Skocz do zawartości

Peugeot Partner II by stanec


stanec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zrobiłem pomiar impedancji woofera w drzwiach i wyszło coś takiego:

 

 

 

X6gqK81.jpg

 

 

 

A tutaj pomiar z zatkanym otworem BR:

 

 

 

629Qo1z.jpg

 

 

 

 

Czy ktoś bardziej obeznany mógłby opisać co tutaj dokładnie widać? Jak szczyty i ich relacja między sobą? Czy strojenie wychodzi około 28 Hz? Sam port chyba niewiele daje.

No widzę kolego idziesz w bardzo dobra stronę[emoji16] powodzenia w czytaniu bo jest tego trochę[emoji846]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 247
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie, sprzęt z grubsza zamontowany, doszła też mała poprawka estetyczna na woofery w drzwiach. Sub jeszcze nie gra, ale może w ciągu tygodnia uda się to ogarnąć, zostało jeszcze kilka drobiazgów :-)

 

Skrzynka zajęła trochę więcej miejsca niż planowałem, ale nie ma tragedii :-)

 

AF23uto.jpg

 

TV8S9bB.jpg

 

SIgbfiZ.jpg

 

7fjE393.jpg

 

BjwlKPp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj się zastanawiałem jak tam z Fi-gurantem sobie poradziłeś :)

W końcu stroisz go na "rezonans budy" czy jednak bardziej w stronę słyszalnych częstotliwości?

A salcesony, to dopiero początek wyrobu gotowego do "spożycia" he he he))

 

 

Strojenie chcę spróbować w okolicy 25-28 Hz, zobaczę co się będzie działo.

 

 

Zastanawiam się w jakim celu takie umiejscowienie subwoofera ? To już bardziej praktycznie było by po szerokości kanapy, przecież i tak tego bagażnika nie zostało wiele...

 

 

Takie ułożenie, ponieważ została wykorzystana wnęka w nadkolu (około 30 litrów) plus można przewozić długie przedmioty w bagażniku, ponieważ kanapa jest dzielona i ta większa część się składa.

Przy zabudowie na szerokość kanapy nie miałbym żadnych plusów tego rozwiązania.

 

Co do bagażnika, to seryjnie jest tam 544 litry, sub zajmuje jakieś 40%, więc zostało jeszcze około 330 litrów, to tyle co w Golfie 6 hatchback, tragedii chyba nie ma :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Takie ułożenie, ponieważ została wykorzystana wnęka w nadkolu (około 30 litrów) plus można przewozić długie przedmioty w bagażniku, ponieważ kanapa jest dzielona i ta większa część się składa.

Przy zabudowie na szerokość kanapy nie miałbym żadnych plusów tego rozwiązania.

 

No i jest elegancko, tylko ten wylot br popraw. I pomyśl o masce na suba jak bedziesz, a pewnie będziesz, coś woził. Sam w Corolli kombinowalem tak żebym mógł właśnie wykorzystać dzielność kanapy.

Natomiast w Civicu z kolei mam glosnikiem i wylotem br w góre, i jest ok. Ostatnio sprawdzilem jak gra bez półki czyli sub i wylot graly "do kabiny" i jest nieco lepiej. U Ciebie dmucha w kubaturę bagażnika i jest ok.

 

Drzwi wyszły nadzwyczaj ładnie, tylko osobiście dałbym zwykłą maskę.

 

Natomiast slupki, hmm, rozumiem że to przejściowo, że lepiej na czarno niż patrzeć na zywice i szpachle.

Anyway, idziesz do przodu.

 

 

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylot br była na razie sama dziura, teraz dokupiłem rure i będę testował różne strojenia. Osłona na głośnik już zamówiona. Co do drzwi to też myślałem nad maskownicami, na razie mi się nic nie trafiło, ale może kiedyś zmienię.

 

Słupki na razie zostają, mają swój urok  :rotfl: 

 

Wstępnie sub już odpalony dzięki pomocy michas75, bardzo dziękuję  :hyhy:  Strojenie jest na razie na 28 Hz, przynajmniej według symulacji, jeszcze nie robiłem żadnych pomiarów. Pierwsze wrażenia to gra on dosyć muzykalnie, nie jest wolny jak na swój rozmiar, myślałem, że będzie gorzej. Subbas jest dosyć zwarty i zróżnicowany, całkiem fajnie się klei z przodem. Schodzi nisko, okolice 25 Hz to nie problem, ale kiedyś pamiętam Powalla wspominał, że może być problem z tym najniższym pasmem w aucie i mogę potwierdzić. Po otwarciu drzwi jest dużo większe ciśnienie/głośność przy paśmie poniżej 30 Hz. 

 

Głośnik rokuje na przyszłość i jeszcze go nie sprzedaje. Mimo, że był kupiony w ciemno bez wcześniejszych odsłuchów to pierwsze wrażenia są pozytywne  :cool:  Poczekam aż się trochę rozrusza, dobiorę optymalne strojenie skrzyni plus zestroję go z resztą systemu i może coś z tego będzie już na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik jak na tą średnice faktycznie można powiedzieć że szybki. Natomiast przy większych poziomach wysterowania robi niezłą masakrę pod PDXem, sporo pracy jeszcze na przygotowanie całego wnętrza do swobodnej pracy takiego potworka. Tak że czekamy Michał :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Głośnik jak na tą średnice faktycznie można powiedzieć że szybki. Natomiast przy większych poziomach wysterowania robi niezłą masakrę pod PDXem, sporo pracy jeszcze na przygotowanie całego wnętrza do swobodnej pracy takiego potworka. Tak że czekamy Michał :D

 

Tak wyglądała charakterystyka suba puszczonego pełnym pasmem (niebieska linia), jak widać jest duże podbicie przy około 48 Hz (rezonans auta).

 

52ylY7l.jpg

 

 

Dzięki uprzejmości jednego z kolegów pożyczyłem na czas testów i pomiarów SPL-LAB i finalnie udało się dojść do takiej charakterystyki na subbasie w paśmie od 20Hz do 53Hz:

 

 

ZHMerXD.jpg

 

 

 

uuoAMdX.jpg

 

 

Dodatkowo udało się w dużej mierze zniwelować rezonans górnej półki i boczków drzwi, ale jeszcze nie do końca.

 

Doszła też osłona na suba.

 

 

9WStVqN.jpg

 

Jeszcze chciałem wspomnieć o samym strojeniu obudowy, ponieważ pomyliłem się przy średnicy rury i nie ma ona 16 cm a niecałe 15 cm i strojenie faktyczne było na 22 Hz (tam był najmniejszy wychył membrany). Obecnie jest to 25 Hz, być może będę testował też inne ale na razie nie mam zastrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przód na razie został bez zmian, nie miałem czasu. Obecnie jest nadal wszędzie podział Linkwitz 24dB oprócz podziału wf/sub.

 

Musiałem tylko pobawić się fazą bo po włączeniu filtrowania wf od dołu zmieniła się faza w punkcie podziału wf z mid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...