucho to jest totalną głupotą.

 

Wobec tego zaprzapraszam na odsłuch, czasem warto zrewidiwać Swoje poglądy i mówię to zupełnie nie złośliwie. Co do RTA to robiłem już kilka prób i wykres był piękny ale nie dało się tego słuchać, może błąd tkwi gdzieś w metodologii i braku doświadczenia, jak zrobisz instrukcję to chętnie podejmę próbę z RTA ponownie.

Jaki miałeś sprzęt do wystrojenia. Oczywiście trzeba wiedzieć od czego się zabrać do strojenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rew to nie jest zbyt dobry program ja używam arta z wkładka wm61a i plikiem kalibracyjnym i jestem bardzo zadowolony.

Próbowałem ustawić z rew ale to nie było to.

Zwrotnice masz aktywne czy pasywne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...